Vývodová hřídel spojka MT8 050

Moderátoři: Tata, Tom

Zpráva
Autor
JardaHor
Příspěvky: 41
Registrován: pon úno 10, 2020 3:35 pm
Bydliště: 50008

Vývodová hřídel spojka MT8 050

#1 Nový příspěvek od JardaHor »

Zdravím

mám dotaz na spojku vývodového hřídele. Už někdo spojku demontoval, repasoval lamely, nebo přidával vymezovací kroužek?
Jak moc se musí rozebrat zadní závěs, pro sejmutí víka a jde lehce dolů?
Kde jste repasovali/koupili nové lamely, nebo vymezovací kroužek?
Jaké jsou ty pružiny které mají odtahovat koš, od přítlačného límce, aby se vývod stále neunášel. V katalogu nejsou pružiny uvedeny a předchozí majitel se ve spojce vrtal a třeba tam nejsou originál a proto se vývod stále otáčí.
Bohužel se mi také nevypíná vývod a stále se točí, to je tedy problém při nesení příslušenství.
V návodu je uvedeno, že lamely nejsou stavěné na prokluz, tedy prokluzem se zničí.

Díky za info. J.H.

Křéňa
Příspěvky: 13
Registrován: sob lis 29, 2008 8:09 pm
Bydliště: pod Orlickými horami

Re: Vývodová hřídel spojka MT8 050

#2 Nový příspěvek od Křéňa »

Mám to právě rozdělané. Můj problém se jmenuje "ohnutý hřídel na kardan, vyražený zub na kole". Takže mám rozebráno a objednané díly. Nakupuji u Macháčka v Drnholci. Obrovský sortiment, znalosti a ochota.
K tvému problému: měl jsem podobný problém - unášení kardanu při vypnuté páce. Po rozebrání jsem zjisti, že jedna lamela s vnitřním ozubením (taková "měděná") je pokroucená a nechodí hladce v drážkách. Tak ji mám objednanou.
Rozebrání "zadku" není problém. VYPUSTIT OLEJ Z PŘEVODOVKY. Oddělat dolní ramena, oddělat svislá spojovací (štelovací) táhla, odpojit pístnici od horní osy ramen, odmontovat uložení horní osy (třecí ložiska na stranách) z levé strany horní osy vyšroubovat mazničku, horní osu posunout doprava a na levé straně jde vyvléknout. Je to na milimetry, ale vyjde to. Odšroubovat desku zadního závěsu (nahoře na převodovce jsou 2 + 2 šrouby z boku + 4 šrouby dole). Rozebrat páčku zapínání náhonu (přepínání otáček). Vyšroubovat její aretaci (pod šroubem je pružina a kulička v misce (pokud si je vytáhneš teď, tak se neztratí při celkovém sundání víka)). Potom jenom osmičku imbus a oddělat několik šroubů víka. Po obvodu víka (jako jsou šrouby) jsou dva otvory se závity M10 (dole a vpravo nahoře). Do nich zašroubuješ připojovací šrouby (nebo jiné šrouby M 10) a jejich dotahováním "odtlačíš" víko od převodovky. Kardan zůstane v převodovce, zapínací mechanismus taky. Je tam (v pravé části) ještě vložené kolo na samostatném hřídeli. Hřídel je k zadnímu víku "aretován" ocelovým kolíkem (aby se neprotáčel hřídel ve skříni, ale kolo na hřídeli). Na ten kolíček pozor, aby nevypadl. Sám jsem zvědav na zpětnou montáž - jak se na něj budu "trefovat" :)
A vlevo nahoře je krásně přístupná náhonová spojka. Uprostřed segerovka, pod ní 6 šroubů s drážkou. K jejich povolení je potřeba celou spojku zajisti proti otáčení (zapřít mezi spojkou a skříní). Po vyndání lamel doporučuji zkontrolovat celkovou tloušťku svazku, případně podložit vymezovacími kroužky (kupoval jsem u Macháčka). Celková tloušťka dle výrobce 27,2 + - 0,1 mm. NEPŘEKRAČOVAT !!!!! Zkontrolovat zda lamely chodí v drážkách hladce. Pružiny jsou tři, 12 x 2 x 48 mm.

Uvidím, jak se podaří oprava mě. Ale mám pocit, že tento typ spojky (třecí s vyšším počtem lamel) je obecně na unášení náchylnější.

