Soustruh SV18

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Soustruh SV18

#391 Nový příspěvek od DEF110 »

vitex: jde to udělat do dvou stovek a pak vyklepat...
asi ano a postup? nejsem profesionální soustružník, proto jsem se ptal. Takže osazení udělám velmi na těsno? a co otvory na přichycení? aby to bylo ve stovkách, tak jak to udělat?
Ota mi aspoň dal nějaký směr...

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#392 Nový příspěvek od Čárls »

Jen doplním Otu Já jelikož sem nasazoval vždy jen fungl novou tak s minimalní spíš smykový uložení Fungl nová s 1 přesností chodila do 2 stovek Starší jsem přebrušoval pakny
Hlavně se podívej zda na dosedací ploše není někde bouchlá tam se to musí brouskem zarovnat .
Co se týká klasiky soustruhu a ve velkých provozech dnes to již neřeši co nevyjde jde většinou do šrotu Kde jsou rozumný maj klasiku na opravy Na malých dílnách co jsem dělal je klasika k nezaplacení Veškerý opravy co se dělali se na NC udělat nedají Na to potřebuješ klasický soustruh zrovna tak na kusovku
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#393 Nový příspěvek od ota »

Já si rovnám tak kolem dvou stovek házivost. Ono teorije je jiná než praxe. Mužeš si to srovnat na setinku, vyndáš trn utáhneš a jsi zase uplně jinde. Takže hledám kompromis. Je to i u fakt pěkných čelistí. Nejde tak ani o to, aby materiál běžel v setinkách. Ale u mě jde o to, že když ten kus upínám znova, nebo za obrobenou část tak s tím nemám pak problémy. Kolikrát se mi sem dostane něco na opravu, upravu, změnu obrobení. No a kolikrát je to pakec hroznej to upnout aby to šlo kvalitně udělat. A to není jen na soustruhu, je to i na ostatních strojích. Mě jde o to, abych se s tím nemusel babrat a třeba to podkládat papírkama jako to běžně musím u těch dovezených věcí dělat. To pak v tom plaveš a pořát to není ono. Mám svůj způsob a ten jsem okoukal od dědků v nástorjárně.
Ty upínací díry vrtám větší, nebo i zahlubuju větší. Podle toho, jestli je to na klasiku šestihranej šroub, nebo imbus. Když je tam M8 vrtnu klidně 10 mm díru. Prd se stane. Ten šroub to akorát drží. Nikdy se mi doma na soustruhu nestalo, že by se mi univerzálka na desce pootočila. To bych musel nakopnout univerzálku. Jednou jsem nějak zadumal a vjel jsem závitovým nožem do čelistí. Tenkrát ještě radekem. Jen to cinklo a špička ulítla a nic se nestalo. Jinak žádná nehoda. Občas sem tam si udělám kontrolní odměření. Ale spíš častěji oddělám univerzálku od desky kvůli čištění vnitřku. Opět bude debata o vnitřku univerzálky. Ale já vytřu hadrem vyčistím a složím. Nikdy žádné mazivo, olejíček nic. To akorát nalepí na sebe špony a pak se to tam furt mele. Někdo mastí, já ne. Je to zase o zvyku.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruh SV18

#394 Nový příspěvek od vitex »

DEF110 píše: pon říj 10, 2022 11:21 pm vitex: jde to udělat do dvou stovek a pak vyklepat...
asi ano a postup? nejsem profesionální soustružník, proto jsem se ptal. Takže osazení udělám velmi na těsno? a co otvory na přichycení? aby to bylo ve stovkách, tak jak to udělat?
Ota mi aspoň dal nějaký směr...
Kluci Ti odpověděli.

