Sada závitníků

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Sada závitníků

#106 Nový příspěvek od vitex »

Vidím,že čtete pouze pár posledních příspěvků a zpětně se ani nepodíváte co píši.Tak nyní můj poslední příspěvek v tomto vláknu,protože vidím,že málokdo pochopil rozdíl v nástrojích.
Obrázek
Zleva do prava:1 ks maticový závitník(nedá se použít na hluboký závit),3 ks strojní jednorázové závitníky dle druhu obráběného materiálu a řezných podmínek a poslední dva vpravo jsou sadové-dokončovací.Je více druhů,ale tolik času jsem neměl,abych všechny dohledal.
Jinak jsou ještě navíc tolerované,podobně jako uložení hřídelí.Tzn.že můžete udělat těsné i volné závity,ale s tím Vás nebudu zatěžovat.

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Sada závitníků

#107 Nový příspěvek od *123 »

Radši nehledej, protože je máš ošklivé, to já mám hezčí, heč. Aspoň tedy ty, co jsem loni dokupoval do zásoby, Berner a Völkel a nepřipadají mi kvalitou nejhorší. Ale zadarmo to fakt nedávaj ...
Obrázek

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Sada závitníků

#108 Nový příspěvek od *123 »

Brendak píše: sob úno 19, 2022 6:12 pm Tady dám teda levný Proteco. Na závitníku je vidět cztool.

https://www.proprofiky.cz/zavitniky-proteco--m-5-sd/
Cztool to už jsem viděl, konečně něco. Tedy neřezal jsem s tím ale dostal jsem za domácí úkol vydolovat zalomený M8, pocházející prý z nějaké takovéhle sady, ze slepé díry, vyjiskřovačky nemaje a cztool na stopce taky bylo. Nevím co mě to napadlo ale zkusil jsem, nevím proč, do toho rýpnout a ono to šlo! Sice ztuha ale šlo, no tak jsem pobrousil vidiák, i jakýsi důlek se do toho povedl a zkusil ho odvrtat, no a povedlo se. Sice ztuha ale jo. Možná to tedy byla vlastnost jen toho jednoho kusu, co se mi dostal do ruky, jestli si ale drží kvalitu, tak dobrá zpráva pro tebe je, že když to v něčem zalomíš, tak si lehce pomůžeš. Jak a jestli vůbec s tím půjde ale řezat, to netuším ...

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Sada závitníků

#109 Nový příspěvek od Brendak »

Je to o financích a když je jeden závit do roka ...

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Sada závitníků

#110 Nový příspěvek od Britt »

vitex píše: sob úno 19, 2022 7:22 pm Vidím,že čtete pouze pár posledních příspěvků a zpětně se ani nepodíváte co píši.Tak nyní můj poslední příspěvek v tomto vláknu,protože vidím,že málokdo pochopil rozdíl v nástrojích.
Obrázek
Zleva do prava:1 ks maticový závitník(nedá se použít na hluboký závit),3 ks strojní jednorázové závitníky dle druhu obráběného materiálu a řezných podmínek a poslední dva vpravo jsou sadové-dokončovací.Je více druhů,ale tolik času jsem neměl,abych všechny dohledal.
Jinak jsou ještě navíc tolerované,podobně jako uložení hřídelí.Tzn.že můžete udělat těsné i volné závity,ale s tím Vás nebudu zatěžovat.
Víťo, totéž je s vrtákama. Ty víš, kolik je typů vrtáků do kovu, já taky, ale drtivé většině lidí je to fuk. Vrták jako vrták a pak se nestačí divit a nadávají na výrobce.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Sada závitníků

#111 Nový příspěvek od ITS »

Tolerované závity -
s těmi jsem slyšel dobrou příhodu.
Ve firmě vzali nového horizontaře a při kontrole prvních dílců se ho ptali, proč všude udělal závity M8, když tam měly být M6. Řekl jim, že přece na výkrese je napsané, že tam mají být závity M6 až M8 a tak udělal ty osmičky, protože větší závitník se tak často neulomí.
Tak si totiž vyložil neznámou kótu na výkrese udávající tolerovaný závit M6.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Sada závitníků

#112 Nový příspěvek od Fizz »

Tak by mě zajímalo jeho vzdělání.

Potom je otázka kdo ho přijal a jak byla prověřená jeho odborná způsobilost.

S určením nástrojů máte samozřejmě pravdu.

