Soustruh SV18

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radar
Příspěvky: 447
Registrován: pát črc 06, 2007 10:32 pm
Bydliště: pardubicko
Kontaktovat uživatele:

SV 18

#1 Nový příspěvek od radar »

Ahoj,
po dlouhé době jsem se sem zase přihlásil, řeším momentálně problém s koupí soustruhu SV 18/1250 (kulatý=50-60.léta), soustruh má vadné mazání a nějaký přirozbitý suport.

potřeboval bych vědět kolik ks koleček na závity k němu náleží, dále sháním jakoukoliv dokumentaci (hlavně elektroinstalace), ještě bych potřeboval tabulky na posuvy a závity, protože všechny jsou úplně sedřené

předem díky za jakoukoliv radu k čemukoliv okolo SV18
Jirka
Naposledy upravil(a) radar dne čtv pro 03, 2009 6:00 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
radar
Příspěvky: 447
Registrován: pát črc 06, 2007 10:32 pm
Bydliště: pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: SV 18

#2 Nový příspěvek od radar »

Nevíš prosím jak je složité se na vřeteník dostat, vůbec tenhle typ soustruhu neznám. Stojí zatím u prodejce, tak bych nerad koupil zajíce v pytli.
díky
ZETOR it´s life style

Uživatelský avatar
zde
Příspěvky: 2714
Registrován: ned dub 19, 2009 6:45 pm
Bydliště: H.Srnie

Re: SV 18

#3 Nový příspěvek od zde »

super sustruh na nom som zacinal ,kolecka asi nebudes musiet prehadzovat aspon za tie roky /asi 10 , potom SUI-50 ,korejec a nakoniec Surka / co som nanom robil si nepamätam ze by som ich prehadzoval ,skusim v robote odfotit tabulku na zavity ,z pamäti viem ze 2 stupanie metricky je nazadu nad vypinacom 1/2 dole kolecko 10 a zpredu pod univerzalom prepnut na metricky :) zajtra to skusim odfotit mobilom alebo to dam cez kopirku a oskenujem
Naposledy upravil(a) zde dne čtv pro 03, 2009 8:31 am, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
zde
Příspěvky: 2714
Registrován: ned dub 19, 2009 6:45 pm
Bydliště: H.Srnie

Re: SV 18

#4 Nový příspěvek od zde »

radar píše:Nevíš prosím jak je složité se na vřeteník dostat, vůbec tenhle typ soustruhu neznám. Stojí zatím u prodejce, tak bych nerad koupil zajíce v pytli.
díky
a co chces stym vretenikom ?

Uživatelský avatar
zde
Příspěvky: 2714
Registrován: ned dub 19, 2009 6:45 pm
Bydliště: H.Srnie

Re: SV 18

#5 Nový příspěvek od zde »

[potřeboval bych vědět kolik ks koleček na závity k němu náleží, dále sháním jakoukoliv dokumentaci (hlavně elektroinstalace), ještě bych potřeboval tabulky na posuvy a závity, protože všechny jsou úplně sedřené

no takze tabulky mas tuna :friends:
Přílohy
20091203_083759 [1024x768].jpg
20091203_083643 [1024x768].jpg
20091203_083518 [1024x768].jpg
20091203_083158 [1024x768].jpg

Uživatelský avatar
radar
Příspěvky: 447
Registrován: pát črc 06, 2007 10:32 pm
Bydliště: pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: SV 18

#6 Nový příspěvek od radar »

zde píše:a co chces stym vretenikom ?
Ahoj,
díky moc za ty tabulky moc mi pomohly, snad budou pasovat i na tu starou kraksnu
chtěl bych zkontrolovat stav kluzných ložisek, když ten stroj nemaže