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Soustruh SV18

#395 Nový příspěvek od DEF110 »

V pohodě, nechme to být. Děkuji Otovi, stojí si za svym a to mám rád. Právěže jsou názory přesně opačné a potom přesně jako má Ota. Mám novou/nepoužitou univerzálu a i přírubu, prostě jsem to nechtěl vyloženě posrat :) Na soustruhu jsem dělal chvilku po vyučení. Závěrečný zkoušky jsme dělali hřídel, kde byl morse kužel, excentr jako na klikové hřídeli, osazení s přesnýma přídavkama na broušení a jemný závit vyřezanej nožem. To jsme pak vzali a museli si to na brusce nakulato po sobě obrousit na přesno, jak ten kužel tak ten excentr. Na frézkách jsme jako závěrečnou zkoušku frézovali... Ty jo, zní to dnes jak z jiného světa, s náma se prostě taky nesrali. Praxi jsme měli normálně od druháku i odpolední od 2 do 10 večer. Měli jsme píchačky jak ve fabrice. A usadit univerzálu na přírubu nás nenaučili :) Pak jsme stejnak po vyučení přišli do fabriky do provozu a řekli nám, všechno co jste se naučili zapomeňte a začneme znova. Já pak šel frézovat, takže zase jsem se tomu usazení univerzály vyhnul. No a pak jsem potřeboval peníze, protože jsem se oženil a proto šel dělat do lesa s pilou, smutný, že ty obráběče kovů většinou vždycky finančně podhodnotili. Teď na starý kolena se chci vrátit k obrábění, tak se mnou mějte trpělivost nebo mě ignorujte... :)

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruh SV18

#396 Nový příspěvek od stanik84 »

Ona taky není univerzálka jako univerzálka. Máš několik tříd přesností. Žlutá superior je uplně neco jinýho. Třeba brusky na díry mají mezi vřtetenem a sklíčidlem mezipřírubu, která se nechá nastavovat... ale to je úplně v jiných přesnostech než na soustruhu.

Jinak to dělám podobně jako Ota, jen to dělám trochu těsnější. Tak 0.2 desetiny. Nedávno jsem si navíc vyrobil trn do toho soustruhu SN 400, takže ho upnu do univerzály - má osazení za pakny, aby mi to nedalo po tlamě a můžu používat příruby z SV18ky... Ještě tam někdy vyrobím kužel - ne Me50, ale MK5, i když na obojí kalibry mám. Ta MK5 je o dost použitelnější.
Teď jsem se pustil do děličky DU 320A - kdyby měl někdo koníka, bylo by to fajn :vysmech: . Max. překopu toho stavitelného ze staršího typu a přetvořím 14 mm drážky na 16 mm kameny. Teď koukám na tu prizmatickou podpěrku a zjišťuju, že jí doma mám taky :vysmech: . Sehnal jsem jí holou bosou - tu děličku.
https://habilis-shop.eu/Delici-pristroj ... A-p126-c30

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#397 Nový příspěvek od Čárls »

Když mluvíš o těch kamenech tak frezařský u nás ve fabrice si dělali osazený kameny aby danou věc mohli mít na víc mašin to jen na okraj
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#398 Nový příspěvek od ota »

Osazený kameny to je samozřejmost ve frézařově šuplíku. Teď doma je nemám. Protože mi vše pasuje na ten stůl co mám. Mám jen 2 mašiny a oni mají stejnou drážku. Ale když jsem dělal v nástrojárně kameny byly v šupleti odstupňované, abych to jen přehodil a nasadil buďto na FA 2, nebo FA4 a dělal. Přiznám se bez mučení, že v nejpoužívanějším svěráku co tu mám, mám stejně ,,volné" kameny. U děličky mám přesné tam to neřeším. Ale svěrák si po nasazení vždy rovnám na hodinky. Ty kameny jsou orientační. No zase to tak mám já. A že ten svěrák sundavám často, není to problém.
S tou vůlí na desce soustruhu, jak píšu nemám snad žádnou novou univerzálku. Ale vcelku mi to nějak vrásky nedělá. Když jsem udělal jen fousínek vůly stávalo se mi, že jsem už neměl kam naklepnout. Už jsem byl opřenej o osazení. Univerzálka dolů a přidat na osazení. Co mám 250 mm univerzálku s oboustranejmá čelistěma když ji nasadím a pustím, od oka vidím jak těleso hází. Není to nic hroznýho bude to kolem max 0,2 mm ale čelisti běží na broušený trn. Ta univerzálka má už kurva za sebou materiálu. Ale je to druhá nejpoužívanější u mě. K ní mám dobře 10 sad čelistí. Nejpoužívanější u mě je 200 mm univerzálka. Ta je na mašině nejvíc času.
No nic klucí dneska mám vrtací den na revolveru. Vrtám trubičky na panty. Tak jdu na to.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruh SV18

#399 Nový příspěvek od vitex »

Co je to kameny?

