Sloupové vrtačky

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Sloupové vrtačky

#1426 Nový příspěvek od Fizz »

"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sloupové vrtačky

#1427 Nový příspěvek od ota »

Víš že já jsem starý vrtkoleno! Tolik bych za vrtačku nikdy nedal! A ještě překupníkovi, to nééé! :zapomel: :pistol: Radeji bych koupil radiálku. Stejně by se mi nevašla ani jedna do dílny. Mám tam ty moje sloupovečky čtyři a stačí to. 8)
Ale mám tu pro Tebe taky něco a máš to u nosu! Ne že 150 km. Tobě by se to mohlo štymovat a není to drahý.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1455383 ... ington.php
Obrázek

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Sloupové vrtačky

#1428 Nový příspěvek od Fizz »

Oto zavitořez. Ti by ti bodlo ne?

Jinak kompresor dobrej, ale špatná sezóna teď, čas, počasí, ...
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sloupové vrtačky

#1429 Nový příspěvek od ota »

Tyhle vrtačky nejsou jako takové přímo závitořez. Tam to funguje tak, že přepneš do režimu ,,závit" a seřídíš si hlavičku se závitníkem na hloubkový doraz. Myslím, že je tam vidět. Většinou se to odzkouší a doladí na přesno. Zapneš vrtačku a pákou najedeš do závitu. Závitník tahne vřeteno a to najede přez ten seřízený doraz a přehodí otáčky vřetena a závitník ,,vycouvá" zase ven.
Je to hodně dobrá vychytávka. Ale tak od M8 vejš. Dělal jsem na podobné vrtačce M20 závity takhle a dobře to odsejpá. Ale musíš kus vždy upnout do svěráku, jinak ho to tahá sem tam a závitnik by rupnul.
Umí to i dobře trefovat do uzavřeného otvoru. Většinou na výkresu je díra např 30 mm hloubka a závit 22 mm hloubka. To na téhle vrtačce jde nastavit v pohodě.
No já většinou závituju kusovku. Než bych to nastavil a připravil, mám vyzávitováno. 8) A když je toho víc nasadím pojistnou hlavu pro závitník nastavím a jedu.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Sloupové vrtačky

#1430 Nový příspěvek od Peter768 »

Páni, prosím Vás o radu. Má vrtačka TOS V16 Morse kužeľ 2? V návode je písané, že má, ale ešte som takú nevidel. Napríklad táto? https://stroje.bazos.sk/inzerat/1317353 ... rtacka.php
Alebo je to nejaký iný výrobca a typ? Ďakujem

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sloupové vrtačky

#1431 Nový příspěvek od ota »

Musíš na to dávat pozor. Myslím, že ta menší má Mk ale na vřetenu. Tedy čimí ven Mk a nasadíš na něj pouze hlavičku s vnitřním kuželem.
Zjistíš to velmi jednoduše, vysuneš si vřeteno dolů z té pinoly a musí tam být drážka pro vyrážecí klín. Pak má v dutině Mk. Ale záleží i na kusu. Už jsem se mnohokrát setkal, že vrtačka kdysi byla třeba v generálce a tam dali větší pinolu. Nebo když bylo místo udělali opravili tam kužel o řád větší. To když byl původní špatnej. Takovou vrtačku jsme měli na dílně. Měla hrozně vytlučený vřeteno. Odvezli ji do opravy a když dovezli měla místo Mk 2, Mk 3. Sice to byla výhoda, ale na to nářadí s Mk 3 to mělo velké otáčky. Dnes jsou zase možnosti FM a je to.
Chtělo by to buďto vidět na vlastní oči, nebo zkusit prodejce aby řekl co tam je. Třeba jakou max velikost vrtáku lze nasadit rovnou bez redukce a bude hned jasno. 8)

mirek53
Příspěvky: 117
Registrován: čtv črc 02, 2020 6:24 pm
Bydliště: Náchod

Re: Sloupové vrtačky

#1432 Nový příspěvek od mirek53 »

Vrtačka na odkazu není TOS V16, to je něco z Jihokovu Hustopeče. A na jejich stolních vrtačkách jsem ještě morse kužel neviděl, tím nechci říct, že někde neexistuje. Jejich vretono bývá zakončeno kuželem B12 nebo 16, podle velikosti vrtačky.
Naposledy upravil(a) mirek53 dne čtv pro 16, 2021 4:29 pm, celkem upraveno 1 x.

brutalforce
Příspěvky: 54
Registrován: stř úno 17, 2016 7:37 pm
Bydliště: CB

Re: Sloupové vrtačky

#1433 Nový příspěvek od brutalforce »

Obě vrtačky v tom inzerátu jsou podle mně Jihokov Hustopeče, které nemají morse kužeel, jenom B kužel (obdoba amerického Jacobse), na který se nasadí rovnou sklíčidlo.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Sloupové vrtačky

#1434 Nový příspěvek od Peter768 »

Páni, všetkým vám ďakujem za rady. Vo vrtačkách sa nevyznám a viem, že tu sa nájdu ľudia ktorí poradia. Ešte raz ďakujem. S kúpou neponáhľam. Uvidím čo sa ešte objaví, ale minimálne s MK2 niečo hľadám.

gugo
Příspěvky: 55
Registrován: stř bře 06, 2013 8:57 am
Bydliště: Orava

Re: Sloupové vrtačky

#1435 Nový příspěvek od gugo »

Pozdravujem kolegovia. Zachranujem túto stolovu vrtacku SV16 a mam taky mensi problém a to cim nahradit toto lozisko lebo si myslím ze to bude dost problém zohnat
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Sloupové vrtačky

#1436 Nový příspěvek od chobotek »

Proč ho chceš nahrazovat? Je to běžné kuželíkové ložisko.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

gugo
Příspěvky: 55
Registrován: stř bře 06, 2013 8:57 am
Bydliště: Orava

Re: Sloupové vrtačky

#1437 Nový příspěvek od gugo »

Na pocit ide tazsie a myslim ze je vhodne na vymenu.Je to lozisko na vreteno a podla toho cisla ho nemozem nikde najst

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Sloupové vrtačky

#1438 Nový příspěvek od chobotek »

Myslel jsem, že ho chceš nahradit něčím jiným. Alespoň to tak vypadá z původního dotazu.
Třeba: https://www.prumex.cz/timken-7204-kuzelikove-lozisko/ (zkontroluj rozměry, jestli je to ono)
nebo na aliexpresu jich mají dost okolo $7 a poštovné zdarma :typek:. Ale myslím, že když dojdeš do kterékoliv prodejny ložisek, že ti ho objednají.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3096
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Sloupové vrtačky

#1439 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Presne 8) Zobrať ložisko do prvej predajne ložísk a tam ti poradia :)
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

gugo
Příspěvky: 55
Registrován: stř bře 06, 2013 8:57 am
Bydliště: Orava

Re: Sloupové vrtačky

#1440 Nový příspěvek od gugo »

Diky moc za odpoved
.Zajtra mam v plane zajst do specializovaneho obchodu tak snad nieco vymyslia

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“