Dynamo.

Moderátoři: Tata, Tom

Zpráva
Autor
donkomposto
Příspěvky: 190
Registrován: stř říj 21, 2009 1:23 pm

Dynamo.

#1 Nový příspěvek od donkomposto »

Vysypalo se mně dynamo. Z celého motoru se ozýval takový rachot, že nebylo možné poznat co se vlastně děje. Po chvilce to ztichlo a pro změnu smrděla spálená guma a svítila kontrolka dobíjení. Motor a ventilátor se točil a dynamo stálo. Po demontáži: ložisko po smrti a co hůř - pólové nástavce hoblovaly rotor dynama.
Nemáte někdo prosím Vás v regále staré dynamo, které zůstalo po výměně za alternátor? Rád bych ho koupil a ze dvou složil jedno.

Typ dynama:
PAL MAGNETON
02 9052 04
130/12 220 OT

donkomposto@seznam.cz

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Dynamo.

#2 Nový příspěvek od vitex »

Čísla mě nic neříkají.Mám nové dynamo ze Škody 1203.

donkomposto
Příspěvky: 190
Registrován: stř říj 21, 2009 1:23 pm

Re: Dynamo.

#3 Nový příspěvek od donkomposto »

Dynamo z osobáku nepasuje. To co potřebuju má 130watt / 12voltů. A hlavně průměr dynama je 90mm - to aby vlezlo do držáku. Všechna ta čísla jsou vyražená přímo na dynamu na straně u řemenice, zakryto případně namontovaným držákem.
Je to k vzteku, vysypalo se v neděli odpoledne a od pondělí se kvůli plicnímu moru nedají koupit ani ložiska.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Dynamo.

#4 Nový příspěvek od vitex »

No snaha byla.Ani strejda Google to neumí najít: https://www.google.com/search?rlz=1C1EO ... CAs&uact=5
,takže bez dalších informací Ti asi nikdo nepomůže. Možná by stačilo znát na jaký motor to potřebuješ.

ceratio1
Příspěvky: 803
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Dynamo.

#5 Nový příspěvek od ceratio1 »


123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Dynamo.

#6 Nový příspěvek od 123 »

Obrázek
To vpravo je bez uhlíků, stav nevím, to vlevo bylo před asi 5 lety doposledka funkční a doufám že mu to vydrželo. Jestli je obě chceš napiš mi zprávu

donkomposto
Příspěvky: 190
Registrován: stř říj 21, 2009 1:23 pm

Re: Dynamo.

#7 Nový příspěvek od donkomposto »

Omlouvám se za neúplnost. Dynamo sháním na: T4K 10-C, rok výroby: 1968, motor: 1D90. Ten kousek z odkazu na fotce firmy Janota je přesně ono, ale za 5.000,-Kčs ani omylem. On zkrátka prodává dynamo na veterána. (Za 14.000,-Kč mají v Prostějově celý motor po GO na T4K 14.)

Ohledně 2ks na fotce od "123" - mají jiné držáky, ale to by se dalo upravit.
Důležitá věc jsou tyto parametry: napětí je 6V nebo 12V ? a dále průměr dynama musí být bezpodmínečně 90mm, jinak je nedostanu do originál držáku -to kvůli šponování klínových řemenů. Na jakém vozidle a motoru bylo to funkční dynamo používané?

Ideální by bylo originál dynamo. Ze dvou se dá vždy složit jeden dobrý kus, ale vzal bych i neoriginální za podmínky 12V, 90mm průměr.

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Dynamo.

#8 Nový příspěvek od 123 »

Obě jsou z motorů 1D90T takže samozřejmě napětí 12V ale průměr obalu 112mm. Kdybys byl napsal, že to chceš na původní motor u TK10, tak bych se tu s tím vůbec nevnucoval. Někde bych sice to staré štíhlé mít asi ještě i měl jenže honem nevím kde, nebo už možná vyletělo, ale pokud si to s něčím nepletu, tak mělo myslím proražené vinutí statoru, nahrazoval jsem mu ho tenkrát snad dobře pamatuju dynamem ze starýho wartburka ale musel jsem na něm přesoustružit myslím obal, aby mu do původního držáku pasovalo, už je to dlouho, no

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“