Soustruh S28 Žebrák

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: S28 Žebrák

#46 Nový příspěvek od kenybz »

ok tak to bude zkušený člověk ale klidně mu řekni co tu všichni napsali ...nejlepší by bylo pujčit si měřící trn s kuželem 1:20 přez někoho ve výdejně a poměřit souosost suportu vůči vřeteníku jak v horizontální tak vertikální rovině a vrůzných vzdálenostech suportu od vřeteníku
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: S28 Žebrák

#47 Nový příspěvek od Wyky »

Tak mám exkurzi do soustružení za sebou. ;-) Pán říkal, že v rámci možností se to dá doladit, ale je to samozřejmě docela katastrofa. Dáse udělat nový klín, resp. ten starý upravit navařením a zafrézováním, ale samozřejmě to pořád nebude ono. Různýma podložkama jsme to dostali do stavu, že support vůli jakž takž nemá a jde posouvat volně po cca 500mm dráze (víc budu těžko potřebovat). Další vůle jsou na jemném posuvu a na příčném a tam to budu muset zatím udělat stejně - podložky. Dál byla vůle skoro 2/10 mm na vřetenu, to jsme vymezili utažením ložiska - teď je to o moc lepší.
Ale stejně se rozhoduju mezi prodejem a opravou. :-/

Asi mi budete říkat, že jsem totální magor, ale ten, co mi to prodal, bude mít za cca 14 dní na prodej SU32 v dobrým stavu z nějakýho učiliště a bude za podobnou cenu, jako bylo to minulý. Mám s ním dohodu, že mi zavolá předtím, než to dá do inzerátů a nabídne mi ho. Tak nevím. :zapomel: Protože to SU, co tam měl jen o 4tis. dražší, tak bylo v super stavu. Žádný vůle, lože super, zachovalý atd. Ani vlastně nevím, proč jsem tu čtyřku nepřidal a nevzal si ho. :evil: :evil:

Jo, to mi připomíná, že bych koupil nějaký nože, nebo si nechal poradit, jestli není lepší pořídit držák a jen měnt plátky? Nebudou mi odcházet? Přeci jen to není tak tuhý a bez vibrací, jak by to mělo být. Smozřejmě nehodlám brát 3mm šponu, ale po desetině taky ubírat nechci. :nene:

Uživatelský avatar
Franta.cz
Příspěvky: 8745
Registrován: úte říj 21, 2008 4:10 pm
Bydliště: Příbram na Mor.

Re: S28 Žebrák

#48 Nový příspěvek od Franta.cz »

Wyky píše:Asi mi budete říkat, že jsem totální magor
Aspoň, že to víš.Když kupuju něco čemu nerozumím buď to kupuju na šrotovou cenu takže nemůžu být na věci škodnej, nebo si vezmu sebou někoho kdo tomu rozumí, třeba toho pána a radši zaplatím jemu za odborné posouzení.Tak to aspoň dělám já, nerad jsem někde za blbce a kafku :-/

Uživatelský avatar
Tata
Příspěvky: 2943
Registrován: sob črc 07, 2007 9:42 pm
Bydliště: Ostrava Nová Bělá
Kontaktovat uživatele:

Re: S28 Žebrák

#49 Nový příspěvek od Tata »

klin jen zaškrábat ale je třeba dodržet tu klínovitost, a podložit ho

moc bych tomu stavu toho SU nevěřil ty v dobrém stavu jsou o 30 výš
teoreticky na tom S28 máš už klid s ložisky, SU ma nějake párované a udajně jsou dost drahé
zkus to polečit a uvidiš, sežen škrabák a příměrnou deskua začni na malem supportu sice je to dřina ale jde to

ja bych kdyžtak koupil SUI ale už je vetší a nevejde si mi na zaklad :) :(
výkopové práce minibagrem 1,6t a JCB 2cx

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: S28 Žebrák

#50 Nový příspěvek od Wyky »

Franta.cz píše:
Wyky píše:Asi mi budete říkat, že jsem totální magor
Aspoň, že to víš.Když kupuju něco čemu nerozumím buď to kupuju na šrotovou cenu takže nemůžu být na věci škodnej, nebo si vezmu sebou někoho kdo tomu rozumí, třeba toho pána a radši zaplatím jemu za odborné posouzení.Tak to aspoň dělám já, nerad jsem někde za blbce a kafku :-/
Když on je průser ten, že teď už vím, po čem se koukat (ne všechno, samozřejmě) a říkám si, jak mi to mohlo utéct. :shock:

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: S28 Žebrák

#51 Nový příspěvek od kenybz »

no je to zkušenost..nedávno tu byla debata o stejném ale nepoužitém soustruhu a hodně lidí říkalo že je to drahé..zase na druhů stranu když kůpíš starý který má nejlepší roky zasebů tak buď to zvládneš opravit a ušetříš peníze a nebo si zklamaný a nevíš si rady...myslím si že člověk který nemá možnosti a schopnosti si to opravit sám tak by neměl nic takového kupovat...všecko jsou to staré mašiny které jen dělaly a nikdo jim nedělal žádnou údržbu...vem si to nedávno jeden ogara kůpil soustruh r5 výhodně
hovno výhodně kdyby si s tím s pomocí nezaradil mohl by ho dat akorát došrotu co tam je za poškození to je teprve katastrofa a bojuje a postupně opravuje a věřím že to dá do rychtiku...a většina těch mašin bude mět něco zásadního vřiti buď projeté lože nebo vřeteník v háji prostě zásadní věci co mají vliv na přesnost a vůbec použitelnost soustruhu.
Mě je furt divné že tam máš takové vůle že musíš podkládat klíny to neni ani možené jestli to neni skládané z více mašin že to je tak mimo.

