Ohýbání plechu - ohýbačky

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
olin
Příspěvky: 990
Registrován: ned črc 08, 2007 11:17 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Ohýbání plechu - ohýbačky

#1 Nový příspěvek od olin »

Nevím, jestli to sem patří. Když potřebuju ohnout nějakej plech, tak to řeším tak, že ten plech upnu do svěráku mezi dva vingly přišroubované k sobě. Je to dost nepohodlný způsob a má v sobě určitý omezení. Proto si pohrávám s myšlenkou, jak si to zjednodušit a na webu jsem si našel plánky na samodomo ohejbačku. Není to na žádný profi ohejbání ale na takový to domácí sem tam....
Přílohy
P3210024.jpg
f47c_1.JPG

[Přípona pdf byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

[Přípona pdf byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

[Přípona pdf byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

sample.gif
172249-brake4.jpg
172249-brake4.jpg (8.93 KiB) Zobrazeno 11362 x
172246-brake3.jpg
172244-brake2.jpg
172240-Brake1.jpg
Dejte mi na to pár lidí a já to udělám.....
PRSKAVEC

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: ohýbání plechu

#2 Nový příspěvek od rezis »

Sice taky nevim jestli to patri sem. Ale kazdopadne díky za kazdý dobrý napad. 8)
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 307
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: ohýbání plechu

#3 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Je to pěkný a o něčem podobném už delší dobu uvažuju. Jenom si nejsem jistý, jestli je u té Tvé ohybačky možné taky posouvat i to otočné pravítko podle síly materiálu. Mě připadá, že je na čepech napevno. Při ohýbání truchu silnějšího pechu to bude problém.

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: ohýbání plechu

#4 Nový příspěvek od bastardtraktor »

V udělej / urob si sám
je myslím několik návodů na ohýbačky
jedna z nich je velice silná a skoro dokonalá - podobná , jako takové ty nelitinové, ale svařené se i prodávají v obchodech za cca 20 až 30 tísíc a nejsou o nic lepší.
Jezdím si ohybyt ke kamarádovi klempířovi - ten takovou 2 metrovou svařenou z obchodu má je to v pohodě, tak do 1 mm plechu.
Na silnější plechy je potřeba udělat nějakou užší jak na šíři 2 metry - třeba metr a pak je to taky v pohodě, ale pak už je třeba štělovat vzdálenost mezi paknami podle síly plechu.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
olin
Příspěvky: 990
Registrován: ned črc 08, 2007 11:17 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: ohýbání plechu

#5 Nový příspěvek od olin »

Zetor2011 píše:Je to pěkný a o něčem podobném už delší dobu uvažuju. Jenom si nejsem jistý, jestli je u té Tvé ohybačky možné taky posouvat i to otočné pravítko podle síly materiálu. Mě připadá, že je na čepech napevno. Při ohýbání truchu silnějšího pechu to bude problém.
Na to se může přizpůsobit pravítko, který zajišťuje materiál zhora. Může se udělat posuvný a s dorazama stavitelnejma na šroub.
:)
Jinak těch plánů (mnohem dokonalejších a propracovanějších ohejbaček) mám v PC kvata, ale všechno jsou PDF soubory o velkosti větší než 1MB, takže je nemůžu dát na fórum.
Mám i nějaký plánky na ohejbačky trubek, hydraulický lisy, přívěsný vozejky, motokáry, traktory, frézy, kultivátory a plno dalších věcí, který chci taky později hodit na fórum.
Dejte mi na to pár lidí a já to udělám.....
PRSKAVEC

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 307
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: ohýbání plechu

#6 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Oline a je možné nějaké návody najít na internetu?

Uživatelský avatar
olin
Příspěvky: 990
Registrován: ned črc 08, 2007 11:17 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: ohýbání plechu

#7 Nový příspěvek od olin »

Zetor2011 píše:Oline a je možné nějaké návody najít na internetu?
Je, ale hledá se blbě, protože málo co je free. Vesměs je to všechno placený. Dá se ale najít i to co je placený, že už to někdo stahnul a dal třeba na rapida, nebo torenty... Na co potřebuješ návod? Třeba ho mám..
Něco mám jen jako návod, jak přibližně a z čeho co postavit. Něco ale mám jako kompletní plány i s kótama. Jen ne všechno je v mm, něco je bohužel v palcích. To ale není problém, protože na webu snadno najdeš pevodníky jednotek.
Dejte mi na to pár lidí a já to udělám.....
PRSKAVEC

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 307
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: ohýbání plechu

#8 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Chtěl bych si udělat tu ohýbačku na plech. Jen něco menšího : šíře asi 500mm, tl. plechu asi do 1,5 mm.

