sila navijaku pomoc vypocet

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pilčikbs
Příspěvky: 332
Registrován: pát říj 12, 2007 6:15 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

sila navijaku pomoc vypocet

#1 Nový příspěvek od pilčikbs »

zdravicko zacina zima tak zacinam zo stavbov poriadneho a pekneho traktorika z naprav gaz 69
motor 1,9 td fiat prevodovka avia 5 kv. rozvodovka gaz chcem nan navijacik mam cerpadlo AC 12-7objem ma 0,0125 a hydromotor mam ale je az AM 16 -7 objem 0,0285 vykon 11,7kw 70 Nm prevodovka snek 25/1 priemer bubna 25alebo 30 cm neviem ci bude postacujuca sila a nejak sa neviem dopatrat o otackam ked mam ac 12 a motor ac 16 mohli bi ste mi prosim niekto pomoct :friends:
co nejde klucom to ide autogenom !!

moj svet je les, lesna vyroba

Boschrexroth
Příspěvky: 206
Registrován: čtv črc 01, 2010 9:24 am
Bydliště: 70300

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#2 Nový příspěvek od Boschrexroth »

Nazdar, parametry jsou tedy jasné, akorát chybí jaký max. tlak ti snesou převodníky. Jinak se nedopočítáš ničeho. Ale jak píšeš že čerpadlo má geometrický objem - neboli hltnost 0,0128 litrů tzn 12,8 cm3. To máš zhruba při 1000 otáčkách vstupní hřídele 12,8 litrů/minutu. To je na takový traktor příliš malý průtok. Asi takto,
Když vynásobíš tlak x průtok, ale v základních jednotkách dostaneš příkon, který musíš přivést na čerpadlo. Tzn. pakud budeš mít otáčky hřídele čerpadla 1000 ot/min tak ti čerpadlo tlačí cca 12 litrů/min. kdybychom uvažovali, že ti to pojede s tlakem 190 bar tak potřebuješ příkon 3 800 watt. To je na naviják myslím trochu málo!!!!!
A dopočítáš se k tomu takto Výkon P = Q (průtok v m3/sec) x p (tlak v pascalech) tzn. Výkon bude P= (12/60000)x 19 000 000 = 3800W.

Boschrexroth
Příspěvky: 206
Registrován: čtv črc 01, 2010 9:24 am
Bydliště: 70300

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#3 Nový příspěvek od Boschrexroth »

Jinak jak píšeš k tomu hydromotoru že má geom. objem 28 cm3, tak když jsem to počítal, tak ten krouťák 70 N.m dosáhneš při tlaku 160 bar.

Takže opsat typ hydromotoru co je to za a pak dle katalogu ověřit parametry a dá se to zpočítat jednoduše

Boschrexroth
Příspěvky: 206
Registrován: čtv črc 01, 2010 9:24 am
Bydliště: 70300

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#4 Nový příspěvek od Boschrexroth »

Jak si pak stanoviš kroutící moment a otáčky bubnu.
1. zvol si rychlost jakou chceš tahat břemeno - třeba 0,5 m/s
2. průměr bubnu navijáku známe ten je třeba 250 mm.

Tímto rychlost lana v= r(poloměr bubnu)x omega (úhlová rychlost navijáku), omega=2 x pi x n, kde n jsou otáčky bubnu

Podle výše uvedených parametrů ti vyjdou otáčky n=0,63 ot/sec = cca 39 ot/min.

Jestli máš převodovku 1:25 takže hydromotor by musel mít cca 955 ot/min.

Jestli má tedy hydromotor geometrický objem 28 cm3, pak bys mu musel cpát čerpadlem cca 28 litrů/min.

ALE HLAVNĚ JE POTŘEBA VĚDĚT JAKÝ MAX. TLAK TI SNESE HYDROMOTOR A ČERPADLO.

Jedna rada na závěr: Je lepší jít cestou větší tlak a menší průtok nežli opačně.

