kde se vyrábí NAREX?

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
honzasl
Příspěvky: 666
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: kde se vyrábí NAREX?

#46 Nový příspěvek od honzasl »

Jenže vyrábet levné kvalitní stroje je tak nějak na hovno. Protože ta bájná "vyšší produktivita práce v Německu" není to, že by německej dělník víc makal, ale protože německej dělník vyrábí drahé kvalitní stroje a ta firma na nich víc vydělá.

Určitě je lepší když dělník v Lípě smontuje za směnu 500 vrtaček Protool, který se prodaj za 15 tisícovek, než aby smontoval 500 narexů, který se prodaj za 5 tisíc.

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: kde se vyrábí NAREX?

#47 Nový příspěvek od fikejz »

Nerad bych tě zbavoval iluzí, třeba těch, že německý dělník na rozdíl od českého dělá kvalitní stroje. On jen dělá za víc peněz a tím je dáno, že i jím vyrobené výrobky se prodávají za víc peněz a proto má vyšší "produktivitu práce" Kvalita výrobku s tím nijak, ale vůbec nijak a ani trochu nesouvisí.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

z4011be
Příspěvky: 1999
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: kde se vyrábí NAREX?

#48 Nový příspěvek od z4011be »

ITS, tak samozřejmě, že v ČR není možné prakticky nic kvalitního vyrobit. Firmy, co za něco stály, jsou buď díky privatizaci zlikvidované, nebo prodané do zahraničních rukou (a tam je jejcih úkol max. zisk, ne jména a výdrž) či za účelem maximalizace zisku přesunuly výrobu do Číny . Takže kde bychom měli vyrábět něco kvalitního a jak ?

honzasl, ano, vyrábět kvalitu je na hovno. Z prostého důvodu - je obrovský nadbytek výrobních kapacit, tak je nutné,aby byla pořád práce, tzn. výrobek vydržel + - záruku a v případě poruchy jej nebylo možné opravit (tam si to výrobce hlídá buď nerozebíratelnou kostrukcí nebo nedostupností náhradních dílů) a musel se vyměnit. Proto není zájem dělat jednoduché, trvanlivé a opravitelné věci. To se vždycky směji, jak slavná EU řeší množství odpadu, ale aby tlačila na prodloužení životnosti výrobků, ani náhodou. Inu, odborníci na svém místě. Za komunistů, když výrobní kapacity nestíhaly, tak se těžko mohla vyrobit pračka, která vydrží 4 roky a při poruše nejde opravit nebo traktor s životností pár let, protože je ojebené na něm vše. I proto se dělaly věci jednoduše a opravitelně.

Celá ta hra s produktivitou je jen argument pro to, aby byl důvod, proč nesmíme mít německé platy, i když německé výdaje máme již dávno. Takže ekonomové ohnou deifinici produktivity (dříve jí byl počet ks výrobku vyrobené za jednotku času). A ta údajně vysoká produktivita něm. dělníků je taky teorie. Německý závod udělá pobočku v ČR, např. na výrobku vleků. Díly přijedou v bednách do ČR, kde se vůz složí a odjede do Německa na lakování a nastrojení světel a podobných věcí. A kde firma vykáže nejvyšší produktivitu ? Ano, ne v Čechách, kde se odvede třeba 80 % práce na voze, ale v Německu, kde to nalakují, dají 6 pneu a 10 světele a štítek made in Germany.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: kde se vyrábí NAREX?

#49 Nový příspěvek od bourač »

v česku se vyrábí spousty kvalitního zboží, ve fabrikách cizích i v tech který patří čechům
kdo jezdí po republice tak to vidí...
hnojiva, postele do nemocnic, umělé krystaly diamantu (jen 3 příklady kde jsem byl v poslední době)
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: kde se vyrábí NAREX?

#50 Nový příspěvek od chobotek »

Ještě by bylo hezké napsat, kde se nachází to bájné místo s nadbytkem výrobních kapacit. Argumenty s EU mě pak vyloženě baví. Píšu to pořád dokola, kvalitu má vyžadovat zákazník, páky na to má. Jenže ony ty stroje taky něco stojí. Hilti, Miele, abych zůstal u zmiňovaných praček a el. nářadí jsou stále opravitelné a stále drží. Kdo tyhle značky má doma?
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: kde se vyrábí NAREX?

#51 Nový příspěvek od Fizz »

Přesně tak.

Že si spousta lidí kupuje šmejd jen proto ze je levný není argument. Spíš je trh složitější, výběru produktu je zteba věnovat čas, projít recenze, vlastnosti,... Většina lidí koupí to levný nebo to nejvíc "barevný". Spousta prostě nedokáže vyselektovat vyrobek který bude vyhovovat.

