Soustruh SV18

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12947
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#376 Nový příspěvek od Čárls »

DEF110 píše: úte črc 26, 2022 8:15 pm Sehnat se dají, ale všichni píšou, že jsou na SV18RA, ale pokud se zeptám jestli je to stejné jako na starý kulatý SV18R, tak už se nikdo neozve. Jsou ty kola stejná?
Kola na lyru jsou na všechny řady sv18 stejné Tam se nic nezměnilo už od 38 let minulého století 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20641
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#377 Nový příspěvek od ota »

Jedna nožová hlava na SVčko. Ta cena vcelku ujde za 800 Kč. Už jsem dumal, že bych odepsal. Že bych si pořídil osmou hlavu? No ale už je namám ani kam odkládat. Tak zkuste někdo jinej taky. Já mám asi hlav dost myslím.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1555804 ... h-sv18.php

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Soustruh SV18

#378 Nový příspěvek od DEF110 »

Zdar, sehnal jsem velmi výhodně novou tos univerzálu 250/3. Tak jsem k tomu pořídil novou přírubu. Nikdy jsem univerzálu na novou přírubu neusazoval, tak se chci dotázat zkušených. Jak postupovat? Přírubu asi upnout na závit vřetene, utáhnout a osadit podle rozměru univerzálky? Jaký tam nechat vůle? Díry vyvrtat na otočném stole na frézce nebo je nějaké snadnější řešení? Díky za každou dobře míněnou radu a postřeh.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20641
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#379 Nový příspěvek od ota »

Každej soustružník má svůj postup na nasazení hlavy. Popíšu v krátkosti svůj. Jak to dělám já. Mám nasazeno asi 10 univerzálek doma k soustruhu.
Nasadím desku na vřeteno, v mém případě tzv Camlock. Který považuju za výhodu. Oproti závitu. Nasadím dotáhnu. Najedu na desku nožem a srovnám desedací plochu pro univerzálku z čela. A oměřím si osezení v univerzálce. To co jakože zastřeďuje univerzálku na desce. A přetočím. To osezení já dělám o 0,5 mm menší. To aby univerzálka po nasazení na desku měla možnost pohybu. Potom vyvrtám díry pro šrouby. To už je na každém, jestli na otočném stolu, nebo jen podle rozrýsování. Když je čas tak je to asi nejlepší na otočném stolu. Nasadím desku naspátek a nasadím na ní univerzálku a přitáhnu ji. Do čelistí upnu broušený čep a vezmu hodinky a rovnám. Plastovou paličkou naklepávám co to jde nejpřesněji. Pak dotáhnu o trošku víc šrouby uchycení. Znovu skouknu. Pak povolím broušený čep, otočím ho kousek posunu dovnitř nebo ven to je už asi jedno. Utáhnu čep a znovu rovnám na hodinky. Když to sedí, dotáhnu ulínací šrouby načisto a skouknu hodinky. Když to sedí je hotovo.
Já si i po čase protáčím čelisti. Aby univerzálka opravdu běžela. Čelisti se používáním vymačkají. To lze poznat na obrobku podle otlaků. Do každé univerzálky mám mnoho sad čelistí. Protáčím jak kalené, tak i měkké. Když dělám nějakej pazgřivec více kusů a potřebuji dobré kvalitní upnutí, dám si měkké čelisti a protočím lehce přímo na tu upínanou věc. A mám jistotu.
No tak to dělám já, ono mě to teď už pár roků živí. Snažím se, maximálně si tu práci usnadnit, zjednodušit.

