Prototyp MT6

TK, MT, Vinea, Cabrio, Vega, Yukon, Farmář

Moderátoři: Tata, Tom

Odpovědět
Zpráva
Autor
Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Prototyp MT6

#1 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Po delší době vkládám, co už tu bylo. Prototyp horského traktoru nebo chcete-li sekačky MT6-030. Pokud vím, existovalo jich do 10ti kusů (neověřených jen 7). Je to 4x4x4, motor Slávia 30kW, příslušenství protiběžná lišta asi 210cm, pětišajbová rotačka 210 cm, obraceč a shrnovač pásový. Vývodový hřídele vpředu i vzadu (nepoužívám je, šlápnu na pedál spojky a vypíná spojka vývodů), řízení hydraulické, vývody hydrauliky, ramena vpředu i vzadu (demontovaný, nahrazený jinými), šířka 185cm, dýlka na středy kol asi taky tolik, váha něco přes 18q. Používáno pouze na loukách. Koncepčně vychází asi z MT8-050. Výroba proběhla ve vývojovém středisku v Libchavách někdy v roce 1987, tuším, že na nějakým čerpadle je tohle datum.
Ostatní po dotazech, budou-li jaké.
Mirek
Snímek 9196.jpg
Snímek 9191.jpg

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Prototyp MT6

#2 Nový příspěvek od Tom »

Vypadá to dobře... Když budou časem další fotky, ať už z práce nebo z případných oprav, mohlo by to být zajímavé... Jak dlouho MT6ku vlastníte? Je možnost její porovnání třeba s MT8 046?
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

PULDrapalik
Příspěvky: 4581
Registrován: stř pro 30, 2009 10:14 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Prototyp MT6

#3 Nový příspěvek od PULDrapalik »

Jaký typ Slávie v tom běhá? A pohonem 4x4x4 se rozumí že lze jednu nápravu vypnout? :-/ Pěkná mašinka 8)

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Prototyp MT6

#4 Nový příspěvek od Tom »

PULDrapalik píše:Jaký typ Slávie v tom běhá? A pohonem 4x4x4 se rozumí že lze jednu nápravu vypnout? :-/ Pěkná mašinka 8)
Tipl bych to na 4S90.
Naposledy upravil(a) Tom dne pon čer 27, 2011 9:36 pm, celkem upraveno 1 x.
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Uživatelský avatar
filip
Příspěvky: 1868
Registrován: úte říj 21, 2008 10:51 pm
Bydliště: UO

Re: Prototyp MT6

#5 Nový příspěvek od filip »

V tom roce jsme v SORu Libchavy byli ze školy na exkurzi, tehdy se to tak dělalo. Měli je tam rozdělané, asi tři kousky. Strašně se nám líbily. Krásné mašinky. Tehdy tam dělali nějaké vybírače siláže, nástavby na avie - krmivářské a i jiné nářadí, nějaké kultivátory a tak. Makalo tam i spousta vietnamců kteří po večerech šili a kšeftovali s džínama, A asi o dva roky později jsem tam byl na nějaké oprávářské soutěži, každý podnik z okresu tam musel vždycky někoho poslat a tak to na mne jako na mladýho padlo. Nikdo tam nechtěl, místní to měli zmáknuté. Bylo nás tam asi 25 a dopadl jsem 5. Docela dobrý. Jen nezapomenu na systém odměn, na stole měli asi těch 25 cen a vyhlašovali to od posledního. Každýmu pak řekli- něco si vyber. Takže na ty nejlepší vyšlo to , co už fakt nikdo jiný nechtěl, no komedie. To už tam ti vietnamci nemakali. Dnes tam dělají autobusy. Ta poslední čtyrka znamená že obě nápravy jsou uhejbací.
4011, 25 A, Zebra, Prcek
Padá chlápek z mrakodrapu a v každém patře říká - Ještě je to dobrý..

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Prototyp MT6

#6 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Tom: stroj jsme kupovali v roce 1999 od jézeďáků. Mělo to jen protiběžnou lištu. Bylo to dost drahý. Srovnání s tou slovenskou sekačku nemám. Nikdy jsem v ní neseděl.

PULDrapalík: Je v tom Slavia 4S90, 30kW. Řízení orbitrolem na obě nápravy. Zadní kola jdou ještě natočil elektromagnetickejma hydraulickejma ventilama do polohy tzv psího kroku (taky krabího a kdoví jak se to ještě nazývá). Nepoužíváme to, není zapotřebí.

