Pajikův prcek 2x1m

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
Pajik_CZ
Příspěvky: 441
Registrován: čtv říj 19, 2017 10:06 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Pajikův prcek 2x1m

#1 Nový příspěvek od Pajik_CZ »

Dovolím si založit nové téma, abych to trošku učesal... Na původní téma jsem dal požadavek na smazání...

Zásadní požadavek byla velikost tak, aby to šlo převézt na vleku 2x1 metr. Takže malé a lehké.
Stavba z toho, co dům dá... (a komponenty jsou doma tak nějak nasyslené za posledních několik let)

Cíl - prostě hračka. Aby trošku pomohl kolem domku - přetáhnout kárku dřeva a tak. Lány pole orat neplánuju, les taky nemám a největší kopec u baráku bez problému zvládne zahradní traktůrek...

Komponenty -
motor : Citroen saxo 1,4 (ano, benzin. Je doma a intenzita provozu by neměla být taková, aby mě to zruinovalo na spotřebě)
převodovky : 1. saxo se zavařeným difem, 2. BMW 325i
nejspíš mezi převodovky vložím řetězový převod pro lehké zpomalení
řízení ze saxa - chtěl bych zachovat posilovač
sedačka - viz foto :D Závodní anatom bez náznaku potahu. Nějak ji ořežu aby se na ní šlo otočit dozadu a dolaminuju límec.
zadní pneu 7,5-16
přední pneu ze saxa 13"
brzdy bych chtěl na všechny kola
přední náprava kyvná, homemade
zadní náprava UAZ 452 zúžená na 104cm přes pneumatiky (zúžení hotovo)

Zatím to stojí asi takhle:

Obrázek

Obrázek

Omluvte na fotkách bordel na ponku, až bude zase chvilka, uklidím to....

Sedačka se posune víc dopředu a zadní převodovka půjde o 8cm níž, aby se osy srovnaly. Světlá výška traktoru by měla být v nejnižším místě min. 22cm.

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14389
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Pajikův prcek 2x1m

#2 Nový příspěvek od Vladimír2 »

:friends: ...zase něco , čemu já fandím nejvíc - hračka . Tak ať se daří !!! 8) 8) 8)

Pajik_CZ
Příspěvky: 441
Registrován: čtv říj 19, 2017 10:06 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Pajikův prcek 2x1m

#3 Nový příspěvek od Pajik_CZ »

Díky Vladimíre, neskrytě přiznám výraznou inspiraci Tvojí 70-kou :)

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pajikův prcek 2x1m

#4 Nový příspěvek od Ondras83 »

uplne bych se vykaslal na druhou prevodovku, v saxu zavarit dif a hned na poloosu, tim se ti to jeste zkrati a bude to mnohem obratnejsi (vidim to u otce, ma vetsi rejd, ale taky ma traktor o 20cm kratsi a je to znat jako bejk)...rychlost bude akuratni, neverim tomu, ze bys na tom bmw nekdy radil

motor bude mit karbec nebo bude zachovano vstrikovani?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Pajikův prcek 2x1m

#5 Nový příspěvek od Atlan »

Ci mensi traktor tym viac problemov.
Napr tym ze je uzsky, bude pr9blem pri bytocenych kolesach budu chytat o ram, a ked chces este blatniky.... Dalej pri vykyve sa budu dostavat blizko ramu. Riadenie tam bude na tesno.

Ved uvidis. Nech sa dari.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Pajik_CZ
Příspěvky: 441
Registrován: čtv říj 19, 2017 10:06 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Pajikův prcek 2x1m

#6 Nový příspěvek od Pajik_CZ »

Ondras83 - tak jak to vytáhnu ze saxa, tak to chci dát na rám traktoru... Když vynechám převodovku, mám obavu z přílišné rychlosti, známý mě od toho zrazoval, měl to tak udělané u sebe (motor peugeot 1,9TD otočený o 90°, vývod přímo na dif, a říkal, že to bylo zbytečně rychlé, i traktoriády prý jezdil na 1, 2 , max 3), a tím že to má být na pohrkání kolem domku....
Můžu to zkusit udělat tak, že ji tam teď nechám, a když bude zbytečná, tak půjde ven. Traktor víc zkracovat nepotřebuju, obratnost můžu nahnat posunutím přední nápravy dozadu.

Atlan - rozumím připomínce, ale metr šířky byla zásadní podmínka, kterou chci dodržet (všechno na pozemku mám na průjezd zahradního traktůrku při sečení trávy - štusy dřeva od plotu, stromů atd. a s čímkoliv výrazně větším se nevejdu, navíc jsem chtěl zachovat přepravitelnost na vleku, který mám)

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14389
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Pajikův prcek 2x1m

#7 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...no , musím dát za pravdu kolegům , že s těmi komponenty a představě o rozměrech budeš mít docela problém . A taky se mi zdá ta druhá převodovka být jaksi navíc , pokud tedy neplánuješ nějaký vývod , třeba na naviják .

