Generál 4x2

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JanZ
Příspěvky: 146
Registrován: stř úno 08, 2017 10:09 pm
Bydliště: Vysočina

Generál 4x2

#1 Nový příspěvek od JanZ »

Zdravím všechny.

Z časových důvodů a také svým nic moc znalostem, jsem se rozhodl pomocníka nestavět, ale koupit. Volba padla na tohoto ostřílence, kterého jsem nazval "Generál".
Má své mouchy, které bych rád postupně vychytal a vytvořil si z něj pomocníka do lesa případně na tahání "kolem baráku".
V této technice nejsem úplně zběhlý, proto budu rád, když mi přisunete nějakou radu, případně pomůžete s identifikací... :friends:

Obrázek

Motor je pravděpodobně z Opela Corsy 1.5 D.

První převodovka také Corsa a druhá nejspíš Multicar.

Zadní náprava je V3Sková s uzávěrkou. Přední nevím.

Bržděná je zatím pouze zadní náprava.

Kola na zadní nápravě jsou klasické V3S, plánuji však přidat ještě jedny do dvoumontáže - jednak kvůli stabilitě a druhak kvůli průjezdnosti. Přední kola jsou Mitas 6.00-18.

Co se týče příslušenství plánuji znovuzprovoznit vlečku od PFky, na které je nyní použitelná leda tak náprava a kola.

Hydrauliku zatím nemáme - ale máme volnou jednu poloosu a pěkné místečko, takže do budoucna....

Rozměry doplním a váhu nevím.

Toto téma mi bude sloužit jako jakýsi deníček a především bych se tu rád "hloupě ptal" - rozuměj vzdělával.. :)

Fotky budu vkládat do alba sem:

https://goo.gl/photos/DhD3zgfrAmwPWUVx6

Uživatelský avatar
JanZ
Příspěvky: 146
Registrován: stř úno 08, 2017 10:09 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Generál 4x2

#2 Nový příspěvek od JanZ »

Do začátku bych Vás chtěl poprosit o pomoc s řešením přední nápravy. Tato, ač pruží pěkně a je pohodlná, se mi pro jízdu lesem nejeví moc vhodná vzhledem ke kopírování terénu (zatím jsem však jízdu lesem neabsolvoval). U nás je všechno poměrně do kopce, takže přijde ještě svařit klec před první vyjížďkou do terénu... Jaký názor na ni máte vy?

Napadla mne taková zběsilost... Dvě ramena mírně do V - tak aby byla zachována výška čumáku - na centrálním domku, který se motá kolem čepu, přičemž ramena spojena listovym perem. Vzhledem k tomu, že pero se mi nad nápravu nevejde napadlo mne ho strčit před nápravu a napojit ho na ty dvě ramena tak, aby pružily. Protože mne hned po tomto nápadu nakopl Moment, zapřemýšel jsem nad "pomocným uložením" a jal se ho dáti před nápravu....
Od tohoto řešení si slibuji to, že to nebude natvrdo, půjde jednoduše ladit to Včko (úhel mezi nohama) a navíc se to bude kejvat. Nemám však zkušenosti na to, abych dokázal určit, jestli to nebude vyvádět nějakou prasečinu s řízením a kolama celkově...

Náčrt: Pohled z vrchu - modře pero, černě náprava a centrální domek, hnědá jsou domky na rámu, červeno-oranžová jsou čepy.
Obrázek
https://goo.gl/photos/FiQDPqM8Z6z2sxXEA

Kvůli tomu, že hrana rámu je cca stejně vysoko, jako střed předního kola, klasickou rovnou kyvnou nápravu dělat nemůžu, protože by se mi to celý nakoplo nahoru. Najde se tu člověk, který řešil podobný problém? :-)

PS: Celá přední náprava je přisoplená (svary nic moc), takže přijde stejně převařit....

Uživatelský avatar
Black & White
Příspěvky: 188
Registrován: sob led 14, 2017 8:49 pm
Bydliště: Kutná Hora

Re: Generál 4x2

#3 Nový příspěvek od Black & White »

Vítám tě mezi nás. :driver:
Jsem taky traktorovej benjamínek, mám koupenej traktůrek a jen ho trochu vylepšuju a je můj první.
Jen dva postřehy: když se náprava naklopí a opře se rameno o rám ztrácí listové pero funkci,

ten středovej čep se mi jeví že by měl být v jednom kuse a co největšího průměru.

Přeji hodně úspěchů v budování. :ano:
Práce zkurvená, dobře barvou natřená ................

Uživatelský avatar
JanZ
Příspěvky: 146
Registrován: stř úno 08, 2017 10:09 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Generál 4x2

#4 Nový příspěvek od JanZ »

No to je jasný. proto bude v současné pozici. - ty jackely přisoplené na U-profil držící listové pero přijdou pryč.... :-)
Středovej čep v jednom kuse být nemůže právě z toho důvodu, že listové pero bude před nápravou...

Uživatelský avatar
Black & White
Příspěvky: 188
Registrován: sob led 14, 2017 8:49 pm
Bydliště: Kutná Hora

Re: Generál 4x2

#5 Nový příspěvek od Black & White »

No stále se nic nemění když se rameno opře o rám a to se jistě dít bude pero je tam nanic.