Uživatelský avatar
pilčikbs
Příspěvky: 332
Registrován: pát říj 12, 2007 6:15 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#5 Nový příspěvek od pilčikbs »

no ako pozeram som stoho jelen ;-) na cerpadle je napisane 16 l /m je axialne s naklonenim blokom vyrobca technometra praha motor je tak isto technometra praha axialny am 16 a oba maju stanovey tlak 160 MPA ak je malo tich 16 litrov mohol by som hnat aj zubackov piestovy motor? :friends:
co nejde klucom to ide autogenom !!

moj svet je les, lesna vyroba

Boschrexroth
Příspěvky: 206
Registrován: čtv črc 01, 2010 9:24 am
Bydliště: 70300

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#6 Nový příspěvek od Boschrexroth »

Nazdar, v podstatě hydromotor můžeš pohánět jakýmkoliv čerpadlem. Pokud je to technometra Praha, tak tyhlety hydromotory znám, tedka to přebral GLENTOR. koukni na www.glentor.cz.
Jinak nevím na jaký traktor to budeš mít a co chceš s tím tahat. Ale jak píšeš, že tlak je do 16 MPa, tak když přepočítám parametry, dostaneš na hřídeli hydromotoru max 8 kW. Tedka záleží jak velký traktor budeš mít. Ale jak jsem ti psal. Pokud je velikost hydromotoru 28,5 cm3, tak bys potřebovat abys hnal čerpadlem do hadic cca 20 - 32 l/min. Jinak ti to pujde hrozně pomalu.

A dále, pokud bych vycházel z parametrů, které jsi tu uvedl, tzn tlak, převodový poměr převodovky i=25 a velikost hydromotoru a rychlost pohybu hmoty, tak břemeno které bys s tímto utáhnul by mělo mít následující hmotnost:

1. spočítáš si moment na hydromotoru tzn. Mk=((geom. objem) x max.tlak))/6,28 = 72 N.m, moment na navijáku bude 72 x (převodový pomeměr převodovky) 25 = 1815 N.m - moment na bubnu
2. známe , že kroutící moment je síla x rameno, tzn Mk = F x r
takže tažná síla na navijáku bude F = MK/r = 1850/poloměr bubnu (0,125 m) = 14 522 N. = hmotnosti přibližně 1452 kg.

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#7 Nový příspěvek od jano »

Chlapci, prečo tak zložito. V Sústave AC12 AM 16 je určujúci AC 12 a ten má nejaký príkon (výkon). Pre AM 16 je nedostatočný ale čo už. Tento výkon sa dá previesť na silu a rýchlosť bez relatívne zložitých výpočtov a ptatí výkon P (W) = rýchlosť v (m/s) x sila F (N) . Tu samozrejme platí bezstratový prenos prevodníka a prevodov. Ak by si použil AC 12 /AM12 prípadne AC 16/AM 16 účinnosť by bola okolo 0,9. Lenže pri AC 12/AM 16 by to nevedli ani v Glentore zaručiť. :-/
Ináč prevádzkový tlak prevodníkov je hooodne za hranicami zubových čerpadiel.
V hydrostatických prevodnýkoch sa dá počítať s geometrickým objemom ale pri AM xz sa očakáva AC xz a pri slabom plnený sústava (ako aj pri nedosttočnom tlaku) môže byť realita veľmi nepríjemná.Na to má Glentor tam dosť grafov z ktorých sa dá vypozorovať ako sa to bude chovať v reály.

Boschrexroth
Příspěvky: 206
Registrován: čtv črc 01, 2010 9:24 am
Bydliště: 70300

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#8 Nový příspěvek od Boschrexroth »

Myslím, že to co jsem napsal, není vůbec složité, je to nejjednodušší postup jak se dopídit k relativně skutečným parametrům. Pokud kolegovi do toho zapleteš účinnost, tedka nevím jakou si měl na mysli, zdali průtokovou nebo mechanicko tlakovou, tak věřím že z toho bude mít úplně totální guláš. Já jsem udělal výpočet podle toho co žádal v úvodu - tzn i převodovka. Pochop taky, že pro něho je určující parametr otáčky vstupní hřídele čerpadla, ty může mít 500, nebo i 3000 ot/min. Takže musíš nastavit okrajové podmínky a podle těchto provídět výpočet. Vztah P = F x v ano ten je správně, ale použitý pro lineární hydromotor. Pro rozační se používá P = Mk x omega.

Tak možná by bylo velmi dobré, pokud bys tu napsal stejně jako já, postup jak má počítat aby se dostal na požadované parametry. Pak můžeme říci, že je komplikované to nebo ono.

