Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

Kubota, Mitsubishi, Iseki, Jinma, Mahindra,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Jirka TT
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 17, 2019 10:38 am
Bydliště: Plazy

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#46 Nový příspěvek od Jirka TT »

Já tu sekačku mám a je v pohodě, ty řetězy tam jsou proto, že je stejná výška bubnu a nedělá to řádky, řetěz jde lehko oproti řemenům, bubny se nemůžou potkat, po rovině sekám na náhonu tisíc otáček a na motoru 1500, na vývodáku mam 600 ot a vpoho, setří to dost naftu, v kopcích musím na 540 a motor 2200, abych to dal, někdy i předek, protože na mokru mam ty stráně co vyjet a redukovaná 2, mam Jinmu 454. Je potřeba hlídat nože, má to beznářaďovou výměnu a nechají se otočit.
Jinak je to levný výrobek oproti ŽTR, takže kontrola oleje v převodovce, kontrola napnutí řemene a napínáku, ten je svařenec a byl tak křivej, že tlačil řemen dolu, stačí srovnat a podložit. Než se odrbe barva z plazu, tak je potřeba přitáhnout pojistku proti přetržení, nová jde těžko tahat a pořádně srovnat v ramenou. Já ji mam malinko postavenou na předek, ale i v rovině ok.

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#47 Nový příspěvek od pietrobs »

a nemal si este nikdy problem s retazou?..cim to mazes prosim ta?..mne to urvalo retaz ,strasne to zanasalo retaz prachom a brodelom s kosenia a teda dobre to nekosilo!..za jimnu by som to nikdy nekupil..a vlastne uz za ziadny traktor...naozaj ..ak si nemal moznost skusit kosit zo 135mini tak nevies o com hovorim..beznaradovu vymenu nozov mam aj ja na 135mini....dokonca mam tam 4ks nozov na jeden bubon..to reze jak blazen ta kosa voci tej 125mini..neda sa to porovnat.A to kosim 1.5m vysoku travu na 20k kubote ktora nema s tym ziadny problem..co sa tyka remenov..tie mam 3 na rozdiel od 125mini ktora ma jeden remen.Tam som maval aj problem ze pri hustej a vysokej trave bubny zastali a pretocil som remen par krat ..a co mi este teda povies na tu zotrvacnost bubnov?..skus to roztocit a potom vyrad kardan...125mini stoji takmer do 15s...kym 135mini sa bude tocit este takmer 5 minut...cize ked si to spocitam...8ks nozov vs 6ks,3ks remene vs 1ks.retaz vs tyc s ozubenim ,mazanie retaze manualne vs nadrz s olejom,vzdy mi lepsie vyjde kupa 135 ako 125mini..u nas dokonca ta 135mini je cenovo na tej istej urovni ako 125 mini.

Jirka TT
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 17, 2019 10:38 am
Bydliště: Plazy

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#48 Nový příspěvek od Jirka TT »

S řetězem žádný problém nemám, mažu ho olejem na motorkové řetězy, ten olej tam nateče, nevylítá. na motorce nevylítá ani při 200km/h :shock: a nelepí se na něj prach. Řemen je potřeba srovnat v dráze a kontrolovat napnutí, sekačka jde lehko, vždyť má 125cm záběr, řemen je zakrytovanej, tak tam nic nelítá, sekačka má volnoběžku z nějakejch kolíčků, ale funguje, takže při vypnutí náhonu se dotáčí sama a netlačí na traktor. Ale při dotáčení samozřejmě brzdí buben, pokud by tam byla volnoběžka z warkala válečková, ta to dělat nebude. Tři nože stačí na buben, je důležitý ji pořádně srovnat v ramenou někde na rovině, tam to vychází možná 10 cm výškový rozdíl mezi ramenama aby ležela na obou bubnech stejně a když seká, tak musí nože svištět, jak začnou rachotit, je potřeba přidat, protože jsou zavřený v bubnu a nesekají. Tím že ji mam malinko na předek postavenou, tak jde lehčeji.
Já mam hrbatý louky a i těch 125 je dost, lítaj drny pokaždý a čim širší záběr bude, tím horší .

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#49 Nový příspěvek od pietrobs »

Jirka tak to sa divim ze tebe to.takto seka.Kolko rokov mas tu sekacku?..a dalsia vec ake velke plochy s tym sekas?..