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Pajikův prcek 2x1m

#8 Nový příspěvek od Veteranista! »

Přesně tak, pokud tam ji chceš, sežeň třeba ŽUKa, ten je daleko menší(do všech rozměrů).
nebo tam dej redučku třeba z Nivy.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
harijaro
Příspěvky: 3448
Registrován: ned pro 26, 2010 11:16 am
Bydliště: Štiavnik

Re: Pajikův prcek 2x1m

#9 Nový příspěvek od harijaro »

Možno by bolo dobré hodiť za tú saxo prevodovku 1:2 alebo reťaz do pomala a bolo by to pre teba ideálne. Tým pádom by ti odpadla tá druhá prevodovka. Alebo teda nechať obidve prevodovky bez reťazového prevodu medzi nimi a keď dáš na obidvoch za jedna tak budeš mať aj plazivú rýchlosť

honzasl
Příspěvky: 666
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Pajikův prcek 2x1m

#10 Nový příspěvek od honzasl »

Při téhle šířce by nebylo na škodu dát přední kola menší (nějaké 10" bantamy), tím by se dalo dosáhnout maximálního rejdu.

A nebo: posadit motor výše a víc dozadu a mezi předními koly mít rám co nejužší - tj. hned od začátku se vybodnout na tu převodovku BMW. Když už je traktor 4x2, je potřeba využít potenciál. I na té mojí obří kraxně si cením, že se s tím dá otočit na pětníku, díky brutálnímu rejdu nepoháněné nápravy.

UAZ 452 měl maximálku 95 km/h, když to bude zpomalené v difu saxa 1:4, tak maximální rychlost 25 km/h - no prostě traktor tak akorát. Na šolíchání po zahradě na jedničku a volnoběh. U traktoru přece nemusím furt řadit jak blbej. Podle charakteru práce zvolím převodový stupeň a na něj jedu celou dobu.

Pajik_CZ
Příspěvky: 441
Registrován: čtv říj 19, 2017 10:06 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Pajikův prcek 2x1m

#11 Nový příspěvek od Pajik_CZ »

Honziku, UAZ možná, ale pohon obstarává saxo, ne UAZ. A saxo dávalo na těch 13" 150 jak prd a nebylo to maximum. Po zohlednění převodu v difu 4,5 a rozdílu velikosti kol by to mělo svištět 50km/h naprosto bez potíží. Proto ta druhá převodovka

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Pajikův prcek 2x1m

#12 Nový příspěvek od Veteranista! »

No jenže tam náš nápravu z UAZ a dif Saxo je cca 1:4, takže vydělil rychlost UAZe čtyřmi a došel k domu výsledku 25km/hod. COž je tak optimum. Fakt jsi to pořádně spočítej, na pendrek tam cpát převodovku, když tak zjistíš, že stejně jezdíš na ní na přímý převod, navíc ta BMW je podle mě strašně velká, víš jistě, že se s těmi komponenty vejdeš do těch 2m na délku?
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Pajik_CZ
Příspěvky: 441
Registrován: čtv říj 19, 2017 10:06 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Pajikův prcek 2x1m

#13 Nový příspěvek od Pajik_CZ »

Chlapci, jak můžete dělit rychost UAZe, když rychlost udává Saxo? Kdybych měl převodovku a motor UAZ, tak jasně, v pohodě. Ale ten já nemám :)

Vmax saxa / obvod kola = počet otáček kola auta při Vmax
počet otáček kola při / 4,5 (převod difu) = počet otáček kola při Vmax traktoru
počet otáček kola * obvod kola traktoru = maximální rychlost traktoru v km/h.

Dělal jsem si na to doma tabulku a fakt to vychází k 50km/h, přesně 44 a nějaké drobné, výchozí Vmax saxa jsem bral těch 150km i když by dal víc, protože to bylo tak max na 4500 ot/min, a točilo to přes 6 000...

EDIT > převod difu saxa mě nezajímá, protože kolo je na jeho výstupu, takže nehraje roli. Roli hraje jen počet otáček poloosy a obvod kola

EDIT 2 > až se dostanu domů, hodím sem konkrétní čísla, ať se nepřeme v obecné rovině.

Základ je průměr 13" 60cm a šípáků 80cm

Uživatelský avatar
Novis
Příspěvky: 858
Registrován: pát úno 21, 2014 6:36 pm
Bydliště: Velke Hamry

Re: Pajikův prcek 2x1m

#14 Nový příspěvek od Novis »

Ta zadní náprava není uaz 452, podle těch nízkejch nábojů to je Žuk, a tu druhou převodovku tam nedávej to je zbytečný, mám motor Peugeot 1.9td za tím redukční převodovku z Gaze 69 a nápravy uaz, redukci použijí tak 2-3do roka, jinak furt na rychlou, maximální rychlost asi 25km/h, a na jedničku jezdím jen občas v lese nebo na poli, furt se rozjíždim na 2ku nebo 3ku

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Pajikův prcek 2x1m

#15 Nový příspěvek od Veteranista! »

Na 4500ot/min nebudeš v traktoru jezdit, uvidíš 8)
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“