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Soustruh SV18

#380 Nový příspěvek od DEF110 »

Děkuji za odpověď. Camlock je jistě výhoda. Já mám 18R, takže příruba se závitem. Osazení půl milimetru je v pohodě, čekal jsem pevnější brikule. Ono to podle selskýho rozumu ani nejde podle mě dělat na nějaké stovky...
Děkuji Oto 8)

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20199
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruh SV18

#381 Nový příspěvek od vitex »

Ale jde to udělat do dvou stovek a zbytek se dá vyklepat.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20641
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#382 Nový příspěvek od ota »

No stalo se mi jen jednou, že jsem sehnal funglovku univerzálku která by teoreticky měla při nasazení na přesné osazení ,,běžet" při upnutí trnu ve stovkách. Jinak jak píšu mam nasazeno asi 10 univerzálek a ani jedna by neběžela při přesném nasazení ve 2 stovkách. Proto ze zkušenosti dělám vůly. Nikdy, znovu nikdy se mi nestalo, že bych si nastavení univerzálky rozházel. Jako třeba ůběrem velké třísky, nebo velkou zátěží v čelistech. Nikdy jsem nenabořil univerzálku. Takže ta vůle vůbec ničemu nevadí a jde to hodně lepší vyrovnat. Když jsem dělal třeba jen desetinu vůly, stávalo se mi že jsem rovnal a už nebylo místo kam.
Teď jsem od souseda zakoupil 32 kg čelistí a srovnal co šlo do sad. Až bude čas, protočím si je aby byly přesný. I ty kalený. Je to pak uplně jiná práce.
Jak píšu každej to dělá po svém. Já to dělám takhle.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1879
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruh SV18

#383 Nový příspěvek od stanik84 »

Nepřinesl ti ty, který jsem vyházel? Bylo jich asi deset sad :) . Dělal jsem úklid. Asi 300 kg šlo do šrotu. Narex nože atd.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20641
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#384 Nový příspěvek od ota »

Staníku84 jezdíš se šrotem k Praze? Ty čelisti jsou tuším z průmyslový z kovošrotu. Ale přesně to nevím, soused má velkej rajón. Možná by napoví fotka, je to materiál od Tebe? :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1879
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruh SV18

#385 Nový příspěvek od stanik84 »

To nebylo moje ... Vyhazoval jsem i držáky na SPT16 atd. Pohybují se občas všude. Jeden týden Ostrava, druhý Domažlice. Teď Brno :). Mám tu domluvený i nějaký věci na brusku...

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12947
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#386 Nový příspěvek od Čárls »

Nechápu jak ty měký pakny někdo dokáže vyhazovat do šrotu :shock:
to je prostě hřích Kdyby měli rozum tak jsou na bazoši a ještě by vydělali
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20641
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#387 Nový příspěvek od ota »

Čárlsi lidi nebo firmy to neřeší. Viz v sobotu u kontejneru na vekooběmový odpad. Nafasovali jsme se sousedem plný auto věcí. On potom jel domů od známejch a stavil se tam ještě jednou. Nelze tu fotku co mi večer poslal ani zveřejnit co vezl!!! Byli jsme v kovošrotu a na spáteční cestě jsme jeli kolem těch kontejneru. Vylezli jsme a čuměli co tam všechno je. Přijelo auto s vozíkem a asi 30 věcí jsme si rovnou naložili od nich z vozíku. Měli tam bednu věcí na 1000 MBéčko. Zabalený v papírech fungláče. Soused vše vzal a ptal se proč to nenafotí a neprodají že o to je zájem. Pán koukal na nás jako na blázny! Bateriovky Makita dvě, dvě ty světýlka Makita, 3 nabiječky k tomu akorát jedna baterka. Prej ty už vyhodili vozík předtím a jsou někde v kontejneru a asi propadly na dno. Vše je funkční! Akorát tedy nezkoušel jsem nabiječky všechny jen jednu, nabil baterku s ní. Baterka nic moc, ale dají se buďto koupit jiný, nebo na repas. Oni to neřeší. Večer soused přivezl mimo jiné věci dva křoviňáky. Nezkoušel je startovat, ale normálně jdou zatahat špagátem. Ale ne nějaký že obyčejný. Už vypadaly z fotky jako profi.
Jak to říká soused třeba ve šrotu. Zemře dědeček a mladí naloží všechno do vozíku a vyvezou to do šrotu a mnou si ruce jak dostali hned za to peníze. Takovejch věcí on navozí kýble. Většina je nových zabalených. Nikdy nepoužitých. Mladí nemají k tomu vztah a co s tím! Kolikrát doveze z kontejneru věci které opravdu nebyly nikdy v provozu. Jak jsem tu psal několikrát paní vyhodí pračku. On se ptá co ji je? No nic, ale zdá se mi po 4 letech už stará, tak jsem si koupila novou hezčí a tuhle vyhodím. :-/
Tady se pořát na netu píše jak by se mělo reciklovat, udržovat tu planetu a další hovadiny. Když by Jsi vysypal ten kontejner co jsme teď šacovali asi 90% by bylo jednoduše reciklovatelných. Ale kontejner jede na skládku, kde to vysype a ten potvorec s lžící to rozjebe a zahrne do té ohromné skládky. Třeba dětský šlapací kola, židle na kolečkách, spousty dřevěnejch almar a nevím co ještě. I třeba ty betrky od Makity co tam byly. Byl tam ten nízkej kontejner a plnej 200l sudů s jakýmsi olejem. Kdo ví co to bylo za oleje. To jde asi jinam. Ale kdo by měl kotel na olej, topil by asi tak 5 let a nemusel by se žinýrovat.

