Chov králiků

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Adler
Příspěvky: 1140
Registrován: ned čer 26, 2011 10:51 am
Bydliště: Zlínsko

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1366 Nový příspěvek od Adler »

chobotek píše:Morčata sou dvě ve vedlejším kotcu a zatím žijou. Jinak, Adlere, vybiju to všecko, je to mor. Škoda, měl sem to udělat hned v pondělí, než sem odjel.
nech si třeba dvě samice a jednoho samca.Není na škodu mět pak v chovu králíka který tu vlnu moru přežil....
Mluv moudře, nepřítel naslouchá.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1367 Nový příspěvek od kenybz »

tak to je dost blbé....
očkované mám enom nové chovné králíky s rodokmenem tak snad sa to sem nedostane
nebylo by naškodu informovat chovatele v okolí...
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1368 Nový příspěvek od chobotek »

Okolo je jenom jeden, o kerym vim, že má králiky. Jinak je hotovo, zbyla akorát samica a samec. Škoda, eště by snesli chvílu nabirat na váze.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1369 Nový příspěvek od ola »

Ahoj,mycce sem dál do téj budky schválně enom trocha slámy,že uvidíme lěsti si tam neco nanášá na hnízdo alě prdľajs.Tož tam syn narvál půlku budky slámy,lěsti to tam aspoň trocha udupe uvidíme či tam vůbec lozí alě řek bych,že tam teda nechodí,no uvidíme.Kurňa,s tým morem je to smola,sem mysľél,že si v takovéj kosi dává oraz a ono hovno hovno slavný sůde.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1370 Nový příspěvek od kenybz »

třeba jí ta dřevotříska smrdí když jsem udělal naší aře bůdu z OSB desek taků krásnů aj s menovků a ta sviňa do ní ani neleze...zkus jí to tam ojet bobkama aby to přerazilo... :D
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
czechboss
Příspěvky: 353
Registrován: úte led 31, 2012 12:20 pm
Bydliště: Lichkov

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1371 Nový příspěvek od czechboss »

Taky jsem si myslel, že v těchto mrazech moc choroby nehrozí. Viry a bakterie by se neměly přece šířit :-/
Kdo maže ten jede

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1372 Nový příspěvek od Vlasatej »

kenybz píše:nebylo by naškodu informovat chovatele v okolí...
.... a přinést mu to až domů na podrážce :)

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1373 Nový příspěvek od Leo »

Chřipku teď chytneš hned, a je to taky vir... Viry a bakterie přežijí staletí, pak udeří. Ve škole nám veterinář říkal, že znal ze své praxe případ, kdy se po 400letech pobytu v zemi bakterie dostali ze země a nakazili stádo krav brucelozou. Pořád nevěděli, kde se ty krávy nakazily, až pak zjistili, že někdy ve středověku ta pastvina byla mrchoviště a tak se ty bakterie dostali ven z půdy. Bruceloza - http://cs.wikipedia.org/wiki/Brucel%C3%B3za
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1374 Nový příspěvek od Leo »

Vlasatej píše:
kenybz píše:nebylo by naškodu informovat chovatele v okolí...
.... a přinést mu to až domů na podrážce :)
Nemusíš k němu šmatlat, stačí jen příznivý vítr... :(
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1375 Nový příspěvek od Leo »

Mor králíků

Jedná se o virové onemocnění, které způsobuje calicivirus. Je charakteristické velmi rychlým průběhem a vysokou úmrtností. Onemocnění je možné předcházet vakcinací. Původcem je RNA virus Calicivirus ze skupiny Caliciviridae. Tento vir je citlivý na podmínky vnějšího prostředí a běžnými desinfekčními prostředky je snadno likvidovatelný.

Inkubační doba je velmi krátká maximálně 48 hodin. K přenosu dochází přímých kontaktem králíků, jejich sekrety a exkrety. Nebo nepřímo pomocí pracovních pomůcek, krmení a především bodavým hmyzem. Onemocnění je sezónní největší výskyt je od dubna do října. Virus v těle vyvolává obraz hemoragické diatézy, zjednodušeně krváceniny na sliznicích, serózách, poškození jater, plic a dalších vnitřních orgánů. Mezi příznaky patří křeče, dušnost, krvácení z nosu a dalších tělních otvorů, následuje úhyn. Často dochází k úhynu bez projevení klinických příznaků. Průběh nemoci může být tak rychlý, že se klinické příznaky nemusí stačit rozvinout. Bývá postižen celý chov, onemocnění je velmi rychlé řádově v hodinách. Nemoc nelze léčit a pokud by jedinec onemocnění přežil stal by se zdrojem nákazy pro ostatní. Mláďata do 6 týdnů mají vrozenou imunitu od matky, neměli by do tohoto věku onemocnět. Přesto pokud je nákazová situace špatná doporučuje se začít s vakcinací králíčat již v 6 týdnech a následně revakcinace za 4 týdny, aby se imunita stačila včas řádně vytvořit. Pokud je nákazová situace dobrá stačí začít s vakcinací v 10 týdnech. Imunita nastoupí přibližně za 2 – 3 týdny. Pravidelná revakcinace je doporučována po 4 - 6 měsících spolu s myxomatózou jejíž účinnost je kratší.. Ideální je vakcinace brzy z jara a poté ještě jednou v létě aby protilátky vydrželi až do podzimu, kdy bývá druhá vlna onemocnění.

