Elektrocentrála pro svářečku

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#16 Nový příspěvek od chobotek »

Pár poznámek k selskému rozumu. Potřebný proud je sice menší, ovšem třífázový generátor vyjde větší. Prostě proto, že vinutí třetí fáze zabírá místo. Navíc na něm nepříjemně leze napětí, protože je bez zatížení. Uvedený výkon také platí pro symetrické třífazové zatížení. Třífázový generátor také nevyhovuje napájení jednofázových spotřebičů, jak je dále požadováno, leda by uživatel byl velmi disciplinovaný. Poznámce o tom, že dynamo by asi shořelo nerozumím. Obklouk hořící na konci 3,15 elektrody nemá za běžných podmínek příkon větší než 3kW.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#17 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Když jsem kupoval zde od pana AlexTC starší vojenskou třífázovou 3,5kW elektrocentrálu , tak jsem si vzal k němu na zkoušku svoje třífázový COčko a v pohodě to vařilo
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#18 Nový příspěvek od jirka_holub »

Vyrabi se invertory odolne podpeti a prepeti:

http://www.gamasvar.cz/4673-svarecky-mm ... 1500a-pfc/

Výhody funkce PFC:
1. Stroj lze připojit ke zdroji proudu AC 90V – 265V.
2. Svářecí stroj je vhodný pro provoz na elektrocentrálách nebo pro velmi dlouhé prodlužovací kabely díky velmi malé náchylnosti na podpětí a přepětí síťového proudu.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#19 Nový příspěvek od chobotek »

PFC vypadá jako pěkný buzzword, tohle umí každá normálně navržená pískačka, akorát těm ostatním ještě nikdo nevymyslel to správné slovo do feature listu.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#20 Nový příspěvek od rezis »

PFC je v podstatě zdroj před zdrojem. Pravý význam není pro široký rozsah vstupního napětí, ale pro plynulé zatížení sinusovky a tedy proti rušení.
Jinak k těm 3f centrálám. Někde jsem viděl 3f centrálu jenž byla schopna dodat i v 1f skoro celý svůj výkon - jedno vinutí bylo navinuto drátem s velkým průřezem...
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#21 Nový příspěvek od chobotek »

Dost pochybuju, že to svařovadlo za pár korun obsahuje "zdroj před zdrojem", spíš tam bude nějaká ochcávka. Jen velmi málo spínaných zdrojů na trhu má sinusový odběr, tedy to, po čem všichni energetici touží a o čem nám před patnácti lety ve škole tvrdili, že se snad ani jinak dělat nebude. Peníze až na prvním místě.
Tak tedy, rozsah vstupních napětí nemá s PFC mnoho společného, to je dané konstrukcí zdroje. Naprostá většina spínaných zdrojů se navrhuje pro vstupní napětí 90-260V, protože v množství je sleva - jeden zdroj pro Evropu i USA (115V fázové napětí). To platí pro menší zdroje, u zdrojů svařovacího proudu už to zas leze do peněz, takže ty levnější jsou dodávány pro 115V a 230V. U těch dražších je kouzelným slovem MPV (Multi Voltage Plug).
Příklady: Zpátky k PFC. Jeho jediným účelem je zajistit odběr proudu po celou periodu. Toho lze v kyselině dosáhnout těmito způsoby
  • jebnem na vstup tlumivku jak kráva, sice bysme měli účiník kompenzovat, ale to necháme na někom jiném. Je to levné, rychlé a na osciloskopu vypadá odběr celkem dobře. Toto "pasivní PFC" může být jak s indukcí, tak s kapacitou.
  • jebnem tam "zdroj před zdroj", tedy to, o čem psal výše rezis. To je spínaný zdroj s rekuperační tlumivkou. Lepší než prve, ale co tomu řeknou akcionáři?
  • True PFC, kdy se celá konstrukce zdroje podřizuje požadavku "sinusového odběru". Takový zdroj není tak jednoduché navrhnout, ale neplatíme zde daň v podobě snížení celkové učinosti.
PFC zákazníkovi nic nepřináší, je to ohleduplné řešení k síti.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#22 Nový příspěvek od jirka_holub »

No, ja jsem to sem dal jen v souvislosti s tim napajenim elektrocentrálou. Pisou tam, ze tenhle invertor na centrale neshoří, když je pro to urcen. Na rozdil od "normálních" invertoru o kterych tu někdo psal ze na centrale sčudnou. I na ty dlouhe prodluzky se hodi, to se muze hodit 8)
O funkci nic nevim, ale zrejme tam mají namontovane něco navíc nez jen samolepku na obalu :friends: .

