pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

Moderátoři: Tata, Tom

Zpráva
Autor
donkomposto
Příspěvky: 190
Registrován: stř říj 21, 2009 1:23 pm

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#46 Nový příspěvek od donkomposto »

Tak jsem se přes víkend bavil PON-em a čím dál víc se mě zdá, že to ve výrobě ojebali. Když pluh položím na betonu na celou plochu ostří a na patku splazu, tak oje pluhu není vodorovně, nýbrž směřuje vzhůru jak u koňského pluhu. Dělá to na obě strany přesně stejně -pluh není natažený. Po najetí TK na cihly a desky 18cm vysoko a srovnání pluhu jde oje pluhu vzhůru a zadní ramena směrem vpřed klesají. Virtuální bod tahu je na úrovni zadní nápravy. Napravit by to šlo nastavením patek splazu, tím by se dostalo oje pluhu do přímky se zadníma ramenama, jenomže celý pluh by se jakoby "postavil na špičku" (ačkoliv by seděl na celém ostří i na patce), spodní hrana odhrnovačky by se zvedla a pluh bude hůř drobit -bude se chovat jako natažený. Nebo zvětšit hloubku orby, ale tím se naruší poměr hloubka/šířka záběru. Už jsem upravil ten svůj dělaný závěs -posunul jsem ho až těsně pod horní stranu rámku závěsu TK, díry v rámku jsem vyvařil, takže vůle svořenu je tak 0,2mm a furt to nestačí. Zkrátka je to čistá radost.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#47 Nový příspěvek od thovt »

Mohu jen stebou souhlasit kolem roku 1970 oj****** . Odhrnovací deska má malý úhel, staré odhrnovací desky byly vpořádku viz zpět mém vláknu. Orám na hloubku 17cm, s předradličkou bez ní tak pěkně neorá, seřizuji pluh v brázdě.
Tam je to nejlépe vidět jak se chová. Jinak na pluhu mám několik velepšení to na videu není vidět.
ps: ná ponu se opravdu člověk naučí seřizovat pluh, málem bych zapoměl při orbě musí být zapnutá plovoucí poloha u hydrauliky. Mánual jsem už několikrát akualizoval co je ve vlákně .

donkomposto
Příspěvky: 190
Registrován: stř říj 21, 2009 1:23 pm

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#48 Nový příspěvek od donkomposto »

Thovte, tvoje orací úsilí sleduju už dávno a velice pozorně, protože je mě jasné, že patříš k těm kterým dokonale docvaklo jak se má pluh chovat a jak má být seřízený. Já mám zkušenosti s koňským pluhem, potom Z4011 s neseným dvojákem, pak jsem udělal za TK pluh z kovošrotu. Vyladil jsem ho, oral krásně, ale byl moc nízký a když se sešel hnůj se skrajkama tak se ucpával. Protože se mě ho už nechtělo furt dokola předělávat, tak jsem překonal svůj držgrešlismus a pořídil PON s tím, že když je to tovární příslušenství, tak stačí připojit, seřídit a bude klid. A zase su v řiti. Nakonec se asi pořádně naštvu. uřežu slupice, pluh srovnám tak jak má být, pořádně svařím, ztupluju plotnama zleva, zprava a zezadu a bude po problémech. Akorát bude takový pluh už navěky neprodejný, protože si neumím představit nikoho, kdo by mě uvěřil, že pluh není zkurvený, nýbrž dovedený k dokonalosti.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#49 Nový příspěvek od thovt »

Tvůj tunning mužeš natočit na video, co je funkční je prodejné.

donkomposto
Příspěvky: 190
Registrován: stř říj 21, 2009 1:23 pm

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#50 Nový příspěvek od donkomposto »

