zapojenie hydraulickeho okruhu

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
swobi
Příspěvky: 86
Registrován: čtv led 12, 2012 4:27 pm
Bydliště: Kosice

zapojenie hydraulickeho okruhu

#1 Nový příspěvek od swobi »

rozmyslam ako prerobit moj hydraulicky okruh tak aby som mohol pridat orbitrol ktory je do uzavretych okruhov. Mohlo by to vyzerat takto?
Dakujem.
Přílohy
hydraulika.JPG
hydraulika.JPG (10.94 KiB) Zobrazeno 8005 x

swobi
Příspěvky: 86
Registrován: čtv led 12, 2012 4:27 pm
Bydliště: Kosice

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#2 Nový příspěvek od swobi »

mozte mi este potvrdit moj vypocet?
mam piest s priemerom 32mm a vysuvom 250mm takze objem je 0.2litra a cerpadlo s prietokom 10l/min ho vysunie za 1.25s?
dakujem

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1130
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#3 Nový příspěvek od saano »

Čau ak máš ten rozvádzač v nulovej polohe a volne ním prechádza olej tak je to zle pretože orbitrol ti zatáčať nebude...riešil by som to skôr takto :
Přílohy
vvvw [640x480].PNG
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Uživatelský avatar
traktorfanda
Příspěvky: 1150
Registrován: čtv říj 30, 2008 6:10 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#4 Nový příspěvek od traktorfanda »

Saano má pravdu.
Já osobně to mám tak jak nakreslil. 8)
I kkdyž nejlepší by bylo dvě čerpadla jedno na řízení a druhé na šavle.

swobi
Příspěvky: 86
Registrován: čtv led 12, 2012 4:27 pm
Bydliště: Kosice

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#5 Nový příspěvek od swobi »

ale v tom pripade potrebujem orbitrol ktory je v neutrale priechodzi vsak? bol by vhodny napriklad zo zetora? :) a ten moj vypocet je spravny?
Dakujem

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#6 Nový příspěvek od zetorak jirka »

Orsty neboli orbitroli jsou všechny v klidové poloze pruchozí.

swobi
Příspěvky: 86
Registrován: čtv led 12, 2012 4:27 pm
Bydliště: Kosice

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#7 Nový příspěvek od swobi »

Takze pokial kupim orbitrol zo zetora tak mozem pouzit schemu zapojenia aku mi poradil saano?

Uživatelský avatar
kutilluke
Příspěvky: 348
Registrován: pát črc 09, 2010 4:30 pm
Bydliště: okr. Blansko

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#8 Nový příspěvek od kutilluke »

traktorfanda: jj taky to tak mám, i když poprvé jsem to měl zapojený podle tvýho nákresu swobi a stálo to za h...., až jsem to změnil, tak jak to ma saano a od té doby jde točit volantem jedna radost

swobi
Příspěvky: 86
Registrován: čtv led 12, 2012 4:27 pm
Bydliště: Kosice

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#9 Nový příspěvek od swobi »

a aky mas v masine motor a cerpadlo?? pytam sa preto lebo doteraz som mal velke cerpadlo ktore potrebovalo 7kW a tym padom mi velmi klesal vykon, tak by som chcel najist niejake optimalne riesenie pre velkost cerpadla. A nevies mi povedat ci je ten moj vypocet ktory je hore spravny? 8)
dakujem

Uživatelský avatar
kutilluke
Příspěvky: 348
Registrován: pát črc 09, 2010 4:30 pm
Bydliště: okr. Blansko