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#9 Nový příspěvek od jano »

Boschrexroth píše:Myslím, že to co jsem napsal, není vůbec složité, je to nejjednodušší postup jak se dopídit k relativně skutečným parametrům. Pokud kolegovi do toho zapleteš účinnost, tedka nevím jakou si měl na mysli, zdali průtokovou nebo mechanicko tlakovou, tak věřím že z toho bude mít úplně totální guláš. Já jsem udělal výpočet podle toho co žádal v úvodu - tzn i převodovka. Pochop taky, že pro něho je určující parametr otáčky vstupní hřídele čerpadla, ty může mít 500, nebo i 3000 ot/min. Takže musíš nastavit okrajové podmínky a podle těchto provídět výpočet. Vztah P = F x v ano ten je správně, ale použitý pro lineární hydromotor. Pro rozační se používá P = Mk x omega.

Tak možná by bylo velmi dobré, pokud bys tu napsal stejně jako já, postup jak má počítat aby se dostal na požadované parametry. Pak můžeme říci, že je komplikované to nebo ono.
Áno, vôbec nespochynujem Tvoj postup, je správny. Ale na to, aby som do nejakého projektu vstúpil, stačí uvážiť aký je vstupný výkon. Ten podľa dobových dokumentov pre AC 12 (aj AM 12) je 6,5kW a teda po odčítaný predpokladaných strát prenesený výkon na haku navyjáka bude max. cca 5kW, nič viac. A Tento výkon sa premení na silu a výkon podla P=Fv.
Ak je tento výkon dostatočný potom treba podrobnejší výpočet, čo si uviedol.
Lenže silne pochybujem, že AM 16 pri plnení AC 12 sa bude chovať ako by sa mal. AM 16 som nainštaloval a veru pokiaľ ho nebude plniť AC 16 tak žiadna sláva. Motor sa ľahko zastaví, olej prehreje a sústava je bez výkonu.
Vzťah P=Fv je fyzikálny a platí v celej mechanike a je úplne jedno či sa jedná o pohon družice alebo hydrauliky :tyty:

Boschrexroth
Příspěvky: 206
Registrován: čtv črc 01, 2010 9:24 am
Bydliště: 70300

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#10 Nový příspěvek od Boschrexroth »

Dívej neřekl jsem že neplatí vztah P = F x v. Je jasné že to platí všude jelikož toto je jeden ze zákona zachování. Psal jsem, že tento vztah není dobré použít u tohoto typu výpočtu. Jelikož se mění průtok čerpadla v závislosti na otáčkách motoru, tak není optimální vycházet ze vztahu P = F x v, protože se ti mění rychlost pohybu břemene v. Musel bys do postavit takto P = F x (ds/dt), pak ano 8) .
Ale pro zjednodušení a představu to plně postačí. Jenže myslím že pokud někomu řekneš že potřebuješ na vývodové hřídeli 8 kW, tak pod tímto si můžeš představit cokoliv - třeba sílu 1600 N a rychlost 5 m/s. A ber v úvahu že spousta zdejších neví jak přepočítat Newton na hmotnost břemene. Ale jestliže definuješ, že tam budeš mít otáčky 800 ot/min a moment 70 N.m, tak to je už každému jasné.

Zkus rozpitvat podrobně celý výpočet navikáku jak by sis to představoval ty.

Dáme to dohromady a kolega může mít naviják jako lusk.

Takže očekávám tvoje výpočty

Mako4991
Příspěvky: 1987
Registrován: úte čer 02, 2009 8:51 pm
Bydliště: okr. Námestovo

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#11 Nový příspěvek od Mako4991 »

Nechcem sa do toho pliesť,ale základ je podľa mňa určiť si koľko a akou rýchlosťou chcem ťahať a čo na to potrebujem. Môj osobný laický názor je,že na ťahanie dreva,aby to bolo aspon na akej-takej úrovni pri tlaku 160Atm(najdostupnejšie elementy) potrebujeme čerpadlo minimálne s dodávkou 25-30l/min. Hovorí sa,že z hovna bič neupletieš a to platí aj tu.
Sila sa dá v určitej miere vykompenzovať nižšou rýchlosťou,ale nie je to ono. Všeoobecne by mal byť geometrický objem čerpadla a hydromotora rovnaký,v opačnom prípade to nebude robiť dobrotu. Vyprošťovaice hydraulické navijáky na offroadoch majú čerpadlo,kt. pri 1500ot dodá 80l a to už je slušné. Sám som sa myšlienkou hydronavijáku zaoberal,ale keď som zistil,že na normálnu silu a rýchlosť by som potreboval tak veľké čerpadlo,kt. by potrebovalo veľkú nádrž,prípadne aj chladenie oleja,tak som od toho upustil.

