Soustruh SV18

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#361 Nový příspěvek od Čárls »

No Oto pokud jen zavity nepřehazuješ ale na modul a diametrál už se pak přehazovat musí Ono byli ještě jedny kola s jemnějším ozubením a ty se snad nikdá nepoužívali byli vždy strčený na šroubu za těmahle až za Lyrou Ono Je to jak se říká zbrojovka takže to bylo na spešl vývrty prostě na velký stoupání ale to normální soustružník snad nikdy nedělal Ono takový tříchodý šnek byl zahul jak na mašinu tak na nervy soustružníka :smich: stačilo se jednou splíst a v lepším případě nadával jen brusič co brousil kudlu V horším případě soustružník když si nakop a utrhl pojisný kolík na šroubu
řezal sem ho asi 3x v životě a okolo mne bylo vždy prázdno, neb všici věděli že nesnáším čumění přes rameno :smich:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#362 Nový příspěvek od ota »

Čárlsi kdysi jsem dělal jakousi matku taky tříchodý závit. Bylo to na motor zavírání velkých vrat. Sranda byla, že to nešlo nijak moc měřit akorát pasovat. Tak jsem to pasoval 3x. No chvíli jsem si s tím hrál. Ale spasoval jsem to. A pak jsem koukal na ty vrata a oni je mají furt dokořán otevřený. :vysmech: Jinak jedu takovou tu klasiku furt. Metrický, Géčkový a sem tam Whitvort. Ale to je slíš náhoda. Ty Géčka dělám dost je to na těch kogeneračních kontejnerech všude a samozřejmě nerez.

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruh SV18

#363 Nový příspěvek od jean »

Carls, preco brusic? Rozpis to trochu, je to zaujimave

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#364 Nový příspěvek od Čárls »

Diametrál a šneky musíš mít přesný uhle to v ruce prostě nenabrousíš jde jak o podbrus tak o přesný tvar nože Usazení na soustruhu je další věc navíc vyřežeš na hrubo šnek pak aby byl na všech chodech stejný musíš napřesno rozjet všechny chody to jest vyřežeš jeden chod na čisto pak druhý a třetí vše musíš měřit zuboměrem a roztečnou přes šnekový kolo No a jak se spleteš začneš začínáš znova je to hrozná piplačka Proto pokud to jen trochu jde nechávají se šneky frézovat Jelikož u nás fréza na šneky nebyla vozilo se do kooperace a tam vždy nebylo volno jak si u nás zapískali :)
Byla to jediná ozubárna co ji měla bývalý strojtex který na tohle byl zařízený a tam taky jediný člověk co to uměl . Tak vždy to byl černý petr kdo tuhle práci vyfasoval Většinou se dělal jen měký nekalený na dobu než se vyrobil a nechal zakalit Vždy havárka stroj musel jet ty šetříci programy na fabrikách byli občas na zabítí mechaniků závodů :vztek: Díl za pár kaček ale ono se to moc nesejří tak to objednávat nebudem :smich: díl za nějakých 2-5 tisíc nakonec vyšel na 10až15 ticek :friends:

Dnes sem potkal kamaráda z vesnice co tam dělá zámečníka prej za mně to bylo od 10 k 5 nyní od 5 k 0 prej totální katastrof a asi i díky krizi co nyní je v elektrice Juta má hodně velikanský odběry jedna extruzní linka i nějakých 300 až 400 Kw na hodinu Jen hlavní elektromotor na střední lince má 120 Kw
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruh SV18

#365 Nový příspěvek od jean »

Carls 8) , z toho techn.popisu som porozumel akurat to, ze je to zlozite :) Ja som si naivne myslel, ze je to jak rezat metricky zavit

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#366 Nový příspěvek od ota »

Čárlsi ten odběr elektřiny. Když jsem dělal na tom ohraňováku vzadu za naší halou byla nová hala a tam pískovačka a lakovna. Firma s 20 zaměstnanci taková mrňavá. Když zapnul komlresory na pískování a celou pískovačku a lakýrník pustil lakovnu kde bylo plynové topení dělaly se na drátech zatáčky! :smich: Jen ten velkej starej kompresor měl 100 kW motor. Když takhle vše zapnuli byl odběr trošku přez 250 kW. A to jen dvě technologie. Náš ohraňovák s 22 kW byl jako když rosviťíš žárovku. Šéf vždycky chodil a nadával. Jakožto firma pracujíci v energetice bylo u trafa v rozvaděči nainstalovaný měření a přez wifinu komunikovalo s počítačem u něj v kanclu. A hned viděl, jak to tam teče.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#367 Nový příspěvek od Čárls »

