Úhlová bruska

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Úhlová bruska

#226 Nový příspěvek od ota »

Je to jak Píše Jarda. Doma mám taky levnější vercajk. Ve firmě se začalo kdo co měl. Psal jsem tu o tom, všechny značky co kde jsou. Nakonec nakupují od Milwaukee. Jezdí tam nějakej prodejce a vždycky ukazuje co je v akci, na co je sleva. Naposledy brácha koupil dva velký kufry s vercajkem. Všechno na baterky. Vše je na jeden typ baterky. Takže mají třeba 20 baterek a ty pasují všude. Mají v kufrech uplně všechno možný. Protože tam je to o tom, že máš 10 lidí na stavbě a mají sebou všechno. Když nekoupíš plácnu maflika a na té stavbě ho ten den budeš potřebovat, zjistí se to až když kluk stoupne k desce a hm chtělo by to maflika. Pojede ho vypůjčit do půjčovny a tři další tam stojí a čekají, je to už prodělek. Když koupíš celou sadu a on jen šáhne do kufru a fik tři lidi za ním montují, je to strašná ůspora času, liďí peněz. Už na to taky přišel. Zatím se tohle nářadí jeví jako největší držák. Nebudu to rozepisovat, každej má svojí značku oblíbenou. Ale tady je to opravdu z praxe. Vercajk na dílně dělá každej den 10 hodin, 300 dní v roce. Tam je to do sítě vercajk. Karbiky mají oběhlou zeměkouly za chvíli. Na dílně je člověk, kterej jen brousí a brousí. Celé měsíce. Má 150 karbika. Jeho rukama prošlo 20 karbiků. Od Bulhara po nevím co. Nejvíc vydržel ten Bulhar. Takovej ten co váží 10 kg. :vysmech: Jenže to je rasovina na pazoury. On používá antivybrační rukavice. Je to prej znát. Tu 150 co má teď si chválí.
Největší výdrž baterek co pamatuju měly Panasonici bateriovky. Při každodením používání vydržela baterka 6 roků. Myslím tedy akuvrtačky. První u ní odešly uhlíky. Pak už servis neopravoval, starej typ, kupte novou. Oproti klasické vrtačce na 220V ten Panasonic zamotal ruce jako šneka. To mělo sílu jako prase. Hlavička držák jako u ničeho. Kovová samo. Nepamnatuju se, že by byla vyžvekanaá. Zato Dewalt měl hlavičky vyžvejkaný jako cip. Ty prd držely a vrták se protáčel. Ale jinak vrtačka i baterky držák. Jsou tam tuším ještě tři, ale jsou tak od 8 mm vrtáku, mají vyžvejkaný čelisti v hlavičkách. Třeba na jedné stavbě ale zašroubovaly dvě akučky Dewalt 10 000 vrutů do konstrukcí bez předvrtávání, samořezné vruty. A těch montáží je několik, takže to naběhá. Ale tady je to hlavně že v kufru je vrták se stočenou stopkou a je to třeba 16 a ta tomu sklíčidlu i vrtačce dá naprdel. Ale když stojíš na lešení a je třeba svrtat díry pro šrouby, nic jinýho nezbejvá. Většina staveb nemá rozvod ještě hotový a tak jedině akučky.

Sadra17
Příspěvky: 6109
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Úhlová bruska

#227 Nový příspěvek od Sadra17 »

Britt píše:Aku vrtačka s příklepem, takový tintítko a ono to má větší výkon jak moje Boška na 220.
jenže ten příklep je na nic :'( kamarád to má v makitě a vrták nelezl ani do cihly :-/
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Úhlová bruska

#228 Nový příspěvek od Veteranista! »

Já mám taky příklep na Narex a i do betonu se chytala :-/
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Úhlová bruska

#229 Nový příspěvek od jenicek »

Sadro, to s Tebou nebudu souhlasit. V těch příklepech jsou rozdíly jako u nářadí do sítě. Kdysi jsem vrtal Narexkou do žuly, jen to poskakovalo. Půjčil jsem si ze stavební firmy Hiltku a šlo to jak do másla. Měl jsem tu čest s aku vrtacím kladivem Milwauke a to bylo příklepem srovnatelný s mou modrou síťovou Boženou s kolmým motorem. Samozřejmě vždy jsem srovnával s tím samým vrtákem.

