Halový jeřáb do dílny

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MP 80
Příspěvky: 46
Registrován: stř lis 26, 2008 7:03 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Halový jeřáb do dílny

#16 Nový příspěvek od MP 80 »

zdravim
tiez planujem maly mostovy zeriav.Rozjazd x 10m y 5m z 2,7m Konstrukcia dielne je I-200 a pozdlzne kolajnice budu z I-120 priecny most 2x I-120 aby som kocku skoval medzi ne. Elektricky by som to rad poriesil cez frekvencne menice .

Uživatelský avatar
Thomasson
Příspěvky: 1158
Registrován: ned kvě 05, 2013 9:03 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Halový jeřáb do dílny

#17 Nový příspěvek od Thomasson »

No, takže další info, po důkladném ohledání dvora, resp. skladu materiálu jsem zjistil, že kolejnici mám jen jednu :'(

Takže se asi přikloním k jednodušší variantě - jedna kolejnice a posun kočky pouze v jednom směru ...

Je to sice škoda, ale pro moje montování to bude stačit ...

Co se týče únosnosti, tak nemám v plánu generálku Kirovce, ale TK, takže to by mělo být v pohodě :smich: Jen budu muset pořešit to překladkování háku, protože vrátek utíká opravdu rychle a zvedání napřímo by bylo nepoužitelné / nepraktické ...

Tak uvidíme, dám sem průběžně nějaký fotky ... :)

Dílna zatím vypadá takto :smich:

Obrázek

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Halový jeřáb do dílny

#18 Nový příspěvek od ITS »

V těch malých dílnách je fakt lepší ruční řetězovka. Elektriku si nech, až tu dílnu "poženeš na štok".

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Halový jeřáb do dílny

#19 Nový příspěvek od bourač »

ITS píše: lepší ruční řetězovka.
8) přesně tak, na rozebírání traktoru zcela určitě. Před časem jsem potřeboval rychle něco řešit na stavbě, jel jsem do OBI a koupil tam nějakou kočku 1t za jeden tisíc korun. Je lehká - nechá se ze štaflí zavěsit jednou rukou a slouží kupodivu dobře. Zdvih cca 3 metry
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Halový jeřáb do dílny

#20 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, tak jsem dneska trochu dal dohromady ilustračně ty věci kolem toho připravovaného jeřábu.
Je to jen ilustrační bude ten profil přišroubovaný na zdi. Ne jedné straně a na druhé straně jako vodící koleje. Na nich bude jezdit ten vehement s kladkama. Ty přijdou ještě vyndat a na soustruhu trochu rozšířit tu drážku co mají v sobě, aby to mělo nějakou vůly na té dráze.
Tady je pár fotek, kladky na kolejničce, ty přijdou ještě provrtat a taky ještě spojit k sobě. Jedna je venkovní a druhá vnitřní aby to mělo nosnost. Celé to půjde přišroubovat na zeď na ty závitové tyče co koukají ze zdi. Mezi těma klakama bude Ičko a na něm bude jezdit kočka. Takže pojezdy ve dvou osách.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Halový jeřáb do dílny

#21 Nový příspěvek od bourač »

vypadá to slušně, pokud počítáš s břemenem max 200kg nic proti, píšeš to na veřejný forum tak snad sneseš pár postřehů z praxe - ten rozvor, vzdálenost koleček od sebe mi přijde dost malý, vím že jde o "hluchý prostor" aby jsi se dostal hákem přes celou místnost ale myslím že by se to mohlo kroutit - povezeš břemeno podle zdi a na druhé straně to bude předbíhat.
Taky bych udělal nějaké dorazy aby most neměl šánci vyskočit z kolejnic nahoru.
Jaký máš rozpon té dílny? Rozteč kolejnic?
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Tata
Příspěvky: 2943
Registrován: sob črc 07, 2007 9:42 pm
Bydliště: Ostrava Nová Bělá
Kontaktovat uživatele:

Re: Halový jeřáb do dílny

#22 Nový příspěvek od Tata »

to by chtělo něco pevnějšího zachvili to ti nebude stačit
ja nato nemam stropy, ted jsem dělal znamenu nápravu z nakladače, rozebiral jsem to venku čelnakem ale skladali jsem to v garaži na stojaka jinak to snad ani nejde a jeřábek by se hodil
výkopové práce minibagrem 1,6t a JCB 2cx

Uživatelský avatar
Thomasson
Příspěvky: 1158
Registrován: ned kvě 05, 2013 9:03 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Halový jeřáb do dílny

#23 Nový příspěvek od Thomasson »

Ten L profil je z kolikatky plechu? Když bude ve dvou "vrstvách" (dva do sebe vložený profily), takj e budeš nějak provařovat?

Teoreticky, kdyby to dělalo v budoucnu ostudu a prohýbalo se to, tak by se to dalo vyztužit zespodu ...

Jakou plánuješ délku toho I? Pojezd ve dvou osách je supr, já budu mít bohužel jen v jednom směru ... :'(

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Halový jeřáb do dílny

#24 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, s tím nějak počítám že odspodu udělám nějaký doraz, který nedovolí vypadnutí celého boku ven. Ten bude šroubovací, aby se to dalo nasadit na tu kolej. A třeba pod každou kladkou jeden a na něm ložisko. To aby se to nazadrhlo.
Ten rozpon bude o něco méně než 3 m. Teď je to asi o 5 cm menší než 3 m a ještě něco ubyde na těch kolejničkách. No řekněme 3 m. Ale počítám u toho s tím, že to bude v budoucnu pohánět motorek ten pojezd. To právě kvůli tomu křížení. Nehoře bude celkem prostor a motorek se šněkovou převodovkou je doma a tuhle jsem ho zkoušel a maká. Je takovej akorát na to. Dal bych nahoru třeba hlezenku po celé délce traverzy. Ta by chodila v kluzných ložiskách, nebo možná i v kuličkových. A poháněla by ty kolečka. Poháněla by je hlazenka řetězovým převodem přez řetězová kolečka. Takže by to jelo motorem. Ale to je budoucnost. Mě jde hlavně právě o menší váhy, nandavat svěráky na frézku, děličku a tak. Tohle bude v obráběcí dílně. A už teď když mám hodit 65 kilovou děličku na frézku a ještě í sem tam kousek odnést, už je to docela makačka.
Kočku mám nějakou tu Čínskou. To mi dal kámoš. Nemám u ní ten ovladač. Ale bude to nějak 250 kg. Myslím, že na tu konstrukci v pohodě půjde zavěsit 250 kg bez problémů. Ičko mezi kolečkama je 140 mm a ty kolejničky jsou dvě 4 mm profily na sobě.
Ty kolečka jsem taky dostal od kámoše. Takhle to bylo u nějakého odpínače na VN rozvaděci. To jsou kladky které vozily ten odpínač po kolejničkách. Tak je to vlastně hotové. Proto je to celkem dost u sebe. Ty hluché místa moc nebudou to je pravda. Ale kočka bude jezdit max 1 m od zdi. Když tam postavím frézku ke zdi stejně bude stůl třeba 120 cm od zdi. Na druhém konci dílny jsou vrata a tam u nich nebude nic stát ( obráběcí stroj ) aby se tam nechalo něco nasoukat. Ale vrata jsou tam stejně jen pro nastěhování strojů. Jinak s níma moc nepočítám na využívání. Vchod bude z boční stěny.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Halový jeřáb do dílny

#25 Nový příspěvek od ota »