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruh SV18

#400 Nový příspěvek od Čárls »

Víťo správně je vodící kameny běžně kameny https://www.kovonastroje.cz/kameny-do-sveraku/ Běžně bývají o soustruhu na zadním nožovém držáku Hromada soustružníků je vyhazovala neb šel pak držák blbě nasazovat
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruh SV18

#401 Nový příspěvek od vitex »

Znám pouze unášecí kameny do vřeten a tohle:
https://www.google.com/search?client=fi ... A1%C5%BEky
Ale to co mě Karle ukazuješ je asi po zlínsku.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#402 Nový příspěvek od ota »

Víťo zase si z nás děláš akorát srandu viď? Zase to bude mít jakýsi přesný strojařský název a Ty ten běžnej hovorovej neznáš. Kameny u mě ,,zakládací" mám na většině svěráků, děličce, opěrném koníku a nevím co ještě. Prostě to postavíš na stůl a děličku s koníkem máš díky kamenům proti sobě v ose. Jak jsem psal, 160 mm čelisťovej svěrák co mám najvíc na mašině má kameny volné, orientační. Vyrovnávám na hodinky. Ale dělička, koník mají přesné. Nasadím utáhnu a frézuju.
Kameny ve vřetenu mají jiné provedení. Rozměrově určitě. Ty na stůl jsou taky normovaný rozměry. Ale zase jiné.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruh SV18

#403 Nový příspěvek od vitex »

To víš Oto,že si dělám srandu,jen jsem zvědav na ty přesné kameny ve vymlácených drážkách stolu. :smich:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruh SV18

#404 Nový příspěvek od ota »

No kupodivu mám drážky hodně v pořádku. Sice plocha stolu by zasloužila přehoblovat. Na uplných krajích stolu si někdo naklepával asi vrtáky do morse pouzder a třeba raznicema razil čísla. Bo tam sem tam nějaký je vymáčklí. Ale drážky v cajku. Ono je tam vcelku sražená hrana a ta to pobírala. Takže kameny sedí dobře. Na prostředku je stůl v pohodě.
No kdysi jsem si domluvil přefrézování stolu na DMG ve firmě co jsem dělal. To by nebyl vůbec problém. Ale už k tomu nedošlo, byl jsem tam jen rok. No možná by se vlezl i na to naše VXD co má brácha ve firmě. Myslím že přejede 2000 mm na dýlku. Ale musel bych si to tam přejet sám. Nebyl by to asi problém to tam připravit a pak by mi Pavel udělal program a vystál bych si to tam. No kolečkem bych to teda netočil. Jen slíznout pár desetinek a byl by stoleček jako prdýlka zase.

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Soustruh SV18

#405 Nový příspěvek od DEF110 »

Tak nakonec jsem si dal načas, přeci jen nová příruba i univerzála. Novou přírubu jsem jsem upnul na závit, utáhnul pojistný kroužek a pak osadil podle rozměrů univerzálky. Popravdě bych ocenil v originálním manuálu ze Svitav okótování osazení, pak ještě osovou rozteč na vyvrtání děr. No dozvěděl jsem se spousta nesmyslných rozměrů k ničemu a utahovacích momentů sklíčidla :)
Dělal jsem tam vůle podle mojeho citu. Osazení: Nandal jsem univerzálu v pohodě, ale nevaklala se. Neměřil jsem to, takže ten, kdo bude řešit stejnou věc,tomu taky návod nedám. Umístění děr na upnutí jsem odměřil od osy univerzálky. A díry jsem vyvrtal na frézce na otočném stole na třetiny a na šroub M10 jsem vyvrtal díry 10,5. Upnutej kontrolní trn, doklepáno podle hodinek na dvě stovky. Takže spokojenost. Děkuji všem, že mi dodali odvahu se do toho pustit :)
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“