Sadra17
Příspěvky: 6109
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Úhlová bruska

#230 Nový příspěvek od Sadra17 »

vy srovnáváte nesrovnatelný, já narážel na aku-šroubovák/vrtačku s příklepem a tam je to opravdu slabý :-/ řek bych skoro až zbytečný to tam dávat
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Úhlová bruska

#231 Nový příspěvek od ota »

Asi záleží, jak je ten příklap koncipovaný. Ta bateriovka od Milwaukee jede jako ďas. Je to ale trochu větší mašinka. Do betonu do cihel, do šutrů. Měl jsem ji párkrát v ruce a když jsem ji měl prvně, nedával jsem tomu vůbec naději. Litej beton v hale. A jen jsem ji držel. Paráda. Pak mám Hilti vrtací kladivo. Takové do ruky. To myslím nemá cenu popisovat. Jo ta je na 220V. Narexka klasická vrtačka taky do cihel ujde s příklepem. Ale když jdu na beton, kámen beru jinou mašinku. No a pak tu mám stařičkého Budgeta, takové to velké vrtací kladivo. To taky nemá problém. Akorát má už velkou vůly v upnutí SDS a když potřebuju přesnější díru, tak to s ní nejde. Ale vybourala celej barák, podkroví a pak ještě dílnu. Koupil mi ji kámoš v Makru kdysi v akci. Že chvilku asi vydrží. No co ta už nadělala práce! Když jela dlouho, musel jsem v rukavicích, převodovka pálila do rukou. Vazelína v ní je, ale ta převodovka se hřeje dost. Vždycky dobu bourám a pak odklízím, tak trochu vychladne. Stála 750 Kč myslím a už se dávno, dávno zaplatila. 8)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Úhlová bruska

#232 Nový příspěvek od Britt »

Sadra17 píše:
Britt píše:Aku vrtačka s příklepem, takový tintítko a ono to má větší výkon jak moje Boška na 220.
jenže ten příklep je na nic :'( kamarád to má v makitě a vrták nelezl ani do cihly :-/
Tak to bys mrkal na drát, jak mu to lezlo do zdi. Díru měl dřív jak já elektrickou Boškou. Proto jsem psal, že jsem na to čuměl jako tele na nový vrata, ale ta akuša taky stála 17 kolíků a moje elektrická Boška trojku.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Sadra17
Příspěvky: 6109
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Úhlová bruska

#233 Nový příspěvek od Sadra17 »

ta makita stála asi 7 :vysmech: jestli ta milwaukee měla pneu příklep tak se nedivím :D
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Shaolin
Příspěvky: 94
Registrován: úte kvě 08, 2018 8:21 pm
Bydliště: Poprad

Re: Úhlová bruska

#234 Nový příspěvek od Shaolin »

V poslednej dobe mi odchádza vercajk rôznych výrobcov starého pôvodu a nahradzujem to Makitou. Ako bateriovkami, tak aj na siťové napätie. Je to zaujímavé náradie. Jeden rázový uťahovák na vruty do dreva mám už asi 12 rokov s baterkami 3Ah a hoci je už slabší, tak stále ide.

traktoristaPB
Příspěvky: 302
Registrován: sob kvě 14, 2011 8:08 pm
Bydliště: PB

Re: Úhlová bruska

#235 Nový příspěvek od traktoristaPB »

Ja som mal uhlovú brúsku 900W Metabo typ už neviem bol strhaný štítok stala 4700 Sk .Teraz odišla roztavilo zaseknuté ložisko kryt.
Mal som ju 25r.
Ta narezala dlažby betónu železa najpouživanejše náradie v dielni. Raz som tam preventívne menil ložiska a vazelinu v prevodovke A00 inak len zlomene káble a vyčistenie vypinača od prachu.Uhlíky pôvodné .Mala super vec preklzovu spojku (kde seklo kotuč) a veľmi odolne vinutie zaliate v epoxide.To mam aj v tejto novej čo som kúpil teraz https://www.metabo.com/sk/sk/stroje/rez ... ruska.html Je to až 1100W teda silnejšia a to treba ja tieto brúsky nešetrím.Stará bola stále horúca že by sa človek až popálil a makala roky a veľmi dobre a spoľahlivo.