Uživatelský avatar
pepego
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 28, 2009 11:16 am
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#50 Nový příspěvek od pepego »

Ak sa môžem pripojiť. Nemám skúsenosť s touto kosou a pre zaujímavosť mám pár otazok. Uvádzate že pri kosení je dobré to hnať na vyšších otáčkach kardanu, ako je na tom Solis s otáčkami na vývodáku? Ak som to správne pochopil jednou zo slabín je aj nízka zotrvačnosť bubnov, a čo hlučnosť reťaze pri tých točkách? "Jirka TT" ti taháš 125 kosu za 40 koňovým traktorom, ten traktor si musí pri to vyspevovať. Aj ja som v poriadnych kopcoch s 35 HP a 135 kosou to belarus dával bez obmedzenia, teraz si poradí aj so 170 diskovkou.
Je ťažké byť debilom ,konkurencia je privysoká!

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#51 Nový příspěvek od pietrobs »

Pepego..podla mna ma solis 540ot/min na kardane.Ja na kubote mam 3rychlosti + opacny chod ja som to musel tocit na 700ot/min..inak to nekosilo dobre.Alebo tam potom tocit motor na plny plyn.S tym mazanim..aj ja som vyskusal rozne maziva na motorkove retaze ale vydrzalo to tak pol hodiny kosenia..potom zase zobrat krycie dekle retaze dolu a pracne namazat..ono aj ked su tam dekle aj tak tam ide vela bordelu od kosenia a vsetko berie na seba mazivo na retazi.Zotrvacnost bubnov uplne o nicom...no ja neviem aku travu Jirka kosieva..ale ja mavam 1.5m vysoku hustu travu na seno a tam ta 125 strasne trpela..a tiez traktor.Za 40k traktor patri klasicka 135 s dlhym krkom....este otazocka na Jirku TT...aky je to olej ktory pouzivas na tu retaz?..konkretne typ a oznacenie.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#52 Nový příspěvek od DYK »

Pepego myslím si, že to ženou na vyšší rychlost kardanu proto, že se jim nechce tolik vytáčet motor. Kdo nemá možnost volby rychlosti vývodu nic jíného mu nezbývá, protože potom chybí na nožích obvodová rychlost a blbě to seče.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#53 Nový příspěvek od pietrobs »

Dyk...v istom zmysle mas pravdu..ja som nechcel tocit motor na full..ono ja som tu moznost mal ze som dal inu ryvhlost na kardane.Ale celkovo je tam slaba ta obvodova rychlost nozov..a ako som pisal retaz dava velky odpor ..je to kompromis kosy..preto hovorim..135 seka akoby ladiki napisal,,s prstom v nose".Ja ale kosievam vysoku,hustu travu.Ak s tym bude kosievat nejaku pol metra vysoku travu a mensie plochy..tak budis.

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 903
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#54 Nový příspěvek od amatér »

otázku zbytečného vytáčení motoru jsem řešil u obou svých Kioti, které mají pouze 540 a nebo 540 eco, což je nějakých 730 ot/min.
koupil jsem univerzální PTO převodovku, která umí snížit, zvýšit a nebo reverzovat PTO cca do 20 kW.
Obrázek
Obrázek
stálo to cca deset tisícovek bez DPH a od té doby si nemohu stěžovat.

Jirka TT
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 17, 2019 10:38 am
Bydliště: Plazy

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#55 Nový příspěvek od Jirka TT »

