Strojna pila PR20

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Strojna pila PR20

#31 Nový příspěvek od mufik »

Tu pásovku můžeš vzít i na leasing, mrkni v odkazu na kalkulaci, na 2 roky je tam měsíční splátka bez dph 1380,- kč, to daleko víc prošustruješ v plynu, kotoučích a ježděním někam řezat.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojna pila PR20

#32 Nový příspěvek od elbarto »

Občas je to jako u blbejch. Někdo tu chce něco opravit a furt musí číst: "vyhod a to kup si krám", kterému za pár roků pro změnu zemřou kladky. Tento postup z nás uděla úplné bezmozky. Po té práci cos tomu věnoval to nemůžeš vzdát. PR20 je kovařina, to bude nějaká kravinka. Dej si poptávku do "kovošrot" vlakna jsou tam občas a možna ti přijdou ND. Velkou výhodou bude, že až to opravíš, tak se staneš nejvetším znalcem oprav PR20 v CZ, protože ostatní a tím počítám i sebe vědí kulový.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Strojna pila PR20

#33 Nový příspěvek od stanik84 »

Nechybí/nespadla dolu, jak si to prve rozebíral jedna kulička? Jak na tom byly manžety na pístu?

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Strojna pila PR20

#34 Nový příspěvek od Baťa1 »

manžety só tam čtyři pístní króžky viz co sem psal na předcházející stránce, pístnica je hlaďučka po celé délce ani dole kde je néčastěší pozice, že se řeže spíš slabší železo, no nic vydřeny, prostě opticky nevidím nic,
jediny co vidim tak ty pístní króžky só neopotřebeny, že nésó leskly po celym obvodu ale mají flíčky kde je vidět eště sóstružení tudíž to místo nedoléhá a že by jako tamtudy?? ale to přece když bych zvedl ručně tak to bude padat ale to drží jak už sem psal z horní polohy kam to zvednu ručně to pomalu klesá tak půl hodiny, zapnu motor a žuch je to dole během dvou zdvihů, to by mě urazilo plátek byt tam železo na uříznutí

kulička.. nevim :-/ v nádrži nebylo nic upadeny ani žádná součást ani kulička ani drátek prostě nic (akorád maličko kalu, to ale si myslím že bylo v normě, asi tak půl centimetru smetí prachu co tam časem napadá) a mě taky nikde nic nespadlo to sem si dával sakra majzla protože vim že kdyby mě neco od nekud vyjelo vyadlo a nevšiml bych si odkud tak je to v prdeli, ale jestli někde nekdo něco nedal předemnou to nevím a jak to zjistit? no a tam kde byli ty kuličky tam só v pořádku nic neni vyťukany sedylka ani vyrezly vydrobeny ty kulindy, jo eště sem v tym pístku je pérko a to je jakysi doupraveny tak sem zkóšel slabší beze změn tak sem místo hodil kus tyčky tak to zase nešlo točit tou pákou tak tak to byt nemůže pérko tam byt musí
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Strojna pila PR20

#35 Nový příspěvek od mufik »

Princip té hydrauliky je asi ten že při každém cyklu se musí přerušit tlak oleje a pilka jde do řezu, tj. řízne a na zpětný tah odskočí rameno tlakem oleje aby se neničily zuby na plátku.Až dořeže na doraz tak tlak oleje zvedá rameno, po dojetí nahoru koncák vypíná motor.To všechno si myslím obstarává vačka která je na fotce.Podle mého názoru je tam malý tlak v hydraulice.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojna pila PR20

#36 Nový příspěvek od Atlan »

Treba si k tomu sadnut zamysliet sa pa opravit.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Strojna pila PR20

#37 Nový příspěvek od mufik »

Teď si vzpomínám že zvedání ramene se spouštělo nějakou pákou?Už nevím, je víc než 20, spíš 25 let co jsem s tímto zařízením pracoval.V každém případě by tam mělo být čerpadlo na hydrauliku, po tom bych šel v první řadě.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Strojna pila PR20

#38 Nový příspěvek od duchodce »

Mám takový dojem , že před lety jsem někde v nějakém zbytku návodu přečetl že v poloze "režu" funguje jenom jedna půlka čerpadla jako zvedací a druhá půlka přez nějaký ventil brzdí při klesání do řezu . Vydedukoval jsem že při řezu je nastaveno nějaký ventil na únik oleje , a ta druhá půlka tlačí pod pístnici a zabezpečuje že nájezd do řezu bude měkký i přez to že tam olej uniká přez ten řízený ůnik.Je to dané kinematikou mezi čerpadlem a rozvaděčem. V okamžiku přepnutí jak ručně nebo od hydr. spodního dorazu na zvedání obě čerpadla zvedají. Podotýkám že nejsem si úplně jist tento popis patřil této pile . V té době jsem tuto pilu neměl takže jsem se o to dál nezajímal a toto jsem četl při likvidaci archivu , proto to berte S REZERVOU !!!!!Zajímal jsem se jen z důvodu profesní zvědavosti !!!!!!!!
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Strojna pila PR20

#39 Nový příspěvek od vitex »

Začni očištěním stroje,v takovým bordelu se ani nedivím,že nejede.Kdoví kolik špón tam napadalo.Pokud nechybí žádná kulička,tak ještě opatrně mrkni na pumpu-to jsou ty dva pístky naležato.Tam jsou tuším taky ventilky.Nejdříve ale odtlakuj vzduchem bez demontáže měděné trubičky.Pokud jsi přitahoval šroubení,mohl jsi je zbortit a začaly prolínat.Pila jede na velmi nízké tlaky.

