AKU rázový utahovák

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
tomous
Příspěvky: 3132
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: AKU rázový utahovák

#16 Nový příspěvek od tomous »

Já k němu mám 2x 5Ah Lion. Tento by měl mít 950Nm.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: AKU rázový utahovák

#17 Nový příspěvek od vitex »

Hoši,těm předepsaným utahovacím momentů udávaných výrobcem nevěřte.Kdysi dávno jsem potřeboval utahovat tisíce šroubů momentem 300Nm.Na trhu byly pouze s hodnotou 450Nm a nebyla to pravda,dosahoval přesně 300Nm,zrovna co jsem potřeboval.Takže jsem spokojen,konkrétně se jedná o zn.Hitachi.230V.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: AKU rázový utahovák

#18 Nový příspěvek od ota »

Já se picnu, zase mi v hlavě naskočila příhoda z mladých let a je to s utahovákem, musím napsat!
Kdysi dávno tak v roce 1985 jsem chodil na výpomoc na montáž diferenciálů avia A30. Mistr mě zavedl na dílnu a musel jsem si projít ,,kolečkem" Tedy začal jsem u obrušování všemožných výstupků, nálitků na víkách diferáků, Bulharským karboflexem který měl asi 30 kg! Potom jsem postoupil dál. Dostal jsem se pod křídlo ,,parťáka" snědé pleti pana Červeňáka. Vyvrtával jsem nahrubo třmeny pro odvalovačku a spasovával třmeny na víka. Na níském stole se do přípravku nasadilo 10 ks vík diferáku. Červeňák mi vše ukazoval tak jak on byl naučený. Nejvíc používal pěkné kladivo. Vše se natloukalo kladivem. Středící pouzdra, třmeny. Když šroub nešel zašroubovat ( z důvodu že obsluha vrtačky zapoměla projet závit 3 stupněm závitníku protože byl zrovna nachlastanej jako pumpa ) Šroub se ,,chytil" kladivem a utáhnul vzducovím utahovákem. Právě utahovák visel na péru nad montážním stolem. Všechny šrouby se tím utahovaly. Moment byl podle Červeňáka jasnej! Až začne tlouct, počítej do 5 a to je 5 kilo! Někdy se člověk zapoměl a nepočítal a kdo ví jak to bylo utažené. Momenťákem se to mělo přejít. Nikdy se nestalo, že by momenťák ještě zabral, Vždycky přeskočil. Tak jsme jednou vyzkoušeli kolik to vůbec má. No a mělo to 12 kilo! A mělo to mít 5 kilo. Červeňák konstatoval, raději víc než míň a máznul kladivem na další třmeny. :D Kolilrát šroub nešel a nešel, kladivem se tam natlouk jak hřebík a možná to drží do dnes.
No toliko moje vzpomínky na utahovací momenty ze začátku mé praxe pod dohledem zkušených a praxí ostřílených hnědočechů! :D

Michalcv
Příspěvky: 3
Registrován: ned kvě 06, 2018 7:46 pm
Bydliště: Chomutov

Re: AKU rázový utahovák

#19 Nový příspěvek od Michalcv »

tomous píše:Jaký máte kovaný ořechy? Myslím výrobce. Je mě jasný,že obyč. gola sadu to rozmlátí.
Ja požívám Betu a lepší než Berner a spol..https://www.motorpro.cz/Hlavice-gola-sady-c6_0_1.htm

Fizz
Příspěvky: 7940
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: AKU rázový utahovák

#20 Nový příspěvek od Fizz »

Ryobi, primo tento:

https://www.smnaradi.cz/aku-razove-utah ... IFEALw_wcB

Spokojenost, stovky turbosroubu a konstruknich vrutu 300mm nejen do dreva ale i do betonu s predvrtanou 5tkou i pres vbetonovany 1,5mm plech, 45tka torx, koupil jsem ho po tom co jsem dva takové: https://www.smnaradi.cz/aku-razove-utah ... -r18id3-0/ spálil po cca 30ti kusech sroubu.

Malé beru na vruty texy a pod, ten prvni na delsi a konstrukni srouby. Od doby co mam cvakacku sem na sroub akucku nevzal, na matky vetsiho kalibru mam bouchacku vzduchouvou 3/4. Kola na aute da v pohode i kraska od ryobi podotykam s redukci pres ten bitový šesti hran. Na vetsi veci zrovna vuduch, jeste jsem nemel v ruce konkurence schopnou eletriku, a pokid se bavime o opravdu kontinuální treba i nekolikahodinove praci, tak vubec nemaji sanci.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10023
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: AKU rázový utahovák

#21 Nový příspěvek od Ondras83 »

