Pokosová pila

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

pokosová pila jiskří

#16 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Mám problém s pokosovkou. Zánovní Scheppach. Léta ji mám, používám vyloženě občas. Když jsem před cca měsícem řezal, začlo to dost jiskřit. Vyndal jsem uhlíky, který byly už tak ubroušený, že se z nich uvolnil ten drátek, kterej spojuje uhlík s takovým tvarovaným plíškem Kolem drátku je ještě pružinka. Koupil jsem uhlíky nový, podle mně i podle prodejce ty samý. Proběhla montáž ale jiskří do strašně, čudí se z toho. Co kdo zasvěcený poradí? Komutátor vypadá rovně a čistě, nevím co si počít. Dík za rady.

fikejz
Příspěvky: 5989
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: pokosová pila jiskří

#17 Nový příspěvek od fikejz »

Je odpálený (zkratovaný) vinutí (izolace) buď na statoru, ale mnohem spíš na rotoru. Dost často se to stane právě když jsou sjetý uhlíky. Můžeš to nechat převinout, nebo poslat do hutí.
V tom druhém případě bych nejspíš měl pro konstrukci tý pokosky náhradní využití.
Naposledy upravil(a) fikejz dne sob pro 28, 2019 3:22 pm, celkem upraveno 1 x.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 903
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: pokosová pila jiskří

#18 Nový příspěvek od amatér »

Pokud se tahnou dlouhé jiskry podél komutátoru, je to zkrat v kotvě. V takovém případě je to konečná, vyhodit, nebo vyměnit. Scheppach je čína, takže nejspíš vyhodit.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: pokosová pila jiskří

#19 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Dá se ten zkrat nějak spolehlivě změřit? Tzn. potvrdit že tomu tak je? Je to fajnová pila se stojanem, hodně dlouhej posuv... Snad by někde byl motor k sehnání, nebo tam naroubovat jinej... - teda až při potvrzení zkratu...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: pokosová pila jiskří

#20 Nový příspěvek od Atlan »

Este skontroluj ci nieje rozbite lozisko.
Teoreticky ide cisto motor pripojit na regulovany zdroj a rukov pribrzdovat stator, na niektorom mieste strati moment. Alebo skus pripojit na autobateriu.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 903
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: pokosová pila jiskří

#21 Nový příspěvek od amatér »

Zkrat ve statoru se povede najít, stačí odpojit uhlíky a změřit indukčnost jednotlivých statorových cívek. Musí být stejná. U rotoru je to mnohem složitější, tam je těch cívek mnohem více, běžně dvanáct a navíc jsou všechny propojeny za sebou. Problém u rotoru je v tom, že zkrat ve vinutí se v klidu neprojeví, až po roztočení se odstředivou silou závity pohnou a zkratují.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: pokosová pila jiskří

#22 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Stator jsem měl sundanej. Ložiska jsou dobrý. Na rotoru by mělo bejt něco vidět nebo je to zkratovaný pod lakem a nic poznat nejde?

fikejz
Příspěvky: 5989
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: pokosová pila jiskří

#23 Nový příspěvek od fikejz »

Ano, jde to změřit dobrej elektrikář to umí. Ten zkrat bývá většinou i vidět. Tedy po rozebrání motoru. Ale jestli se z toho i kouřilo, jak si psal v prvním příspěvku je to dost jasné i bez měření. Který Scheppach to je?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: pokosová pila jiskří

#24 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

KGSZ 4300. motor 2000W.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Pokosová pila

#25 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

jsem blb. nemám scheppach ale einhell. kgsz 4300. dneska jsem psal do servisu v K. Varech. Jinej jsem nenašel... jsem zvědav, co mi odpoví.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Pokosová pila

#26 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Tak mi odpověděli že dodavatel už nedodává. Zkratovanej pitomej motor a celá pila v hajzlu... Má někdo návrh co se s tím dá dělat? Převinutí? Jinej motor tam nějak naroubovat? Vyhodit a jít se opít a zapomenout? Něco jinýho?

Uživatelský avatar
kono68
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 16, 2011 11:01 pm
Bydliště: Kladensko

Re: Pokosová pila

#27 Nový příspěvek od kono68 »

...ahoj...jsem vlastníkem a uživatelem radiální pokosové pily Makita LS 1013 L...získal jsem jí jako odstupné dluhu,který mi měl majitel zaplatit...abych to uvedl na správnou mez,dluh činil cca 4500 kč a cena té pily byla tenkrát asi 28000 kč...měl jsem jí na opravu,koupil jsem náhradní díly za 3500 kč,a doteď jede jako nová...je to velmi robustní provedení,veškeré úhly se dají doladit,kotouče jsou originál 260mm,ale 250 mm je v pohodě,je fakt přesná...opravdu,pokud někdo chcete profi pokosovku,tak jděte po ní,jenže dneska stojí přes 30000 kč... https://www.madmatshop.cz/makita-ls1013l-p2036 ...
...kovařina je krásná,jenom musím vědět,jak do toho praštit...

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Pokosová pila

#28 Nový příspěvek od mufik »

Před pár lety jsem měl podobný problém na 12V navijáčku.Po rozebrání jsem zjistil že jak se ojížděly uhlíky tak grafit zanesl drážky v komutátoru a tím pádem asi došlo ke zkratu jednolivých sekcí rotoru.Protože už nebylo co pokazit, šroubovákem jsem vyškrábal z drážek grafit a navijáček jel jak nový.A funguje dodnes.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“