Křéňa
Příspěvky: 13
Registrován: sob lis 29, 2008 8:09 pm
Bydliště: pod Orlickými horami

Re: Vývodová hřídel spojka MT8 050

#3 Nový příspěvek od Křéňa »

Až po napsání příspěvku jsem si všiml, že v názvu tématu je MT 8 050.
Já mám MT 8 - 150.32
Proti MT8 050 se možná v detailech liší.
Křéňa

Jeňór
Příspěvky: 210
Registrován: úte kvě 17, 2016 7:44 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Vývodová hřídel spojka MT8 050

#4 Nový příspěvek od Jeňór »

Zdravím, chtěl jsem se zeptat ohledně toho dvojkola, které je na tom hřídely, který je zajištěn tím kolíčkem k zadnímu víku aby se neprotáčel.
Řešil jsem taky spojku, vše mám složený správně, ale při kontrole funkce tím horním okynkem jsem si všiml že mezi víkem, a tím osazením toho hřídele je mezírka cca 0,10mm. Pokud to dvojkolo zapřu. Celým hřídelem jde malinko pootáčet co pustí ten aretační kolíček.
Nevím jestli tento hřídel nemá být tím víkem trochu přitlačen. Jak to máte vy?
Děkuji za odpověd.
S pozdravem Jan Valouch.

Křéňa
Příspěvky: 13
Registrován: sob lis 29, 2008 8:09 pm
Bydliště: pod Orlickými horami

Re: Vývodová hřídel spojka MT8 050

#5 Nový příspěvek od Křéňa »

No po montáži jsem to již horním okýnkem nekontroloval. Ale domnívám se, že kolo, které se otáčí, by nemělo být "přitlačené" na stěnu skříně.
A drobná vůle slouží k tomu, aby bylo zajištěno, že víko skříně bude těsně doléhat po obvodu (a těsnit). Nebylo by myslím dobře, aby se víko uprostřed opíralo o něco jiného (třeba kolo).
Ale mohu se samozřejmě mýlit :)

Jeňór
Příspěvky: 210
Registrován: úte kvě 17, 2016 7:44 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Vývodová hřídel spojka MT8 050

#6 Nový příspěvek od Jeňór »

No ono to kolo se opírat nemože, protože je na hřídely který má osazení z jedné strany je vymezovací podložka. Jinak si myslím to stejný že se by to víko nemělo krom dosedací plochy už nikde opírat. To by taky mohlo prasknout - litina.

Ono to tak asi bylo i před demontaží, složil jsem to, tak jak to bylo, tam není co vymyslet.

NICUS
Příspěvky: 117
Registrován: ned dub 26, 2015 8:31 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Vývodová hřídel spojka MT8 050

#7 Nový příspěvek od NICUS »

Netušíte někdo prosím z čeho by mohla být vyobrazená součást:
https://nicus.rajce.idnes.cz/MT8/1559244743
https://nicus.rajce.idnes.cz/MT8/1559244558

Koupil jsme traktor, chtěl jsme vyměnit olej v převodovce a toto jsme vypustil s náplní.
Mám trochu problém, že mi nejde plně vyřadit pohon vývodového hřídele, tak jsem si říkal, že to bude tím. Otevřel jsme víko a... vykoukla na mne opravdu profesionální oprava:
https://nicus.rajce.idnes.cz/MT8/1559244551
https://nicus.rajce.idnes.cz/MT8/1559244948
Tak to nějak vyřeším, nicméně odkud jsou 2 kolíky nalezené na dnu skříně jsme nezjistil, takže se obávám co se může rozsypat.

Jeňór
Příspěvky: 210
Registrován: úte kvě 17, 2016 7:44 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Vývodová hřídel spojka MT8 050

#8 Nový příspěvek od Jeňór »

Řekl bych že to je osička z té třetí packy co tam chybí

NICUS
Příspěvky: 117
Registrován: ned dub 26, 2015 8:31 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Vývodová hřídel spojka MT8 050

#9 Nový příspěvek od NICUS »

Také jsem si to myslel, nebo spíše v to doufal, ale má to jiné rozměry. Kolíky by tam nepasovaly

Jeňór
Příspěvky: 210
Registrován: úte kvě 17, 2016 7:44 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Vývodová hřídel spojka MT8 050

#10 Nový příspěvek od Jeňór »

Tak sem se díval do katalogu ND a ve spojce náhonu majó byt 3ks kolíků 6x32.

NICUS
Příspěvky: 117
Registrován: ned dub 26, 2015 8:31 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Vývodová hřídel spojka MT8 050

#11 Nový příspěvek od NICUS »

Tyhle 2 co mám jsou 3x20 ale je to evidentně něco přestřiženého, takže to pravděpodobně mohlo být něco delšího

Jeňór
Příspěvky: 210
Registrován: úte kvě 17, 2016 7:44 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Vývodová hřídel spojka MT8 050

#12 Nový příspěvek od Jeňór »

Taky to mohl být jeden kus, tu převodovku celkem znám, ale toto vůbec nevím kde by to mohlo být.

NICUS
Příspěvky: 117
Registrován: ned dub 26, 2015 8:31 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Vývodová hřídel spojka MT8 050

#13 Nový příspěvek od NICUS »

vzhledem k tomu, že jsem vypustil i pár kamínků štěrku a 2 kousky skla, skoro bych si myslel, že to ani nemusí být z té převodovky, což by byla nejlepší varianta. Takhle ale budu jezdit a čekat co se podělá a to do doby, než bude kompletní oprava stroje.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“