Soustruh SU 50

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brit
Příspěvky: 955
Registrován: sob dub 16, 2011 4:41 pm
Bydliště: Nymburk

Soustruh SU 50

#1 Nový příspěvek od Brit »

Prosím o radu jak seřídit vůle vřetena u soustruhu SU 50. Mám sice nějakou dokumentaci od výrobce ale nejsem z toho nějak moudrý. Netuším kde hledat bajonetovou podložku o které se výrobce zmiňuje. Nevíte někdo jak na to?
Přílohy
IMG_9331.JPG
IMG_9317.JPG

capumpor
Příspěvky: 533
Registrován: stř srp 18, 2010 7:12 pm
Bydliště: Černý Vůl

Re: Seřízení vůle vřetena soustruhu.

#2 Nový příspěvek od capumpor »

Vzadu na vřeteníku je víčko a pod ním 4 matice, kterými se natahuje ložisko na kužel a tak se vymezuje vůle. O té bajonetové podložce se tam píše proto, že je potřeba nejdřív vyndat distanční kroužek, který je schovaný právě pod tou podložkou. Když se sundá příruba tak je tam imbus co drží bajonet aby se netočil dokola. Tak vytočit a bajonet posunout co nejvíc k víku ložiska. Pod tím je dělený distanční kroužek. Asi nepůjde ven, protože na něj tlačí ty stahovací matice. Tak povolit . Dvě matky jsou na přední ložisko, a dvě na zadní. Matice a kontramatice. Pak distanc vyrazit něčím do strany.
Stáhnout ložisko tak aby vůle byla 0.02 mm. Měřeno hodinkami na konci vřetena nebo kontrolním trnu a páčit třeba trámkem.
Pak změřit johansonkami jak se změnila mezera kde byl distanční kroužek a na magnetce nabrousit na tuhle míru. Vložit kroužek a dotáhnout matici a kontramatici. Podívej jestli v té dokumentaci není taková tabulka na stahování ložiska. Jak se vymezí vůle obroušením kroužku. V některých pasportech to je.

Uživatelský avatar
Brit
Příspěvky: 955
Registrován: sob dub 16, 2011 4:41 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Seřízení vůle vřetena soustruhu.

#3 Nový příspěvek od Brit »

Distanční kroužek šel ven poměrně snadno ale ta bajonetová podložka nebyla ničím zajištěná a ani tam není žádný otvor na zajištění. Shodil jsem univerzálu, povolil víko předního ložiska a posunul tu bajonetovou podložku co nevíc k víku. Pak jsem vyndal ty dělené kroužky a tím jsem skončil. Zítra bude pokračování. Díky moc za radu

Uživatelský avatar
Lojza2
Příspěvky: 236
Registrován: pon lis 03, 2008 6:57 pm
Bydliště: náchodsko

Re: Seřízení vůle vřetena soustruhu.

#4 Nový příspěvek od Lojza2 »

Zdravím,
jen tak ze zvedavosti, to hlavní válečkové ložisko má ten vnitřní kroužek nějak dělený?
Slunce už není středem sluneční soustavy, teď už to jsou prachy...

Uživatelský avatar
Brit
Příspěvky: 955
Registrován: sob dub 16, 2011 4:41 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Seřízení vůle vřetena soustruhu.

#5 Nový příspěvek od Brit »

Podle popisu ne.Jsou tam jednořadá Kuličková ložiska s větší axiální vůlí.

jvz
Příspěvky: 2
Registrován: pát zář 21, 2012 9:51 am
Bydliště: č.lípa

Re: Seřízení vůle vřetena soustruhu.

#6 Nový příspěvek od jvz »

Ahoj,
mám soustruh SU 32 a stejný problém se seřízením vůle vřetena a výměnou zadních ložisek.
Myslíš, že je vřeteno řešené stejně jako u SU 50, nemohu sehnat dokumentaci a dají se zadní ložiska vyměnit bez vyjmutí vřetene?
Jirka

capumpor
Příspěvky: 533
Registrován: stř srp 18, 2010 7:12 pm
Bydliště: Černý Vůl

Re: Seřízení vůle vřetena soustruhu.

