ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

Moderátoři: Tata, Tom

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rimmerworld
Příspěvky: 244
Registrován: pon lis 21, 2016 9:43 pm
Bydliště: Presov

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#31 Nový příspěvek od rimmerworld »

Vdaka za nazor ;)..kedze nemam odpojanie..tak zrejme to skusime nejak sprevodovoat a spomalit motorovu zavislost...hadam sa nieco podari a nedodrbeme traktorik :co?:

Uživatelský avatar
rimmerworld
Příspěvky: 244
Registrován: pon lis 21, 2016 9:43 pm
Bydliště: Presov

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#32 Nový příspěvek od rimmerworld »

zdravim, ak pouzivate kuzelovu stiepacku, mate nejaku spojku pretazovaciu, pripadne lamelovu resp. iny bezpecnostny prvok na ochranu kardana ak by sa drevo zaseklo? alebo len vypnut rychlo kardan :D

palobobo
Příspěvky: 1903
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#33 Nový příspěvek od palobobo »

Prevazna vecsina uzivatelov tam nema nic. TK ti zdochne ked das sukove huzevnate drevo. Maximalne si tam daj dajaky strizny kolik cca 8mm a ten ti odstrihne.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#34 Nový příspěvek od jenicek »

Já mám na špalíkovači a na štípačku tuhle https://www.dilynatraktory.cz/pretezova ... tem-900-nm
Jde to šroubama dotáhnout jak je libo.
To radši dám dvojku, než riskovat půlení traktoru a očesání nějakýho kolečka či rupnutí hřídele.

Uživatelský avatar
rimmerworld
Příspěvky: 244
Registrován: pon lis 21, 2016 9:43 pm
Bydliště: Presov

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#35 Nový příspěvek od rimmerworld »

Heh..tak dva odlisne nazory... vdaka za info..

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#36 Nový příspěvek od oco13 »

Tam si treba zase uvedomiť tých 900Nm - v robote robíme trhacie skúšky momenťákom a matica na jednom výrobku má vydržať 105Nm , ja to nedám, dáva to kamoš ktorý má 2m a 130kg a aj to len trhnutím. Metrová páka. Takže 900Nm kedy ta spojka šmykne je tak obrovský moment, ako by tam ani nebola. Teda ak naozaj drží do 900Nm
Možno sa mýlim, neviem je to len moj názor podla tých momentov čo stretávam v práci. Na traktore ak pustím rotavátor hlbšie alebo chytím koreň tak proste skape a to má dvojnásobok výkonu TKčka. Ja si myslím že tie spojky sú skôr pre dospelé a výkonné traktory. :-/

Tomas6
Příspěvky: 5309
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#37 Nový příspěvek od Tomas6 »

Já mám podobnou spojku přímo na kardanu ke špalíkovači, údajně nastavenou na 900nm. Kupoval jsem ho přímo se strojem od biboše. Mám to normálně na velký traktor a při koupi mi biboš radil ještě šrouby povolit ať ten moment není tak velký. Kolik je těžko říct, zatím neměla potřebu klouznout.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#38 Nový příspěvek od jenicek »

Oco, měls vůbec ten odkaz otevřenej a podíval se na obrázek? Jsou to dvě lamely proti sobě stažený šroubama přes pružiny.
Ještě jsem pro jistotu psal: "Jde to šroubama dotáhnout jak je libo.".
Moment si nastavíš defacto od 0Nm až po těch 900Nm, takže když to úplně povolíš, tak to protočíš jedním prstem. Já to nastavoval na špalíkovači tak, že jsem to utáhnul podle voka míň, udělal si čárky a pak chroustal větve a podle síly větví a prokluzu postupně asi na 3x dotáhnul a od tý doby o tom nevím. Když tam hodim nějakej kořen, tak spojka v klidu prosmekává, dojdu k traktoru, vyřadim náhon, vyndám kořen, zařadim a jedu dál. Žádný prdy do převodovky.
Ale pro mě za mě ať si každej dělá co chce, já si jen kvůli ušetřenejm 2kKč nechci poku*vit traktor za půl mega.