Pár fotek ze včerejšího sečení.
Snímek 9197.jpg
Snímek 9198.jpg
Snímek 9199.jpg

PULDrapalik
Příspěvky: 4581
Registrován: stř pro 30, 2009 10:14 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Prototyp MT6

#7 Nový příspěvek od PULDrapalik »

Díky, to sekáš pro sebe nebo na kšeft? Příští týden jedem na Benecko :D

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Prototyp MT6

#8 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

PULDrapalik píše:Díky, to sekáš pro sebe nebo na kšeft? Příští týden jedem na Benecko :D
Seču jen svoje, ostatní si poradí sami. Shrabaný toho byla třetina a prdnul řemen tak se muselo sbírat sběrákem bez nahrabování. Docela opruz. Na půlce louky to stejně zůstalo, tam je mizerná tráva a vyhazujem to.
Dávám i foto z dobového tisku o uvedení MT6 na Země živitelce. Snad to bude k přečtení.
Mirek
Snímek 9200.jpg
Snímek 9201.jpg

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Prototyp MT6

#9 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Nabylo to k přečtení tak jsem to zmáčknul neplacato. Otočit obrázek neumím.
Snímek 9202.jpg

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Prototyp MT6

#10 Nový příspěvek od Terablick »

Tak tenhle stroj mě dost zajímá :). Škoda že ty fotky nejsou moc detailní a nejsou fotky konstrukčních detailů :(. Zajel bych se i podívat, ale je to strašně daleko :'( . Jinak nejsi sám kdo má doma unikát ;-). Můj sice neni prototyp, ale vyrobilo se jich taky jen pár. Bohužel ten muj se jednak moc nehodí na práci tak jak je (bylo to vozítko čistě do města, na rovný a hladký povrchy), a hlavně byl v tak zoufalým stavu, že záchrana by se rovnala výrobě novýho kusu, takže to přestavuju na něco užitečnějšího (alespoň tedy pro mě), což by shodou okolností mělo bejt cca právě to, co máš ty už hotové ;-). Taky mám 4x4x4, hmotnost (pohotovostní) je původně taky 1800kg, ale má to hydropohon, korbu (zatím - asi nebude) a nemá to bohužel mechanický náhony (má to vývody na hydropohony nářadí). Každopádně budu rád za jakýkoliv podrobnosti, detailní fotky atd ke tvému stroji :).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Prototyp MT6

#11 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Terablick: detailní fotky? A čeho? Něco jsem nafocený měl, třeba bych dohledal v archivu obrázků.
Jo, píšeš rarita. Dokonce mám kontakt na kohosi, kdo uvažuje o prodeji téhle MT6. Obrázek je vloženej taky v sekci MT, horské sekačky, zelenožlutý, jak hrne sníh. Tak ten o tom prodeji uvažuje, alespoň asi před třemi měsíci to tak bylo.
O tý Tvý Sněžce vím, bude to docela písemka všechno s tou hydraulikou předělat. A že není mechanický náhon - no, já je u toho mám vpředu i vzadu a jsou k prdu. Roztáčej se spolu s pojezdem (zmáčknu spojku a zastavěj se), jsou moc nízko, točej se na blbou stranu a ještě moc rychle. Asi byly dělaný pro nějaký osobitý a uzpůsobený nářadí, který nemám. Řešil jsem to hydromotorem na další olejový okruh, co mi honí rotačku a shrnovač, víc nepotřebuju.
Mirek

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Prototyp MT6

#12 Nový příspěvek od Terablick »

No mě by se ty vývody hodily třeba právě na to sečení, ale když píšeš, že jsi sám řešil sečení hydrem, protože ta mechanika se na to nehodila, tak asi to tak bude ;-). Oni to měli určitě na tu kosu (tu přední), ale ta je asi konstruovaná trochu jinak než je běžné.

Nevíš na kolik si cení ten co by byl možná na prodej? Ptám se asi spíš pro zajímavost, protože to asi levný nebude, ale člověk nikdy neví ;-).

Ty fotky - já nevím. Všeho. Detaily co je jak udělaný a tak. Ale on tam asi neni nikde moc k ničemu přístup jak jsem tak koukal... Určitě se koukni co máš už nafocený, a pokud se ti to třeba nechce dávat sem do tématu, pošli mi to na SZ nebo to někam nahraj a pošli odkaz, nebo třeba na email. Možností je víc ;-). Zajímá mě to i jako inspirace pro tu mojí přestavbu.

