Soustruh S28 Žebrák

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: S28 Žebrák

#61 Nový příspěvek od mufik »

radim.strnad píše:na tomto soustruhu je nejhorší ten hluk, máme jich několik v práci a všichni nadávají na ten hluk, díky převodům ozubených kol již od motoru.
Dokonce jsem se jednou na jeden tenhle soustruh jel podívat (byl tenkrát za 28000kč cenovka dobrá), ale bylo to na klapky na uši......to mě hrozně odradilo......
Je možný, že jsem měl štěstí vždy na vychozené kousky :-/ jiný to třeba nedělá
Hučí všecky,jinak by se jim neříkalo "kvičák".Ale jinak jsou to mašiny dobré.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: S28 Žebrák

#62 Nový příspěvek od Wyky »

Dneska jsem strávil skoro pět hodin rozebíráním supportů a laděním vůlí. Po rozebrání všeho jsem musel oškrábat padesátileté nánosy emulze, špon, prachu a oleje, na spoustě míst je znatelná koroze, jelikož se nikdo asi nenamáhal mazat kluzné plochy maznicemi (proč taky, že? :vztek:), takže jsem to obrousil brusným rounem do lesku, namazal olejem, poskládal, vymezil vůle (na příčném supportu kupodivu jen 0,2mm, na podélném jemném posuvu jsem přitáhl rybinu) a po poskládání jsem zkusil vzít řádnou šponu. :smich: Je to mnohem lepší, soustruh mnohem míň vibruje, při řezu míň drnčí a posuvy jdou pěkně zlehka.
Našel jsem ale další problém a to ten, že ze strany pod deklem, kde jsou ozubená kola, z trubičky neteče olej. Zeshora, když oddekluju vřeteník, tak tam to tak nějak maže, nemám srovnání, jak by to mělo mazat. Ale ty kola jsou na suchu, ani kapka oleje z trubičky nejde. Bohužel, je to společný mazání i pro uložení hřídelí, takže to vypadá bledě. Budu to muset rozebrat a najít závadu. Poradíte někdo, kde by závada mohla být? A jak to má vůbec mazat? Kapat? Téct? Stříkat? :-/ Jo a když jsem na kola nakapal trochu oleje z olejničky, rázem byl soustruh jako šepot květin. ;-) V porovnání s předchozím hlukem, samozřejmě. :jazyk:
Jo a vyfotil jsem ty věci, co jsem našel ve skříňce pod soustruhem a hlavně u těch tyčí si nejsem jist, k čemu jsou. Víte někdo?
Ty tyče pasujou do bazmeku, co je vlevo dole. Vpravo nahoře je hlava na 4 nože, potom je tam něco jako luneta a zbytek nevím. Poradíte co je co? Díky.
Foto hýr.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: S28 Žebrák

#63 Nový příspěvek od kenybz »

no vida 8)
je tam olej? není zasraný sací koš pod čerpadlem? nevím jaké je tu čerpadlo jestli zubové a nebo pístové?
u toho pístového to trvá nějakou dobu než nasaje a je lepší ho naplnit olejem a pak se chytne tento soustruh nemám tak píšu jen obecné rady..každopádně je základ rozebrat suporty vše vyčisti obnovit mazací kanály vypustit starý olej vypucovat skříně zkontrolovat čerpadlo profouknout všechny trubičky a zkontrolovat jestli nejsou prasklé...čerpadlo je lepší rozebrat a zjistit v jakém je stavu ...pak vyčistit olejoznaky nalít olej zaplnit čerpadlo olejem a pak spustit a pak se uvidí...toto všechno je důležité ale je moc starých strojů které spoustu let nemazaly a ani nebyly mazány a proto je to všecko v takém stavu
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: S28 Žebrák

