Úhlová bruska

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Úhlová bruska

#256 Nový příspěvek od Sadra17 »

je to možný já měl zatim vždycky jen malý rozbrusky okolo 1000W ty tohle kousntí ustáli, ale tenhle narex má přecijen 2600w což už je dost síly 8)
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Úhlová bruska

#257 Nový příspěvek od bourač »

Co se týče řezání flexou někde v pozicích na stavbě - zásadně nic nedořezávat až uplně dokonce!!
Pro bezpečnost flexy, dělníka i okolí je nutné nechat poslední 1, 2 - 3mm nedoříznuté a bez flexy to poté ulomit!!
Nebo použít postup kdy kotouč je do materiálu potopen jen maximálně pár milimetrů!
Zanořit celý kotouč při dořezávání je koleda o průser.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Úhlová bruska

#258 Nový příspěvek od Sadra17 »

já s tím opravdu neřezal, koupil jsem jí "za pár korun" jako nefunkční, kdyby byla spálená nebo něco tak bych si s ní poradil snadno, jen s touhle závadou jsem se nesetkal
malej traktorista v malým traktoru

chobotek
Příspěvky: 10616
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Úhlová bruska

#259 Nový příspěvek od chobotek »

Pro zajímavost, co to je? Všechny flexy, co mám v dílně, mají bezpečnostní spojku.
bourač, DSH 700-22 jsi v akci viděl? Čekám, až je objeví nějaká rozbitá v německé inzerci :)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Úhlová bruska

#260 Nový příspěvek od bourač »

je zde řeč o 230? já mám cca 10ks od cca 5ti výrobců, nějakou bezpečnostní spojku nemá ani jedna.
Pro zajímavost - třeba Bosch má talířové kolo na osičku pouze nalisované, s velkým přesahem bez péra.
Občas beru na brigády dobytek.
Dobytek mi něco vydělá ale často zničí vercajk, flexu Bosch tolikrát zakousl až se talířové kolo na osičce protočilo.
Tedy flexu nešlo seriozně rozebrat, aretační kolík sice fungoval ale nešlo povolit matici M14.
No poradil jsem si, flexu rozebral a talířové kolo k osičce pojistil svárem. Flexa maká dál.
edit DSH700 netuším co je.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7914
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Úhlová bruska

#261 Nový příspěvek od Chose11 »

Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

chobotek
Příspěvky: 10616
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Úhlová bruska

#262 Nový příspěvek od chobotek »

Divné. Metabo ji má, Milwaukee taky, Protool myslím ne, tam to má vypnout elektronika. S elektronikou je problém, zareaguje (z principu) až se umoří část kinetické energie rotujícího kotouče a to je často pozdě.
Chose11 už ji našel... Mě se nelíbí cena, musím počkat na něco rozbitého a spravit to.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Úhlová bruska

#263 Nový příspěvek od bourač »

aha Chose11 díky.
Mám i aku flexu Worx. Proces řezání flexou potřebuje nejvíc energie ze všech aku aparátů.
Broušení, vrtání, utahování, řezání plátkem, řetězová pila... to všechno žere podstatně méně než řezání kotoučem.
Dlouhodobě vyzkoušeno na stavbách. Na jakoukoliv trochu větší práci (řezání) si beru 230V.
Aku jen na drobnosti.

No psal jsi Láďo o bezpečnostní spojce, ten můj vercajk Worx má samozřejmě el. ochranu - při přetížení se vypne.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

chobotek
Příspěvky: 10616
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Úhlová bruska

#264 Nový příspěvek od chobotek »

Jo, psal. Psal jsem o ní proto, že to je jediná spolehlivá ochrana, když jsou horší ruce a mizerná hlava. Ta elektronika reaguje tak, že sleduje derivaci proudu a když vyjde moc velká, tak vypne. Jenže to velké číslo vyjde až kotouč hodně zpomalí. A když už hodně zpomalí, je půl průseru hotovo. Proto jsem psal o bezpečnostní spojce, reaguje mnohem dřív. Tedy ta spojka je před tím úhlovým převodem, který je tak ušetřen toho cuknutí při sevření kotouče. S elektronickým omezením se to cuknutí přenese přes ten převod. Mimochodem, ten stejný problém je s elektronickým nastavením momentu na aku šroubovácích. Pak hodně záleží z jakých otáček se na tem moment dojíždí. Je to lepší než nic, levnější než mechanika, ale není to zdaleka tak přesné.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Úhlová bruska

#265 Nový příspěvek od bourač »

už před časem jsem viděl ukázku okamžitá elektronická brzda - stačí na běžící kotouč přiložit holou ruku a neublíží ti to :shock:
nevím jak to je řešené kotouč stojí okamžitě, jestli se to rozšířilo netuším, asi byly problémy s životností mechaniky.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

chobotek
Příspěvky: 10616
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Úhlová bruska

#266 Nový příspěvek od chobotek »

Takový princip jsem viděl na cirkule. Ale tam to bylo udělané tak, že snímali svod proudu z kotouče a když byl větší než nastavený, tak to zabrzdili. Ale jestli se to ujalo netuším.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

J.A.Y.
Příspěvky: 1991
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Úhlová bruska

#267 Nový příspěvek od J.A.Y. »

U cirkule asi nikak ve velkym, nebude to levna zalezitost. Mozna tupejsi narody jako Amerika... :smich:

Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Úhlová bruska

#268 Nový příspěvek od Sadra17 »

chobotek píše: stř lis 29, 2023 10:33 pm Pro zajímavost, co to je? Všechny flexy, co mám v dílně, mají bezpečnostní spojku.
narex ebu 230-26 (neplést s 23-26)

Obrázek
malej traktorista v malým traktoru

duchodce
Příspěvky: 4453
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Úhlová bruska

#269 Nový příspěvek od duchodce »

Mám tu několik kotoučů průměr 30 cm ale bez té "textilní" vložky která zabraňuje rozlétnutí kotouče pří práci . K čemu se používali?
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Úhlová bruska

#270 Nový příspěvek od ota »

No 30 cm průměr, to je už kotouč! Tyhle kotouče bez té tkaniny používali brusiči nářadí na nástrojových bruskách. Obecně brusič říkal ,,nasadím gumovku, jděte všichni z dílny doprdele". Dal do svěráku brusky třeba Radeko a zkracoval na požadovanou míru. To bylo třeba pro ty malé dlouhotočné automaty. Vybrušoval z toho pak spešl tvarové nožíky. Třeba to radeko řízl na dva kusy. No a měl v krabici přeříznput 100 ks. Nastavil to pustil a naprasáka vcelku to tam napral. Jisker lišák. Ale na radeku nic. Suce by ho asi v ruce neudržel po odříznutí jak se ohřálo. Ale větsinou ani kraj nezmodral.
Ty kotouče byly nebezpečný. Pamatuju se, jednou se mu kousnul tak 200 mmprůměr. A jeden kus vletěl do krytu, druhej se zapíchnul do dřevěnejch dvířek almary a třetí do stropu. Strop byl oházenej rakos. Brusič stal vzdycky bokem, když s tím dělal. Ty menší průměry se rozlitly každou chvili. :D

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“