Já sekám necelý hektar, část je louka a část sad, kličkuju mezi stromami. Ta sekačka potřebuje asi 600 ot na kardanu .Jak jsem psal, musí nože svištět, jak rachotí, jsou zavřený a musí se přidat. Je potřeba si změřit otáčky přímo na kardanu otáčkoměrem. Pokud je vývoďák zapnutý na 1000ot, tak se nemusí tolik trápit motor v otáčkách. Sekačka 135 záběr by mě na souvrati převrátila, pokud bych ji zvednul, mam ještě balikovač welger, ten balikuje jen proti kopci, dolu nenabere trávu , má asi 11q a když se potřebuju otočit, nebo couvnout, tak mě hrne zadní nápravu do strany, kor když je kolo balikovače v rýze od vody a to mam v kole na traktoru přidaná závaží, do každého jedno navíc. Jinak ta jinma má na čerpadle nastaveno 1300ot, kdy zavírá naftu, měl jsem ho na stolici, to je 2600 na motoru, ale vzhledem k tomu, že motor má slušný krouťák , tak to řeším spíš těma 1000 ot na kardanu. Sekám v redukcích, na silniční jede traktor moc rychle, to bych ani neuřídil kolem stromů.
Olej používám jaký je, v agrozetu mají berner, v práci je loctite 8201, nebo tak, ten není tak drahý :D . Ten welger je řetězové království, já toho mam velkou spotřebu, co je, to tam dám. Také jsem měl motul, od toho výrobce používám olej i na molitanové filtry , taky je dobrý.
Jak hlučná je sekačka netuším, mam kabrio a motor je hned před volantem, tam řešit hluk od sekačky mi přijde jako blbost.
Jinak ty otáčky na kardanu 540/1000 jsou při otáčkách motoru někde 2200, zetor měl na budíku rysku. tam je to všechno napevno, žádná viskospojka a pod, pokud nastavím 540 na kardanu a na motoru mam 1500, tak na kardanu bude třeba 380/400ot a to je málo.
Balikovač používám na 540ot na převodovce vývodáku a 1500 na motoru, je to na něj akorát, roztočit kardan na skutečně 540, tak se rozkočí. Jinak sekám i balikuju na ruční plyn, musí být konstantní otáčky, to nohou těžko udržet. Trávu mam, jaká naroste, baliků je na sena kolem 240, otavy 180 z té výměry. Hnojím pouze ledkem. Nevím, jak to změřit.
Nejlepší je si to někde půjčit a vyzkoušet, pokud mam rovinu a 40 koní, tak klidně 160, tam váha do ramen nevadí, pokud mam kopce a nechci se koulet z kopce, tak se počítá každé kilo, protože ta sekačka leží celou vahou do strany v podélné ose. Vlek tlačí přímo do traktoru v podélné ose, tam v poho, pokud se nezatočí a nezlomí se do jedničky.

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#56 Nový příspěvek od pietrobs »

Tak ak tomu dobre rozumiem ty vlastne tu sekacku tocis na 1000ot/min v kardane?..to preto ti to ako tak kosi...ja to daval na 700 a este to nebolo ono..a ked si sam pusti do toho tych 540/min..tak to uz bude uplne spatne..jedine tocit motor na plno.Samozrejme ta vaha je poznat..ja takisto nemam rovinaty teren..praveze dost je svahovity ale treba kosit z rozumom a rozkosit si luku tak aby som bezpecne skosil aj svah.Zaviazia samozrejme mam aj ja aj v kolesach aj na predku.aj kufre od zetoru pri koseni..bez toho sa neda.No akonsom uz vyssie pisal..135 mam s kratkym krkom..cize mam este mensiu paku ako s tou 125 do strany..tym padom vacsia vaha ja va ramenach traktoru a.nema taku snahu tlacit na bok traktoru.Samozrejme pri koseni sikmej luky s kosackou nahoru obcas je citit tlak od kosy smerom dolu ale to s prehladom na 900kg zatazeny traktor ustoji..este ked mam k tomu predny nahon ktory ma potiahne nahor a vyrovna to..teda za mna..ja by som nemenil 125mini za 135mini s kratkym krkom v ziadnom pripade.ta obvodova rychlost nozov na 135mini zo 4 nozmi na bubon je asi 2x taka ako na 125.To vlastne pri ostrych nozikoch kosi samo..po plyne staci len ,,brnkat"..kosi zotrvacnost bubnov ..

Jirka TT
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 17, 2019 10:38 am
Bydliště: Plazy

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#57 Nový příspěvek od Jirka TT »

netočím 1000, na kardanu mam kolem 600ot skutečných, spíš malinko víc. Uživatel fóra se ptal, jestli mu bude sekat a sekat mu bude, protože mě seká taky. Nevím, jak určit která sekačka je lepší a která nejlepší. Jezedáci u nás mají vřetenovou s mačkačem, ten leti po louce, že bych mu na babetě nestačil a tráva z něj doslova teče jako voda při povodni.
Já objedu 2x louku dokola, udělám si líchu na traktor , otočím se a jezdím dokola, až mam hotovo, nic nerozměřuju, to musím při nahrabování, abych to dokázal sbalikovat. Stromy pokud to jde ,strčím sekačku pod strom a objedu ho dokola, zbytek křoviňákem, nechci si ho zdrápat o větve, v sadu jak to vyjde, potom nahrabu nahrabovákem na řádky, naházím na vlek a do balikovače to naházím vidlema.
Nejlepší je si u prodejce půjčit nějaké sekačky, spousta jich má půjčovací stroje, vyzkoušet a koupit. Kupovat na slepo, nebo co kdo poradí někde v hospodě, je blbost, nejsou to rohliky, za kterejch udělám strouhanku přinejhoršim.
Jinak řetěz nemá důvod jít těžko, nesmí se přepnout a vydrží velké otáčky, zubatý kola mají větší odpor, na motorce na kardanu se udává obecně ztráta 5% výkonu přeneseného na kolo oproti řetězu, obvzlášť kuželová, ale je mnohem větší životnost a pokud jsou v olejové lázni, tak bezúdržbové. Proč mají náklaďáky a traktory rozvody motoru obráběnýma kolama a osobůvka řemen/řetěz.
Jsou to otáčky a životnost, na náklaďáku se rozvody nikdy nemění, vydrží dvoje až troje vložky, víceméně celou životnost bloku, jenže při 5000 by se rozlítly.