Třeba aktuálně mletý respiratory n95, když si dovezes suto z nemecka, jeho TÜV (STK), ti ti nikdo neuzná, ale najednou stačí asijská norma na ochranou zdravotní pomucku, kterážto je už z principu nedostatečná a nevhodná, a české vyrobky které klidně snesnou označení světové špičky lidi nechtějí protože jsou o dve koruny dražší, ale ty splní nejpřísnější normy, a jen laboratorní testy a následná certifikace vyrobce je v řádu miliónů než to můžeš pustíte na trh. Takže po mnoha obstrukcích ze strany systému a milionových plateb můžeš prodávat. Číňan nic takového nemá, nedělá, a prodává veselé pořád, a navíc to i lidi kupují. Kde je chyba?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: kde se vyrábí NAREX?

#52 Nový příspěvek od oco13 »

A čo takto argument, že kupujem lacné veci aby mi nebolo lúto ak o ne prídem a nemusel ich šetriť. V motorových pílach som tým už známy- kupujem Hechta , pretože viem že s ním budem rezať aj do zeme, že s ním každú chvílu švihnem beton. Pri pile za stovku je mi to jedno ak by som mal Stihla za 400 tak sa s ním bojím aj píliť.
Do auta za 500 eur bez obáv naložím 2 furiky hnoja alebo živé prasa, čo by pri aute za 15 tisíc išlo ťažko. Rovnako sa príliš netrápim s predpismi - pozor nech si dávajú tí čo majú pekné nové autá, nezamykám ho, a je mi jedno kde a ako parkujem.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: kde se vyrábí NAREX?

#53 Nový příspěvek od chobotek »

O tom s tebou snad nikdo nepolemizuje, na trhu je krámů pro tvoji potřebu dostatek, ne? A teď si představ, že by ti to zlá EU zakázala vyžadováním nějaké minimální kvality (v praxi mi není jasné, jak by se to definovalo a vynucovalo). To by zas bylo keců, co?
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: kde se vyrábí NAREX?

#54 Nový příspěvek od oco13 »

Chobotek- to je len uhol pohladu . Aj auto za 500 eur prejde cez stk a po ceste môže jazdiť rovnako ako auto za 50tisíc eur. Barák postavíš za 20 tisíc ale aj za 2 miliony. A karbobrúsky či od narexu alebo od hilti ak ti padne z lešenia umrie jedna aj druhá.
Len som nejako nepochopil to s vyžadovaním minimalnej kvality - to mi prosím vysvetli.
Ešte sa vrátim k tomu Hechtu - bežná záruka je tri roky a môžeš si doplatiť na 6 rokov. Ale ak si aj doplatíš pila je stále tá istá , takže výrobca si je zrejme istý že väčšina tých výrobkov 6 rokov vydrží. Moja pila je toho svedkom, lebo drží už 4tý rok pri mojom sposobe používania.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: kde se vyrábí NAREX?

#55 Nový příspěvek od chobotek »

Já to mám vysvětlovat? Podívej se, co píše z4011be výše (i jiní jinde). Já jsem proti podobným regulacím.
A znovu, tvůj úhel pohledu ti snad nikdo nebere, ne? Jen, když dovolíš, to budu nadále dělat po svém - mě se totiž se šmejdem nedělá dobře. A pilu mám od roku 1992 ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: kde se vyrábí NAREX?

#56 Nový příspěvek od Fizz »

Nikdo nepsal ze s laciným vyrobkem nemůžeš být spokojený.

Alespoň základní parametry musí být ok, nevo by jsi chtěl pilu jde se řetěz točí obráceně?

Na pile to poznáš, na spoustě výrobku jsou vlastnosti "neviditelné", bez certifikace věrohodnou zkusebnou jsi někde hluboko ve tmě. Ne vse co výrobis s urcitym ucelem tomu účelu může sloužit.

Tak čti co píšeme, rozmanitost trhu je velká, vyber si co tu vyhovuje, nicméně je to tvoje zodpovědnost, dřív tu zodpovědnost nesl většinově výrobce, dnes je na tobě abys zodpovědně řekl zda ti ti stačí/vyhovuje, protože blbý výrobek musí ještě blbec koupit.

Jen dodám že blbý neznamená levný a také že levný neznamená blbý.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: kde se vyrábí NAREX?