#64 Nový příspěvek od kenybz »

jaks to pucoval ty vodící plochy na suportech tak je dobré to ojet přesným kameňem a srazíš tak vrcholky přidřených hran a můžeš pak víc dotáhnout klíny aniž by to chodilo ztuha prostě už to nebude posobě dřít tak ještě víc zmenšíš vůli
třeba tady tento šutr a nebrousit nasucho protože se ti ten brousek brzo zalepí...dycky nato stříknu trochu průmyslového čističe na vodní bázi...je důležité odstranit všechny sekance na vodících plochách..on ten brousek ti ukáže kde bere ono někteří kreténi v provozu si myslí že všecko co je litinové a pěkně rovné tak je nejlepší na rovnání různých drátů a plechů...
http://www.brousici-nastroje.cz/produkt ... -n-7-v-179
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

aladin
Příspěvky: 1492
Registrován: pon črc 09, 2007 10:55 am
Bydliště: Pečky

Re: S28 Žebrák

#65 Nový příspěvek od aladin »

Ahoj,

mazání je centrální koukni na http://www.tumlikovo.cz/download/manualy-stroju/. Najdeš tam manuál popis včetně popisu příslušenství. Pro úplnost. Vyměň si olejoznaky, ať vidíš, jak to maže. Hlavně do vřetene. Ty co tam máš budou za ty roky jen hnědé špunty:) Trobička bude ucpaná. Vem drát z COčka a opatrně ji protáhni. Nespěchej. Ty trubičky jsou při montáži vyžíhané, aby se lépe tvarovaly a po těch letech můžou být zkřehlé. Jinak na fotce máš zadní nožový držák (vpravo nahoře, kámen pro koník nebo pevnou lunetu (litinový obdélník vlevo dole) Tou pohyblivou lunetou si nejsem jistý.

Ještě k tvému zoufání:

Pokud chceš ten soustruh dát do kupy trochu víc, tak myslím, že za 5000 pořídíš šrouby příčného a nožového suportu a futra do vřetena, což by mělo stačit na seřízení do slušnýách parametrů. Pokud si troufneš škrábnout příčný a nožový suport, bude to jen k dobru. Začkrabání lože už by znamenalo kompletní rozborku, lože na brusku a zaškrabat. No nevím, ale na to bych si asi být tebou netroufal... Musel bys následně sehnat abnormální spodek koníka, aby ti to vyšlo do osy. Pro úpnost změř mikrometrem tloušťku lože někde u vřeteníku a na konci lože. Uvidíš, tak moc je vyběhanej.

Ještě pro úplnost. S28 nemá kalený lože, takže mazat a při obrábění si pokud to jde dávat na lože kus plechu, aby špony zbytečně lelezly do suportu, kde následně vydírají lože.

Poslední co mně napadá je, že při opravě motoru se s tím někdo před tebou nemazal. Místo převinutí spáleného motoru použil stator z patkového typu:) Ničemu to nevadí, ale je to vošklivý. Pokud pokoukáš po kovošrotech, tak najdeš čistě přírubovej motor stejného typu a parametrů a z něj vemeš stator a zaměníš.

Za SU32 bych neměnil. Dle mého názoru bude ve stejným stavu a pojedeš nanovo.

Pokud budeš dokompletovávat příslušenství, tak tady mám lícní desku.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: S28 Žebrák

#66 Nový příspěvek od kenybz »

ještě k těm trubkám někdy jsou uplně ulomené a nebo vyosené a pak to nemaže tam kde by mělo tak je dobré to pustit bez víka a sledovat jestli olej teče tam kam má nejvíc jsou namáhané lamelové spojky a brzda a tam bývá přímo přivedená trubička
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: S28 Žebrák

#67 Nový příspěvek od Wyky »

Jestli brzda funguje, tak jen velice vlažně, jelikož soustruh se dotáčí docela dlouho. Kam má olej vést to fakt netuším, ale pod deklem vřeteníku ty trubky nevypadají nějak zdeformovaně a zřejmě jsou takhle už z výroby. :-/ Pod deklem ozubených kol nad motorem není ani kapka, takže budu muset nějak najít závadu.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: S28 Žebrák