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Strojna pila PR20

#40 Nový příspěvek od Baťa1 »

himl hergot kdesi na druhym koncu republiky :(

https://www.facebook.com/marketplace/it ... 034109447/

ObrázekObrázek

na takovym hebláku se nemá co pokazit leda se ošoupe šroub nebo matice či ojede ozubeny kolečko a to je v mé moci takovy blbiny vyrobit :-/
funkce logická - základy strojnictví, šroubem pootáčí přes rohatku západka poháněná vačkou a tímto pohybem rám jde do řezu
ne jak tady na PR20 ta misticky-nelogická hydraulika

zitra jedu do města něco zkusit nebo jinak su v riti, potřebuju řezat
a to je vždycky, jak mě nefunguje nějaké stroj tak všichni si spomenou že neco moc potřebujó honem rychle vyrobit, nemám to tem lidim za zlé su rád že mě dávají občas vydělat korunu ale že to je vždycky naschvál, minule to bylo když sem měl rozkopané sóstruh, teď zase pilka, chtěl sem opravit ty ložiska v motoru na sóstruhu ale rači to eště dělat nebudu, teď přes zimu se to opravilo samo že jak je zima asi se ta vůle utáhla tak to nebuší, nédřiv bych měl dodělat motor na druhym sóstruhu dat tam nejaky netrouchnivy prkynko pod něho a lepší klínek na šprajc, uřezat ho na cirkuli a né tu šišatou mrchu co sem narychlo otesal sekerou a když už nic dat tam misto jednyho kliňáku aspoň dva když už je ta řemenica na tři
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojna pila PR20

#41 Nový příspěvek od kenybz »

kolik °C máš v dílně ? možná máš jen tuhý olej v tej kose a celá procedůra je zbytečná ty origo pístní kroužky tam nechej manžeta tam moc dlouho nevydrží
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Strojna pila PR20

#42 Nový příspěvek od Baťa1 »

že tam je zima to je pravda ale ono to nefunguje ani v létě když je tam 35° a ani v zimě když je tam -5°
jako rozdíl teplot byl znát ale asi tak že když klesla teplota tak to pak řezanó kulatinu jen lechtalo tak sem maličko vždycky potočil tou pákou, třeba jenom o půl milimetru jen lehce na páčku poťuknout a nebo když pak se teplota v létě zvýšila tak to zase se zimním nastavením moc hrabalo ale poloha zvedání nešla nikdy cely ty roky je to pokaženy až teda letos na popud teho že se ty stroje jebů do šrotu tak řikám zkusim to opravit taky už mě s teho zvedání bolí záda, kyž to mám zvednót desetkrát za den tak to je tak že čekám kterym zvednutím povalím do špitálu zase, tak sem to zkusil "opravit" a opravil sem to tak že teď to neřeže ani na zimní ani na letní ani na žádny jiny nastavení, podle teho co to dělá je porucha hydrauliky ne hustota nebo čistota oleje, vypadá to na nějakó mechanickó závadu nebo tam někdo něco nedal chybí tam sóčástka to ale nevim jaká
Obrázek
jo co sem našel v katalogu z roku 1950 co je to za olej L které má být v hydraulice a má mět hustotu 2,5E (to ten olej co tam je určitě nemá to je o hodně hustší)
olej L he to samy co B2 nebo taky OL B2
ale - OL B2 jsou proplachovací oleje viz Paramo:
OL-B1 a OL-B2
médium při výměně olejových náplní, také
pro technologické účely
nebo jde podle tech katalogů viskozity použít taky J2 ??

tak jedu kópit B2 nebo J2 a nebo tam nachčím a jebnu křáp do šrotu a zajedu do teho Děčína pro tu praprabábu..
Naposledy upravil(a) Baťa1 dne pon úno 18, 2019 1:17 pm, celkem upraveno 1 x.
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojna pila PR20

#43 Nový příspěvek od Atlan »

Aspon reze rovno a mas dost listov?
Potom pprpzmyslat a prerobit to. Zdvihanie na servo motor alebo krokac, jedno cidlo na rameno a krabicka s elektronikou. A cidlo na komcovu polohu.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojna pila PR20

#44 Nový příspěvek od kenybz »

baťo a zkoušel si to zalét ono si to samo nenasaje ti pístové pumpičky v návodu od tumlíka je aj schéma hydraulické a je tam zakreslený ten rozvaděč v různých polohách
na sání je zpětný ventil s kuličkou a pak je jich tam ještě několik dalších musí všechny těsnit kuličky koupíš nové
Obrázek
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Strojna pila PR20

#45 Nový příspěvek od vitex »

Já teda manuál u Tumlíka na tuto pilu nenašel.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“