Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušenosti

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušenosti

#1 Nový příspěvek od Terablick »

Ahoj všichni. Pořídil jsem si tento soustruh, a sháním k němu cokoliv co by mi nějak pomohlo se s ním naučit, pochopit co a jak, atd. Velmi vítány jsou různé manuály a návody, dokumentace všeho druhu, ale také jakékoliv zkušenosti, rady, tipy, postřehy atd, a to nejen přímo k tomuto typu, ale i obecně k soustružení. Nikdy jsem na soustruhu nedělal... :-/ Pořídil jsem si ho pro vlastní potřebu, a rád bych se na něm naučil alespoň základy :). Pár prvních postřehů a fotku ve stavu v jakém jsem ho dovezl, ještě ani nepřipojeném k proudu, přikládám :)
Má spoustu menších či větších nedostatků, ale většina snad půjde vyřešit poměrně snadno. Chybí tam dvě páčky, na dalších 3 chybí kuličky, u některých bohužel chybí štítky, což je trochu problém, sklíčidlo je k přírubě přivařené, a ne zrovna moc pěknýma svárama, a asi největší problém shledávám v tom, že příčný posuv má na kličce asi půl otáčky vůli, a posuv jde poměrně ztuha. Nevím jestli to vůbec má strojní příčný posuv, a pokud ano, jestli i na něm je vůle, ale tahle vůle na kličce mě maličko straší. Sice už se mi dostalo uklidnění, že by to neměl být problém, a že to na přesnost práce nemá vliv, ale pro jistotu to sem uvádím, a uvidíme co na to poví někdo další :). Ostatní věci jdou myslím dobře, jen ta oranžová páka s tím posuvem šikmo dolů o několik poloh a s aretací důlkama nejde takhle na vypnutém stroji posunout. Možná se posouvá jen za chodu, nebo je zrovna v záběru a tak se nehne. Pojistka se zvedá zlehka, ale pákou nehnu (nezkoušel jsem to nějakou velkou silou - nechci tomu ublížit ;-)).
Za každou radu předem moc děkuji :).

Obrázek[/quote]
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
microhummer
Příspěvky: 737
Registrován: čtv pro 29, 2011 10:34 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#2 Nový příspěvek od microhummer »

Tak s tebe bude soustružník ? :D Super 8) Poptám se.
Na začátku bylo jen slovo boží a pár svařených trubek, to ostatní pochopí každý trouba!

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#3 Nový příspěvek od Terablick »

Soustružník určitě ne :smich: . V dobrém případě si na tom zvládnu udělat něco pro sebe :) Díky. Budu rád za cokoliv ;-)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 4661
Registrován: úte led 11, 2011 9:35 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#4 Nový příspěvek od pawka »

ten byl na bazosi vid? nakolik prisel? neni to spatny soustruh a manual mozna mam v druhym pc,drive sem se o nich taky zajimal
60. léta strojově dobrý
viewtopic.php?f=23&t=32858&start=1000
1 stroj
viewtopic.php?f=20&t=29038&start=1000
H6 k6 to je pro hlupáky!
S vůlí,na naklepnutí,s přesahem

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#5 Nový příspěvek od Terablick »

Netuším kde byl nebo nebyl, ale já ho tam osobně neviděl a nemám ho odsud :). Nestál "nic" - byla to výměna :) Hodnota by byla asi tak cca 15-20 tisíc... Za manuály budu moc rád :friends: .
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#6 Nový příspěvek od Terablick »