Máme NAREX na 1/2" ořechy, ten větší...krom váhy je to bezva mašina! Ale ani ta hmotnost není příšerná, stal 12tis

radovann
Příspěvky: 550
Registrován: ned zář 09, 2007 10:28 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: AKU rázový utahovák

#22 Nový příspěvek od radovann »

Nechci zakládat nové vlákno, tak se zkusím optat zde.
Rozhoduji se mezi rázovým utahovákem Narex ESR 500 a DeWalt DW 292. Nemáte někdo odskoušeno ?

radovann
Příspěvky: 550
Registrován: ned zář 09, 2007 10:28 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: AKU rázový utahovák

#23 Nový příspěvek od radovann »

vitex píše:Mám nový Hitachi-koki od synovce z Ostrova n.Osl. asi rok a paráda.Stál v akci 2 000,- bez Dph.
Nejlevnější na 230V jsem našel za 11.000,-Kč ?

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: AKU rázový utahovák

#24 Nový příspěvek od vitex »

Ale tady se bavíme o aku.Ale mám i ten na 230V a tam před dvěma roky byla cena vyšší než 11 000,-kč.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10023
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Aku rázový utahovák - zkušenosti

#25 Nový příspěvek od Ondras83 »

Potřebujeme do dílny Aku rázový utahovák.

Máme tohle https://www.simek.eu/akumulatorovy-razo ... kEQAvD_BwE

Ale je to az moc, nemáte někdo zkušenosti s něčím, kde se dá nastavit utah. moment třeba v nějakých stupních?

Lidl mám doma, ale do dílny chceme něco profi, jede to tam 7 dní v týdnu
Líbí se mi celkem tohle
https://www.nako.cz/15536-narex-asr-620 ... rettyPhoto

jojof
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 11, 2011 9:15 pm
Bydliště: orava,slovensko

Re: Aku rázový utahovák - zkušenosti

#26 Nový příspěvek od jojof »

V robote sme mali Wurth a Berner. Co som wurthom dotiahol to berner nepovolil. Ten berner bol o vela slabsi. Na obidvoch sa dalo nastavovat sila utahu.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: AKU rázový utahovák

#27 Nový příspěvek od Britt »

Kámoš truhlář používá jedině značku Milwaukee. Je to drahý špás, ale nestačil jsem zírat, jak to maká. Auku vrtačka s příklepem mu jede lépe než moje Božka na 230V.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: AKU rázový utahovák

#28 Nový příspěvek od ota »

Jardo ve firmě také postuoně přešli na Milwaukee jak bateriovky, karbiky, tak i utahováky nebo baterioví vrtačky s příklepem, nejtovačky a ješté mají i na matice tu velkou nejtovačku. Ty jsou buďto bateriovi, nebo vzduchoví.
Když jsem byl s klukama na montáži v Škodovce vrtal jsem díry bateriovkou tou větší na kotvy do schodiště. Čuměl jsem, jak dlouho vydrží s baterkou vrtat.
Baterioví vrtačky od nich se nedají s vrtačkou na 220 V vůbec porovnávat. Bateriovka mě namotá, když se kousne vrták, jako žížalu. To elektrická nedokáže. Mají tuším 5Ah baterky které pasují do všeho. Baterek asi 10 ks navíc na dílně. Jen přejedeš očima nabijecí místa a vidíš co ja nabité, přendám v nabiječce a hybaj vrtat.
Mám jednoho karbika 125 mm doma, vykvičel jsem si funglovku a nestál svět. No je samo jiná cena, bo diler ví, že když by to střílel přehnaně draze, šéf koukne na net a bude brát jinde. No když toho vercajku je od každýho mrtě kusů a dělá se s ním každej den, tak se i on snaží stlačit cenu dolů. Myslím, že se pokusím si příště vykvičet bateriovku.
Jinak k tematu např: Makiku bateriovej rázovej utahovák jsme měli v minulé firmě a když to přinesli a elektrikáři vzali na plac, byla slabá. Museli vše dotahovat klíčem. Předtím měli vzduchovej a ten se vevnitř podělal. Koupili jim bateriovej a byl slabej. Pasovina na VN musí být dotažená na nějaký utahovací moment a to bateriovej utahovák nedal. Přechází se to momenťákem a někde otočil i 1x dokola po bateriovce.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: AKU rázový utahovák

#29 Nový příspěvek od kenybz »

teď jak jsem rozebíral tu ventrovou nápravo pro dana tak byl poruce dewalt a teda paráda lepší jak vzduchovka...je to o kus levnější jak milvolci a volové lídlovku do teď používal mechanik i tu úhlovou a myslím to ještě maká
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10023
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: AKU rázový utahovák

#30 Nový příspěvek od Ondras83 »

lidlovku mam, mame i tu narex, ale kdyz si nedas bacha, trha to srouby....

musime neco slabsiho

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“