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#23 Nový příspěvek od chobotek »

Opatrně, píšou tam, že není náchylný na podpětí a přepětí, nepíše se jakou špičku snese. Nijak nepochybuju, že tam je "něco" namontované, otázka je, co. Ta malá náchylnost je daná principem činnosti, kdy zdroj aktivně řídí svařovací proud, zatímco třeba u tohoto stroje se bude svařovací proud courat s napětím sítě. Nakonec JS 90 je taky klasické trafo, takže výkon na oblouku je ovlivněný vstupním napětím. Na schematu níže je vidět i možnost provozu jak na fázové, tak sdružené napětí, jak už tu zmínil JK1032. Ne všechny modifikace JS 90 to ale umožňovaly.
Obrázek
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Jerry
Příspěvky: 9
Registrován: pon pro 03, 2007 11:24 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#24 Nový příspěvek od Jerry »

Zdar všem, po delší době probírám fórum,
není třeba rozpitvávat věci do detailu jestliže to funguje!!! :) http://www.nasetraktory.eu/forum/postin ... 18&t=70196#
Centrála 8kW motor Brighstraton 11HP(není to přesně napsané,nechce se mi to kontrolovat) a svářečka Fronius 1500 jednofázová a Fronius 2000 dvoufázová, jedou bez problémů v plném nasazení na montáži několik let bez jakékoliv závady!!! Jediný problém který jsem měl se týkal montážního radiopříjímače, který nevydržel přepěťové špičky a odešly koncové tranzistory!!! I to se podařilo poléčit a dodnes jedeme bez problémů!!! (pokud nepočítám spotřebu)
Všem příjemné vánoce a pevné zdraví do dalšího roku
Jerry-05
Dneska s tím nehnu! Ale zítra tomu bliknu jaksepatøí.

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#25 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Mam tuhle 4KW centrálu
http://www.armytechnika.cz/nabidka/osta ... -1-400-231
dělá více druhů napětí
například 3x231 V / 12,5 A
nebo 1x231 V * 17 A
nebo dělá i 400V a jiná napětí

Vařil jsem s ní mým 3 fázovým COčkem MERKLE ME 202 LK
tímhle http://www.gebrauchte-schweissgeraete.de/de/node/471
a nevšiml jsem si, že by to vařilo nějak špatně, ale možná je to tím, že moc vařit neumím a jsem nenáročný. Prostě co jsem potřeboval, to to svařilo.
Výrobce - http://www.merkle-muenchen.de/
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
JK1032
Příspěvky: 102
Registrován: stř říj 13, 2010 8:35 pm
Bydliště: JM kraj

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#26 Nový příspěvek od JK1032 »

[quote="chobotek"]Pár poznámek k selskému rozumu. Potřebný proud je sice menší, ovšem třífázový generátor vyjde větší. Prostě proto, že vinutí třetí fáze zabírá místo. Navíc na něm nepříjemně leze napětí, protože je bez zatížení. Uvedený výkon také platí pro symetrické třífazové zatížení. Třífázový generátor také nevyhovuje napájení jednofázových spotřebičů, jak je dále požadováno, leda by uživatel byl velmi disciplinovaný. Poznámce o tom, že dynamo by asi shořelo nerozumím. Obklouk hořící na konci 3,15 elektrody nemá za běžných podmínek příkon větší než 3kW.[/quot

