Soustruh SV18

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Soustruh SV18

#226 Nový příspěvek od Baťa1 »

taky bych to potřeboval opravit, maticu mám kostečku polotovar bez závitu, ale chtělo by to aji šroub a měl bych to udělat zavčas abych mohl udělat závit v matici nožem protože ten závitník už neseženu, měl sem pučené když sem opravoval v sáňkách pod nožovkou, já tam mám taky TR18 protože původní TR16 byl stržené a nemohl sem sehnat ten závitník, byl k dispozici jenom ta TR18x3L, náhodou sem našel šroub z příčného ale pomlácené, nekde to leželo mezi zgarbákama ale konec byl eště v pořádku tak sem si ho upravil do teho malyho suportíku, teď by to chtělo ale do teho příčného nový šroub, mám ho namalované že bych ho aji vyrobil ale se mě nejak nechce, ono aji v néhorším kdyby se mě to strhlo tak mám k dispozici eště jeden sóstruh tam teda ale to není o nic lepší taky to tam hrká milimetr ale zase je tam hrubší závit ten má TR20x4L takže to eště chílu vydrží ale nésó k němu výměny kola na metrické závity takže bych musel nejdřív udělat kola

tady musim sóhlasit s čárlsem že není nad to udělat si závit do matice po označení, každé sóstruh má polohu šroubu a matice jinde ať už kvůli opravám nebo kvůli temu že na vyvrtávačce se netrefili do stejné polohy což ale vůbec nevadí když se to svrtá potom podle potřeby, na opravování je nélip když só k dispozici dva sóstruhy jeden se oravuje na druhym se dají udělat připravky

jo a když už sem napsal o tech kolech tak nejak nechápu proč eště v 60-70téch letech se dělali sóstruhy s vodícím šroubem s palcovym stoupáním, u teho SN20 které vyrobili v roce 1938 bych to eště tak nejak pochopil to eště se hodně dělalo šroubů s witvortem tak to bylo výhodnější ale takto na SV18r..RA.. RD je šroub furt palcové, to by se jinak fikali dlouhy metricky závity když by se mohla odepínat matica s vodícího šroubu, u SV18xx je tam aspoň ta výhoda že se překlapne páčka a jede to nazpátek bez zastavení ale u dlouhyho šroubu to hodně zdržuje

apropo proč je lepší na matice ta litina než bronz, já sem dycky myslel že naopak, že bronz je lepší už jenom kvůli temu že ta litina když do ní nateče chladící voda tak zrezne tak že to vypadá jak krám ležící půl roku v hnojišťu
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13108
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#227 Nový příspěvek od Čárls »

Litina je tak trochu samomazná a už staří misři mi říkali Olej litina železo je pomalu nezničitelný chce to mazat a vydrží věčně
Bronz stačí trochu a zadře se vymačkává se do grotu Já mám odzkoušen na pohybový šrouby trapéz litinu
Na SN 50C mi přišla jako nová z matkou z bronzu a po 3 rokách se bude na příčném suportu měnit je v háji a vůle cca 1 mm na noniusu

Jinak ber to tak že SV 18 tzvaná zbrojovka byla vyvinutá v roce 1930až38 to ale všechny soustruhy co se vyráběli po válce a jen s menšíma obměnami tvarů
jinak střeva zůstávali Proč měnit a přepočítávat funkční :)
Obdivuji tehdejší konstruktéry jak vš nakreslili a vymysleli jen logáro prkno a tuš I řemeslníky kteří vyráběli vemte si jen zaškrabání vřetene SV 18 na sáně a šály
Kolik lidí to dneska umí a to tak aby to opravdu chodilo a bylo perfektní :respect:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Soustruh SV18