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: SV 18

#7 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, mám doma SV 18 RD. To RD znamená, že je to soustruh ovládaný frekvenčním měničem. Jinak byly SVčka: od začátku to bylo značení R tzv. erko, to mělo kulatej vřeteník, a Nortonovu hřídel na řazení posuvů a závitů. Potom bylo novější RA to už tu Nortonku nemělo a bylo hranatý. potom byly ještě podle točné délky tuším tři rozměry. Ty R byly trohu hlučnější, ale to neva nadoma.
S tím vřetenem to není sranda. Na fabrice SVček bylo spousta. Každej měl jinou kvalitu sesazení vřetena. Některý hučel jako raketa při startu a některej byl poměrně tichej. Některý se hřály a některý ne. To vřeteno se muselo umět napasovat, na fabrice to většinou uměl jeden max. dva lidi. Už si to nepamatuju, ale jsou tam jak kuličkouvá ložiska, tak i kluzná. Ty kluzná ložiska se zaškrabují a to myslím v dnešní době už těžko někdo bude umět tak jak se má. To vřeteno je přimazáváno čerpadlem a olejem. Je to směs oleje a petroleje v určitém poměru. Říkalo se tomu POčko. Dneska se to jmenuje jinak, kouknul bych se Ti na kanistr. Dělá to Paramo. Já mám to vřeteno trošinku volný taky. Je to ale nepatrný, nedovolím si vzadu přitáhnout axiál, protože jsem byl svědkem toho, že si soustružník pořát stěžoval, že to hučí a že je to axiální ložisko a je volný. Trošku mu ho údržbář dotáhnul a po pár chvílích práce to soustružník zadřel. Já když vyřadím předlohu a zatočím rukou vřetenem ( třeba po půlhodině práce, to když je to promazaný olejem dobře ) tak se vřeteno dotáčí samo docela dlouho. Jinak dokumentaci mám na ten novější typ. Je to asi 200 stránek. Mám tam ale u té elektriky jiné schéma a to je na ten frekvenční měnič. To je uplně něco jiného. Nemám v soustruhu převodovku. Je tam velkej motor a naboku soustruhu ten měnič taky velká kysna. Ale funguje dobře. Celkově mám soustruh v dost dobrém stavu hlavně mechanicky. Dělalo se na něm v dílně hliník a dural. Žádné velké zátěže a jen jemná práce. Co nastavím, tak tam je. Cena? Směšná, 24 000 s daní před asi 5 lety. První zimu jsem pracoval pro jednoho pána a hned se zaplatil. Takže pohoda. Je to slušnej soustruh, má svoje mouchy i výhody. Každej bude chválit to co má. Ale pár soustruhů jsem v ruce už měl a neměnil bych ho.
Když budš mít nějakej dotaz, klído se ozvy, když budu vědět, tak poradím. Čau Ota.
Dole máš fotky, první je to původní R, ten druhej je RA a ta třetí fotka je můj mazel, RD.
Přílohy
SV 18 R.jpg
SV 18 RA.jpg
Můj soustruh SV 18 RD.jpg

Uživatelský avatar
radar
Příspěvky: 447
Registrován: pát črc 06, 2007 10:32 pm
Bydliště: pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: SV 18

#8 Nový příspěvek od radar »

díky moc za vyvětlení, jsem na rozpacích z toho vřeteníku, snad to nebude úplně vyrachatné

Uživatelský avatar
filip
Příspěvky: 1865
Registrován: úte říj 21, 2008 10:51 pm
Bydliště: UO

Re: SV 18

#9 Nový příspěvek od filip »

Nemáte někdo nějaký manuál nebo podobné povídání na SV 18R ? Máme ho v práci a naposled ho mazal a dolíval olej chlápek co šel do důchodu v roce 82. Od té doby moc dobrého nezažil. Měl bych ho nějak překouknout, moc se na něm nedělá ale mohlo by se. Pořád je lepší než ta druhá polská potvora co stojí vedle něho.
4011, 25 A, Zebra, Prcek
Padá chlápek z mrakodrapu a v každém patře říká - Ještě je to dobrý..

Uživatelský avatar
filip
Příspěvky: 1865
Registrován: úte říj 21, 2008 10:51 pm
Bydliště: UO

Re: SV 18

#10 Nový příspěvek od filip »

Tak hlavní závada objevena, když ho před asi třiceti a něco lety zapojovali tak zapojili mazací čerpadlo opačně, foukalo vzduch do oleje a nemazalo, je to div že to ty leta vydrželo. Běhal jen málo, jinak se zdá v pořádku.
4011, 25 A, Zebra, Prcek
Padá chlápek z mrakodrapu a v každém patře říká - Ještě je to dobrý..

