Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4246 Nový příspěvek od kenybz »

jistě jste si všimli, že na jednom dílu je cosi černého to je od hmm "nástrojářské fixy" :smich:
prostě vemeš lihový fix a u takových dílů kde je špatně vidět při najíždění, tak si to čmrkneš fixem a jakmile barva zmizí si na kraji obrobku, dopočítáš si rozměr na který máš najet a je to. Není to nic nového, ale pro někoho se tento způsob najíždění bude hodit.
Stejně tak se to hodí při orýsování nádrhem počmáráš díl fixem a naděláš rysky.
Fixování se používá i při broušení tlouštka té fixočáry je asi 0,003mm takže když sjíždíš kotoučem k obrobku na nástrojářské brusce, tak to první veme fix a pak to teprve bere kov...dobré i pro ty co mají horší zrak počmářeš si broušenou rovnou plochu nemusíš celou stačí křížem a nabo vlnovku po celé ploše a hned vidíš kde to bere a kde ne i je vidět vady od špatně orovnaného a nebo nevyváženého kotouče
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4247 Nový příspěvek od Ondras83 »

dobra rada...

co ten muj plochac?

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4248 Nový příspěvek od kenybz »

na to je víc možností no upínací přípravek, naklápěcí stůl a nebo více naklápěcích svěráků a postupně posunout. Mufík ten se vyzná lípk jak já je to jeho denní chleba tak třeba něco napíše
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Frezka TOS FA3U

#4249 Nový příspěvek od winch »

Ten plocháč- upnúť na stôlna cca 40mm podložky, a buď uhlovú frézu, alebo vykloniť vreteno , a robiť to bokom TK hlavy. Bude to síce robiť rádius, no na viackrát to dorovnáš že to bude takmer priamka. Potom vykloň na druhú stranu, aby si to nemusel posúvať, alebo to posuň- na jedenkrát to asi nevydá.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4250 Nový příspěvek od Ondras83 »

No asi to dám bruskou, dneska jsem chodil kolem frézky a nic mě nenapadlo, jak to z toho co mám dát do kupy.

Ikdyz tu frézu na 45 stupňů mám, ale musím z ní vytáhnout šroubek po předchozím fiškusovi. Argon do TIGa budu mít někdy příští týden, tak si pak zahraju na kenybze :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4251 Nový příspěvek od ota »

Ondro je víc možností. Výklopný svěrák, kdyby byly dva, tak by to bylo lepší a posouvat.
Dál jak píše Winch položit na stůl a uhlovou frézou obrobit. To bude na víc špon. Najednou to asi neschroupne.
Další možnost na kostky položit a zadek opřít do T drážky, aby to necouvlo dozadu a utahnout upínkama.
Poslední možnost, kterou bych asi já šel je na bazoši inzerát. Dodáme hardoxový plocháč s ofrézovaným náběžným uhlem. Vhodné jako břit lopaty, lžíce. V různých tloušťkách, délkách prodej na míru. Koupíš to hotové a máš navždy vystaráno. Tady u klasického plocháče by bylo nejvíc lepší to navařit návarovkou. A taky by to vydrželo dýl. Mam to tak na šťípačce na klínu. Ale ten koupený brit by stál pénízéé! :vysmech:

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4252 Nový příspěvek od stanik84 »

Úhel 30 stupnů, je tam pár fotek. Matroš Hardox 400.

https://stanik84.rajce.idnes.cz/Nastenk ... 093144.jpg

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4253 Nový příspěvek od Ondras83 »

Budu to mít hardox a jak mi pálí lžíci, tak tam vypálí i ten břit. Asi ale neumí pod úhlem, proto se ptám na ofrezovani.

Zkusim se podívat po tom hotovým.

...to jsem si ale nemusel domů tahat frézu, zejo :jazyk:

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4254 Nový příspěvek od stanik84 »

Úhel umí. Aspoň u nás. Jen když to zkoušeli plazmou z 20 mm Hardoxu, tak už to teklo a bylo to okousaný. Většinou se to všechno frézuje ve dvou výklopných párovaných svěrácích. Tu kostku už jsem rozřezal na čtyři menší a dal přes to plocháč 100x10. Je to chycený přes kameny přímo do stolu. Kdybys měl FA3U, tak k ní dělají křížovou hlavu... Tam nemusíš vymýšlet takový vyfikundace. Jen s ní musíš opatrně.

https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?t=17532

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4255 Nový příspěvek od Ondras83 »

mam V a jsem naaaprostej amater, mam nafrezovano dohromady tak dve-tri hodiny a jsem samouk z doslechu a youtube

neco vymyslim :)

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4256 Nový příspěvek od stanik84 »

To já jsem taky amatér, mám to jako hobby. Jsou tady jiný guru.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Frezka TOS FA3U

#4257 Nový příspěvek od Britt »

To je fakt, že jsou tu profíci a já bych si nikdy nedovolil kritizovat jejich práci.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Frezka TOS FA3U

#4258 Nový příspěvek od vitex »

Tak břit nařež na víc kusů,ofrézuj a pak jej svař.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4259 Nový příspěvek od stanik84 »

To já taky ne.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4260 Nový příspěvek od ota »

Ondro myslel jsem, že to máš klasickou pásovinu. Tím Hardoxem Ti odpadne pár rychejších postupů obrábění. 400 Hardox obrobíš pod vodou Cobaltovkou po lehčích šponách. Nejlíp plátkovkou pod vodou to jde líp. Ale 500 to už bude problém. Dělal jsem si z 400 břit na lžíci a plátkovkou pod vodou jsem to slíznul. Ale břit byl jen asi 230 mm širokej.
Koukal jsem na ten net a jen narychlo jsem našel 2 firmy co mají rovnou břit z 500 Hardoxu. Metráž. Jedna posílá i lo celé republice. Mam tu 800 mm svahovku v dílech. Buďto tam dám běžnou pasovinu, nebo si dam říznout taky Hardox. Ale necham to asi jen tak bez břitu. Třeba z 12mm síly. V prostřed bude céčkova výztuha ve lžíci.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“