#228 Nový příspěvek od Baťa1 »

právě u té osmnáctky mě sere že to nezmodernizovali líp pořádně akorád místo kulatyho vřeteníku tam udělali hranatou pixlu z plechu a to bylo všechno, zbytek tak jak to vymysleli za císaře pána, no ale nejvíc mě serou ty filcovy jakože stírátka

to kdyby zmodernizovali přepočítali a kdovíco tak to byl super sóstruh takhle je to jenom trochu lepší běžné sóstruh, jasně bylo by to zbytečně drahy ale to už je jedno už je to pasé

no ale taky by mě zajímalo kam se poděli ty stroje z osmdesátéch let, v inzerci nic moderněšího jak tu osnáctku nevidět, samý hajtry vyhrkaný a nic kloudnyho hlavně že kovošroty sou plný strojů

jé to mě kamoš vyprávěl jak jezdí kamionem jak byli ničit jednu fabriku v práglu, nejaké fabrika v konkurzu koupí to nejaké šamponek které ví ulny hovno akorád že železo se dá zpeněžit firmu kópí za pár šušňů, prodá železo za pul mega a má na nový BMV, no a to pré všechno do šrotu chlápek tam cosi sóstružil a oni mu za zádama lapli bagrem ponk chlápek pré kurva moment mám tam v šupleti tašku se žrádlem a doklady tak si to vzal a jeb s tím do kontyša pak skříň s vercajkem jeb do kontyša pré momen já to musím dodělat tak pré hodinu? jo to stačí za hodinu vyrvali ten sóstruh jeb s ním do kontyša, ten kamoš že tu hodinu se tam procházel a že mě navybírá nejaky věci dom tak kolega kokot na entou pré nic neber nebo tě nahlásím šéfovi, na druhé den už mu tam nepřišel že se nemohl na to dívat, to pré bylo tak před čtyřma rokama, ani mě to nikdy neřekl že tam byl aby mě to nebylo líto, ale včerá měl přetopeny pod kotlem přiložil litr rumu tak mě to vybreptal
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13108
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#229 Nový příspěvek od Čárls »

Tak tohle je horší případ jinak jsou to likvidátoři prodejci kopi fabriku v likvidaci a rozprodávají co neprodají vše jde v kamionech do číny a tam na tom dál dělají
Ty mašiny co se dělali už nejsou co vím něco se vyrábí v Koree a to jsou licence z čech
o klasiku a českou novou točný průměr do 400 nezavadíš Jedině co se vyrábí je Trens sn 32 a další klony točných průměrů SN50 atd
Vše válcuje čína korea svýma ludra mašinama Ono by bylo zájem i o tý sv18 ale trens je vyrábět nebude náročný na výrobu o proti SN a navíc by SN pak nikdo nekupoval
Jednou sem viděl předělávku SV 18 místo šál přesný válečkový ložiska a místo suportu křížový digitalně programovatelný Pokus o automat
No stejně to prodali Já bych skřížil SV 18 s SN50c a SU32 to by byl stroj dle mýho gusta z 18 nortonku z SN vřeteno a převodovku motor s měničem Suport zSU 32 :typek: Jo to by se mi líbilo
Stejně jsem měl nejraději SU32 tam dát měnič a spojky místo zapínání motoru mlaskal bych si ta mašina tahala jak sviňa
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20821
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#230 Nový příspěvek od ota »

