Pásová pila na kulatinu

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Pásová pila na kulatinu

#151 Nový příspěvek od freeman »

Díky
O víkendu proběhla zkouška a paráda, řeže to jako víno. Chtěl jsem pilu mít mobilní, ale nechce se mi po každým přemístění pilu vyrovnávat, takže udělám betonové patky a přístřešek. A tady je videjo :)
https://youtu.be/TuCNPvTVgCU

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20305
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Pásová pila na kulatinu

#152 Nový příspěvek od vitex »

8)

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Pásová pila na kulatinu

#153 Nový příspěvek od freeman »

Díky
Jsem rád, že jsem se rozhodl pro pásovku, je to pecka, minimální prořez žádný stohy pilin a hlavně neseru sousedy rachotem :)

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2961
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Pásová pila na kulatinu

#154 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Jak napínáš pás? Od oka? Nebo máš hydrauliku? Nebo jinak? Letos jsem teda vůbec neřezal ale furt se s tím potýkám, mám to jen mechanicky napínaný.

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Pásová pila na kulatinu

#155 Nový příspěvek od freeman »

Pás napínám tak že mám profil v profilu dost natěsno, takže žádná vůle, akorát škoda že ten větší není bezešvej. Dlouho jsem si lámal hlavu, jak se toho švu zbavit, až jsem vybrousil podélnou drážku do toho menšího a je to v pohodě. V menším je zavařená prodlužovací levá matice a na větším je zátka, závitovka s navařenou podložkou, vlastně stejný princip jako u kola u přívěsnýho vozíku.
Napínám to od oka.

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1174
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Pásová pila na kulatinu

#156 Nový příspěvek od sita »

freeman: nasel jsem doma sikovnej patkovej motor i s remenicema. Na stitku ma napsano 1.4kW, 1440ot/min. Remenice k nemu jsou na prevod cca 1:3.5, takze hridel kola pily by se tocila asi 400-450 ot/min. Bylo by to s 13" kolama ze skodovky moc rychly/moc pomaly a zvladnul by to ten motor? Nejde mi o profi rezani, ani o rychlost rezani, ale nechtel bych aby se ten motor prehrival a abych po kazdym prkne cekal 3 hodiny nez vychladne...

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1174
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Pásová pila na kulatinu

#157 Nový příspěvek od sita »

Jen upresneni: ten motor je 1.5kW, jmenovite otacky 1460ot/min, k nemu jsou remenice 1:3, takze mi to s kolama s prumerem 0,6m vychazi na rychlost pasu cca 15m/s:

1460/60*(1/3)*PI*0.6=15.3 [m/s]

To mi prijde hodne rychly, nebo to spatne pocitam?

Mildis
Příspěvky: 672
Registrován: sob dub 06, 2013 8:15 pm
Bydliště: Blanensko

Re: Pásová pila na kulatinu

#158 Nový příspěvek od Mildis »

Motor si sezen aspon 4kw.ta tvoje rychlost pasu je relativni, protoze zalezi na typu pouzitych pasu,brousenisrankovani,na dreve,mnozstvi reziva,rychlost posuvu,....jeden kolega tady z fora mi kdysi rikal,ze budu tak rok laborovat,nez celou pasovku vychytam,neveril jsem,ale mel pravdu.

Uživatelský avatar
volmi
Příspěvky: 61
Registrován: úte dub 07, 2009 4:21 pm
Bydliště: okr. Klatovy

Re: Pásová pila na kulatinu

#159 Nový příspěvek od volmi »

Ahoj, 4kw se mizdá také málo, záleží, co chceš řezat.
Já mám benzín 6,5 koně (asi 4,7 kw) a je to použitelné tak do 30 cm průměru ve smrku
řezal jsem průměr asi 42 cm a i s novým pásem to bylo utrpení motor už nestíhal, ale je fakt, že je to čína a
možná to ani ten výkon nemá :(

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1174
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Pásová pila na kulatinu

#160 Nový příspěvek od sita »

koukal jsem na tovarni pasovky a ty maji minimalne 4kW, spis vic... Tak to s tim mym ani nebudu zkouset... Akorat nikde nemuzu najit tabulku jak rychle ma ten pas behat, mam pocit ze nejaky vyrobce pasu to udaval, ale nemuzu to najit. Chtel bych delat tramy, fosny a prkna, pro svoje ucely pouze. Vesmes asi jen smrk, borovice, ale mam uz pripraveny kmeny i s vetsim prumerem nez je 30cm...

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Pásová pila na kulatinu

#161 Nový příspěvek od freeman »

rychlost pásu do 30m/s

bastlir
Příspěvky: 418
Registrován: úte bře 10, 2009 11:18 am
Bydliště: Sedlčany-Benešov

Re: Pásová pila na kulatinu

#162 Nový příspěvek od bastlir »

nekde psal clen KZL (vyrobce pasovek), ze na prani montuje na sve pily motry 5.5kW - ale vydrz cca rok..tzn standartne pry 7,5kW.. Samozrejme na velikosti zalezi-pod 5,5kw bych nesel..(nejmensi pilous apd )
jinak co a jak s pasama a kolem rezani ma pekne popsany Pilana:
http://www.pilana.cz/cz/nastrojova-pora ... zani-dreva

a tak podle nich rezna rychlost:
Maximální řezná rychlost pilového pásu je předepsána výrobcem pásové pily. Obvykle se pohybuje v rozmezí 20 – 35 m/s. Platí obecná zásada, že čím tvrdší je řezaný materiál, tím menší je řezná rychlost.

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Pásová pila na kulatinu

#163 Nový příspěvek od freeman »

Tak skoro finální verze mojí pily. Zakrytováno, doděláno motorizované zvedání a až seženu vhodný motor a frekvenční měnič, tak bude i strojní posuv. Od příštího měsíce jdu do plechové haly cca 600m2, do které zajede i vyvážečka a složí dřevo v hale, tak konečně bude hafo prostoru.
https://youtu.be/lQWjwI5yznc

bastlir
Příspěvky: 418
Registrován: úte bře 10, 2009 11:18 am
Bydliště: Sedlčany-Benešov

Re: Pásová pila na kulatinu

#164 Nový příspěvek od bastlir »

Jak to zvládají ty pneumatiky a pilový pás? Neničí to šraňk ( pás se dotýká celou plochou a zubem dezénu?) a naopak nežerou zuby gumu? popřípadě dojezdovky by to zvládly?

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Pásová pila na kulatinu

#165 Nový příspěvek od freeman »

bastlir píše:Jak to zvládají ty pneumatiky a pilový pás? Neničí to šraňk ( pás se dotýká celou plochou a zubem dezénu?) a naopak nežerou zuby gumu? popřípadě dojezdovky by to zvládly?
Zub pásu vychází na drážku na gumě, takže je to v pohodě. Nad dojezdovkama jsem taky přemýšlel, ale nepřipadly mi moc sympatycký.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“