Soustruh SV18

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
pidi
Příspěvky: 728
Registrován: ned črc 03, 2011 9:23 pm
Bydliště: Třinec

Re: Soustruh SV18

#211 Nový příspěvek od pidi »

Ja to pouzdro mam, tak jej muzu v pripade zajmu vyfotit.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh SV18

#212 Nový příspěvek od kenybz »

vyfoť díky
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos


Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh SV18

#214 Nový příspěvek od kenybz »

díky za fotky...
no a jak je středěná ta kleština na vnější upínání ? jen v tom velkém kuželu? na válcové části kleštiny to neni středěné?
jedině že by se pouzdro zasunulo do vřetena a pak ještě druhé pouzdro se našroubuje na závit vřetena a středí se to současně v obou pouzdrech
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Zbýňa
Příspěvky: 53
Registrován: úte srp 31, 2010 9:55 pm

Re: Soustruh SV18

#215 Nový příspěvek od Zbýňa »

Nad tim jsem taky přemejšlel a tipuju, že se to používá jak píšeš, dvě pouzdra pro jednu kleštinu. Na těch pouzdrech pro SU32 je to už pořešený přímo v pouzdře kroužkem.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh SV18

#216 Nový příspěvek od kenybz »

no právě a proto jsem si říkal jak bych případně řešil výrobu onoho pouzdra a furt mě nic nenapadalo bo by to bylo skra dlouhé
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

pidi
Příspěvky: 728
Registrován: ned črc 03, 2011 9:23 pm
Bydliště: Třinec

Re: Soustruh SV18

#217 Nový příspěvek od pidi »

Jo tak to je ono, fotit to uz nemusim.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#218 Nový příspěvek od ota »

Tak chlapci kdopak máte zkušenosti s SV 18 a příčným šroubem. Tak nějak mi už dochází s ním trpělivost. Mám ho vyběhanej a pořát to nějak odkládám. Sem tam vyplave šroub nebo i komplet matice k tomu. Jenže jenom jako polotovar. Do toho se mi nechce jít. Kdysi jsem starej osel mohl mít tři šrouby s napasovanou maticí. Jen je stačilo vzít z regálu. Tenkrát jsem si říkal na co? No a teď by se mi hodil i jeden komplet.
Máte někdo zkušenost s výměnou stávajícího vyběhanýho šroubu za novej? Jak jsem psal, nechce se mi jít do toho polotovaru matice. Neměl bych pak na čem vyříznout ten závit do ní. Bral bych komplet spasovanej a dopasovat na matici osu. To bych zvládnul myslím v domácích podmínkách.
Takže otázka: dá se ještě sehnat spasovanej komplet šroub matice? Jo ten kratší šroub, bez průměru na kopírku. Dělal jste to někdo? Co je tam třeba, na co dávat bacha a nezkurvit?
Díky za rady a nápady.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh SV18

#219 Nový příspěvek od kenybz »

oto zavolej panu šulkovi já jsem s ním před pár lety muvil a on v pohodě vše vysvětlí
http://www.igorsulek.sk/index.php?p=1_7_Kontakt
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruh SV18

#220 Nový příspěvek od vitex »

Šroub jsem měnil a není to polotovar.Polotovar je pouze matice,protože při repasu se změní její poloha.Na to je pouzdro pro zavrtání důlku středu a po tomto si vyřízneš trapézový závit.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13120
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#221 Nový příspěvek od Čárls »

Tak nějak jak píšeš ale vyrovnat na soustruhu a řezat nožem žádná sranda my na novou používáme sadu trapézových závitníku
Osobně ze své zkušenosti nedělejte matku z bronzu ale z dobrý litiny 8) je to jen chvilka frézování Pak vám stačí koupit jen šroub 8)
Na novým šroubu strhnout hrany závitu brouskem nebo jemným pilníkem stačí 0,3x45° nevytlačí se tak rychle grot a nevyběhá se matka
Já to tak měl na 18 po generále. Generálka byla dělaná v Hradci v ZVU a ta matka se šroubem i vydržela 15 let Divte se :friends:
Každý ráno vytočil na doraz vofouk namazal šroub a bylo. Sice měla než šla pryč vůli skoro 1,5 mm na závitu dle noniusu takže polovina,ale pokud na něm děláte furt tak si člověk zvykne :)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#222 Nový příspěvek od ota »