Tak bohužel se objevil trochu větší problémek, nebo spíš několik. Ale to jsem tak nějak čekal, že se něco objeví... Ale nečekal jsem, že to bude až tak podstatná "vada na kráse". Jde o to, že v převodovce posuvů úplně chybí minimálně jedno ozubené kolečko včetně hřídele (je to pravděpodobně jen krátká pomocná hřídelka jen pro to jedno kolečko) a tři vidličky pro řazení posuvů. Čtvrtá vidlička je sice totální bastl vyrobený ze šroubu, ale aspoň tam je. A navíc "stromeček" ozubených kol posuvů má u několika kol "namačkané" zuby (jakoby rozklepané, čili by nešlo přesouvat kolečka, protože by na sebe zuby narazili). Díky tomu chybějícímu kolečku nefunguje cca 80% posuvů, a kvůli chybějícím vidličkám nefunguje ten zbytek, takže soustruh je momentálně kompletně bez posuvů... :vztek: Řazení otáček sklíčidla naštěstí funguje normálně.
Mimo to bližší ohledání odhalilo že motor není původní, a tedy nevím jestli je správně zvolený z hlediska síly a otáček. Má sice štítek (nejde přečíst bez vyndání motoru ven - mám to v plánu), ale nevím jaký motor tam má být. :-/ Řemeny jsou na vyhození, ale to je samozřejmě maličkost ;-).
Pak už jen detaily jako chybějící klička na upínací šrouby nožů, jeden chybějící a jeden ulomený šroub upínání nožů, a elektrika kompletně v totálně dezolátním stavu, zralá na kompletní předělání. Nemluvím o prakticky všech závitech posuvů, které mají většinou vůle, a některé jdou i ztuha... Ale s tím se pracovat asi dá, jen se bojím o přesnost, hlavně u strojních posuvů (pokud se je vůbec podaří rozchodit)...
Upřímně řečeno jsem si během podrobnějšího ohledání prošel fázemi šoku, naštvání, zklamání, beznaděje a rezignace, ale doufám, že nakonec bude všechno nějak fungovat, a bude to schopné vyrábět alespoň něco, v alespoň trochu přiměřené přesnosti...
Teď tedy prosím kohokoliv, kdo by mohl poskytnout jakékoliv informace, fotky, manuály, rozkresy, nebo dokonce díly, případně informace kde uvedené věci nebo rady či manuály sehnat, aby se mi ozval. Moc by mi to pomohlo, protože vlastně ani nevím co mi tam přesně chybí a jak to má vypadat :vztek: Natož kde to sehnat nebo podle čeho to nechat třeba vyrobit... Určitou představu jak to asi vypadá mám, ale je to jen můj laický odhad... :-/ A čím nebo jak opravit ty potlučené zuby? Můžu je jen zarovnat flexou (nebo něčím méně brutálním)? Nebo se to musí nějak přesně opracovat? Ocením i obyčejné info, třeba o tom jaký tam origo patří motor, kolik má mít otáček, kW a podobně. Dole dokonce býval jakýsi přepínač otáček motoru (elektrický - ne převodový), ale ten už tam vůbec neni, a celá elektrika je komplet jiná (spíš žádná)...

Potlučený "stromeček" a cosi tam chybí - na té zelené páce asi má být mezikolečko, které se spolu s celou tou pákou přesouvá po tom "stromečku". Na té páce je na konci díra (tak 15mm průměr), kde asi byla osička pro to mezikolečko co chybí...
Obrázek

Foto celé převodovky. Co mělo být na osičce v kroužku? Na první pohled tam nic neschází, ale ta osička vypadá, že na ní něco chybí... A jak se vlastně mažou ty vrchní kolečka? V té levé polovině převodovky je dokonce v místě té zelené páky velké otevřené okénko, takže rozstřikem oleje to nebude - cákal by tudy ven... :-/
Obrázek

Jak (za co) se vlastně posouvají ty dvě trojkolečka na té prostřední hřídeli?
Obrázek

chybějící vidličky:
Obrázek

Obrázek
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#7 Nový příspěvek od Terablick »

Tak jsem ještě zjistil, že chybí taky oba šponováky řemenů. A netuší někdo co má být na té ose v tom červeném kroužku na jedné z fotek o jeden příspěvek vejš v tomhle tématu? Mě napadá buď brzda (ale nevím, jestli jí to mělo, aretaci vřetene to má, ale jinak předpokládám, že když vypnu motor, bude to pěkně dlouho dobíhat, což asi neni moc dobré třeba pro strojní posuvy), nebo (taky) něco, co by nějak dopravilo olej nahoru na kolečka posuvů. Ta převodovka je kompletně rozdělená na dvě půlky, takže v té pravé (z pohledu jak je fotka) vlastně neni nic, co by tam ten olej nějak dostalo. Ale na druhou stranu mě mate, že v té levé půlce je to okýnko s pákou, které je trvale otevřené, a přece tudy na mě nebude cákat olej? Jak to tedy je s tím mazáním těch posuvů? Mažou se jen nějakou vazelínou, nebo se olej vyšplhá až nahoru, a jak se to tedy řeší v té pravé polovině, kde převody jsou jen nahoře? A má tedy tenhle soustruh nějakou brzdu? Nebo jak se řeší zastavení na určitém místě, aby posuv nešel dál setrvačností? Má to cosi jako spojku, ale i vřeteno (natož s obrobkem) má přece slušnou setrvačnost, a to spojka neřeší - ta jen odpojí elektromotor.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#8 Nový příspěvek od kenybz »

