Soustruh SV18

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sustruch tos sv18r

#241 Nový příspěvek od ota »

Jo s tím jističem je to tak. Známej, dnes už nebošťík měl doma SV 18 RA a musel dát 32A jistič. A stejně když pak dělal závity celé odpoledne, občas jistič stejně spadnul. A to manželka doma musela jen svíťit žárovkama, jak by pustila nějakého ,,žrouta" proudu, spadlo to raz dva.
No ten frekvenční měnič je pohodička. Sám jsem vlastníkem tohoto ,,hebla" na soustruhu SV 18. Teď ale nevím, jak ho zařadit, asi nově ,,SV 18 FM" ? 8)
No ale bo já nerozumím té mrše élektrický, tak mě předělávka vyšla na 40 000 Kč. Tady by to bylo levnější o elektromotor, ten v soustruhu máš a rozvodnici elektriky, ta tam taky je. Takže jen ten měníč a brzdné odpory, u mě to bylo cosi 20 000 Kč. Protože jsem neználek té elektriky. Nadruhou stranu pán přijel s měničem, vše zapojil, nastavil odzkoušel, potvrdil 2 l záruku. A to byla jediná slušná, schopná firma, která mě jako jediná neposlala do ,,piče" jako ostatních asi 20 dalších firem.
To že na mašině jsou ,,ještě špony" to nic neznamená. Nadruhou stranu cena kolem 15 000 Kč za ,,erko" je dost dobrá. O tom žádná. Běžně ,,plavou" v inzercích kolem 30 000 Kč vejš. Je třeba to prohlídnout, nebo když nejsi přímo soustružník, vezmi sebou někoho na obhlídku. On bude vědět, na co se podívat a třeba Tě uchrání zbytečných dalších výdajů, nebo to posvětí a soustruh poputuje k Tobě dom. 8)

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Sustruch tos sv18r

#242 Nový příspěvek od Ursus 73 »

No ale u nás, na sk... za 600 eur to je zadarmo! Za tú cenu ho vždy predá aj keby nechcel 8)
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruh SV18

#243 Nový příspěvek od vitex »

Pokud jsou na stroji špony,je to dobrý.Jenže kolega píše,že tam jsou piliny a to už je na pováženou.V tom případě bych ho doma nechtěl.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13118
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#244 Nový příspěvek od Čárls »

Tys nikdy nedělal na soustruhu klasice se dřevem ? :) Já jo a dokonce to byla zakázka pro fabriku špalky do dutinek To byl soustruh vypulírovanej když se umyl a vyčistil Hlavně se dřevem jak obrábění litinou nasucho sáně jen máznout přejet suportama a otřít 8)
Jinak Oto proč myslíš že sv 18 má tu klapačku na závity aby nebyly reverzy a neničila se převodovka a nelítaly jističe
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruh SV18

#245 Nový příspěvek od vitex »

Kájo,dřevo má u mě zákaz vstupu na obráběcí stroje.Venku za barákem těch správných strojů má dost. :-/

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13118
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#246 Nový příspěvek od Čárls »

Chápu kdo to má čistit a ničí se mašiny :( kdysi když sem nastoupil bylo vždy před vánoci fušovací týden a dělalo se dřevo a stojací lampy hroznej hit
nejvíc frčely šroubovice ty se dělaly fortunou a extra hlavou jak na truhlářský fréze krásná práce Pokud bylo velký odsávání tak ani nebyla mašina moc zaprášená .
Nám to nevadilo hlavně bylo vlastnoruční překvápko na vánoce no pak byla krize a vše se zatrhlo
Jinak taky nemám moc rád když musím dělat litinu nebo pertinax i když je pořádný odsávání
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Soustruh SV18

#247 Nový příspěvek od oco13 »

U nás sa šroubovice robili deličkou a na fréze.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13118
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#248 Nový příspěvek od Čárls »

Taky se to zkoušelo ale tohle bylo daleko rychlejší za cca 10 min 30cm šroubovice hotová no ale je to mimo soustruh a železo
Kdo ví jak to dělali staří mistři před staletími teda ty šroubovice
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#249 Nový příspěvek od ota »