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#10 Nový příspěvek od kutilluke »

já mám na stroji toto (odkaz) čerpadlo (podle fotky uplně stejný, akorát si nejsu jistý parametry, někde sem stratil štítek ale vím že bylo z náklaďáku ze sklopky)

http://www.rs-stavebnistroje.cz/www-rs- ... tion#anch1

dřív mě ho hnala Š1203 a při velkém zatížení se přidusila ale to jsem ho používal jen na zvedání ramen občas jinak nejelo, a teď jede pořád skrz orbitrol a motor mám z Avie a ta to necítí

a ten výpočet si myslím, že je správně

Uživatelský avatar
traktorfanda
Příspěvky: 1150
Registrován: čtv říj 30, 2008 6:10 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#11 Nový příspěvek od traktorfanda »

http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =6&t=11422
Tady v tom odkazu sou užitečné rady.
A ten pist chceš použít na řízení nebo na šavle na řizení bude mět malí průměr já mám na řízení průměr taky 32,ale na konec sem tam dal dva protože s jedním by to bylo moc rychlé.

swobi
Příspěvky: 86
Registrován: čtv led 12, 2012 4:27 pm
Bydliště: Kosice

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#12 Nový příspěvek od swobi »

chcel by som sa este opytat, mam hydromotor aj s rozvadzacom ktory je na foto. Mozte mi prosim poradit ako hydromotor zapojit do okruhu a zhruba ake cerpadlo je potrebne?
Dakujem.
Přílohy
P1040504.jpg
P1040503.jpg
P1040502.jpg
P1040501.jpg
P1040500.jpg

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#13 Nový příspěvek od Terablick »

Odpovím na všechno v jednom příspěvku - snad se v tom vyznáte ;-).
swobi píše:mozte mi este potvrdit moj vypocet?
mam piest s priemerom 32mm a vysuvom 250mm takze objem je 0.2litra a cerpadlo s prietokom 10l/min ho vysunie za 1.25s?
dakujem
Ano, vyjde to tak :) Ale bereš vnitřní průměr válce, nebo jsi ho jen změřil z venku? A samozřejmě pro zásuv to bude jinak - odečítá se tam pístní tyč ;-).
swobi píše:rozmyslam ako prerobit moj hydraulicky okruh tak aby som mohol pridat orbitrol ktory je do uzavretych okruhov. Mohlo by to vyzerat takto?
Dakujem.
Tady záleží jakej máš typ orbitrolu. Jestli je to jen typ pro uzavřenej okruh, nebo je to typ s prioritním ventilem, případně ještě jinej :). Chtělo by to foto štítku nebo alespoň opsat celé označení a výrobce ;-).

To schéma ve tvém prvním příspěvku nebude vůbec fungovat. Zatáčelo by to jen když bys současně zatáhl za páčku rozvaděče, aby vznikl v okruhu přetlak. V klidové poloze rozvaděče je okruh bez tlaku ;-).

To druhé schéma by fungovalo jen s orbitrolem, kterej je v neutrálu průchozí, a snese tlak i na výstupu (to taky neni každej). Filtr se většinou dává spíš na vracečku, ale samozřejmě i toto řešení před čerpadlem (sací filtr) je možné :).
zetorak jirka píše:Orsty neboli orbitroli jsou všechny v klidové poloze pruchozí.
Ani zdaleka ne! Většina neni!
swobi píše:chcel by som sa este opytat, mam hydromotor aj s rozvadzacom ktory je na foto. Mozte mi prosim poradit ako hydromotor zapojit do okruhu a zhruba ake cerpadlo je potrebne?
Dakujem.
Tenhle rozvaděč bys s tím hydromotorem mohl použít jedině v případě, že tlak v okruhu podřídíš rozvaděči. Ten totiž těch 25MPa na který je dělanej ten hydromotor nesnese ;-). Průtok by měl stačit. Čerpadlo potřebuješ (pro dosažení plných otáček hydromotoru) s teoretickým průtokem alespoň 20-25 L/min (reálný průtok potřebuješ 19,2 L/min na vstupu hydromotoru). Jeho velikost ale nejde určit jen podle HM (hydromotoru), ale taky podle toho, jak bude poháněné atd. Průtok je danej objemem na otáčku a otáčkama, takže různě velká čerpadla můžou mít ve finále stejný průtok, když vhodně zvolíš otáčky ;-). Samozřejmě existuje strop - bejvá na štítku nebo ho najdeš v katalogovém listu). Tlak by měl bejt podle nejslabšího článku v okruhu, ale dá se samozřejmě upravit přetlakovým ventilem... Když napíšeš na co to má sloužit, jak bude čerpadlo poháněné, a jestli k němu bude převod, nebo to bude 1:1 atd, řeknu ti to přesněji ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

