Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Frezka TOS FA3U

#3436 Nový příspěvek od dvk »

Ahoj pánové, rád bych načerpal nějaké rozumy ohledně vrtačkofrézek. V práci nám dosluhuje nějaká stará sloupovka typu Proma za 5 tisíc, tak se uvažuje o koupi nové vrtačky a protože se celkem pravidelně nechávají v kooperaci dělat do hřídelí drážky na klínek, padl nápad koupit vrtačkofrézku a zabít dvě mouchy jednou ranou. Na vrtačce se vrtají díry do pr. 20, na frézce by se dělaly drážky max. 8mm. Vypadá to velice lákavě, mít jeden stroj na všecko, ale spíš by mě zajímaly nevýhody. Zatím se nám nejvíc pozdává něco takového: http://www.bow.cz/produkt/3338120-stoln ... -20-vario/
Osobně se ale bojím, že to prostě bude málo tuhé. Když si vezmu kolik váží nějaká VS32, a kolik váží toto ... :-/ Na druhou stranu, nepotřebujeme vrtat 40mm díry nebo srovnávat hlavy jednou frézou přes celou šířku.
Díky za jakékoli postřehy, hlavně ty negativní, to mě zajímá nejvíc, proč takový stroj NE. 8)

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3437 Nový příspěvek od elbarto »

Zdar Draku. Jukni na CNC forum, kde jsou napsane memoary na toto tema. Vyhodou je, ze pokud ted mate Promu, tak uz to horsi byt nemuze. Vrtat se da na vsem, frezovani to uz je jina kavicka. Alu to s trpelivosti kousne, se zelezem bych se na tomto stroji uz moc nepral.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Frezka TOS FA3U

#3438 Nový příspěvek od mufik »

Na velké frézování ten strojek z odkazu moc není,spíš jenom hliník.Mimo malou tuhost jsou tyto mašinky už nové dost nepřesné.Ve vřetenu morse 2, za mě nebrat.Za ty peníze co stojí si můžeš nechat vyfrézovat 3 900 drážek pro klínky a ještě ti asi zbude na flašku.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

capumpor
Příspěvky: 533
Registrován: stř srp 18, 2010 7:12 pm
Bydliště: Černý Vůl

Re: Frezka TOS FA3U

#3439 Nový příspěvek od capumpor »

Pokud děláte hodně drážek na pera, možná by se vyplatila frézka k tomu přímo určená. Stroj pracuje v cyklu, nastaví se délka, hloubka a přísuv. Po dokončení drážky se vřeteno zase vysune. Jsou vertikální i horizontální a dají se i od obchodníků sehnat pomerně lacině. Taky jsem ji měl, ale vyměnil jsem ji za kameníčka.

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Frezka TOS FA3U

#3440 Nový příspěvek od dvk »

Díky za postřehy. 8) Osobně se to snažím směrovat spíš do koupě nějakého poctivého starého železa typu VS32 a časem pak nějakou menší zase starší frézku. Všecko je to ale o financích, navíc na novém stroji je lákavá záruka + zajištěný servis.

Uživatelský avatar
lukin1156
Příspěvky: 529
Registrován: ned zář 30, 2012 6:04 pm
Bydliště: Brumov-Bylnice

Re: Frezka TOS FA3U

#3441 Nový příspěvek od lukin1156 »

Tak na to se rovnou vyprdni. Záruka a servis je že se ti vysmějou a řeknou že na to neni ta jejich mašina stavěná. Šak se podiv na CNC foru kolik lidí tam něco zkoušelo reklamovat a kolik z nich pochodilo. Být tebou tak koupím nějakou frézku vertikální. Co má velkou vzdálenost v Zku. A můžeš s tím vrtat díry třeba do průměru 100. A určitě se hodí na nějaké jiné frézování než jenom drážku pro pero. Ceny jdou teď hodně dolu tak když se poštěstí tak koupíš něco solidního za cenu té BOWácké vrtačky.
Za stálého míchání, nalejeme do hajzlu :D

capumpor
Příspěvky: 533
Registrován: stř srp 18, 2010 7:12 pm
Bydliště: Černý Vůl

Re: Frezka TOS FA3U

#3442 Nový příspěvek od capumpor »

Zrovna se jedná frézka na drážky vylíhnula https://stroje.bazos.cz/inzerat/66792518/Frezka.php

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Frezka TOS FA3U

#3443 Nový příspěvek od dvk »

Díky za rady, půjdeme cestou koupě nějaké poctivější vrtačky a frézku zatím nebudeme vůbec řešit. 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#3444 Nový příspěvek od ota »

Ahoj celkem kloudnej svěrák na frézku. 125 mm čelisti Michalovce. Cena 1500 Kč. To celkem jde. Akorát pro mě daleko Vysoké Popovice ( Brno )
https://www.sbazar.cz/petpat/detail/195 ... jni-sverak

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#3445 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, tak zase jeden inzerát.
Frézka FB za 15 000 Kč! Sice je to FBčko, ale za tu cenu? Bude to chtět možná mít po ruce dobrého elektrikáře a mohlo by to být dobré. Sice nemá příslušenství, ale tam je 50 strmák a nějaké svěráky k tomu a tradá frézujeme! Tuhle prodával na burze 50 strmáky kombi trn fungláč v krabičce v papíru za 190 Kč/kus! A nožovky Narex tam měl taky 190 Kč/kus. Jedna 160 fungláč a druhá 200 použitá ale pěkná osazená.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/66666957/Freza.php

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Frezka TOS FA3U

#3446 Nový příspěvek od vitex »

No právě,sehnat dva stejné velké levné svěráky.To je umění.

