Kotoučový katr

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: KOTOUČOVY KATR

#1 Nový příspěvek od radas »

kdysi jsem ho měl kotouč 800 mm výroba pilana hulín motor 7,5 kw spouštění přes Y/D později přes fr. měnič hřídel byl průměru cca 50 mm domky s ložisky a konusovým kroužkem řemenice 4 drážky kolejnice z T profilu co se používají na vedení výtahu štelování šířky fošny závitovou tyčí počet vozíků 3 upevnění kulatiny hřeby /jak jsou na branách na vláčení / nákres pohledám do řezu to táhlo lanko a takový mrňavý navijáček s volnoběžkou pro zpětný chod

pro44
Příspěvky: 4
Registrován: úte říj 21, 2008 7:39 pm

Re: KOTOUČOVY KATR

#2 Nový příspěvek od pro44 »

Zdravim také chci pridat nejaky obrazek po domacku vytvoreneho katru,tento katr je urcen jen na tramy.
katr1.JPG
katr2.JPG

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: KOTOUČOVY KATR

#3 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Tak to je vlastně hranolovka - že ??
Na tom se dělaj asi klavně slabší kusy - ne ?
Nechal jsem si něco řezat u jednoho pána na kranolovce z modřína a pěkně mě to naštvalo - řeže to křivě.
Jinak stavba samodomu hranolovky je fajn nápad.
ooooooooooooo

pro44
Příspěvky: 4
Registrován: úte říj 21, 2008 7:39 pm

Re: KOTOUČOVY KATR

#4 Nový příspěvek od pro44 »

Ano je to jen na tramy,jestli si myslis ze to reze krive tak te vyvedu z omylu!rezu nekdy 6m tramy treba 12/12,rezal jsem i 18/18 a byl u me kamos,ktery ma pasovou pilu a docela cumel jakou ja mam rovinu oproti nemu!!!!jasne ze to jde nekdy do vrtule ale to ti udela kazde drevo kdyz je syrove tak pracuje.rovina zalezi hodne na tom jak mas rovnou drahu,pak to reze jako fik!

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: KOTOUČOVY KATR

#5 Nový příspěvek od ota »

Tady záleží hlavně jak máš nabroušenou pilu, vyrovnanou dráhu, což by měla být samozřejmost. Stane se že řežu fošny a třeba 6 m dlouhý. Na začátku se začne rozevírat a ke konci to svírá. Fošna má přesnou míru, ale je to luk třeba do půlky na jednu stranu a od půlky na druhou. To je daný dřevem a s tím nic neuděláš.Někdy je to točák, to už je vidět na kuláku jak je rostlej do šroubovice a potom když to odřízneš párkrát, tak to nadělá vrtule. Nebo třeba po 14 dnech od nařezání to rovnám do štosu a teprve po rozrovnání jsou to luky, když řežu tak po nařezání je to rovný a potom po čase hrůza. Když je tupá pila, tak to třeba kličkuje jako bejk. Taky se mi to párkrát stalo a to pila tlačí proti, že to dopředu nechce za svět jet.

pit
Příspěvky: 10
Registrován: stř říj 29, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Kotoučový katr

#6 Nový příspěvek od pit »

Ahoj, nadávno jsem zakoupil kotoučový pojezdový katr na pořez kulatiny. Jedná se o kolejnice na pražcích a po nich jezdí vozík s motorem a kotoučem. Nemáte někdo zkušenost s tímto strojem, např. jakým směrem řezat, jak nejlépe uchytit klády, otáčet je v úpínacích atd.
Přílohy
474713573.jpg

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Kotoučový katr

#7 Nový příspěvek od sychrovak »

ahoj je třeba mít silný motor,mám 8 Kw na katru s pilou Hanibal 900 mm a otáčky 1900 ot/min.
Docela by to chtělo silnější,ale nestěžuji si jako rekreační pilař. :)
Nejdříve jsem řezal od spodu,tedy jezdil do klády,občas to koplo a nadřel jsem se.Teď jezdím po směru a jen pilu přibržďuji.Řezat sirové je dobré,ale soušky??? nic moc.
Dříve při řezání tvrdšího otec chodil s konví a políval,dnes tam mám nádobku a hadičku,je to lepší.Jezdím po íčkách a vůle minimální.
Foto nemám možná časem.Zatím ahoj.
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

pit
Příspěvky: 10
Registrován: stř říj 29, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kotoučový katr

#8 Nový příspěvek od pit »

Super ja mám motor 7.5 Kw tak uvidím. Jak to mýslíš tan směr jízdy. Buď pilu tlačím dopředu a nebo ji tahám, ale musím přehodit fáze a otočit kotouč. Já to mám teď nastavené na tahání. Takže se postavím na konec klády a celou pilu taham za sebou. Nevím co je lepší musím vyzkoušet i druhou možnost.