Ještě doplním, právě ta dílna bude jen obrobna. Budou tam obráběcí stroje. Ono to je moje druhé zaměstnání a dokud to jde maximálně se snažím si to tam zařídit a vybavit. Kdo ví co bude za rok, za dva. :( Proto to stavím, abych to měl zmáklí. Tam se nebude dělat žádná rozborka ani opravy. Na to je jiný prostor u baráku. Kruci teď jsem dostal brouka do hlavy s tím opravováním a rozebíráním. Něco mě napadlo, ale asi to bude nerealizovatelný. Jeřáb na dvoře. :chytry:
Kruci to není na dva životy ty věci co se mě honí hlavou, ale na pět! Však on to soused říká, že mám věcí doma na pět životů! :D
Jo ty dva profily 4 mm přijdou k sobě pobodovat. A nemám ani trochu strachu, že by se ohnuly, nebo vyvalily. Těn delší 2800 mm dlouhej je třeba ohnout 130 tunama, aby byl takhle pěkně tvarovanej. A když se dají dva na sebe a po 50 cm budou přišroubovaný na zdi, neohnou se ani prd. Když vidím v práci co to vydrží a co kolik zatížení snese, v pohodě.

Uživatelský avatar
Thomasson
Příspěvky: 1158
Registrován: ned kvě 05, 2013 9:03 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Halový jeřáb do dílny

#26 Nový příspěvek od Thomasson »

Aha, tak když je to z plechu 4 mm, tak to se fakt neohne :-D

Mě se to z tý fotky zdálo slabší, ale když na to koukám líp, tak asi jo 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Halový jeřáb do dílny

#27 Nový příspěvek od ota »

Bejval bych to dal z 6 mm plechu zase dva na sebe. Ale neohnu ji, nemáme nářadí. Tohle bylo maximálka a ještě trochu ojebat mašinu aby to dala. Myslím, že 8 mm síla bude dobrá. Je jasný, že na 500 kg zátěž bych to dělal uplně jinak. Ale tohle bude stačit. Právě do toho nechci strkat prachy aby to potom vyselo jen na zdi. Kámoš mi nabízel kočku na 1000 kg. Ale je velká a humpolácká. To bych potom měl hák nízko že bych o něj chytal hlavou. Právě mám doma takovej ruční malej hupcuk a na něm je napsáno 2000 kg. No a když na to kouknu, je to plechová hrachovina z 2 mm plechu. Už jsem na tom měl 1000 kg pověšenejch a světe div se, vydrželo to bez újmy. Jo vlastně ne, vytáhla se mi ta bužírková násadka z té slisované 2 mm páky a málem jsem si dal do čumáku, když mi to slítlo.
Právě mi kovozemědělci máme nutkání, všechno předimenzovat 10x. Já jsem to samí. Ale ten jeřábek dělám jen jako pomocníka na menší váhy. Proto to nehulákám z 140 mm Iček. No však co je uvnitř věnce co drží ty pevnostní závitový tyče, no to ze zdi jen tak něco nedostane! :D

Uživatelský avatar
Thomasson
Příspěvky: 1158
Registrován: ned kvě 05, 2013 9:03 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Halový jeřáb do dílny

#28 Nový příspěvek od Thomasson »

JJ, toho bych se taky nebál ...

U mě je na pikaču, že mám tu kolejnici zakotvrnou v překladu nad vratama (jinak by byla blízko u ponku a de facto na prd), takže když budu zvedat něco "těžšího", tak asi budu muset ten překlad pro jistotu podšprajcovat ...

adammurarik
Příspěvky: 916
Registrován: úte úno 16, 2010 7:49 pm
Bydliště: lednica

Re: Halový jeřáb do dílny

#29 Nový příspěvek od adammurarik »

Nazdarte tiez planujem do dielne zdvyhacie zariadenie a uvazoval som nad niecim takymto co vy na to. Obrázek

Uživatelský avatar
Thomasson
Příspěvky: 1158
Registrován: ned kvě 05, 2013 9:03 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Halový jeřáb do dílny

#30 Nový příspěvek od Thomasson »

To vypadá dobře, akorát to bude chtít brutální základ :)

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“