Boschrexroth
Příspěvky: 206
Registrován: čtv črc 01, 2010 9:24 am
Bydliště: 70300

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#12 Nový příspěvek od Boschrexroth »

Zdárec máš pravdu v mnoha věcech, ale 80 L/min to je průtok, který možná má LTK na hydraulice navijáku, zdá se mi že je to hodně tak vysoký průtok. Já jsem dělal asi už 4 okruhy pro pohon různých strojů, včetně rotačky INZECO 1200. A říkám, pokud toto řešíte, jděte cestou většího tlaku, klidně 210 - 240 bar pracovní tlak a menší průtok. Pokud to dobře uděláte, stačí pro výkon 10 kW asi 45 litrová nádrž, která odvede se sacím a výtlačným potrubím celý ztrátový výkon.

Například pokud budeš mít průtok 35 litrů/min a tlak 22 MPa, tak budeš mít výkon cca 12 kW

1. JInak 12 kW obdržíš taky pokud budeš mít tlak 16 MPa ale průtok musíš mít 50 litrů/minuta
2. Nebo taky 12kW bude při tlaku 12 MPa ale průtok budeš potřebovat 64 litrů/minuta

Čím větší průtok, tím větší potrubí a taky nádrž a čerpadlo a vše kolem toho, pokud si zpočítáte ztráty třením v potrůbí a tlakovou ztrátu ventilu při vysokém průtoku tak obdržíte i velmi špatnou celkovou účinnost systému, což znamená zase teplo, které se musí odvést pryč!!!!

Shrek
Příspěvky: 3338
Registrován: úte říj 21, 2008 8:55 pm
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#13 Nový příspěvek od Shrek »

Se do toho pripletu, resim to same v jinem vlakne...
Tohle je funkcni navijak znameho http://jp-axles.cz/hydraulicky-navijak.html
Skutecne 80l/min ale potrebujes 45kw vykonu. Toho spousta motoru na domacich trakturcich bude mit plny zuby
Jinak se zajmem ctu tuhle diskuzi, v tomhle plavu.....
Kazdy vi co delam, jen se to nesmi psat v podpisu. V kolonce povolani je to snad v poradku, pokud ne, tak kolonku z duvodu zbytecnosti odstranit.
O cenach prodavanych veci nediskutuji.
roztrhnisikusnuhakem zavinac gmail.com

Mako4991
Příspěvky: 1987
Registrován: úte čer 02, 2009 8:51 pm
Bydliště: okr. Námestovo

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#14 Nový příspěvek od Mako4991 »

Ahoj!
Neviem,aké čerpadlo má lakatoš,ale viem,že 80l/min je veľa. Je to z toho dôvodu,že sa jedná o profi navijáky so silou 5 a viac ton a rýchlosti sú tam značné. Už si nespomeniem pri akom tlaku to bolo,ale skúsim to nájsť. Boli aj nejaké videá na youtube ako ukážka rýchlosti. Pre bežného traktoristu na vyproštenie stačí aj 10l čerpadlo s tlakom 160Atm,ale použije sa to raz za čas a na rýchlosti moc nezáleží. S tým vyšším tlakom je to pravda,počítali sme o koľko sa zvýši teplota vody pri zvýšení tlaku o určitú hodnotu,tlak bol nesmierne veľký a rozdiel v teplote bol nejakýc 5stupňov. Musel by som vyhrabať poznámky.
Pre mňa by ani tak nebol problém s čerpadlom(mám doma nejaké okolo 40l,cca 11kW a mám ho aj kde pripojiť),ale s miestom na traktore,som rád,že tam mám ako-tak kde napchať 15l a ak bude nálada a dobrá vôľa,tak by som tam napáchal ešte jednu s cca rovnakým objemom,možno o niečo väčšiu. 45l nehrozí. A opýtam sa,aká nádrž by bola potrebná pri 11kW čerpadle ale pri použití priamočiareho hydromotora? Bez chladiča a pod. Prierez hadíc by bol dostatočný. Rozmýšľam použiť to veľké ako prídavné kvôli štiepačke a tak.

Mako4991
Příspěvky: 1987
Registrován: úte čer 02, 2009 8:51 pm
Bydliště: okr. Námestovo

Re: sila navijaku pomoc vypocet

#15 Nový příspěvek od Mako4991 »

Tak Shrek to vložil za mňa,ďakujem. Ale toto už pokladám za extrém.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“