Ta hydraulika na Sněžce je dost složitá, ale ne zas tak moc jak se zdá. Celky jako pohon kol atd zůstanou samozřejmě nezměněný, takže toho vysloveně předělávání zas nebude tolik, a bude se týkat jen tý pracovní hydrauliky a pohonů nářadí. Je tam jen několik okruhů: pohon kol (to je celý uzavřený ve dvou "krabicích" a je to jen propojený pár hadicema a trubkou), řízení, 4 sekční el.mag. rozvaděč pro přední ramena, sklápění korby a písty naklápění a zvedání kartáčů, 2 sekční el.mag. rozvaděč pro obsluhu vysavače, pohon ventilátoru chladičů, a dva zcela nezávislý regulovatelný okruhy pohonu nářadí (58L/min a 36L/min), oba s regulací průtoku při zachování tlaku). Ty se daj zapínat a vypínat kdykoliv, a každej zvlášť. A pak nějaký drobnosti jako vývod do předních rychlospojek - nevím přesně na co byl, tuším, že na přimetací kartáč. Má regulaci průtoku kolečkem 0-25L/min a případnej přebytek jde do vracečky. Ten ventil je ovládanej tlakem v okruhu za ním, takže i při minimální potřebě tlaku pořád reguluje průtok podle nastavené hodnoty). Ale zapojení je úplně primitivní (všechno to "chytrý" je uvnitř toho ventilu, kterej má jen jeden vstup a dva výstupy - vlastně P,A,"T", přičemž to "T" je vlastně výstup B, protože je normálně použitelnej pro další zátěžovej okruh, jen s tím, že průtok i tlak v něm je závislej na nastavení rozdílu tlaku a průtoku na výstupu A a tlaku a průtoku před ventilem. Ten ventil zkrátka primárně reguluje pro A, a co zbyde jde do B a je to použitelný pro další "práci") ;-). Z hlavy si nepamatuju kam to B šlo dál, protože do vracečky to původně nebylo, ale do rychlospojky to být nemůže, protože ten odtok musí bejt trvale průchozí (i když třeba s odporem), aby měl kam odcházet rozdíl průtoku před/za ventilem. Já ho asi píchnu rovnou do vracečky, protože nevím na co by se mi takovej výstup mohl hodit :-/ .
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Prototyp MT6

#13 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Ono to mělo originál protiběžnou lištu Busatis honěnou taky olejem.
To co bylo uvažovaný k prodeji - no, mohl bych mu napsat, jak se věci mají.
Fotky můžu dohledat až budu mít čas, teď musím na pivo, že jo.
Jinak mám k tomu i nějakou výkresovou dokumentaci, včera jsem na ni juknul. Komplet výkres hydrauliky, pěkně zvlášť řízení a silová i s tabulkou prvků a komponentů, výkresy všelijakých táhel, držáků, pěkně 1 ku 1 výkresy homokinetickýho kloubu, kolových redukcí, hřídelí nápravnic atd. Hřídele u kol jsou slušný - 39mm tlustý, asi tam toho mám víc, už nepamatuju.
Rozdělal jsem ten hydraulickej zámek, závada neobjevená.
Mirek

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Prototyp MT6

#14 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

2784862-svahovy-nosic-sor-libchavy-mulcovac-zaber-180cm-4.jpg
2784862-svahovy-nosic-sor-libchavy-mulcovac-zaber-180cm-3.jpg
2784862-svahovy-nosic-sor-libchavy-mulcovac-zaber-180cm-2.jpg
2784862-svahovy-nosic-sor-libchavy-mulcovac-zaber-180cm-1.jpg
Ve starý inzerci jsem objevil další MT6. Napsal jsem prodejci, jestli ho ještě má nebo prodal abych zkusil dát dohromady vlastníky. Snad odpoví.
Údajně jich bylo vyrobených opravdu málo a byl bych schopen (s tímhle a tím mým) dát dokupy pohyb čtyř z nich. Jsem zvědav.
Mirek

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Prototyp MT6

#15 Nový příspěvek od Terablick »

To zní dobře :). Já jak mám tu Sněžku, tak těch se vyrobilo taky jen pár, a i po rozsáhlém pátrání na netu jsem našel jen dva kusy. Oba maj technické služby, každé tedy jinde v ČR, ale z hlavy už nevím kde. Jednu snad dokonce i pronajímaj - ta má i fotku. Je červená a nástavba bílá. Obě slouží pořád původnímu účelu. Budu ti fandit v kontaktování majitelů :). Já jsem psal oběma těm se Sněžkou emaily a ani jeden neodpověděl. Ale jsou to firmy, tak to berou trochu jinak no...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Naše malotraktory“