Malý traktůrek

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 301
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Malý traktůrek

#1 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Tak jsem si koupil další hračku.
Konstrukce:
motor CZ 175, je usazený v ose traktůrku
pravoúhlá převodovka, je silná, spojení s motorem přes řetěz
přední náprava domácí výroba, kola 4,00x8
zadní náprava, prý se jedná o nápravu s elektrického nádražního vozíku. Na nápravě je převodovka ( 2 rychlosti dopředu a zpátečka). Kola 7,00x12.
Traktůrek je široký 100cm, délka 170cm.
Konstrukce a hlavně velikost se mi líbí.
Bohužel dlouho stál a tak mě čeká celková oprava, včetně elektriky, no a nevím co bude s motorem.
Mám na Vás, jako zkušené konstruktéry dotaz, teda spíš dva.
1. Nemá někdo nějaké informace o té nápravě?
2. Když bych motor nerozchodil, bylo by možné ho nahradit?
Díky za info a radu.
Foto musím zkusit vložit na jiném počítači, na tom mém retropočítači to prostě nejde.

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 301
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Malý traktůrek

#2 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Ještě jsem zapomněl, ta pravoúhlá převodovka je spojená se zadní nápravou hardispojkou. Uvažuju, že bych tu pravoúhlou převodovku vyhodil a na zadní nápravu napasoval nějaký motor s převodovkou a spojkou.
Rád bych ale zachoval rozměry traktůrku. Líbí se mi, že ho naložím na vozík za auto.

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 301
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Malý traktůrek

#3 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Nejvíc mě zajímá zadní náprava. O tom nádražním vozíku mluvil prodejce, ale nikde na internetu jsem žádné informace nenašel.
Dnes při rozebírání a čištění jsem na nápravě objevil štítek. Byl téměř nečitelný, dal se přečíst pouze rok výroby - 1960 a rychlost: 1. stupeň - 4,5 km/hod, 2. stupeň - 8km/hod. Víc se nedalo přečíst.

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 301
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Malý traktůrek

#4 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Na fóru jsem našel pouze jednu poznámku od Bastardtraktora, kde píše, že náprava z nádražního vozíku je silnější, než náprava např. z oktávie.

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 301
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Malý traktůrek

#5 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Traktůrek byl na Bazoši, pán ho prodával s tím, že ho už několik let nepoužíval. Dnes jsem zkoušel sundat zadní kola. A hned problém. Po povolení matice se šrouby protáčejí!
Přílohy
IMG_E9619.gif
IMG_E9619.gif (8.9 KiB) Zobrazeno 10509 x

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 301
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Malý traktůrek

#6 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Traktůrek pomalu rozebírám a víc než klíče používám flexu. Bývalý majitel asi nevěřil šroubům a tak spoustu věcí přivařil ( zadní blatníky k rámu, světla k blatníkům..). Navíc stroj procházel asi různými úpravami a po nich zůstaly navařené různé držáky, vzpěry atd. Chtěl bych traktůrek celý rozebrat, vyčistit, natřít. A taky budou určité předělávky, už je mám naplánované. Vypadá to, že budu mít celou zimu co dělat.
Mám jednu prosbu. Nevíte kolik oleje má být v té zadní nápravě? Je to zatím dost od šmíru a bláta. Zadní náprava má převodovku. Nevím, jestli olejová náplň je společná, nebo jestli se do převodovky leje olej zvlášť. Pokud máte nějaké zkušenosti, tak poraďte. Díky.

MartyV3S
Příspěvky: 936
Registrován: ned čer 07, 2009 11:38 pm
Bydliště: Třinec, Oldřichovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý traktůrek

#7 Nový příspěvek od MartyV3S »

přesně s touhle zkušenosti nemám, ale - nejde to usoudit podle nápustných a výpustných šroubů? Jestli jsou dva a nebo 4...
Jinak pěkný prďola, bude to dobrá zábava na dlouhé zimní večery 8)

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 301
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Malý traktůrek

#8 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Až odstraním vrstvu bláta a šmíru, tak se uvidí. Zatím to vypadá na dva šrouby, tzn. společná olejová náplň.
Když jsem traktůrek kupoval, tak první úvaha byla trochu poopravit, vyčistit, natřít a jezdit. Čím víc na něm pracuji, tím víc změn bych chtěl na něm provést. Jak jsem psal, koncepce motor - úhlová převodovka - zadní náprava se mi líbí (i když je náprava bez uzávěrky). Nevadí, mám velký traktor. Ale slabé místo je podle mého názoru přední náprava - její uchycení a kola 4,00x8 taky nic moc. Asi by to znamenalo, dát větší kola i na zadek. V tom případě nevím, jestli by si s tím ten motor ze skutra 175 poradil.