Kdo si přizná že vlastně nepotřebuje skoro nic, každý chce aspoň vs20, soustruh sv18/s28, atd... V podstatě bez základních znalostí. Ted jsem byl u kluciny na dílně, nejvic mu vydělává Číňan za 40, v kombinaci s pasovou pilou za 5. A jede to 10h denně.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Sada závitníků

#113 Nový příspěvek od JardaCNC »

Řekl jim, že přece na výkrese je napsané, že tam mají být závity M6 až M8 a tak udělal ty osmičky, protože větší závitník se tak často neulomí.
Tento stejný problém je i u nás. Konstruktér na výkresu napíše R1 a R2 všichni si myslí že R1 = R1 ne R1 je v tabulce definované jako třeba 0.75 a to R2 je v tabulce 3.15.
Koko.ti

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sada závitníků

#114 Nový příspěvek od ota »

Ono záleží na jakou výrobu je kdo orientovaný. U nás ve firmě jedou dvě pásovky taky vcelku pořát. Je tam asi 25 dospělejch svářeček a většina taky vaří. Teď je třeba montáž svařených zábradlí a tak je 10 lidí na montáži na place. Na dílně jen pár kluků. Zazábradlují barák a budou zase na dílně, než stavitel dostaví druhej barák. Pak třeba 5 kluků ( obsah osobáku ) bude na stěny kotvit konzole pro zábradlí před fasádou. A pak ti co jsou na dilně valí zábradlí. Až to bude po fasádě vyjedou zase montovat.
Takže mašiny budou bez obsluhy. I ty CNC mašiny si odechnou. Třeba konzole, různý přesný věci na tom valí. Právě ten náš řidič má dovolenou, tak jezdím za něj a taky mi to doma teď stoji. Pak šéf řekne ty to nemáš hotoví! To tam chrápeš u těch mašin né! :smich:

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Sada závitníků

#115 Nový příspěvek od JardaCNC »

Tolerované závity.....
To je kapitola sama o sobě.
Snad všechny závity co projdou kalirnou děláme +
Co to je + no větší nominátní závit.
Třeba o 0.1 mm u 6 závitu. M12 už to má o 0.15mm

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sada závitníků

#116 Nový příspěvek od ota »

JardoCNC nejvíc mě serou ty ,,cizí" výkresy. Je tam třeba značka u čehosi. Pak v pravo je ta značka definovaná. Samozřejmě Němci mají třeba svoje firemní normy, definice, atd. Sednu k netu zadám to tam a najde mi to kraviny. Volám šéfovi co to znamená. On volá konstrukterovi a pak mi volá spátky. Tuhle tam bylo taky cosi se značkou. A šéf zjistil že ,,tento povrch je rádlovaný a definice šikmé 1,5 rádlování." Z těch značek bych tomu nerozuměl. Oni to v té firmě znají, vědí že tenhle čep je rádlovaný, ale nepopisujou to nijak moc, protože to u nich dělají kolik let. A já to dostanu prvně a vím prd. Těhle věcí je na jejich výkresech hromady. Oni to dělají 20 let tak to vědí a mají tam jen značku. Ale já vím prd co to znamená.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Sada závitníků

#117 Nový příspěvek od ITS »

Poslední dobou jsem několikrát posílal objednávku s výkresem na bronzové dílečky přímo do slévárny. Moje výkresy odpovídají gymnaziálnímu vzdělání. Vždy se mně z výroby ozve PANÍ konstruktérka a zahrne mě divnými dotazy, jako že netolerovaná sražení mají být podle soustavy norem... .. Vždy jí odepíšu, že netolerovaná sražení tolerujeme v každé soustavě norem. Je to super spolupráce. Ona si výkres překreslí a pošle včetně výkresu modelu a ptá se, zdali bych ještě něco nechtěl vylepšit a teprve pak to odklepneme pro výrobu.
Posílám to tam, protože výrobce slitin lépe vytěží materiál, což se projeví na ceně série 100 kusů. A ta paní je bonus.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Sada závitníků

#118 Nový příspěvek od vitex »

:smich: Takové "spolupracovníky" Vám nezávidím. :smich:

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Sada závitníků

#119 Nový příspěvek od JardaCNC »

No v pátek jsem se dozvěděl že se kolegovi nepovedlo bronzové dělené pouzdro - ložisko. Prvotní že se kontrolor spletl o 1/2 otáčky mikrometru. No je to někde o 280 mm průměru díry. Teď zahánějí nový polotovar.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Sada závitníků

#120 Nový příspěvek od vitex »

Ale setiny seděli,viď?Proto je ta posuvka tak důležitá. :smich:

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“