v jakém stavu je mechanicky myslím převody spojky atd jak to chodí a jak je hlučný?
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: S28 Žebrák

#52 Nový příspěvek od Wyky »

Hlučný je podle mě normálně. Hučí, ale nijak nadměrně. Převody jdou řadit celkem v pohodě, občas se samozřejmě musí pootočit vřetenem ručně, aby zaskočily, ale v zásadě to jde. Posuvy taky docela fungujou, jak podélný, tak příčný. Poskládaný z několika asi nebude, je prostě takhle opotřebenej. Včera jsme tam kolem toho lezli přes tři hodiny a většinu vůlí jsme vymezili na únosnou míru. ;-) Ještě mi zbývá vůle na příčném posuvu, tam je klín taky volnej, takže ještě tohle podložím a pak uvidím. Dnesku budu betonovat piedestal :smich: a po technologické přestávce (14 dní) soustruh ustavím na místo. Pokud ho do té doby neprodám, protože i o tom uvažuju. :-/

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: S28 Žebrák

#53 Nový příspěvek od kenybz »

no to řazení je všude stejné a je to už dané konstrukčně / kola mají čelní ozubení a mají na stranách náběhy, které jsou vetšinou odrbané jak to tam někdo mastí ještě když dobíhá vřeteno/ pak se kola do sebe občas netrefí.... tak to nebude tak špatné 8) ale pokud nejsi spokojený a očekáváš od toho víc tak prodej a šetři na nový
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Re: S28 Žebrák

#54 Nový příspěvek od radim.strnad »

na tomto soustruhu je nejhorší ten hluk, máme jich několik v práci a všichni nadávají na ten hluk, díky převodům ozubených kol již od motoru.
Dokonce jsem se jednou na jeden tenhle soustruh jel podívat (byl tenkrát za 28000kč cenovka dobrá), ale bylo to na klapky na uši......to mě hrozně odradilo......
Je možný, že jsem měl štěstí vždy na vychozené kousky :-/ jiný to třeba nedělá
To se musí kalit co to dá....

romus145
Příspěvky: 3676
Registrován: úte srp 18, 2009 10:32 am
Bydliště: Kraj Vysočina

Re: S28 Žebrák

#55 Nový příspěvek od romus145 »

Nemel, huci to jako prase porad. Ve skole jsou 2 a to je zvuk, ze magnetka je s vetranim tizsi
Věrný člen agresorů.com

radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Re: S28 Žebrák

#56 Nový příspěvek od radim.strnad »

v práci ho chlapy nechtějí ani pouštět, nepříjemně se to rozléha na dílně.... raději makaj na sv18....to je nebe a dudy
To se musí kalit co to dá....

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: S28 Žebrák

#57 Nový příspěvek od Wyky »

Pořád nevím. Zkusím o víkendu vymezit zbytek vůlí tak nějak, aby to chodilo rozumně a pak uvidím. Jako soustruh bez vůlí to samozřejmě nebude, ale bude to lepší. Aspoň doufám. :-/

Jak s těma výměnnýma plátkama? Používáte to někdo? Spokojenost?

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4253
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: S28 Žebrák

#58 Nový příspěvek od pepa.traktor »

dej mu Wyky šanci pohraj si sním snad to bude stačit na tvé používání --lidi jako tento prodejce nám akorád otraví část našich životů

když si vzpomenu na mojí snahu o R 5 z Týna nad vltavou z firmy tak jsem si vzal důchodce z Tábora z Brisku co celý život obráběl v :prace: dojeli jsme tam on na něj kouknul ošáhnul kličky na vůle a povídá jak dlouho na tom nikdo :prace: a majitel no docela dlouho no já se ptám že je to vše ůplně v prdely ani nemělo smysl něco stáčet jak mi tady klucí radili váleček a poměřit ---tenkrát jsem byl hodně zklamaný a to nabízel že ho nechá o 2 litry méně jenom že já bych to do kupy nikdy nedal a měl bych to v dílně jako svůj pomník .
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Kazičsoustružník
Příspěvky: 239
Registrován: čtv kvě 03, 2012 4:50 pm
Bydliště: kus od Hustopeč

Re: S28 Žebrák

#59 Nový příspěvek od Kazičsoustružník »

radim.strnad píše:v práci ho chlapy nechtějí ani pouštět, nepříjemně se to rozléha na dílně.... raději makaj na sv18....to je nebe a dudy
To je fakt a když vypneš náhon na nortonku tak je slyšet jen větrák :) akorád ta moja 18ka po repasi je hlučnejší (převodovka) jak nate staré !
TONIC

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1408
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: S28 Žebrák

#60 Nový příspěvek od drtikol »

Jak s těma výměnnýma plátkama? Používáte to někdo? Spokojenost?



Ahoj, z 80% je S28 moje živobytí a dělám až na několik málo vyjímek jenom VBD, co se týče hluku, tak je pravda, že je hlučnější na "neutrál", ale za chodu rozdíl s SV18 moc není, mám S28 4ks a rozdíl v hlučnosti je obrovskej .

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“