Důležitá je prevence - kvalitní krmení, dobrá zoohygiena chovu (desinfekce, pravidelné odstraňování znečištěné podestýlky), ochrana před hmyzem (síťe, uzavřené prostory k chovu) a především vakcinace. U velkochovatelů se nejčastěji používá kombinovaná vakcína proti moru a myxomatóze. Obvykle se domluví více chovatelů a veterinář přímo v místě bydliště zvířata navakcinuje. U zakrslých králíčků je situace trošku jiná - mláďata se rodí v průběhu celého roku a tudíž každé potřebuje očkovat v jinou dobu. Nejlepší je králíčka nechat doma alespoň 14 dní aklimatizovat a poté se dostavit ke svému veterináři na vstupní prohlídku. Ten králíčka prohlídne, vystaví mu očkovací průkaz a podle situace se domluví na konkrétním postupu. Během cestování je třeba myslet na tepelný komfort králíčka. V zimních měsících přepravku zabalit do deky, v létě zase naopak myslet na to, že králíci špatně tolerují vysoké teploty a návštěvu naplánovat ve večerních hodinách. Králíček by měl být před vakcinací zdraví a v dobré kondici aby se imunita dobře vytvořila. Vzhledem k závažnosti onemocnění bych vakcinaci rozhodně doporučila každému chovateli. U králíčků v zájmových chovech, by mělo být očkování samozřejmostí. Pravidelná prohlídka králíčka jednou za půl roku je nejlepší prevence všech onemocnění.

autor MVDr. Dagmar Caltová http://www.kralikar.cz/index.php/infekc ... %ADk%C5%AF
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1376 Nový příspěvek od chobotek »

Vnitřnosti jsem prohlížel a vypadaly normálně. Podle toho textu bych to měl vymydlit všechno. Stejně je to jakési divné, od chcípnutí prvního je to přes 80h, jeden zbylý samec byl v kotcu s tím co nakonec chcípnul. A nejvíc mě sere, že ty morčata co sou vedle vesele běhají po kotcu a nic se jim neděje. Jako indikátor naprosto selhávají.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1377 Nový příspěvek od chobotek »

Tak, zbyly akorát morčata. A u těch nevim, jestli byly nakažené a jsou akorát odolnější. Nejradši bych je dal hadovi, ale to pude děckám vysvětlit dost blbě.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1378 Nový příspěvek od kenybz »

d-o-p-r-d-e-l-e :-/ :'(
co sa dá dělat....
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1379 Nový příspěvek od Vlasatej »

je to sice smutný , ale život de dál. Morčata nechej, buď vychcípou nebo přežijou. Mě jich vychcípala zhruba půlka. Ani na nich nebylo nic moc vidět, a pak ráno při krmení sem našel v kotcu placatý mrtvý morče. Pokud říkáš že králík nebyl vevnitř samá krev, tak asi mor neměl. Jak vypadaly bobky? Nebyl v kotcíích smrad?
Králíkarnu bych vyčistil , vystříkal nebo vysypal vápnem a pořidil naočkovanou samicu a samce - a jel dál. Při chovu králíků se tohle prostě stává. Já nechávám vždycky všechno očkovat, když na to přijde zootechnik, tak to stojí pár korun, domlouváme to většinou pro celou dědinu na jeden den, takže se neplatí ani cesta...

Uživatelský avatar
czechboss
Příspěvky: 353
Registrován: úte led 31, 2012 12:20 pm
Bydliště: Lichkov

Re: Králíci a jiné domácí zvířectvo

#1380 Nový příspěvek od czechboss »

Já si myslím, že teď řádí nějaká střevní infekce, jak jsem psal nedávno, kolegovi vychcípalo během dvou dnů 21 králíku a když koupil léčivo ESB3 Bio 30% plv. sol. ad. us vet. (antikokcidikum) tak byl pokoj, ale říkal, že žádný příznaky jako smrad nebo jiný bobky nebyli, prostě začali zdechat. Rychle zavolal veterináře, který mu doporučil ten zmiňovaný lék. Já jsem koupil ještě acidomit to je prevence proti střevním infekcím a zatím má zase pokoj.
Kdo maže ten jede

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“