Kotoučový katr

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
chemic
Příspěvky: 330
Registrován: úte bře 20, 2012 7:55 pm
Bydliště: pustimer

Re: Kotoučový katr

#151 Nový příspěvek od chemic »

Kluci pokud by někdo chtěl stavět katr podle USS mám tu nějaký díly ze zrušeného

Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Re: Kotoučový katr

#152 Nový příspěvek od P.S. »

Jaký kotouč do pily je lepší hanibal nebo zuby klasicky?

jojof
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 11, 2011 9:15 pm
Bydliště: orava,slovensko

Re: Kotoučový katr

#153 Nový příspěvek od jojof »

Hanibal 8)

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Kotoučový katr

#154 Nový příspěvek od 123 »

No, mě to zas tak jednoznačné nepřipadá, ono podle toho co a jak řežeš a taky jak máš na pile silný motor.
Hanibalka sice třeba v mokrém tlustém líp vyhazuje piliny - nedusí se v řezu tolik, ale zas má větší odpor a otupí se dřív než kotouč bez mezer. A na tvrdé a zaschlé mi subjektivně připadá plný kotouč lepší. Mě se tedy osvědčilo mít obě a podle potřeby je měnit, ale mám to jen pro sebe a na občasné pořezání, tak jednou do roka.
Přikládám fotky z posledního řezání, kotouč jsem měl pěkně čerstvě nabroušený, byla to první kláda, no a bylo - zarostlá střepina
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#155 Nový příspěvek od ota »

Já mám jen Hanibalky dvě. Mám tu sice i klasickej kotouč, ale 900 mm průměr a zatím jsem ho tam neměl. Jednou jsem ořezával sousedovi sloupy. Řekl jsem mu, aby si přinesl ale kotouč. Že by tam mohl být hřebík, nebo i kamínek a nemíňím si zkurvit kotouč. Tak si donesl svůj klasickej kotouč. Ořezal jsem mu ty sloupy tím. Jedinej rozdíl byl, že jsem musel víc tlačit do vozíku.
Už jsem tu několikrát psal, alfa omega řezání je správně naostřený a našraňkovaný kotouč. To je první věc od které se to všechno odvijí. Bohužel můj brusič před pár roky zemřel. Nikdo jiný z asi 5 rádoby brusičů to neuměl jak on. Od něho kotouč nikdy neměl s ničím prolém. Mokré, suché, od smrku po akáty, nevím ani jaké druhy dřev jsem pořezal. Nikdy nic.
Jednou jsem taky fiknul do kulky. Přišel k nám dědy kámoš Pepík, starej flinťičkář a povídal, že je to z 1 světoví války. Byla to kulka dlouhá jak cip. A byla tvrdá jak štolverk. Jakože ocelová, snad jak kalená. No pila tupá hned. Kulku jsem přeříznul. Než jsem stihnul couvnout, bylo to. Proto je dobré mít pily aspoň dvě. Přehodíš a můžeš pokračovat. Když si tedy nebrousíš sám. Protože brusič mi to políznul až v týdnu. A tak druhá pila a mohl jsem pokračovat. Jinak jsem to mohl zbalit a jít dom.

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Kotoučový katr

#156 Nový příspěvek od Pavel »

pouzival sem kotouc klasyku prumer 60 ma hrubsi zub brusyc ho nabrousyl a rezal sem snim myslivcum drevo na posedy ted uz to nedelam vysy na tramu

RoyRoys
Příspěvky: 2
Registrován: sob dub 10, 2021 9:19 pm
Bydliště: Košice

Re: Kotoučový katr

#157 Nový příspěvek od RoyRoys »

Zdravím Vás, neviem či je toto fórum ešte aktívne ale vyskúšam.
Potreboval by som pomôcť ohľadom uloženia koľajníc.
Kúpil som gater kolajovy. Cely si ho revonujem a premazujem atd. pred prvým spustením.
Potreboval by som ukážku alebo aspoň napísať ako mám uložiť koľajnice. Chcel by som zakiať DTčka do nich dať závitovku a dať matice pod koľaj a nad ňu. Koľaj je L profil. No ako dávať guľatinu? Do akej výšky dať koľaje ?
Ďakujem za rady,fotografie,nápady. Som v tom začiatočník a chcem to mat spravene na 100% aby sa to neprerabalo stále.
Budem Vám veľmi vďačný.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Kotoučový katr

#158 Nový příspěvek od winch »

Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Kotoučový katr

#159 Nový příspěvek od bourač »

je třeba vědět - jak dlouhé ty koleje jsou? Jak dlouhé budeš řezat kmeny? A jaký max průměr? Jde hlavně o hmotnost toho dřeva.
Dále konstrukce katru - kláda leží vedle kolejí nebo mezi nimi? Posouvá se kotouč nebo kmen (při řezání)?
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