Ono je to stejný ale nelze brát všechny strany najednou nejdřív zapichovákem uděláš šroubovice na hloubku pak tvarovým nožem rozjíždíš do boku na číslo na příčném suportku navíc musíš rozdělit na 3x zas malým noniusem a hodně počítat aby to vyšlo na 0,05 a všechny 3 závity rozjet stejně změřit a vše rozjet stehně na míru podle zuboměru a furt jen počítáš aby to vyšlo
složitý pokud to děláš jen několikrát za soustružnický život navíc jak se spleteš je problém :-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Soustruh SV18

#368 Nový příspěvek od DEF110 »

V pohodě, dotaz jsem nadhodil, že sháním sadu kol. Jestli jí potřebuju nebo ne, je věc jiná. Sehnat se dá všechno, za hodně peněz i rychle. Já mám rád věci v pořádku. Sám jsem od řemesla utekl do lesa a na starý kolena si chci udělat dílnu pro sebe a možná to vypadá, že jí předám další genereci. Doufám. Takže prostě nechci, aby mi kolo v nortonce držel zbytek vylágrovanýho ložiska a abych měl sadu kol celou. Nic to nežere a když jí nebudu potřebovat já, použije ji třeba někdo po mě... Když jsem sháněl unášecí kámen do vřetena frézky, protože jsem tam měl jen jeden, všichni mi řikali, jeden ti stačí. A já na to a máš tam ty jen jeden? Ne neměli. I když nefrézuju ani náhodou denně, tak mi prostě vadí, že při vyšších otáčkách je pár gramů jen na jedný straně a nemá to na vřeteno iso50 moc dobrej vliv, podle mě. Jinak kola do tý nortonky jsou stejný jako na RA?

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#369 Nový příspěvek od Čárls »

Tak to asi jedině přez známýho až pojedou s mašinou na generálku to se očesalo vždy co se dalo Nebo pak vyrobit a nechat ozubit :-/ Nebo hledat na bazarech oni občas vyplavou
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Soustruh SV18

#370 Nový příspěvek od winch »

Nedávno som skracoval špice z kolesa na nejakého veterána, a tam bolo stúpanie 0,6 tak som musel prehodiť tie kolá. Nejaké to kolo by som mal mať naviac, no musím pozrieť v akom stave, a ktoré to je.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Soustruh SV18

#371 Nový příspěvek od DEF110 »

Sehnat se dají, ale všichni píšou, že jsou na SV18RA, ale pokud se zeptám jestli je to stejné jako na starý kulatý SV18R, tak už se nikdo neozve. Jsou ty kola stejná?

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Soustruh SV18

#372 Nový příspěvek od krajan »

Tuná je chlap čo sa živý predajom ND na kovoobrábanie stroje . Ak chces dám kontakt . Ale viem že sú to palice ako sviňa . Kolecka do nortonky rataj skoro 1000 €
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#373 Nový příspěvek od ota »

Pokus se je třeba jen změřit průměrově/počet zubů. Oměřil bych Ti je na RAčku. Tedy přesněji na RDčku. Ale myslím, že budou stejný jako RA.
Možná že je na nich i jakési číslo mimo počtu zubů. Ták jo je tam jakési 6 místné číslo a počet zubů. Než jsem došel od mašiny k noťasu zapoměl jsem ho. U toho jednoho kola to mám zazadu musel bych ho sundat, abych to přečetl. No a kdypak jsem ty moje kola neviděl teď zrovna koukám, že to malé kolečko má ty zoubky užší. Ale mám tam druhé to malé a to je chlapík. tak je asi čenžnu.

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Soustruh SV18

#374 Nový příspěvek od DEF110 »

ota: Jo, někde sem tu samozřejmě ty rozměry měl a i ty vyražený čísla na tom ozubení, ale teď nevim, sháním souběžně i věci na frézku a mám v tom zmatek, zítra upřesním

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#375 Nový příspěvek od ota »

V pohodě, kouknu jestli ty čísla nemáme stejný.
Na frézku Ti chybí co? Taky tu dvě frézky doma mám. Sice jednu babičku ale v dobrém stavu a druhou mladší. Třeba bych také mohl přispět trochou do mlýna. :smich:

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“