Sadra17
Příspěvky: 6109
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Úhlová bruska

#236 Nový příspěvek od Sadra17 »

kouknul jsem na recenzi https://www.youtube.com/watch?v=KWI596jT3hE a na konci zmiňuje že část převodovky je z plastu, je to nějaký problém nebo mám raději připlatit a koupit Hitachi, je to 1300 vs 1990,- což už zase není tolik rozdílu abych musel řešit reklamace
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8574
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Úhlová bruska

#237 Nový příspěvek od bourač »

část převodovky z plastu, :pohlavek: já vím že jsou odolný plasty ale za chvíli to budou dělat ze dřeva ne? :smich:
Před lety jsem si koupil Parxide pilu ocasku, na demolice dobrá, lehká, otočná rukojeť. Stále drží a maká.
Od té doby všechen ostatní sortiment Parxide (aku i 230V) samý krámy, těžký, nepřesný, nespolehlivý, nefunkční hned při rozbalení (akuflexa první řada).
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Sadra17
Příspěvky: 6109
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Úhlová bruska

#238 Nový příspěvek od Sadra17 »

https://www.lidl.cz/cs/p/dilna/uhlova-bruska/p67044
Je to tu i vidět, ta černá část u kotouče ve které je zrovna nejvíce namáhané ložisko
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Úhlová bruska

#239 Nový příspěvek od StaPo3011 »

nějak tu nefunguje vyhledávání, třebas už tu někdo tohle "jednopeklo" 230-tku flexu E-WS 230/2350 už řešil.
Obrázek
Je sice těžká (přes 5 kg), ale docela robustní, a pár let spolehlivě sloužila (občasné použití, nic profi). Teď ale o víkendu najednou konec, jako by někdo najednou vytáhnul šňůru ze zásuvky, a dál nic. No tak si říkám vypínač, přívodní šňůra, atd, klasika. Ale po rozebrání všichni tito obvyklí podezřelí v pořádku, za vypínačem po zmáčknutí 240V, ale na uhlíkách bez napětí.
El. zapojení jsem nikde na webu nenašel, ale pojal jsem podezření na soft start harapák, protože je hned za vypínačem.
Obrázek

Obrázek

Mohl by to být tenhle:
https://www.einhell-service.com/en_DE/447202002044.html
Obrázek
Pro elektrikáře: při odpojených uhlících jsem naměřil na vstupu do toho "soft startu" či co to je (jeho připojení kamsi do statoru jsem zatím neodpojoval, je to naletované) něco kolem 80 kOhmů. Zdá se mi to hodně, alebo je to tak normální? Nemohu nikde najít, co je vlastně uvnitř, a rozvrtávat se mi to zatím nechce.

Má ten harapák cenu někde shánět, nebo radši koupit novou Makitu, či něco podobného pro kutily?

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Úhlová bruska

#240 Nový příspěvek od StaPo3011 »

tak jsem se dlouze zamyslel, za pomoci stýčka googla našel zapojení toho soft start modulu, např. zde
https://www.mylms.cz/soft-start-k-univerzalnimu-motoru/ ,
propojil jsem zkusmo u modulu vstup s výstupem,
a flexa (naprázdno, bez kotouče) se rozhýkala okamžitě do otáček.
Takže jí dám ještě šanci a ty tři stovky do opravy vlomím - nejlevnější modul co jsem našel je pod názvem "rozběhové relé na brusku" a prodávaj ho jacísi Slováci
https://www.protechshop.cz/nahradni-dil ... EMQAvD_BwE
sice za 131 Kč, ale zase chtěj 170 Kč poštovné, tak si ho asi raději koupím za 250 Kč + poštovné z nějakého e-shopu tady.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“