Tak jsem v sobotu zoral svoje aji sousedovo. Bylo nádherně, hlína ideálně zvlhlá, Pon25 se ucpal hnojem se skrajkama jenom 2x což považuju za úspěch a oral velice slušně. Předradlička se ucpala jenom na začátku, když jsem si naoral brázdu a potom jsem ji přeorával zpátky. Hloubkové kolečko umístěné pod rámkem závěsu jsem vyhodil během 5-ti minut. Nedokážu si v praxi představit použití originálního kolečka. Možno říct, že jsem byl spokojen.
Potíž nastala až v závěru u souseda. Oral jsem o něco hlouběji a začal jsem v jednom místě vyorávat jednu cihlu za druhou. Na vyzvání, aby si to do příštího roku vykopal, vyjádřil slovy nehledanými upřímný nezájem o podobnou činnost. Tak mě napadlo, že by řešením této prekérní situace bylo namontování podrýváku na splaz pluhu, tak jak se o tom píše ve zde někde uveřejněném spisku o teorii orby. Jenomže je tam jenom krátká zmínka a žádný obrázek. Nevíte někdo, jak takový podrývák vypadá ve skutečnosti?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#51 Nový příspěvek od thovt »

Podrývák byl první nástroj na obdělavaní pole, neboli percáky byli už v egyptě http://jfbradu.free.fr/egypte/LE%20NIL/ ... illes2.jpg dodnes se používají zaostalých zemích.
Podrývák http://www.boisselet.cz/img/podryvaky/p ... iznuti.jpg tenhle si bud dělat .

Podrývák na cihly stačí kus masívního železa, tvar podrýváku zaleží na výrobci třeba http://www.zemspoltabor.cz/galerie2/original/35b.jpg

donkomposto
Příspěvky: 190
Registrován: stř říj 21, 2009 1:23 pm

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#52 Nový příspěvek od donkomposto »

Dík. Ta poslední verze vypadá schopně. Bylo by asi lepší uchytit to nějak za rám pluhu, aby se nenatáhla slupice a ke splazu to přichytit jenom zlehka kvůli přesnému vedení v brázdě. To egyptské provedení vypadá jak normální pluh nakreslený malířem neumětelem.

Uživatelský avatar
pol
Příspěvky: 347
Registrován: ned úno 08, 2009 3:04 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#53 Nový příspěvek od pol »

poradte gde kupim kotucove krojidlo na pon 25 dakujem

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#54 Nový příspěvek od thovt »

Tato firma http://koutny.olomoucko.com/ vyrabí pro šálka.

Uživatelský avatar
pol
Příspěvky: 347
Registrován: ned úno 08, 2009 3:04 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#55 Nový příspěvek od pol »

poradte gde kupim kotučove krojidlo na pluh pon 25,dakujem

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#56 Nový příspěvek od thovt »

Další orba sedm let neorané pole dříve louka.

Obrázek

Obrázek

donkomposto
Příspěvky: 190
Registrován: stř říj 21, 2009 1:23 pm

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#57 Nový příspěvek od donkomposto »

Pěkné, rovné, čisté - práce předradličky. Chválím.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#58 Nový příspěvek od thovt »

Dík :red:

donkomposto
Příspěvky: 190
Registrován: stř říj 21, 2009 1:23 pm

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#59 Nový příspěvek od donkomposto »

Tak letos vývoj pluhu pokračoval. Vyrobil jsem nový závěs pluhu. Hlavní rozdíl proti originálu je ten, že při pohledu zboku je závěs jakoby zalomený. Dvě svislé plotny 10mm, mezi něma železný hranolek s dírou pro připojovací hřídel PONu a zezadu přivařená půlkulatá plotna na štelování náklonu. Díra pro připojovací hřídel pluhu je proti originálu posunutá o 7cm nahoru, takže osa hřídele je ve výšce horní části rámku T4K. Jelikož pluh je v zemi tam kde byl předtím, tak se spodní ramena posunula o 7cm níž takže směrem dozadu klesají o 3cm (předtím stoupaly) a ideální bod tahu se posunul od zadní nápravy dopředu pod převodovku. Boční výkyv pluhu sem nechal samoštelovací pomocí dvou proti sobě působících tažných pružin, jelikož tato automatika se v praxi dokonale osvědčila a je nepřekonatelná. Pružiny jsem pořídil nové silnější, síla drátu 6mm, tah 100kg. Test proběhne až naostro v říjnu na zahradě.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: pluh PoN-25-A - manual, katalog dílu

#60 Nový příspěvek od thovt »

Dej fotečku já také inovuji bude to konvenční u malotraktoru revoluční.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství k malotraktorům“