posuv vypneš na suportu při točícím se vřeteně vřeteno stejně vypínám až když buď měním rychlost otáčení a nebo když vytahuju obrobek z univerzálky...no vykuchané to máš fest...spravit sa dá lecos ale vyrobit chybějící díl když nevíš jak vypadá to je horší...počkej až dá někdo manuál...pokud je vřeteno v pořádku a lože tak se to dá dycky sprovoznit a má to smysl...tento soustruh neznám ale nejspíš měl centrální mazání..ty kolečka se tak rychle netočí aby to stříkalo ven ta brzada nebo spojka co je vlevo dole by bez oleje dlouho nefungovala
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#9 Nový příspěvek od Terablick »

To jo, je to potopené v oleji (je to spojka), a ty komory jsou dole spojené dírou kudy olej proteče, ale je ho tam tak 10-15cm a má to půl metru... Tak mi nejde do hlavy jak se maže ten vršek vpravo :-/ . Ten posuv samotnej si vypnu, to je jasný, ale co když dělám závit a potřebuju dojet , zastavit a "zacouvat" bez vypnutí posuvu, abych udržel ten závit? Je jedno jestli nožem nebo závitníkem... Tam přece nemůžu jen vypnout posuv a nechat to doběhnout. To bych u nože už nikdy netrefil závit, a závitník by se asi rozlámal... :-/ Musí bejt způsob jak to zastavit celý, ne? Samozřejmě u velkých soustruhů jsem viděl i to, že se přepne reverz motoru, ale ty kolečka by to asi neustály. Jsou maličký... Přepínač směru motoru tam ale byl... :-/

Jak vůbec vypadá dvojrychlostní obousměrnej motor na střídavej proud? Moc si to neumím představit... :-/

To kolečko myslím dokážu poměřit poměrně přesně (musí to vyjít na nějakej počet zubů), a osička bude úplně jednoduchá. Horší bude to co tam chybí vpravo dole. Tam totiž nevím vůbec co má bejt :(. Snad někdo dá ten manuál... :-/

Už jsem zvažoval i předělání na frekvenční měnič, ale on problém neni v hlavních převodech, ale jen v posuvech, takže bych si nepomohl. A dělat z toho něco jako CNC nemá smysl... To by vyšlo hrozně draho... Nebo dal by se nějak řešit posuv pomocí krokových motorů, kde by se jen a pouze nějakým přepínačem nebo tak zvolil poměr otáček univerzály a posuvů? Že by se daly ty krokový motory jen na ty posuvy a nějak by to snímalo otáčky a podle nich nastavilo posuvy? Myslím nějak levně a schůdně?
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#10 Nový příspěvek od kenybz »