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#58 Nový příspěvek od pietrobs »

JirkaTT...teraz dost nerozumiem tomu co si popisal...keby bola ta retaz tak dobra tak by bola aj u tych vacsich rozmerov kosaciek.?..nie?..hriadel zakonite nemoze mat taky odpor ako ta retaz..je to jeden celok ktory zenie obidva bubny.Naproti tomu retaz ma mnozstvo dielikov pohyblivych,pocet ozubenych kolies,napinaciu kladku/koliesko).ktore takisto vytvara nejaky odpor.Keby to bolo lepsie pouzivala by sa vzdy iba retaz.Ved taky dobry priklad je uz aj ten ze pokial vykvaltujes pohon kardanu pri roztocenej kose ..tak ta s hriadelou sa toci o hodne dlhsie ako ta z retazou.Ja som mal obidve a porovnal som to ..takze ja hovorim z vlastnej skusenosti.Apropo k tym motorkam...retaze sa pouzivaju preto lebo tam ide hlavne o jednoduchost prevodu na koleso..a vahu.Ale poznam aj chalanov co maju motorky s kardanom..na tej motorke to zese s tym pouzitim kardanu neni az tak jednoduche,,je tam velky vykyv kolesa ale maju to hlavne motorky urcene do terenu niektore..BMW napriklad ,,k´je to bezudrzby..ale po case treba urobit samozrejme aj udrzbu hriadela.Sice sa tam nedostane voda a prach ale su tam nejake pohyblive elementy ktore treba vymenit.Takto mi to popisovali chalani ktory tie motorky maju a jazdia na nich.Ale prenos krutiaceho momentu je urcite lepsi na kardane ako na retazi.No sak najlepsie bude ked nam ,,Sam" popise svoje pocity a dojmy s prvej kosby kosou. este teda moja zostava pri nasadeni v praci..tu je link.https://postlmg.cc/K1QMxzqf

Uživatelský avatar
pepego
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 28, 2009 11:16 am
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#59 Nový příspěvek od pepego »

Presne tak,až po vyskúšaní bude Sam vedieť ako to šľape a rád si počkám na jeho skúsenosti. Každému sadne niečo iné ,tak ako každý traktor má vlastné limity ohľadom výkonu ku kose. Váha ,záber, terén . Ja som prešiel cez inzeco, poľskú 135 ,po diskovku Kuhn 165. Všetky v pohode. Pri inzecu som síce raz ročne menil remeň ,stred medzi bubnami nekosilo úplne a má debilný systém výmeny nožov, ale zasa váha minimálna. Poľská napriek nie najlepšej povesti makala bez problémov a to dostávala zabrať a nekupoval som ju novú. Menili sa len nože a ložiská na prednej hnacej hriadeli s remenicou. Predal som ju bez problémov.
Je ťažké byť debilom ,konkurencia je privysoká!

gason1
Příspěvky: 350
Registrován: čtv led 24, 2013 7:10 am
Bydliště: Bardejov

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#60 Nový příspěvek od gason1 »

amatér píše: sob led 29, 2022 11:09 am otázku zbytečného vytáčení motoru jsem řešil u obou svých Kioti, které mají pouze 540 a nebo 540 eco, což je nějakých 730 ot/min.
koupil jsem univerzální PTO převodovku, která umí snížit, zvýšit a nebo reverzovat PTO cca do 20 kW.
Obrázek
Obrázek
stálo to cca deset tisícovek bez DPH a od té doby si nemohu stěžovat.
Môžeš dať odkaz kde si kúpil tu prevodovku?

Odpovědět

Zpět na „Asijské stroje“