Když už vymýšlíš lichoběžníkovou nápravu, tak co takhle pružiny místo lisťáku a rázem máš s čepem po problému.
Práce zkurvená, dobře barvou natřená ................

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Generál 4x2

#6 Nový příspěvek od Atlan »

Skus pozriet ako to maju na traktoroch z t805. Ta ma tiez kyvne napravy v predu. Aspon myslim.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

peter bendr
Příspěvky: 2511
Registrován: pát bře 25, 2011 11:02 am
Bydliště: Sk

Re: Generál 4x2

#7 Nový příspěvek od peter bendr »

Chcelo by to viac foto tej prednej napravy a miesta medzi kolesami a ramu ci by ti tam nevosli struny , a kazde koleso na samostatnom ramene, daj viac foto :friends:

Uživatelský avatar
JanZ
Příspěvky: 146
Registrován: stř úno 08, 2017 10:09 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Generál 4x2

#8 Nový příspěvek od JanZ »

Chlapi mam radost, ze se nekdo ozval :) Dekuju

Zitra zajdu pofotit :). Jinak by ani nevadilo, kdyby se pri naklonu z toho vytvorila tuha naprava ne? Mozna by to bylo I lepsi, ze by to nehoupalo? V tomhle zatim ale nemam vubec zadny zkusenosti, tak me kdyztak vyvedte z omylu :D

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 2169
Registrován: úte čer 05, 2012 4:47 pm
Bydliště: Kaznějov

Re: Generál 4x2

#9 Nový příspěvek od Jarda-k »

Uvidíme jak to bude vypadat až sem dáš víc fotek, ale řekl bych, že máš pouze dvě možnosti:

Buď to prostě necháš tak jak to je, nebo uděláš klasickou kyvku. Ta by ale musela v místě jako je teď to listový pero kvůli přijatelnýmu výkyvu,
takže světlost se nezvětší.

Ještě by možná šlo, pokud bys trval na odpružení, uchytit to listový péro na střeďák. Po stranách rámu odstranit ty dorazy, resp. udělat nové aby se pero mohlo vykyvovat.
Ty horní ramena bys ale musel k rámu uchytit výše, aby byla osa svisláku stabilní i při výkyvu.

Prvně bych ale pořádně vyzkoušel stávající řešení, podle vzhledu už traktor něco zažil a má těžkou zadní nápravu, tak třeba to bude přijatelně funkční i bez výkyvu.

Uživatelský avatar
Black & White
Příspěvky: 188
Registrován: sob led 14, 2017 8:49 pm
Bydliště: Kutná Hora

Re: Generál 4x2

#10 Nový příspěvek od Black & White »

To péro bude měkký,slabý, nedostatečný, po odstranění těch opor na karaji rámu klesne čumák dolů.
Práce zkurvená, dobře barvou natřená ................

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Generál 4x2

#11 Nový příspěvek od krajan »

Co vlastne zamyslas rozdelit to ako keby na polnapravy ?
mam na bobikovy polnapravy a ma to trocha muchy .
Takze bude sa ti menit geometria , sklon
Ja tam mam origo aro trocha skrateny - cize paralelogram , ale podla zatazenia sa meni dlzka spojovacky - geometria
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 2169
Registrován: úte čer 05, 2012 4:47 pm
Bydliště: Kaznějov

Re: Generál 4x2

#12 Nový příspěvek od Jarda-k »

Black & White píše:To péro bude měkký,slabý, nedostatečný, po odstranění těch opor na karaji rámu klesne čumák dolů.
To účko ve kterém to péro je by se samozřejmě muselo zachovat a střeďák uchytit k němu.

Uživatelský avatar
JanZ
Příspěvky: 146
Registrován: stř úno 08, 2017 10:09 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Generál 4x2

#13 Nový příspěvek od JanZ »

Chlapi přidal jsem slíbené fotky do alba, který uvádím v hlavním příspěvku :-)

Jinak jde mi o jediné - aby mi to kopírovalo dobře terén v lese, který máme v kopci a nepřekotilo se to se mnou na nějakým výmole...

A ještě bych potřeboval poradit s jednou věcí - nějaké ruční čerpadýlko proti padání nafty? Koupil jsem v kelly balonek, ale ten teče (viz. album...).

Uživatelský avatar
JanZ
Příspěvky: 146
Registrován: stř úno 08, 2017 10:09 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Generál 4x2

#14 Nový příspěvek od JanZ »

Nasel jsem tu na foru tento avatar (když jsem nahrával svůj).

http://www.nasetraktory.eu/forum/images ... /doska.jpg

Neví někdo o koho se jedná? Případně jak bych sehnal větší fotku, abych se podíval na řešení?

Pavel.T
Příspěvky: 1179
Registrován: sob led 19, 2013 5:19 pm
Bydliště: Náchod venkov

Re: Generál 4x2

#15 Nový příspěvek od Pavel.T »

To je tovární traktor škoda 30. Ještě se koukni na Zetor 50 Super ten má taky pěkně odpruženou nápravu.

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“