Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Soustruhy

#8821 Nový příspěvek od mufik »

Rukama už mě prošlo x digitálních šupler, většinou těch "levnějších", do roka byly většinou na nic, proměřovaly, odešel display ap.Výdrž baterky jak píše kenybz.Takže byly vlastně docela drahé ve finále.Už několik let používám Mitutoyo absolute IP64, nic lepšího jsem ještě neměl.Co naměřím na šupleře to naměřím na mikrometru, nevadí jí emulze.Je sice trochu dražší, v součtu ale vychází levnější než ty levné.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruhy

#8822 Nový příspěvek od vitex »

Jako hlavní posuvku mám analogovou značky Mitutoyo. Pak mám u každého stroje několik Kinexů a Sometů, taky analogové.Digitální mám dvě a nepoužívám je.Na přesné měření používám mikrometry a do otvorů mikrometrické odpichy.Přesněji dělat neumím.

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Soustruhy

#8823 Nový příspěvek od Sadra17 »

já mám obyč z lidlu za tři stovky, baterie pořád původní ale nepoužívám jí denně a setiny nehonim :-/
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#8824 Nový příspěvek od ota »

Už se to tu mnohokrát řešilo. Ale jsem na tom stejně jako Víťa. Po dílně tu pobíhá asi 6 klasickejch šupler. Digitální mám dvě a ty jsou někde v šuplíku. Tak kdybych potřeboval oměřit slepičí vejce, tak ji možná vyndám a vložím do ní tu baterku a změřím.
No je to o zvyku. Není nad přesný mikrometr, nebo u mě občas pasametr. Hned to vidím a bez různých kvedlacích odchylek. Na ty běžné měření klasika. Taky jsem tu psal někde, když jsem přišel do nástrojárny, vyfasoval jsem Čínskou posuvku. Chlapi se mi smáli, bo to bylo jasný, ten tady neobstojí dlouho tak naco mu pěkné ,,kopyto" Tuhle jsem to počítal, jde se mnou všude celou mojí karieru. :vysmech: Od roku 1984. No stále je u mašiny a když potřebuju, tak měřím s ní. Tuhle jsem ji koupil na burze ségru. A nedávno jsem měl cukání koupit další z bazoše uplně tu samou ještě ve voskovím papíru. No jede pořát jak zamlada. Ta už pěknou tunu mazroše měla ,,v hubě"
Právě tu lídlovou digitální jsem si koupil když jsem dělal v Kolíně na ohraňováku. Na odpolední tam byla taková tma, že jsem s klasikou musel chodit ke kolegovi k Masturnu, abych něco uviděl. U té lídlové je nahovno, že ona se po chvíli vypne a při zapnutí neví kde je, musí se znovu nastavit na 0. To ta druhá Sometka si pamatuje i když se vypne.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruhy

#8825 Nový příspěvek od vitex »

Dobré ráno :friends: ,něco bych od Tebe potřeboval zapůjčit.Jenže to asi nebudeš chtít. :-/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#8826 Nový příspěvek od Britt »

Na soustruhu mi taky leží poctivá analogová Kinexka, které mám 3 a 90% měřím s nimi, ale pokud chci měřit přesně, beru digitálku. Několikrát jsem ji zkoušel nachytat že kecá a přeměřoval jsem to mikrometrem, ale pokaždé to sedělo na chlup. Na analogové jsem naměřil rozdíly.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#8827 Nový příspěvek od kenybz »