která z těch hřídelí je hnaná od motoru? ten konec hřídel v červeném krouž nejspíš poháněl čerpadlo mazání...když je olej v té skříní tak kolečka ho vynesou i na horní hřídele právě tema zubama...
suportem prochází dvě hřídele jedna má jen drážku ta slouží pro posuvy při obrábění pak je tam další hřídel s trepézovým závitem a ta slouží na řezání závitů...v suportu do ní zapadá matka a nebo palec to je vlastně jakoby půlmatka a ta zajistíí vždy stejný sinchronní pohyb suportu s obrobkem v závislosti na otáčkách vřeteníku a když řežeš závit nožem /ne očkem nebo závitníkem/, tak si navolíš posuv na otáčku a tím je dané stoupání závitu...obrobíš si první nožem správný průměr na daný závit, pak si tam dáš nůž na řezání závitů nastavíš správný posuv na daný závit, nastavíš úběr podle druhu závitu /řeše se to třeba na 3-5x postupně/ a zapneš posuv tou pákou co ovládá tu matici která zapadne do toho trepézového šroubu...no a jak dojedeš nakonec tak ten posuv zase vypneš, odjedeš nožem od obrobku, pak zase ručně přejedeš suportem před obrobek nastavíš další třísku zapneš páku a jedeš...ten nůž najede vždy do stejného místa...všechno se to dělá při malách otáčkách cca 50/minutu tak je dost času to vypnout...no a když řežeš závitníkem nebo očkem tak je to trochu jiné, tam neni žádný posuv, ale obrobek si sám dosebe přitahuje závitník tak jak se do něho zavrtává...ty musíš zavčasu zastavit a dotočit to ručně, nebo můžeš použit strojní držák na závitníky a nebo pérovou či momentovou hlavu, která začne prokluzovat když dojede závitník na konec díry....ten strojní držák má na jedné straně kužel a tou stranou to vrazíš do koníka...na hřídelce je nasunutý držák který je volně otočný ale zboku má takovou tyčku, kterou opřeš o nožovo hlavu...když je tyčka opřená o hlavu tak držák stojí obrobek se točí a řežeš závit...když to na konci sjede ta tyčka z nožové hlavy tak se toči ten držák i s obrobkem a závit se neřeže no a polohou tej nožové hlavy vůči tej tyčce určíš kdy se má ten závit přestat řezat ...funguje to dobře ale neni tam ontrola kroutícího momentu takže to můžeš urvat jak řepu no ale i na hlavě s nastavením momentu to můžeš nastavit víc a zlomíš závitník....protože o tom toho moc nevíš tak si radši něco prostuduj a pak se ptej naa to čemu nerozumíš...ono napsat teorii by bylo na moc dlůh tak si to naštuduj a najdi pak někoho v okolí kdo ti to ukáže na vlastní oči a ruky...
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#11 Nový příspěvek od kenybz »

když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#12 Nový příspěvek od Terablick »

Aha. Takže i když ten posuv vypnu a přejedu ručně jinam, tak nůž najede na stejný místo? Moc to nechápu jak to udělá, ale věřím ti ;-). O to mi právě šlo, že se to nedělá na jeden záběr, tak jsem se bál, jestli to pak najede na stejný místo i když ten posuv vypnu a přesunu to. Myslel jsem, že se musí zacouvat se zaplým posuvem, aby se to udrželo :-/ Takže říkáš že jo, tak tím líp :). Já o tom musim něco naštudovat. Nikdy jsem na soustruhu nedělal, a nic o tom nevim :red: Taky ten manuál by mohl dost napovědět :). Jenže nikdo žádnej nemá... Někdo mi psal, že ho má v nějakém jiném PC, ale pak už se neozval, a já si nepamatuju kdo to byl :'(
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#13 Nový příspěvek od Terablick »

Krásnej, ale to je tak čtvrtina ceny celýho soustruhu :( To za to určitě nedám... Muselo by mě to živit. Závity budu řezat normálně nožem, nebo klasickým závitníkem/očkem :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Tomáš S.
Příspěvky: 122
Registrován: sob led 16, 2010 6:33 pm

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#14 Nový příspěvek od Tomáš S. »

S tím rozpínáním matice na posuvovém šroubu při řezání závitů to neplatí vždy, ale jen je-li stoupání řezaného závitu celým násobkem stoupání posuvového(trapézového) šroubu.
Např. máme-li posuvový šroub se stoupáním 3mm, pak můžeme libovolně rozpínat matici při řezání závitů o stoupáních:0.5mm; 0,75mm; 1mm; 1.5mm; 3mm. V ostatních případech je třeba použít např. závitové hodinky pro zapnutí matice ve správné poloze.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh ZN 150 (Zelenda, pak TOS) manuál, rady, zkušeno

#15 Nový příspěvek od Terablick »

Hmmm, a už je to tady... Už jsem zase mimo... Jak vypadaj takové "závitové hodinky" a jak fungujou? Každopádně díky moc za upřesnění :). A jak poznám to stoupání? To můžu normálně změřit ten závit co jde podél celého soustruhu? Nebo tam je ještě nějakej další fígl (převod nebo tak něco) uvnitř suportu?
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“