Zdarec, o velikosti generátoru nebyla řeč, jinak s Tebou musím souhlasit - nejsem odborník elektro, já vycházel z toho, co mám k dispozici, a to je DES 6 a trafosvářečka 380V (dvoufázová). S tím dynamem jsem to jen slyšel, kámoš mi řekl , že u dynama hoří úhlíky a komutátor, jinak o tom nic nevím.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#27 Nový příspěvek od Sniper »

Zdar vážení pání odborníci. :ano:

Už 14 dní si lámu hlavu nad nejednoduchým řešením mého složitého problému. :-/
Na svarforu jsem odpověď nenašel a hleďme, na mé domovské stanici se řeší můj problém :)
Potřebuji čas od času v terénu na lesní fréze něco vařit, často držáky kladiv na rotoru, je to kus železa s velkým odběrem tepla, ale větší elektroda jak 3,15 by se používat neměla. Na jeden držák jich padne vetšinou tak 10.
Ne vždy mám po ruce zásuvku. jedná se o nárazové akce s délkou svařování cca 30-60 min 1ks držáku. Někdy odletí jeden, někdy dva, jindy 7, ale v tom případě bych už hledal dílnu, svépomocí bych řešil tak 1-3 ks
A teď k mé problematice.
Vybral jsem si Omicron Gama 190L, když už, tak už.

https://www.svarecky-obchod.cz/invertor ... +-+skladem

Jenže rozměry a hmotností centrály jsem velmi, velmi limitovaný :-/
Chtěl bych invertorovou a padl mi do noty Hecht iG 3600

https://cz.hecht.cz/hecht-ig-3600-jedno ... gKVl_D_BwE

A tady jsem narazil na problém. Prodejce svářečky mne upozornil, cituji: :obchod:

Dobrý den,
pro svařovací invertory je vhodná elektrocentrála s min. výkonem 6 000 W. Slabá centrála, která je při svařování nabuzena naplno se po utržení oblouku často nestačí rychle odbudit a tím vyskočí napájecí napětí mžikově nahoru a přepětí může poškodit svářečku. Nejčastěji nastává zkrat varistoru (přepěťová součástka), někdy to mohou odnést i výkonové tranzistory. Čím větším proudem se svařuje, tím větší je toto riziko a na tyto závady se nevztahuje záruka.


Invertorový generátor chci kvůli citlivé elektronice a svým jiným aktivitám, kompaktní rozměry a hmotnosti z důvodu manipulace.
Nic okolo 50kg a s vyšším výkonem jsem nenašel :tyty:

A teď babo raď :-/
Jaký odběr může mít ta Gama při použití elektrod 2,5-3,15? Proud tak 120-140A?

Budu rád za jakékoliv postřehy a podněty, jsem laik a leží mi to v žaludku.
Jeden řekne, že to bude svařovat v pohodě, druhý hrozí destrukcí obou zařízení :vztek:

Tak snad najdeme společné řešení :friends: 8)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#28 Nový příspěvek od Joe66 »

4az 5kw jednofazovy generator ale poctivych kw napriklad od hondy nie cinskych potrebujes na zvaranie elektrodou 2 az 2,5 . A taky generator vazi viac ako 50kg

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#29 Nový příspěvek od Atlan »

Bateria 20mm varitorov riesi kratkodobe spicky :D ale ked bude blba centrala tak bude vyhadzovat istic :D
Inak pozor na 3f centraly, stabilizovana je vevsinou len jedna faza,, a na ostatnych potom lieta napatie...

Nezavidim ti teda, inak motor 9 az 13hp.
Ako islo by to aj cinskou centralou, len tam by som daval velky pozor na prehriatie, tj caste pauzy na dochladenie hlinikoveho vynutia generatora....
Inak gama-cinsky zazrak
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#30 Nový příspěvek od Sniper »

No tak to jste mě moc nepotesili :-/

Tím pádem jsem zase na začátku. Tak holt budu mít centrály 2 :hm:

Tahle by mohla být ke svarecce celkem dobrá 8)
Ta hmotnost, se bere jako suchá? Tedy bez oleje a benzínu? 61kg ještě unesu, ale s plnou nádrží nevím nevím...


https://www.ancer.cz/ese-406-hs-gt-jedn ... a-endress/
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“