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Soustruh SV18

#388 Nový příspěvek od DEF110 »

To já dělám taky něco špatně, tady ve středních čechách maji kovošroty ošéfovaný, takže i když někdo vyhazuje materiál, kolikrát označenej i fixem, co je to za třídu oceli, nemám šanci. Pak můžu nakupovat od překupníků za nesmysle. Sady čelistí, přesně takhle vyhozený, za 1200 a podobně... Sháněl jsem přes rok univerzálu 250/4 na 18. Najezdil jsem nesmysl kilometrů, objednával na bazoši a nakonec jsem pořídil novou. Za omlácenou, jakože nejlepší stav, co jsem viděl, druhý čelisti nejsou, cena 4900 bez dph, nebo přijeď si pro ní 300km, stav asi podobný. Koupil jsem pár věci za slušný peníze od důchodců, co končí a děcka k tomu nemaj vztah. Když se pak spolu bavíme, řikaji, škoda, že ses neozval dřív mám už jen pár věcví, raději to prodám tobě, než aby to skončilo ve sběru... Kde na to čekaj překupníci, co vědí, že to nemá cenu 3.50kč nebo kolik je vůbec výkupní cena železa, ani nevim, já tam nepošlu ani gram :)

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1879
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruh SV18

#389 Nový příspěvek od stanik84 »

Ota: tak jak píšeš. Navíc třeba velký firmy už moc na morse a klasický mašiny nejedou. Vyhodí to, nepotřebují si budovat konkurenci. To málokdo chápe, ale je to tak.

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Soustruh SV18

#390 Nový příspěvek od DEF110 »

Po vyučení jsme jako jelita nastoupili do Čtyřkol, pak to byl Junker. Většinou jsme, jako mlaďasové, na soustruhu hrubovaly vřetena na broušení. (Protože se tam dělaly vřetena do brusek :) ) Já pak postoupil na NC ovládané děrovou páskou a nikdy to nedokázalo vyvrtat rovnou díru do litiny. Takže se tam nechával sakra velkej přídavek. Pak se to dalo jednomu důchodci, co tam dělal na 18, mezi hroty to srovnal a pak se to dalo zase ke mě na to slavný NC :smich: No a mě to nebavilo a šel jsem zpět hrubovat odlitky vřeten na klasickej soustruh. Bylo tam tenkrát taky moderní obráběcí centrum. Kluci na tom byli nejlepší a brali největší peníze. Ale bylo spousta věcí, co ty počítačoví věcičky nedokázali a hodili to stejnak k nám na dodělání... No je to skoro 25 let zpátky, takže doba je jinde. Přesto si myslím, že jak píšeš, klasický mašiny bych nikdy ve fabrice neodepsal. Ale to je jen můj názor...

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“