#68 Nový příspěvek od kenybz »

zajímavé je že s autem by nikdo nejel a hned by vypl motor pokud by svítila kontrolka mazání...ale u těch mašin nato každý dlabe a pak je to tak jak to je...pokud nepujdou vyčistit olejoznaky tak dáš nové jak už bylo napsané já je kupuju tu
http://www.somaxplus.cz/cz/eshop/catego ... aign=Sklik
ten středový terčík který ukazuje hladinu můžeš vyloupnout pokud do něho bude přivedená trubička od centrálního mazání kde pak jasně uvidíš že tam olej teče.
Obrázek Obrázek
Obrázek
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: S28 Žebrák

#69 Nový příspěvek od kenybz »

brzda jde nastavit to samé spojky
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Coule
Příspěvky: 60
Registrován: sob kvě 11, 2013 1:42 pm
Bydliště: Hodonín

Re: S28 Žebrák

#70 Nový příspěvek od Coule »

Zdravím všechny, uvažuji o koupi tohoto stroje, ale:
Mám dveře do dílny o světlosti/šířce 904 mm, podle návodu je S28 910 mm, tedy dá se jednoduše něco sundat (klička, páka, nějaký kryt) aby soustruh prošel těmi 900 mm, kde je stroj nejširší?
Nechce se mi bourat dveře (bude stačit že půjde na dvůr přes dům pomocí jeřábu).

Díky za odpověď a majitele o proměření.

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: S28 Žebrák

#71 Nový příspěvek od Wyky »

Myslím, že když sundáš vanu, tak projde. Nebo odšroubuješ support a projde 100%.

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1408
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: S28 Žebrák

#72 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, věřím tomu, že z něj uděláš soustuh, kterej ti budou závidět, hlavně nepouštěj vřeteno bez mazání, trubičky opatrně profoukni až uslyšíš bublinky v oleji, jinak máš docela vybavení: dorazovej válec příčnej a podélnej i s předním a zadním dorazem, hodinky na závity, unášecí deska s objímkou, pohyblivá luneta a nožový držák poznáš, schází ti pevná luneta- tu jsem před měsícem prodal- , kleštinové upínání a kuželové pravítko, jestli jsem na něco zapoměl, tak mě doplňte .

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: S28 Žebrák

#73 Nový příspěvek od Wyky »

No, nic moc mi to neříká, ale něco jsem poznal:
9 - luneta (kam se přidělává a nechybí jí něco??)
7 - nožová hlava
2,8 - něco na závity (dočetl jsem se v manuálu, že je to dobrý při sériové výrobě)
5 - něco k 2 a 8, ale jak to má fungovat, to nevím.

Zbytek je mi záhadou. :-/ A ještě jsem měl podélný doraz supportu, ten jsem už namontoval na lože a na fotce není.
Jo a ještě je tam hafo ozubených kol, ty taky vytahám a vyfotím. Ale až večer.

Aktualizované (očíslované) foto zde.

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1408
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: S28 Žebrák

#74 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, tak, že lunetu přišroubuješ cca do prostřed saní pod příčnej suport šroubem tuším M10, 2a8 jsou sice na sériovku, ale se závitama nemaj dorazový válce nic společnýho, 2-podélnej 8-příčnej, 4a5 patří ke 2, jsou to dorazy, na závity jsou hodinky pod č. 3, ale těma se zatím nezatěžuj .

Uživatelský avatar
Tata
Příspěvky: 2943
Registrován: sob črc 07, 2007 9:42 pm
Bydliště: Ostrava Nová Bělá
Kontaktovat uživatele:

Re: S28 Žebrák

#75 Nový příspěvek od Tata »

to příslušenství ma dost velkou hodnotu
výkopové práce minibagrem 1,6t a JCB 2cx

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“