#7 Nový příspěvek od capumpor »

U su32 je to poněkud obtížnější. Ložiska totiž nejdou seřídit, když je vřeteno v soustruhu. Musí se rozebrat páka na předlohu. Pak sundat přední dekl na vřeteníku. Dát dolu se musí i přední dekl pod sklíčidlem. Pod ním je oz. kolo a to má tři díry. Vytočit 3 imbusy. Na vytažení vřetene se dobré si udělat ze závitovky 3 vytahováky a tím ho vytáhnout z vřeteníku. Označ si taky polohu jak to bylo kvůli trefování šroubů.
Ložiska se stahují zase maticemi. Ty jsou jištěné mb podložkou. Já když jsem si to dělal tak jsem si upnul vřeteno za díry pro přírubu na stůl frézky a udělal jsem si na to klíč abych ty matky nerozmlátil. Jsou tam dvě kosoúhlé ložiska a jedno dvouřadé válečkové. Vůle se pak musí změřit mimo soustruh. Distanční kroužky pro kosoúhlé ložiska bych radši neobrušoval. To bych je radši vyměnil za nové.
Dokumentaci má Tumlík.

jvz
Příspěvky: 2
Registrován: pát zář 21, 2012 9:51 am
Bydliště: č.lípa

Re: Seřízení vůle vřetena soustruhu.

#8 Nový příspěvek od jvz »

Dík za odpověď, kdo je prosím tě Tumlík? Rád bych od něj dokumentaci koupil.
Jirka

capumpor
Příspěvky: 533
Registrován: stř srp 18, 2010 7:12 pm
Bydliště: Černý Vůl

Re: Seřízení vůle vřetena soustruhu.

#9 Nový příspěvek od capumpor »

On ti jí dá zadarmo :) http://www.tumlikovo.cz/download/

Uživatelský avatar
Malej Peťa
Příspěvky: 560
Registrován: stř pro 04, 2013 6:49 pm
Bydliště: Němčany

Re: Soustruh SU 50

#10 Nový příspěvek od Malej Peťa »

Zdar pánové, omluvte můj blbí dotaz. Koupil jsem su50 a rád bych se optal, jak se z pinoly vytahují nástroje, např. hrot. Jsem zvyklí, že z většiny soustruhů je vytlačí šroub pinoly koníku, na mém to nějak nefunguje.
Díky za odpovědi.
Správnej chlap má umět všechno, i když to zkurví!

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruh SU 50

#11 Nový příspěvek od Britt »

Tak je něco špatně, protože normálně ti to vyjede, když dojedeš na zadní doraz. V některých pinolách bývá takový kámen, který ti vyrazí nástroj, ale já jsem to na svém SUčku neřešil, protože mi chodilo v pohodě.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Malej Peťa
Příspěvky: 560
Registrován: stř pro 04, 2013 6:49 pm
Bydliště: Němčany

Re: Soustruh SU 50

#12 Nový příspěvek od Malej Peťa »

Díky za info. Šroub nevypadá být poškozen, a víc jsem to zatím nezkoumal. Možná tam "kámen" byl, ale mohl se ztratit při stěhování. Zkusím tam něco vymyslet.
Správnej chlap má umět všechno, i když to zkurví!

Uživatelský avatar
Malej Peťa
Příspěvky: 560
Registrován: stř pro 04, 2013 6:49 pm
Bydliště: Němčany

Re: Soustruh SU 50

#13 Nový příspěvek od Malej Peťa »

Zdarec ve spolek, opět připojím hloupý dotaz. Nemohl by mi někdo z vlastníků SU50 vyfotit kličku malého (úhlového) suportu s nějakým rozměrem. Mi chybí a chtěl bych si ji udělat co možná nejpodobnější. Klidně do zprávy.
Děkuji Vám.
Správnej chlap má umět všechno, i když to zkurví!

Uživatelský avatar
traktoor
Příspěvky: 1
Registrován: úte lis 19, 2019 6:08 am
Bydliště: Opava

Re: Soustruh SU 50

#14 Nový příspěvek od traktoor »

Ahoj borci, dovolím si zde navázat dotzazem k SU 50, protože tu vidím odpovědi chlapů, co se v tom vyznají. Mám netěsnost na vřetenu. Videjko viz odkaz.

https://youtube.com/shorts/WwE8NPPof1k?feature=share

Co se s tím dá dělat? Přes ten malý kulatý prohlížecí otvor není vidět, že by to vevnitř bylo nějaké ucpané. Jakým způsobem se dá to vřeteno rozebrat, abych se dostal zvenku k tomu ložisku přes které to teče? Je to novější typ vřetena (ten co se k němu sklíčidlo nešroubuje). Fotku detailů na požádání dodám.
Díky moc všem za každou radu! Tom
RS09 GT124 zelený

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“