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Frezka TOS FA3U

#3447 Nový příspěvek od Baťa1 »

no a to by mě zajímalo, dva svěráky.. doma teda mám jeden ale v bévalé práci co sem dělal občas ve dvóch tak by mě zajímalo jestli ty svěráky só nejak spárovany nebo se musí upravit ty vodící kameny a nebo je vydělat a srovnat svěráky každé zvlášť, protože v práci sem měl kameny na obou a bylo cítit při dotahování druhyho že se obrobek příčí že čelisti nešly na obou stejně ač byli svěráky stejny že dó šejdrem že nebyli v jedné rovině tam to teda bylo jedno dorvalo se to na hulváta a bylo dlóhy hřidele sem upinal do pryzem upínkama a na ty hrubovačky různéch balvanů to bylo jedno

ale jednó sem málem rozlomil stůl, eště že ta litina je tak pružná.. upinal sem takové kvádr cca 600x600x200 a frézovalo se do teho vybrání 100x400 bylo teho moc moc kusů (jakysi západky zámků na trezor) a aby se ušetřilo času tak ty velky čelní plochy se hrubovali na karuselu a vznikla tam věc že směrem ke středu se rozměr zvětšoval prostě vznikl tam "kopec" čehož sem si nevšiml a první kus sem upnul bez podložek přímo na stůl u tak těžkyho kusu sem si nevšiml že se to kolíbe, dorval sem to čtyřma upínkama za kraje až se stůl ohnul tak že sním nešlo hnout dyž si na to eště teď spomenu tak se mě dělá nevolno, pak už sem dal podložky na kraje a bylo ale dyž sem si všiml té mezery ve vedení jak s teho leze olej tak mě polilo horko to dyby prasklo tak nevim teda..
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#3448 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, měl jsem v práci spárovaný svěráky. Ale jsem si je upravoval. Nebyly stejný. I když byly opravdu zánovní, tak za jedno na výšku dosedací plochy asi 1,2 mm rozdíl. Když se daly kemeny a přišroubovaly na stůl a přejel jsem hodinkama čelisti tak byl rozdíl taky. Takže klasika, rozebrat, vyndat čelisti a do brusírny. Tam svěráky položil vzhůru nohama na magnet a přejel tu plochu co se dávala na stůl. Aby byly stený. Potom je sundal a nasdili jsme do drážky pro kameny přesnou lajsnu ta se dotáhla šroubama jako kamen. Dal to na stůl na podložky a vyrovnal na vingl. Oba svěráky sešroubovaný tou lajsnou spolu. No a obrousil dosedací plochu pro pevnou čelist. Aby čelisti byly u obou svěráků stejně vzdálený od hrany kemenu. No a potom se to smontovalo, daly kameny přesný a posadilo na stůl. Utáhlo šroubama a přejelo hodinkama. No nějaká stovečka tam asi byla, ale jen malá. :smich:
Ale kdysi jsem tu už psal měl jsem Ruskej svěrák na tu FA 4 frézku. Nikdo ho nechtěl a válel se pod regálem černá koule. Měl snad 300 nn široký čelisti. Když jsme s ním manipulovali tak jedině dva. Váha bytelná. No tak jsem ho vyštrachal vyčistil a používal na ty velké balvany výkovky a tak. Parádní svěrák na to. Měl šroub průměr už nevím kolik. Ale stoupání šroubu super, lehce se dotáhnul a drželo to jako štolverk. Ale jak jsem tu kdysi psal, jako jedinej svšrák na dílně měl klínové čelisti. A ty při dotahování a stlačování čelistí tahly obrobek směrem do svěráku. Když se daly podložky, tak to dotáhlo na podložky jak bejk. No nádhernej pevnej přesnej svěrák. Kam ten se zatoulal když to tam zavřeli? :(
Jinak taky dělám ve dvou svěrácích, ale jeden mám vyrovnanej a druhej nedotáhnu šrouby. Upnu a potom dotáhnu šrouby na stole v drážce. Jo a podkládám to mimo svěrák na kostky. Protože každej je zase jinak vysokej. Jsou to ty červená Narexy. No červený, ten jeden je olezlej ten co jsem ponatíral. :vysmech:

Domčo
Příspěvky: 200
Registrován: pát zář 20, 2013 3:38 pm
Bydliště: Ilava

Re: Frezka TOS FA3U

#3449 Nový příspěvek od Domčo »

čaute :)
nemáte náhodou niekto návod k frézke mikron WF2 ? potrebujem vedieť aké oleje do nej idú. Dakujem

Uživatelský avatar
HonzaHorka
Příspěvky: 689
Registrován: úte úno 05, 2008 9:17 pm
Bydliště: Uhelná Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3450 Nový příspěvek od HonzaHorka »

Tak mi to nedalo a zkoušel jsem poptávat jen tak spíše pro pobavení obrážecí hlavu na mojí frézu FA3U. Poptal jsem jí u stroje svoboda no a i mne cena vyrazila dech. Pouhých 18000kč + DPH. no docela šejdíři.
není žádné velké umění něco rozebrat ale zase to dát dohromady

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“