#57 Nový příspěvek od oco13 »

chobotek píše: úte úno 23, 2021 9:28 am . A pilu mám od roku 1992 ;-)
Vidíš, vidíš o tomto točím 8) - ak by som si poničil trafo čo som kúpil ešte ako mládenec tak plačem dva dni a trhám si vlasy.
Pre svoju duševnú pohodu si preto kupujem veci za ktorými plakať nebudem. Tak okolo roku 1990 mám aj vrtačku práve Narex - je pekne uložená v skrini a zakrytá handrou aby sa na ňu neprášilo, na vrtanie stačia šunty.
Nakoniec len perlička - strašne dávno mi kamarát nechal vrtačku ktorú vytiahol v Taliansku zo smetiaka, lebo chcel z nej dlhý kábel. Tá vrtačka neznámeho mena a povodu vrtá už dobrých 15 rokov a do smetiaka sa jej nejako nechce.

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: kde se vyrábí NAREX?

#58 Nový příspěvek od fikejz »

Fizz píše: úte úno 23, 2021 8:22 am Že si spousta lidí kupuje šmejd jen proto ze je levný není argument. Spíš je trh složitější, výběru produktu je zteba věnovat čas, projít recenze, vlastnosti,... Většina lidí koupí to levný nebo to nejvíc "barevný". Spousta prostě nedokáže vyselektovat vyrobek který bude vyhovovat.
Ono je docela problém (ne-li nemožné) dopředu zjistit jak moc je který stroj servisovatelný, jak jsou na něj dostupné ND, to je první věc a druhá, je že cena výrobku dnes zdaleka nemá přímo úměrnou souvislost s kvalitou a mnohem častěji souvisí víc se "značkou". Například jsem měl ty vrtací šroubováky Narex, výkon nic moc, ale šlo na tom skoro všechno opravit, vyměnit (odšroubovat sklíčidlo byla tedy pakárna, ale šlo to). Teď mám DEWALT a po záruce přestal šroubovák komunikovat s baterií - strčíš do něj baterku rozsvítí se ledka osvětlující pracovní pole a dokud svítí lze používat i šroubovák, jak zhasne musíš baterku nastartovat v druhém (zajímavý je, že když ledku nenecháš zhasnout a baterku vytáhneš po zastrčení zas jede, když zhasne tak pomůže jen to "nastartování"). Soused elektrotechnik se na to kouknul a: "elektronika je jeden celý blok zalitý v plastu uložený v rukojeti = jedině celé vyměnit" = 1/3 pořizovací ceny.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

z4011be
Příspěvky: 1999
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: kde se vyrábí NAREX?

#59 Nový příspěvek od z4011be »

chobotek, v Ásii, především v Číně. Pokud jsou schopni udělat, přesněji zkopírovat cokoli, v jakémkoli množství, tak asi nebudou trpět nedostatkem výrobních kapacit.

Zákazník může vyžadovat co chce, ale má šanci koupit kvalitu ? Ano, Miele je kvalita, která jde opravovat i v případě starších modelům, sám tuhle pračku mám.

Co jiná elektronika ? Televize, lednička, počítače, bojler, ... Má člověk možnost vybírat z kategorie šmejd a kvalita ? Nemá, žádný eshop nemá u popisu, že takhle značka, řada je kvalitnější, ale dražší, zatímco jiná je spotřebák, by´t za nižší cenu. Jsou někde informace, že tenhle výrobce bude držet náhradní díly třeba 10 let po ukončení výroby ? Nejsou, když se vyrábí v Číně, tak díly nemusí být ani za rok, protože fabrika začne lepit něco jíného.


S tou EU nemám pravdu ? Vždyť životnost a množství odpadu spolu souvisí tak moc, jako málo co dalšího. Z čeho bude více odpadu ? S pračkou, která vydrží 20 let a jednou se vymění programátor či motor, či z 3 praček, která žádná nevydrží dýl než 7 let ?

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: kde se vyrábí NAREX?

#60 Nový příspěvek od chobotek »

V jakémkoliv množství rozhodně ne. Do Číny část výroby zadáváme a není to tak růžové.

Ano, životnost a množství odpadu spolu souvisí. Širší pohled je ten, že ty výrobky taky někdo musí opravovat. To, že já nebo ty dokážeme opravit téměř cokoliv vůbec nic neřeší, protože je nás málo :D. A to pomíjím ekonomickou stránky věci. Když vezme servis 600Kč/h, pak existuje nezanedbatelná skupina výrobků, které tam nemá cenu vůbec nosit. Tady bys skutečně musel nasadit nějaké regulační opatření, neboli politické rozhodnutí.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“