hooši každý je zvyklí na něco jiného kvalitní digitálce se dá věřit no a někoho sere že tam furt nějaká stovečka poskakuje tak věří víc analogu jenže analog přiložíš a abys přečetl správně nonius tak se musíš dívat kolmo no a na soustruhu to znamená sundat šupléru z obrobku přitom s tím na 100% pohneš u digi čteš hodnoty přímo mitutoyu věřím že je přesnější než udává výrobce a to je +/- 0,02mm
ověřeno mikrometrem i dutinoměrem samozřejmě má to nějaký limit měřit díru o průměr 5,00mm šuplérou je blbost už z důvodu nerovnoběžnosti doteků atd....
zrovna předěláváme formy a tak je v chodu frézka soustruh i radiálka a další strojky no a mechanik na tom dělá..on je dycky rozhozený jak sandál vrtá tam na frézce přesnou díru jak průměrem ovalitou tak i hloubkou ...promluvím na něho a on zapomene kolik měl na noniu na ose Z jo u digitálu by se to nestalo :smich: :smich: :smich:
furt brble na digitální šupleru že tam skáčou čísla říkám tak stím furt nemel a nekruť to neni pajzr hahaha
vždycky mě utahuje ten aretační šroubek říkám neutahuj to furt no moje nervy že tím nastavuje tuhost říkám hovno tuhost a rovnoběžnost čelistí se nastavuje těma dvouma červíkama...
no nic du k radiálce zahloubit pár dírek na šroubky že upni si to a ty kecy k tomu a to je chlap co má mnohem víc odkrouceno jak já na mašinách :vztek:
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3742
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Soustruhy

#8828 Nový příspěvek od Jaro25 »

Nechcem nikomu podsúvať svoje názory, myslím že dobre to zhrnul kenybz. Nie som ani profesionál a už z takej ješitnosti mám radšej klasiku. Ale vek pribúdal, oči sa zhoršovali a zrazu som mal problém odčítať klasiku, hlavne v takých krkolomných polohách. Tak som viac menej zo zúfalstva skúsil digitál. Kúpil som toto

https://www.aliexpress.com/item/1000003 ... 4c4dmagCfz

Akože na skúšku. Netvrdím že je to zázrak a porovnal som ju len námatkovo s mikrometrom a vychádzalo mi to do tých 0,02 mm. Mám ju od marca 2017 s pôvodnou batériou. Ale používam ju príležitostne. Nie že by som zásadne zmenil názor na klasiku, ale v danej situácii mi pomáha a čo som podľa nej nameral a urobil, tak mi to sedelo. Možno som mal šťastie, ale na moje potreby je to vyhovujúce.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#8829 Nový příspěvek od kenybz »

pár pracovních fotek aby jsme jen netlachali :) ...no nějak mě ta emulze zhnědla asi se tam dostalo trochu oleje z centrálního mazání...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruhy

#8830 Nový příspěvek od vitex »

Tý jo,boty z umělý hmoty. :shock:

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1397
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Soustruhy

#8831 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, taky mám několik klasických posuvek rozházených po dílnách, v baráku a dokonce i v autě a nejkvalitnější je jak píše ota ta z číny, pak jsem si koupil v helmutově jako prý novinku digitálku za necelých 300 marek, použil jsem ji jen párkrát, ale protože jsem slepej stařec, tak používám posuvky s ručičkama, mám dvě setinový Mitutoyo a Garanta a jednu dvousetinovou Kinex, pro mě ideální .

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#8832 Nový příspěvek od kenybz »

ty ručičkové jsou dobré akorát to má jedno ale záleží na stavu, opotřebení a přesnosti toho ozubeného hřebenu a do něj zapadajícího pastorku který přímo otáčí rafikou.
když se do toho dostanou drobné špóny tak se ten převod poškodí a přesnost je v pérdeli
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12958
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#8833 Nový příspěvek od Čárls »

Nevím nějak sem digitálám posuvkam nepřišel na chuť Vše mám klasiku a dělení po 0,05 ty na 0,02 nesnáším Raději ať mi každý druhý rok koupí novou a mám vystaráno stará jede domu a zustane v archívu když potřebuji :D Třeba pro Jardu na rýsovací potvoru nebo pro někoho jiného doma se mi válí porůznu cca 5 šuplér
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3096
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Soustruhy

#8834 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Ďakujem za rady chlapi... niečo už vyberiem :) . U otca mám len jednu obyčajnú šubléru, je staršia a už nie moc presná.
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
studna002
Příspěvky: 81
Registrován: pon kvě 09, 2011 7:37 am
Bydliště: Banska Bystrica

Re: Soustruhy

#8835 Nový příspěvek od studna002 »

Viete mi niekto povedat ci pasuje pevna luneta sn40 tos trencin na sui 40 tos trencin

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“