Jinak Oco asi jste nějaký zženštilý nebo si nechte překalibrovat ten zavařenej momenťák :D
Víš co znamená 900Nm na povrchu naší zeměkoule? 90kg na metrový páce ;-) :friends:
Jinak chápeš princip tý zkoušky, že matice má vydržet 105Nm? To znamená, že 105Nm je minimum, takže v reálu když to je kvalitně udělaný tak to je mnohem, mnohem víc.
:friends:

palobobo
Příspěvky: 1903
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#39 Nový příspěvek od palobobo »

akože, kludne si ju tam daj pre pokoj duše. Pri kálaní z TK nepôjdeš na plný výkon a skorej zadusíš motor. Dajaké razi tam nehrozia ako pri spalikovači. Na špalikovači mám aj ja tu preklzov spojku od Biboša. Keď špalikujem pri nižších otáčkach a hodím hrubšie tak zaberie spojka ako pisal kolega vymačknem spojku vypne vytiahnem drevo pridám viac plynu a on to poseká. lebo zotrvak nema dostatok energie na useknutie . Možno sa ozve dakto ešte. Z tk bol problém kálať agátovú metrovicu.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#40 Nový příspěvek od oco13 »

jenicek píše: úte led 03, 2023 8:02 am Oco, měls vůbec ten odkaz otevřenej a podíval se na obrázek?
Som trocha blbý (vekom) ale nie celkom :typek: Jasdné že som tú spojku videl a pozeral som aj tie ďalšie v tom obchode, všetky boli na väčší moment tak som to bral že tá spojka je od 900 až po tú ďalšiu. Teda že 900 je minimum čo udrží. Ja viem, že skrutky sa dajú povoliť celkom , ale bral som to tak že sa rozpadne. K tým maticiam v robote - ja so svojimi 70 Kg na bežnom momeňťáku (číslicovom) dám len výnimočne - akú to máva ručku 50cm ?? tada by som musel potiahnuť 200kg na moment 100Nm. Ak teda dobre počítam.
Povedal som to principialne, lebo sa mi už pár krát stalo aj na rotavátore, alebo mulčovači že bum a traktor zdochol - velké drevo, kus betonu a už som chytil do mulčera aj metrový kus pletiva. Vždy zadusilo 25Hp tak pri 2000rpm. Ale pre dobrý pocit si ju tam kludne môže dať aj na TKčko. Moj názor je škoda peňazí. :friends:

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#41 Nový příspěvek od jenicek »

Jasně, motor se zadusí, ale co ty rázy, opotřebení zubů a třeba únavový lom ? No ale každý svého štěstí strůjcem. ;-)
Oco, v zemské gravitaci je 1kg cca 10N. Takže např. 100kg chlap tlačí na podlahu silou 1000N. Pokud vezme 1m ráčnu a pověsí se na ní na konci, tak povoluje kroutícím momentem 1000Nm.
Kratší páka udělá menší moment. Těžší chlap udělá větší moment. Vše je přímo úměrné.

palobobo
Příspěvky: 1903
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#42 Nový příspěvek od palobobo »

tu sa priklaňam k OCOvi aké razy máš od kužeľovej štiepačky? od spalikovača hej tam sú riadne. Ja by som na TKčkovu kalačku urobil prevod do pomala nech má viacej sily.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#43 Nový příspěvek od oco13 »

Ale zase na štiepkovači alebo teda špalíkovači súži na vyhladenie tých rázov zotrvák, či nie? :typek:
ale co ty rázy, opotřebení zubů a třeba únavový lom ?

V tomto sa nespolieham na technické zabezpečenie, ale na medzikus medzi volantom a pedálmi. Štiepkovač má vlastný motor, kuželovku mám na elektrinu, do terenú mám hydraulickú štiepačku a pri mulčovaní si teren prejdem poctivo peši, až potom idem s traktorom. :typek:

Uživatelský avatar
rimmerworld
Příspěvky: 244
Registrován: pon lis 21, 2016 9:43 pm
Bydliště: Presov

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#44 Nový příspěvek od rimmerworld »

Mam dvojvalec motor....pojdem na motorovu zavislost kedze nemozem vypinat predok..max 900 otacok...cez retazovy prevod zredukovane na nieco cec 300 otacok..ked nepojde metrovica..klatiky to uz da urcite :D sam som zvedavy...

palobobo
Příspěvky: 1903
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: ŠTÍPAČKA POLEN ZA TK

#45 Nový příspěvek od palobobo »

ist to pôjde, aj od druhu dreva záleží aj aký veľký a a z akým stúpaním máš kužeľ. Keď to pôjde do dreva ktoré nebude chcieť prasknúť tak budeš krásne počuť ako zaťažuje motor a kde aj ďalej nepukne tak ti zdochne motor. 8)

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství k malotraktorům“