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 301
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Malý traktůrek

#9 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Pomalu provádím rekonstrukci. Kde byl svár, je šroub. Dělám novou kozu na sedačku a bude tam i bedna na nářadí. Pořád nevím, jak sundat zadní kola. Jsou tam velké bubny, tak zezadu není nic vidět. Disk je půlený a má 12 šroubů M16. Jedny šrouby mají kontramatky, druhé jenom jednu matku. Nejdou povolit ani jeden. Povolit vlastně jdou, ale protáčí se a zezadu se k nim nedostanu.
Nevím co dál. Napadlo mě na šrouby navařit třeba šrouby M8 a za ty to podržet. Taky by snad šlo v šroubu udělat flexou drážku a zkusit ho podržet velkým šroubovákem. Ještě by mě zajímalo, které s těch šroubů jsou na buben a které drží disk pohromadě. Nerad bych zbytečně ničil všechny.
Hezké svátky vánoční přeje Jirka

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 301
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Malý traktůrek

#10 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Dneska jsem si vzal znova štítek z té zadní nápravy, která je mimochodem dost pevná. Např. šrouby, na přišroubování disku jsou M20 (původně jsem uváděl M16, ty spojují disk).
Štítek jsem luštil pod lupou a tady je výsledek:

výrobce - Agrostroj
typ - 3-PZ-20-2
rychlost 1 - 4,8 km/hod
rychlost 2 - 8 km/hod
výrobní číslo - 365209
pracovní hloubka - 25 cm
odpor půdy - 90 kg/dm2

Víc už opravdu nejde přečíst. Jestli se s něčím podobným někdo setkal napište.

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 301
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Malý traktůrek

#11 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Když pročítám naše fórum, tak jsou zde popsány stovky traktůrků. Je zde popsána jejich konstrukce. Myslím, že určitě někdo z Vás se s touto zadní nápravou setkal.
Je pravda, že při repasi traktůrku, dárce orgánů zadní nápravy vědět si nepotřebuju. Na druhou stranu by mě zajímala..... a možná, že bych časem potřeboval i nějaký ten náhradní díl.
Zatím jedno zadní kolo jsem už vymontoval. Šrouby jsem nakonec podržel sikovkama a závit pak porovnal závitovým očkem.
Mezi bubnem a kolem je 50mm vložka, aby byl větší rozchod. Nyní je rozchod 1000mm. Hlavy šroubů co drží disk pohromadě jsem přivařil k té vložce. Už se nebudou protáčet a při výměně pneu bude stačit, když rozpůlím disk. Ani nebudu muset vymontovávat kolo. Stejně tak jsem to dělal i u Zetoru.
Ještě ta pneumatika, rozměr 7x12, i když není nafouklá, tak se to nepozná. Nevím kolik má pláten, ale je tvrdá a taky těžká. Není potřeba závaží.........

MartyV3S
Příspěvky: 936
Registrován: ned čer 07, 2009 11:38 pm
Bydliště: Třinec, Oldřichovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý traktůrek

#12 Nový příspěvek od MartyV3S »

Ta pneu co drží tvar může být docela zrádná, já tak měl fajně tvrdou pneu 6,5x16, vypadala nahuštěná, pak jsem jednou vyjel, pneu se pootočila na disku, střelil ventilek, a duše byla na vyhození...
Práci zdar

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 301
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Malý traktůrek

#13 Nový příspěvek od Zetor2011 »

S tím protočením máš pravdu. To kolo váží skoro 40kg. podle toho, co jsem vyluštil na plášti, tak má 12 pláten.
Záhada té zadní nápravy zůstává. Po večerech jsem hledal informace podle nalezeného štítku. No nakonec si myslím, že ten štítek k nápravě nepatří (on nebyl na nápravě, ale na účku ke kterému je náprava přivařená - jako téměř všechno). Myslím si, že štítek je od pluhu /3 PZ ... - tři radlice, pluh závěsný, atd.).
Až to bude možné dám foto. Pořád věřím, že někdo tu nápravu s převodovkou pozná.

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14389
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Malý traktůrek

#14 Nový příspěvek od Vladimír2 »

Zdravím Tě , příteli a přeji Ti , ať Tě elán neopustí ani v tomto roce a svoje představy se Ti vyplní .Pokud chceš získat nějaké rady , budeš muset zapracovat na vkládání fotek . Bez obrázků je to o ničem . Tak směle do toho , ať na jaře můžeš vyrazit do polí ! :friends:

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý traktůrek

#15 Nový příspěvek od Ondras83 »

Bylo by mnohem jednodušší stavět novej stroj

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“