Elektrocentrála pro svářečku

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
varga
Příspěvky: 434
Registrován: pon říj 22, 2007 7:30 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Elektrocentrála pro svářečku

#1 Nový příspěvek od varga »

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda tu někdo má zkušenost s poháněním svářecího trafa na 220 V Js 90 elektrocentrálou.Jakou centrálu koupit, starší vojenskou, nebo novou v marketu ? Děkuji

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#2 Nový příspěvek od jirka_holub »

Nebude lepsi spalovakem pohanet nejake stare dynamo (tank, vlak, apod) a tim svaret? Kolik toho potrebujes svaret? Když jsem delal plot na konci zahrady tak jsem o necem takovem také uvazoval, ale pak stacilo přes 200m prodlužovačky.... a trafo svarelo normalne (jen trochu vic pridat na volici proudu)... ( invertor ale nejel).
Naposledy upravil(a) jirka_holub dne pát zář 12, 2014 10:24 pm, celkem upraveno 1 x.

varga
Příspěvky: 434
Registrován: pon říj 22, 2007 7:30 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#3 Nový příspěvek od varga »

Já potřebuji centrálu stejně jako zdroj 220 V na další spotřebiče, takže mi jde o to, jakou kdo má a s jakým úspěchem jí kdo používá...

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#4 Nový příspěvek od jirka_holub »

Tak to nemam zkušenost... :friends:

Uživatelský avatar
Lišák1
Příspěvky: 1168
Registrován: úte čer 02, 2009 8:28 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#5 Nový příspěvek od Lišák1 »

Pořídil jsem si to na opravy u chatařů, používám sice CO, ale s elektorcentrálou na 6 kW to docela cvičí, kdyby dýl zapaloval oblouk, tak snad zhasne.
Nissan Terrano 3,0 TDI, Zetor 5211

varga
Příspěvky: 434
Registrován: pon říj 22, 2007 7:30 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#6 Nový příspěvek od varga »

Co tedy hrozí, odejde svářečka, nebo centrála ?

Uživatelský avatar
Lišák1
Příspěvky: 1168
Registrován: úte čer 02, 2009 8:28 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#7 Nový příspěvek od Lišák1 »

neodejde nic, jen jsem tě chtěl upozornit, že svářečky mají docela odběr. Ta js90 je ale jen hračka.
Nissan Terrano 3,0 TDI, Zetor 5211

aumirek
Příspěvky: 3946
Registrován: čtv lis 27, 2008 10:48 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#8 Nový příspěvek od aumirek »

neodejde nic pokud to je trafo a ne inventor u svářečky podobně pokud to není nějaká ta lepší s elektronikou ale centrála by měla být vždy silnější než ta svářečka potřebuje

Viťa1
Příspěvky: 1446
Registrován: čtv led 21, 2010 10:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#9 Nový příspěvek od Viťa1 »

Mě centrála odvařila svářečku, elektroniku... inventory nemají rády točivé zdroje tak mi bylo řečeno při opravě starším svářečkám to nevadí
Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán

aumirek
Příspěvky: 3946
Registrován: čtv lis 27, 2008 10:48 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#10 Nový příspěvek od aumirek »

inventor potřebuje dobrou elektroniku a s mnohem větším výkonem než je jmenovitý příkon inventoru jinak odejde u trafa je to fuk max pokud je to slabé nechytneš oblouk

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#11 Nový příspěvek od rezis »

Viťa1 píše:... inventory nemají rády točivé zdroje tak mi bylo řečeno při opravě starším svářečkám to nevadí
Točivé stroje - to by nefungovalo nikdy. Problém je v regulaci centrál. Při zápalu oblouku dojde k prudkému zatížení centrály, po odlehčení než zareaguje regulace dojde k překmitu a prudkému nárustu napětí daleko přes 230V. Na tyto výkyvy elektronika není stavěna - nepočíta se s nimi. Tedy centrála musí být dostatečně výkonná aby s ní invertor "necvičil" nebo mít elektronickou regulaci.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Jerry
Příspěvky: 9
Registrován: pon pro 03, 2007 11:24 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#12 Nový příspěvek od Jerry »

Již více než pět let používám centrálu ve spojení se svářecím invertorem Fronius 1500 který je na 230V a zatím s úspěchem, centrála má výkon 8kW, jede bez problému i když svařujeme na plný výkon.
Dneska s tím nehnu! Ale zítra tomu bliknu jaksepatøí.

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#13 Nový příspěvek od Pavel »

kup centrálu co sni muzes i svaret a mas to vyreseny bud sni svaris nebo bezi jako centrála je tam nato tak udelana regulace

Uživatelský avatar
JK1032
Příspěvky: 102
Registrován: stř říj 13, 2010 8:35 pm
Bydliště: JM kraj

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#14 Nový příspěvek od JK1032 »

varga píše:Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda tu někdo má zkušenost s poháněním svářecího trafa na 220 V Js 90 elektrocentrálou.Jakou centrálu koupit, starší vojenskou, nebo novou v marketu ? Děkuji
Ahoj,
nevím zda je téma ještě aktuální, něco podobného jsem zjišťoval už loni, když jsem potřeboval na chalupě posvařovat konstrukci stropu - íčka a věnce, samonosné schody atd. Hledal jsem ale marně jakoukoli fundovanou radu. Tak jsem šel dle selského rozumu, a to je, že trafosvářečka na 380V má na stejný výkon(80-120 A) menší potřebu vstupního proudu, než na 220V. Trafa jsou sice dělané na dvě fáze a ta třetí je plonk, ale přeci. Tak jsem sehnal starší trafosvářečku na 220/380 V(což myslím ta JS 90 je taky) za litr, a mám k tomu EC s motorem Slavia 1 válec , oficiální název tuším DES 06 nebo 07, což má výkon 5,6 KW(jde o alernátor - na to pozor, dynamo by asi shořelo)
a svářečku to v pohodě utáhne na proudy 120 A, elektroda 3,15. A výkyvy při zapálení oblouku a přerušení to zatím zvládá dobře, nezahřívá se vůbec a motorová regulace to vychytává taky v poho. Kabely jsou k tomu cc 50 m Všechno je posvařováno a přežila EC i svářečka.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#15 Nový příspěvek od thovt »


Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“