RoyRoys
Příspěvky: 2
Registrován: sob dub 10, 2021 9:19 pm
Bydliště: Košice

Re: Kotoučový katr

#160 Nový příspěvek od RoyRoys »

Zdravím,
dlhšia koľajníc je 6m takze budem rezať 5m guľatinu.
List je 750 hanibalka. Takze guľatina bude mihla byt max do 35cm. Guľatina ide vedľa gatru. Mám tam 9kw motor. Viem chodiť s listom do strany. (Vysuvat) takze šírku dosák alebo hranolu.
Ďakujem

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Kotoučový katr

#161 Nový příspěvek od Killer Koly »

RoyRoys : predpokladam, ze mas neco podobneho. par odpovedi najdes v tomhle videu https://www.youtube.com/watch?v=LCyZ9vz-ZJM
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#162 Nový příspěvek od ota »

Zajímavá technika na tom videu! Jede pospátku a pila se točí opačně. Mám to obráceně. Pila se točí proti kuláku a jedu při řezání dopředu. Nevím, nevím, jestli bych to ubrzdil jet opačně. Mám tam 11 kW motor a 800 mm hanibalku. Kolikrát když je to křenčák a couvám na začátek klády a pila chytá zubama o upnutej kulák mám to co ubrzdit. Dělám to tak, že odjedu o půl otáčky kolečka ( 3 mm ) kotoučem od kuláku a pak najedu naspátek. Mám tedy odjíždění a přijíždění na motor. Mám na motor i pojezd vozíku s motorem a kotoučem. Je to docela znát. 8)
Vůbec nelze počítat mám kotouč a dráhu takhle dlouhou uříznu takhle dlouhej trám. Je tam potřeba místo pro vozík s kotoučem z kraje a na konci zase dořez. Takže já mám koleje dlouhý 8m a uříznu 6,3m maximálku. Jde i delší kus dát, ale musel bych to na konci doříznout třeba motorovkou. To už jsem taky dělal. Klučina chtěl 6,5m a kousek se dořezával motorovkou. Ideální koleje jsou 10m dlouhý, pak je plac akorát. Když otáčím kulák nevypínám motor, nechávám pilu točit. Proto potřebuju o kousek větší plac. Aby byl kotouč kousek mimo kuláku. Protože když bych vypínal a zapínal je to šprajc na jistič a občas to prostě spadne při zapínání. Asi je tam nějaké nerovné místo v tom vypinači a schodí mi to jistič. No ono 11 kW na 25 A jistič je akorát. Ale pak když to běží a třeba skoro zastavím kotouč to nepsadne. Jo když to uplně zastavím tak jo. To už se mi taky stalo. Kotouč rafnul pod kulákem kus krajiny a prásk už to stálo. 5emeny zakvičely a jistič hup dolů.
Nelze počítat mám kotouč 800 mm průměr, proříznu 400mm. Musím připočítat polovinu hřidele a já ještě průměr flančen. Když řežu velkej průměr kuláku jakože první krajinu dře mi matice hřídele nebo flančny o kulatinu. Jak je ten průměr velkej a pila neprojme, snažím se abych odřezal alespoň z každé strany krajinu a tím se dostávám s kulákem pod osu hřídele a projmu víc. Já u té mojí 800 mm kotouče dělám s odřenejma ušima 320 mm co projmu. A to když budeš řezat 300 mm tak to je kurva tah už. Já mám ještě desku a na ní hřídel. Ta deska jezdí ve vodících plocháčích a tím dělám sílu řezaného kusu. A hřídel je na desce přišroubovaná v domečkách s ložiskem. Snažil jsem se domečky udělat co nejnižší střed abych byl co nejvíc dole u desky. A pod deskou mám šrouby bez podložek a ještě stočený. Koukají třeba 8 mm a kolikrát neprojedu vejšku kuláku, bo se ty šrouby ty hlavy opřou o kulák.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Kotoučový katr

#163 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

oto - skoro to samý bych napsal taky. Snad jen s tím rozdílem, že mi el. nepadá, mám 7,5kW a 70cm kotouč.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#164 Nový příspěvek od ota »

No já mám takovej ten velkej liťinovej vypinač. Hvězda trojuhelník. Co jsou dole jestě pojistky. Kdysi tyhle věci nebývaly a tak jsem kdesi sehnal dva špatný a poskládal jeden. Jsou tam uvnitř takový měděný kostičky omotaný pasovinkou a na vrcholcích měděný pecky. Sem tam je asi některá nižší a po rychlejším přepnuťí té bakelitové páčky to nedosedne jak má a schodí jistič. Třeba jednou za řezný den.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Kotoučový katr

#165 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Ten mám taky. Vždycky si připadám, že zapínám po ránu transmisi ve starý fabrice.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“