swobi
Příspěvky: 86
Registrován: čtv led 12, 2012 4:27 pm
Bydliště: Kosice

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#14 Nový příspěvek od swobi »

dakujem za vycerpavajucu odpoved 8) takze som sa nakoniec rozhodol ze pre riadenie pouzijem to cerpadlo zbc15 a druhe pre okruh hydrauliky a hydromotora, ale mam par otazok:
1.aky tlak zvladne moj rozvadzac
2.ako ovplyni mensi tlak hydromotor
3.ake by bolo vhodne cerpadlo pre zapojenie okruhu s tymto rozvadzacom a hydromotorom
4.aku pribliznu silu by ten hydromotor mohol mat s navrhnutym cerpadlom (napr. bol by postacujuci pre kuzelovu stiepacku?)
mam motor 2s95a2 takze nemozem dat velmi velke cerpadlo inac by som nemal ziadny vykon, motor ma max. 1500ot/min takze prevod bude asi 1:1 (podla cerpadla)
Dakujem.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: zapojenie hydraulickeho okruhu

#15 Nový příspěvek od Terablick »

Ten rozvaděč bohužel neznám. Typuju (jako u většiny) 16MPa pracovní, 20MPa zkušební...
Menší tlak způsobí menší kroutící moment hydromotoru. Jiný vliv nemá. Pokud dodržíš průtok, otáčky zůstanou. Klesne jen přenesený výkon a kroutící moment.
Rozvaděč nehraje až takovou roli (pokud neni vysloveně poddimenzovanej, ať už na tlak, nebo průtok)
Čerpadlo k tomuto hydromotoru (s tím, že tlak se omezí na úroveň vhodnou pro rozvaděč) lze použít jakékoliv, které dodá potřebných 19,2 L/min (pokud chceš využít plný rozsah otáček hydromotoru) buď při těch požadovaných 1500 otáčkách (tyto otáčky jsou běžné a velmi obvyklé u většiny čerpadel, ale budeš motor držet trvale v "plnejch"), nebo to upravit vhodným převodem. Vhodných čerpadel je opravdu velká řada... V podstatě každé, které má vhodnej objem na otáčku (geometrickej objem) a provozní otáčky (násobkem objemu na otáčku a otáček zjistíš průtok - jen pozor na otáčky za sekundu. Nejsou moc obvyklé, ale třeba právě tvůj hydromotor má otáčky uvedené za sekundu ;-)). Dobré by bylo, aby dávalo alespoň těch 16MPa co snese rozvaděč (když dá víc, omezíš tlak ventilem, a budeš mít rezervu. Nemá ale smysl to přehánět ;-) ). S průtokem je to tak, že by měl bejt +/- akorát. Trochu se dá laborovat, ale čerpadlo s výrazně vyšším průtokem (10-20% navíc nevadí) neni dobré řešení, s menším pak samozřejmě nedokážeš hydromotor roztočit do plných otáček. Samozřejmě jde průtok ovlivnit vhodným převodem ;-). S tvojim motorem to ale asi hitparáda nebude. Kolik má ten motor reálně výkon a při jakých otáčkách? Pokud dobře počítám, ten hydromotor by při plném průtoku i tlaku měl dávat cca 8kW, takže čerpadlo by potřebovalo nejméně cca 10kW, pravděpodobně spíš 12 nebo i víc :(. Samozřejmě pokud tlak snížíš na 16MPa, klesne i výkon hydromotoru z těch cca 8kW na nějakých cca 5kW, takže úměrně klesne i potřebnej výkon pro čerpadlo (asi tak na cca 7,5-8kW). Tolik výkonu by motoru sebralo jen samotné čerpadlo... :-/ Samozřejmě při 100% využití možností které máš... (maximální průtok HM a maximální reálně použitelný tlak v okruhu s tvým rozvaděčem)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“