Kluci já toho mojeho koupil právě od likvidátora. Uplně náhodou jsem na něj kápnul. Potkal jsem ve městě bejvalího šéfa z fabryky a on že co dělám? No a já že scháním soustruh. A on počkej dám ti telefon na jednoho pána. Zavolal jsem mu a zjistil, že se znají s mím tátou. Zajeli jsme k němu a on měl sešit tak 3 cm tlustej a v něm jsme listovali a prstem ukazovali mašiny. A on počkej já v pondělí někam zavolám a uvidíme. Ve středu jsme se jeli podívat na soustruh. Přijeli jsme do firmy no uplně jako kdyby přijel president či co. Všichni nám podávali ruce, já dostal hnedle štamprdle domácí slivky pán nemohl řídil. Kafíčko, zákusek u samotnýho ředitele fabryky. On pak vzal telefon a zavolal nějakýho picmouše ten přiběhl a ano, ano zajisté, vzal mě na dílnu a tak si ukažte kterej!! A nechcete frézku, vrtačku, materiál, brusku, ..... No já si tenkrát půjčil i na soustruh a natož další věci. Dneska bej to, půjčil bych si prachy a zajel tam s kamionem. Majitel řekl, na který mašině nikdo nedělal všechny prodat. Bylo fuk jaká mašina, jak opotřebená. No poklonkovali všichni podávali ruce ano, ano pane a za 14 dní jsem pro soustruh jel. Samo že jsme s pánem napsali do smlouvy že k mašině tohle tohle a ještě tohle. Oni to pak pěkně očesali. A pěkně podle smlouvy všechno sem. No chvíli běhali po dílně a najednou na paleťáku už to valili. Už to měl někdo ukizený taky dom. Stejně tam byla almara univerzálek a nožů. A tu už nenašli. Měl jsem mašinu z první ruky. Ten pán přez kterýho to bylo to byl strojař celej život. Neprodal by Číňanovi ani vrták. Všechno do firem, po lidech, známejch. Ukazoval mi v té jeho knížce mašin, strojů, svářečky traktory no všechno možný. A do šrotu by neodvezl ani šroubek, kterej by měl ještě pěknej závit. Vše se dá dobře prodat a nemusí to bejt rovnou za nesmysl. Já dal za soustruh 24 000 Kč s daní. Tenkrát mi Svoboda stroje nabízel SV 18 za 150 000 Kč a to byl zgarbák jako prase.
Čarlsi to mě se líbil MAS Mastrun MT 550 s Duplomaticem. Dělal na tom kámoš vedle v Kolíně. A ten soustruh se mi líbil. Bytelná mašina přez 3,5 tuny. Sice už je to CNC ale ukazoval mi programování a bylo to paráda. Oni na tom dělali kusovku. Max do 20 ks. Předtím tam měli předchudce Mastruna a ten měl naběháno 30 000 hodin a za celou dobu jim odešlo nějaký čidlo a párkrát spadnul počítač, ale po telefonu to dokázal nahodit. Ale ten program spadnul kvůli výkyvům v síťi, třeba v bouřce. On si tam napsal závit třeba co chtěl a nasadil VBD a pustil a jen jsme se koukali přez sklo jak to mastí závit. Mohl si tam napast k tomu náběh, výběh aby nejel do plnýho, sražení hran no nádhera a byla to Česká mašina. Sezimovo Ústí.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13108
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#231 Nový příspěvek od Čárls »

Masturny bývalá vyroba starých mázu soustruhu dělají mašiny doteď ale jen nc a cnc Ono to na tom jde taky skoro vše ale musí se to umět.
Já dělával na Rudý proletář ruský CNC tam jsi musel vše napsat po řádkách a nacvakat na klávesnici monitor to mělo jak televizor mánes
Vzala ho povodeň 2000 a tak sem zustal na klasice Kámoš kupoval taky soustruh odněkud od Plzně Od Baluna
No přijeli sme okokli mašina nevyběhaná pán docela ochotný Měl kliku na tý 18 jeli futra a ve vzduchovým upínání takže prakticky nevyběhaná kobyla v životě vrták ani hrot neviděla stačilo dotáhnout šály a udělat regulaci s měničem oni tam měli něco předpotopního samodomo a jen dvě rychlosti přepínalo se vypínačem převodovku to nemělo .
Oto měl si kliku na prodejce Ono sehnat slušný soustruh je dávno pryč Každý většinou kouká na kvantitu a kvalita jde bokem.
A doba kdy se rozprodávali mašiny ve velkým je pryč Dílen jako naše je pomálu jen doufám že než pujdu do důchodu to u nás vydrží.
Doma nemám kde mít a něco si pronajímat je nesmysl neuživil bych se :friends: Jedině ve vlastních prostorách to jde :)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

petr044
Příspěvky: 1
Registrován: stř kvě 01, 2019 6:10 pm
Bydliště: LELEKOVICE

Re: Soustruh SV18

#232 Nový příspěvek od petr044 »