Je to u těch mašin o zvyku. Já nepoužívám u SV tu reverzační zubovou spojku tu páku. Něvím přesně jak se to jmenuje. Protože ji nepoužívám na zpětný chod. Reverzuji u mašiny klasicky motorem. Vyjíždím tou páčkou ze záběru. Ale když děláš závity třeba do díry, nebo do plného čela, stejne je třeba reverzovat. Tedy u mě ano. Dělal jsem teď naposledy asi 300 závitů na nerezu bez výběhu na krátkejch trubkách. Takže dost zastrčený aby to nechvělo a drželo v čelistech. Jedu na měniči na 5 Hz? nebo těch hodnot. Tedy mám asi 150 ot/min. Nní s tím vůbec problém u měniče. Můžu kývat páčkou sem tam jak chci. To je právě výhoda toho měniče. Nepadne nic. V těch otáčkách to při reverzaci prakticky zastaví a točí na druhou stranu hned.
Dřevo taky dělám. Občas dělám restaurátorovi tesařovi takové zátky na trámy. Třeba 120 ks várku. Potom uklidit, vyčistit namazat. Litina je potvora o tom žádná. Nejhorší z té litiny jsou kotouče brzd z aut. To je prevít, když se to nechá, může se stát, že druhej den jena loži lišák. To se mi už stalo, jednou. Pokaždé to hned uklidím a vytřu dočista hadrem a namsatím. Ale uplně největší sráč co dělám, je ta litá mosaz. Ta tvrdá. To je největší prevít na mašinu. To se zaseká všude. Nejvíc pod stírátka na kluzných plochách. Pokaždé ty stírátka všechny ven a vyprat, vyčistit, namazat a naspátek. Vše důkladně vyglančit.
Na učilišti byla SU 32 leta letoucí se na ní dělalo na kopírce dřevo. Hromady dřeva. Vedle modelárna a za almarou narovnanej štos slepenejch hranolů. Každej den se na ní dělalo dřevo, aby si to soustružníci taky prubly. Třeba po týdnu jsme se na tom střídali. Soustruh v pátek nebyl skoro vidět pod hromadou dřevěnejch pilin. Ten co na tom dělal měl na uklid víc času než ostatní. Vykydal do bedny ty piliny a musel vyšurovat mašinu a namazat. Nepamatuju se, že by s mašinou někdy byl problém kvůli dřevu. Občas se udělala vělká čistka na tom. Aby to fakt nechodilo nasucho a měnili se náplně oleje častěji naž jinde.

michal240
Příspěvky: 12
Registrován: čtv kvě 17, 2018 5:45 pm
Bydliště: Ruzomberok

Re: Soustruh SV18

#250 Nový příspěvek od michal240 »

Som sa zle napisal jasne ze struzlini nie drevo, sustruznik niesom obzerali sme ho z ocom, chceme robit dalsi traktor a bez sustruhu je to trapenie stale za dakim behat, len ste ma troska zaskocili stim isticom 25A mame cinkular s 5.5kw motorom a problem nikdy nebol je ale pravda ze je tam vipinac hviezda trojuholnik na rozbech

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13118
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#251 Nový příspěvek od Čárls »

Sv 18 jsem kamarádovi montoval 3KW motor místo original 6.5KW měl domovní 20 jistič Jasně netahalo to jak s origo motorema ale na doma s tím nebyl problém 8) Jinak rozeběhneš i ten 6KW ale nesmí se reverzovat (brzdit motorem )nechat doběhnout a na závity používat klapačku na přehození z5 klidně na menší otáčky a jde to 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruh SV18

#252 Nový příspěvek od vitex »

Dneska jsem se nadrbal s nastavením posuvu pro přeregulování vnitřního závitu M38x4 do slepého otvoru.V tabulkách ho nehledejte-není tam.Je to starej výrobek ještě před první světovou.Nejdříve jsem nemohl najít vhodný nůž.Po krátkém hledání-heuréka.Jenže pak nastavit posuv,když jsem ztratil tabulku.To mě zabralo asi hodinu.Až se mě to zadařilo,tak mě spadl na zem klíč a ejhle,tabulka byla pod soustruhem.Myslel jsem,že mě mrdne.Zítra ten závit přereguluji. :pistol:

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruh SV18

#253 Nový příspěvek od Britt »

Jo, takhle mi onehdá spadla matice na tlačítkový spínač na zem a ani po půl hodině jsem jí nenašel. Tož hurá na soustruh, udělat novou. Když jsem jí zkoušel na ten vypínač, hop a byla taky fuč. Ten den jsem už nic nedělal.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Soustruh SV18

#254 Nový příspěvek od oco13 »

Neviem ako to má riešené elektricky SU50 , ale viem že oproti SV18 nemá remene. Všetko ide natvrdo cez ozubené kolesá, motory 2 po 4,5kw. Závity som rezával celkom bežne a tvrdým rverzom zastavujem mašinu doteraz. Istič neznámej hodnoty a značky z roku 1966. HDS - porcelánové poistky dávno prelicňované.
Jediný krát bol prúser, to keď som dotiahol triodinu 15kw a 7mm elektrodami som chcel páliť kolajnice. Vtedy odišli poistky cca 100A na stlpe. :typek:

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruh SV18

#255 Nový příspěvek od Britt »

Já měl na SU50 motory 7,5 KW a pustit oba současně bylo nemyslitelné.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“