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: SV 18

#11 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, tam pozor na mazání vřetena. Používá se tam speciální olej. Dříve se tomu říkalo peočko. Petrolej + olej. Teď je ten název jinej. Mám doma kanistr a když budeš chtět, tak se kouknu jak se jmenuje. Kupoval jsem ho, když jsem přivezl soustruh, žádnej olej tam nebyl. Mám doma k soustruhu návod a manuál. Musel bych zalistovat, jestli tam je nějakej mazací plán. Ale jentak z hlavy: Do převodovky se leje J 4 olej pod vřeteníkem jakoby zezadu převodovky, je tam nalejvací a kontrolní otvor. Když je zapnutý strojní posuv, nemusí to bejt ale na suportu, to jen aby se točila ta vodící hřídel tak by mělo nahoře v okénku na převodovce vytlačovat olej. Tak jako od pístkového čerpadýlka. Dále je olej J 4 v suportu. Tam je když přijdeš před soustruh, napravo z boku suportu nalejvací a kontrolní otvor. Je tam také ruční pumpička, za tu se sem tam tahá a ona jak zajíždí dovnitř, tak pumpuje olej na převody v suportu. No a potom mazání toho vřetena. Jinak běžně namazat volejničkou vodící plochy na loži a promazat ty mazničky co jsou na suportu nad těma pojezdovejma plochama suportu.
To asi tak zvětšího. Jinak se kouknu do těch lejster co tam píšou. Kdybys potřeboval upřesnit kde jsou ty otvory na ten olej, tak můžu nafotit. Ale snad to podle těch instrukcí najdeš. Jinak filipe už jezdíme konečně s traktorem. Zatím dobrý, akorát malinké dodělávky, jako nové těsnění pod olejový filtr, očištění kontaktů baterky ( nestartoval) No to ještě něco přijde. Tak zatím čus Ota.

Uživatelský avatar
filip
Příspěvky: 1865
Registrován: úte říj 21, 2008 10:51 pm
Bydliště: UO

Re: SV 18

#12 Nový příspěvek od filip »

Díky, zdá se to jinak v pořadku, jen ta ruční pumpička jde nějak divně. Olej se dal převodový takový řídký, určitě je to lepší než to nic co tam bylo.On se jinak točí tak dvakrát, třikrát do roka. Traktor okukoval na těch fotkách jak je pod sněhem, moc hezký. 8)
4011, 25 A, Zebra, Prcek
Padá chlápek z mrakodrapu a v každém patře říká - Ještě je to dobrý..

Uživatelský avatar
Pepino
Příspěvky: 1404
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:08 pm
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: SV 18

#13 Nový příspěvek od Pepino »

Oto, jen jeste mit tu maznici na ty maznicky a tu ja nemam a tak je docela problem to maznout.. :'(
Koupím Jawa 350 typ 354 mezityp s pulbubny, nebo prvni typ s velkymy bubny. Případně stejnou 250 mozno i vrak..
Koupím VELOREX 350 na stavu nezáleží, pokud možno s doklady, nebo zvlášť.
Predem dik..

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: SV 18

#14 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, jaký tam jsou ty mazničky? Já mám takoví trubičky a navrchu je kulička. Pod kuličkou pérko a tak jak zmáčkneš, tak tam jde nacpat olej, nebo vazelína. Musel jsem si udělat nástavec na mazací lis. Takovou trubičku s vnitřním závitem, aby šla naštoubovat na lis. Vepředu osazení tak aby to osazení šlo nasadit na mazničku. Potom to tam napumpuju lisem a je hotovo. Takovejhle nástavec podobnej mám i na mazání ložiska lišty na motorovou pilu. Je to vyrobený za chvíli a potom to jde pěkně namazat. Jednou za čas je to dobrý.

Uživatelský avatar
Pepino
Příspěvky: 1404
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:08 pm
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: SV 18

#15 Nový příspěvek od Pepino »

je tam neco podobnyho jak ty rikas jen jsou plochy, tu maznici mam ale jen na vazelinu a olej si s ni moc nerozumi a vazelinu tam cptat nechci, tak jednou za cas ty mazaci plohy co nejvice odkrejt (treba vyjetim posuvu do krajnich poloh) a po te je namazu co to jde.. ty same maznicky mam i na frezce..
Koupím Jawa 350 typ 354 mezityp s pulbubny, nebo prvni typ s velkymy bubny. Případně stejnou 250 mozno i vrak..
Koupím VELOREX 350 na stavu nezáleží, pokud možno s doklady, nebo zvlášť.
Predem dik..

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“