No taky jsem na to zvyklej. Vím že mám 0,7 mm vůly a počítám s tím, když dělám přesnou věc a dávám ,,do tahu". Mám tu dva šrouby a jednu matku. Všechno jetý. Ještě se podívám na tu hoblovku. Tam ten šroub fungláč mám na zvedání protahu. Kurva drát, už nevím, jestli je tam i originál matice, ale něco mi říká, že jsem jistě matici nedělal. Takže tam asi ta matice bude. Totiž na fréze na dřevo mám pohybovej šroub z SU 50 i s maticí. Zase na zvedání vřetena té frézy na dřevo. Je uřízlej na míru. Jako třeba na katru mám příčnej šroub s maticí z FA 4 U! Zase novej byl když jsem to tam implantoval. No kámoš dělal na údržbě a v regále těhle šroubů mrtě. Co bylo rychle upravitelný tak se to popadlo a naroubovalo do mašiny co jsme spolu vyráběli. :vztek: Teď mě to sere, že jsem si jeden šroub s maticí od každýho nevzal plonk. Na tu SU 50 tam bylo snad 20 šroubů s maticí komplet v koutě. Myslím, že pak jak se fabryka stěhovala, vyhodili všechno do šrotu. :'(
Proto vím, že byla sestava šroub matice komplet i na ten příčnej posuv na SV 18. Jen se dopasovala vejška k suportu podle toho, jak bylo vysoký od lože pro příčnej posuv. To by se mi nejvíc líbilo. Jen snížit uložení matice. Ale právě mi jde o to, jestli to existuje, dá se to sehnat. Jestli to někdo někde nescháněl, nepbjednával. Ty polotovary matic jsou na netu. Ale do toho se mi fakt nechce.
Jen mi ještě Čárlsi pověz, jak Jsi mohl vyfoukat každý ráno šroub. Já když vyjedu jak sem, nebo tam, nevidím ze šroubu ani závit. Je celej odspoda zašitej pod suportem. Maximálně sem tam píchačkou namastím skrz ty mazničky z vrchu olejem. A to mám jinak mašinu jak ze škatulky.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruh SV18

#223 Nový příspěvek od vitex »

Neměl jak já přední kryt.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Soustruh SV18

#224 Nový příspěvek od winch »

Menil som šrob. aj matku. Bolo aj kapku vytlačené uloženie matice v suporte, tak som aj tam spravil nové väščie osadenie. Stará matka mi nadobro kľakla- sústruh nepoužitelný. Tak som ofrézoval matku z bronzu, dopasoval na suport, označil- ale ako závit, keď je sústruh kaput? No mal som matku z nejakého sústruhu, ktorá mala stejný závit ako 18-tka. Tak som ju upravil, dorobil držiak, aby som spojazdnil sústruh- dočasne :) :) No sadlo to ako zadok na to... vôla je 0,2 mm všetko funguj. Jasné- závit doteraz nenarezaný, a dlho ani nebude, to by som sa musel hrozne nudiť.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13120
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#225 Nový příspěvek od Čárls »

vitex: Kryt na18 byl ale tak aby šel vyndat( trochu ubroušený ten čuftl na unášení krytu stačil pak šroubovák a trochu zatlačit) a vzadu nebyla zarážka na šroubu takže si vyjel na 18 ze šroubu a pak trochu odstrčil co nejdál ,namazal si celý šroub
na Sn 50 c mám maznici takže vždy projedu rychloposuvem za současnýho tlačení olejem z maznice Jo na šroub sem vždy dával J4 nikdy nic moc hustýho pak se na to lepí prach
Pokud tam je odčítání nelze toto provést tak v práci si vymysleli: šroub na přichycení a až do matice provrtali a dali tam 3 zapustný šroubek odšroubují a projedou maznicí
Ten označený polotovar dáváme do 4 paknovky a přes podložky středíme pak se vrtá a projede trapéz závitníkem ,hodně záleží jak se matka vyuhluje s příčným suportem před označením . Berte v potaz opotřebení stroje a taky se tím i matka posouvá směrem doprava v ose stroje je to nepatrné ale je Proto bych hotovou matku se šroubem na starý stroj nechtěl vždy je potřeba nová a seznačená
Pokud to budete dělat je i potřeba zaškrábnout saně příčnýho suportu aby šli po celé délce stejně Pokud se to neudělá brzy šroub i matka odejde není rovnoběžně na výšku po celé délce chodu jsou to setiny ale je to znát 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“