Dobrý den
Chci se zeptat jestli nevýte kde by se dalo sehnat rucni vratidlo na soustruh
něco takového

https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?t=30575

http://mlgeardesigns.blog.cz/1503/rezan ... -soustruhu

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20329
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruh SV18

#233 Nový příspěvek od vitex »


michal4985
Příspěvky: 21
Registrován: stř zář 05, 2012 10:58 pm
Bydliště: nitra

Re: Soustruh SV18

#234 Nový příspěvek od michal4985 »

pouziva niekto na SV 18ra suportovu brusku SBMT 2 ?da sa nejak rozumne vyuzit na sustruhu?

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13108
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#235 Nový příspěvek od Čárls »

Z nouze nechá ale má to své podmínky a úskalí zakrytovat hadrama všechny lože před prachem smíchaným s emulzí přesnost je dána šikovností dotyčného
a přesností stroje Pokud mužu tak raději vezmu do ruky smirek a došmirgluju ,brusku používám na leštění krků na extrudry
Jinak se tady už všechny úskalí broušení na soustruhu probíraly
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

michal4985
Příspěvky: 21
Registrován: stř zář 05, 2012 10:58 pm
Bydliště: nitra

Re: Soustruh SV18

#236 Nový příspěvek od michal4985 »

ok.vdaka za info

michal240
Příspěvky: 12
Registrován: čtv kvě 17, 2018 5:45 pm
Bydliště: Ruzomberok

Sustruch tos sv18r

#237 Nový příspěvek od michal240 »

Sustruch tos sv18r co poviete na tuto masinku risuje sa kupa je to ten obly,

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20821
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sustruch tos sv18r

#238 Nový příspěvek od ota »

Ano SV 18 R bývá jen ten oblý. Hranatý je pak SV 18 RA.
Pokus se ho pustit při prohlídce. Občas když má cosi za sebou hodně řve. Dělá to převodovka. Dělá to když dáš předlohu. To je viz obrázek ta páka co je na vřeteníku, kousek od vřetena do polohy vpravo. To je na obrázku nařazeno ,,předloha" Tedy malé otáčky vřetena. A ještě když nařadíš na posuvové převodovce větší posuv. Tak ječí taky u vyběhaných mašin.
Jinak tyhle mašiny bejvaly dobrý, dělal na ní kámoš leta ve fabryce. Akorát co vím, tak mu trochu zlobilo vřeteno. Oni pořát řešili axiální vůly. Nějak to tam bylo asi pochroumaný a pořát to udržbář musel dotahovat. Ale vedle byla stejná mašina a tam to nedělalo. Ale ta kámošova hučela jako blázen. Musel mít sluchátka, jinak by mu doma pak praskla asi hlava. Jak byl naposlouchanej za celej den. No je to předchůdce klasických hranatých SVček. No když bude dobrá cena co by ne. 8) Jinak při obhlídce je třeba se zaměřit na více věcí.
Obrázek

michal240
Příspěvky: 12
Registrován: čtv kvě 17, 2018 5:45 pm
Bydliště: Ruzomberok

Re: Sustruch tos sv18r

#239 Nový příspěvek od michal240 »

Najhorsie je ze budova je uz bez elektriki pan co to predava tvrdi ze pred rokom robil naposledy, su nanom este pilini, ak by cena bola okolo 600eur

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Sustruch tos sv18r

#240 Nový příspěvek od kenybz »

bývá na nich projeté lože bo není kalené jak u RA další věc jaké máš doma jištění ? na 25A b-čkovém jističi to nespustíš dá se to řešit frekvenčním měničem cca 8000,-
já bych do něho nešel byla by to velká náhoda spíš zázrak, že by nebyl za ty roky zmordovaný.
pokud máš, ale zkušenosti a si si schopný všechno opravit zaškrabat, mš cce zbytečných 30 000 na přebroušení lože tak jdi směle do toho.
Někdo jistě napíše na soustružení nějakého čepíku to bude dobré ...soustruh má být přesný asi tak
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“