Uživatelský avatar
olin
Příspěvky: 990
Registrován: ned črc 08, 2007 11:17 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: ohýbání plechu

#9 Nový příspěvek od olin »

Zetor2011 píše:Chtěl bych si udělat tu ohýbačku na plech. Jen něco menšího : šíře asi 500mm, tl. plechu asi do 1,5 mm.
Vždyť přesně tomu odpovídaj výkresy sm_brake_1.pdf a sm_brake_2, který jsou mezi obrázkama nahoře. Ani nemusíš převádět z palců na mm a máš tam i rozměry. S materiálem y taky nebyl problém, stačí ti kus vinglu a plocháče... 8) Nebo mi napiš adresu a já ti pošlu na mejlíka PDF (2,66Mb) s jednou extrémě jednoduchou z kusu vinglu a piánovýho pantu...
Nebo nám ofocenou knížku (asi 70Mb), kde je jena docela pěkně propracovaná.
Dejte mi na to pár lidí a já to udělám.....
PRSKAVEC

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: ohýbání plechu

#10 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Zetor2011 píše:Chtěl bych si udělat tu ohýbačku na plech. Jen něco menšího : šíře asi 500mm, tl. plechu asi do 1,5 mm.
Na tohle mam jen takový forrichtuňk udělaná na hraně těžkého ocelového stolu cirkulárky.
Ale je jen na běžný tenký klempířský pozink plechy šíře 1,3 metru.

Ono taková ohýbačka zabere taky spoustu místa, misí mít také nohy či jiný podstavec a na práci s ní je třeba mít o dost místa kolem. A v každé dílně nění dost místa na všechny ty věci. Tak je docela dobrý jí takto třeba s něčím zkombinovat.

Ale když dělam neco z dvoumetrových tabulí, tak jezdím k tomu kámošovi klempířoví. Třeba všechno oplechování na střeše Muzea traktorů dom. výroby i na baráku z AL plechu třeba na tý věžičce, oplechování štítů atd jsem si ohybal všechno jedině sám. Ono na tom nic složitého není. Je třeba ale vědět a dělat o desetinky i jemně konichý tvary, aby šly do sebe plechy třeba na štítě navazovat -zasunovat.

Ale třeba na karosování traktorků bych chtěl dělat ohyby třeba s radiusem a na to je třeba nějaký forrichtuňky / přípravky /. To má zase kamarád zámečník včetne válcové stáčečky na které se dal stočit neken plocháče a tyčoviny , ale postupným stáčením i slabší trubičky a jeklíky . To je fajn věc !! To mě baví.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 307
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: ohýbání plechu

#11 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Omlouvám se, ale ty soubory o kterých píše Olin mi nejdou otevřít. Zas nějak zlobí počítač.

Uživatelský avatar
olin
Příspěvky: 990
Registrován: ned črc 08, 2007 11:17 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: ohýbání plechu

#12 Nový příspěvek od olin »

bastardtraktor píše: To má zase kamarád zámečník včetne válcové stáčečky na které se dal stočit neken plocháče a tyčoviny , ale postupným stáčením i slabší trubičky a jeklíky . To je fajn věc !! To mě baví.
Taky není problém vyrobit...
Přílohy
053.jpg
pbender_3d_01.gif
roller-machine-3d-Model-1.jpg

[Přípona pdf byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

4b.jpg
Dejte mi na to pár lidí a já to udělám.....
PRSKAVEC

Uživatelský avatar
adam125
Příspěvky: 788
Registrován: úte říj 21, 2008 5:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: ohýbání plechu

#13 Nový příspěvek od adam125 »

Tak něco podobneho akorat z origo ohybačky mam doma, chybi už jenom pořadna pistnice, kde jsi vzal tu pulřemenici?

Uživatelský avatar
Landsverk
Příspěvky: 273
Registrován: stř říj 22, 2008 7:15 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: ohýbání plechu

#14 Nový příspěvek od Landsverk »

8) Dvě ohýbačky pro inspiraci z urob si sám.
Přílohy
DSC00571.JPG
DSC00572.JPG

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 307
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: ohýbání plechu

#15 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Tak ta hořejší ohýbačka, to je paráda. Ta by úplně stačila, šířka 550 mm. Jak budu mít čas, tak se do toho po chvílích dám.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“