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Kotoučový katr

#9 Nový příspěvek od sychrovak »

Abych to uspřesnil...........pila se točí jedním směrem a když tahám za sebou tak mi řeže od spodu nahoru to znamená ,že se nadřu.Když tlačím před sebou kotouč se stále točí stejně,akorád má snahu po té kládě přeběhnout a to je ten moment když ji spíše přibržduji a nenadřu se.
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#10 Nový příspěvek od ota »

Musí se Ti točit pila tak, jakej máš závit na hřídeli, aby se dotahoval. Kdyř dáš opačně, než je závit, než si pořádně řízneš, povolí se Ti pila a bude se protáčet na hřídeli. Musí se točit tak, aby se matka zatahovala. Já mám motor 11 kW/ 15 koní. Pila hanibalka, průměr 80 cm, otáčky 900/ min, síla pily 5 mm, šraňk 8 mm. Když ořežu kulák a řežu fošnu a záber je do průměru flančen co držej pilu 31,5 cm a posuv na stupeň 4 a bude to borovice, tak ten motor zastavím na sukáči jako víno. Musím jet pomalejc. Taky se mi točí pila od spodu nahoru proti kuláku co leží na prokladech. Po kuláku jsem to nezkoušel, akorát když náhodou nepoodjedu při návratu vozíku s pilou od kuláku a pila trošku bere tak by mě vozík porazil, jakou to má sílu. Jo jěště informace, když máš ostrou pilu a nabrousí Ti ji fachman podobnej co mi taky brousí a šraňkuje, nebudeš potřebovat nikdy žádnou vodu, nebo chlazení. Mám pilu už pěknej pátek, nedávno prošla modernizací ( posuvy, kryty, pojezd ) ale nikdy jsem neměl potřebu chladit, nebo lejt vodu do pily. Potom musí všechno reznout ne?? Když budeš mít dobře nabrosíno, našraňkováno, tak pila pojede dobře. Řezal jsem strašnou spoustu dřeva, jehličnany, ovocný, listnáče, okrasný. Taky se to tady už řešilo dříve. Pár obrázků, ale už jsem je sem někam dával dříve. Jsou tam upínače na kuláky, pojezd po trubkové dráze, hydraulická manipulační ruka.
Přílohy
P7290301.JPG
P7290302.JPG
P7290307.JPG
P5160043.JPG
P5240002.JPG
P5290004.JPG
P5310001.JPG

pit
Příspěvky: 10
Registrován: stř říj 29, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kotoučový katr

#11 Nový příspěvek od pit »

Díky všem za rady, kdy ještě někdo chtěl připojit svou zkušenost s řezáním rád si ji přečtu.

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Kotoučový katr

#12 Nový příspěvek od sychrovak »

ota: Ahoj,upínáky mám stejné ale trocha k té vodě,ta se nelije kvůli tomu,že by byla tupá pila.Jde to líp hlavně když se řežou soušky.Pamatuji jako dítě,že na klasickým katru při řezání tvrdého občas lili kropičkou.Hřídel mám origoč z katru a otáčky 1900 propočítané z výzkumného ústavu dřevařského.Ale každý má jiné zkušennosti.Tak zatím ahoj
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: Kotoučový katr

#13 Nový příspěvek od ola »

Ahoj,také sem tu už o tom něco napsal,dráha mi už sice zhnila a už sem ji neobnovoval ale nařezal sem toho za ten čas kubíky.Kotouč se také točil od spoda na horu a u souseda který to má skoro stejný jak sem měl já sem blejskl ty uchyty.Kláda se vždy uchytla,obřezala,uchyty se povolily,odsunula se kláda,vrátila se pila,klada se otočila na řez,uchytla se a zase odřezal odkorek,když se obřízla ze třech stran tak se už řezaly podle dorazu desky nebo třeba fošny a nebo se obžízl hranol.Vodu sem také nikdy nepoužíval ale na ty sušky by to mohlo být prima protože když je to suché tak to jenom zvoní,snád by to mohlo jít i trochu lehčeji,ani by se tolik neprášilo a možná by se na ní ani tak netupila pila.Jo motor 10 kw, točky 1460 a příruba na pilu přímo na motoře.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

pit
Příspěvky: 10
Registrován: stř říj 29, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kotoučový katr

#14 Nový příspěvek od pit »

Jo ty upínáky vypadají zajímevě udrží to kládu na pořádek. Zatím to vypadá, že většína z vás řeže odspodu nahoru. Nemá kláda tendenci se zvedat. A při tom řezu jdou piliny přímo na tebe nebo to taháš a zůstavají vzadu.

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: Kotoučový katr

#15 Nový příspěvek od ola »

Ahoj,když ty kramle uděláš dostatečně silné tak se to ani nehne.Pila se tlačí a ty řeziny přeletí krytem na zadní stranu a tam je takové korýtko do boku kterým ty řeziny lítají vedle klády na zem.Bez toho korýtka by to zůstavalo na té kládě a při otáčení by se sypaly pod ni na ty trámky a pokud by se to neodmetalo tak by to dělalo bordel v mírách.Samozřejmě že tam sem tam nějaká řezina spadne tak ji rukou odhrábneš.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“