Kotoučový katr

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Kotoučový katr

#136 Nový příspěvek od Killer Koly »

mam podobny system, ale upinaky mam jen 2, proto je chci udelat posuvne, jen nevim jak. detailnejsi fotka by pomohla.
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Gurgul
Příspěvky: 323
Registrován: čtv pro 25, 2014 1:31 am
Bydliště: pelhrimov

Re: Kotoučový katr

#137 Nový příspěvek od Gurgul »

Killer Koly: Ahoj, určitě když budeš mít cestu tak se zastav ;-) Katr mám zase vedle v tý vsi, jak jsi na mě čekal. Musíš to stihnout hlavně za světla :) Kládu upínám 2ma upínkama a uprostřed mám jen upínku, která kládu přitlačí. Musim to ještě doladit, pořád to nejde jak by mělo. Hlavně podložení klády. Kotouč se mi taky točí od spoda nahoru. Jen když řežu něco slabého, tak vozík vemu v řezu i zpět opatrně. Mám-li být ale upřímný, dnes už bych šel cestou pásovky. Pilouse a jemu podobný bych nebral, co se mi hodně zamlouvalo tak bylo od super 50 sk. Použitej pořádnej matroš a pěkně pevně udělaný. 8)

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 975
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotoučový katr

#138 Nový příspěvek od Radek01 »

winch: Ahoj,
mohl bys mi poslat detailní foto těch upínek, nebo nějaký nákres (stačí od ruky).
Děkuji Radek.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Kotoučový katr

#139 Nový příspěvek od winch »

Kurňa, ja som to nafotil a zabudol sem dať. Stárnem :chytry:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Ak bude niečo nejasné, zodpoviem, príp ešte odfotím
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 975
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotoučový katr

#140 Nový příspěvek od Radek01 »

Tak jestli to správně chápu, tak na prvním obrázku co přikládám je dole otočné uložení a nahoře je matka. A to celé i se šroubem přijde zeshora nasadit na to sklopné účko.
Jestli jsem správně pochopil funkci, tak to prisadíš ke kládě, zajištíš ten spodní šroub a shora dotáhneš tu matku s tím zubem pomocí trapézového šroubu. :)

Obrázek

Obrázek
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#141 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, mám to taky tak u mojí pily. Nahoře je matice a dole je to volně otočné. Mám ten mechanizmus v U profilu a na koncích Učka navařenou pasovinu. Ta drží celej šroubovej mechanizmus aby nepochodoval sem tam. Ten mechanizmus se nasune za ty plocháče a spustí se dolů na dno. Šroub navrchu kouká čtyřhran na utahovák, ořech. Nakulím kládu k upínačům ta se opře o ty pasoviny. Potom utahovákem utahuju šroub a vrchní matice se zastaví o kládu a dotáhne k sobě spodní díl. Postupně se hroty obou jezdců zakousnou do kuláku. Utahovákem dotáhnu a drží. Zatím mi to nikdy nevycestovalo. Ono se to vzpříčí na té pasovině a v tom U profilu a kuláku.
Někde to mám na fotkách a ne a ne je najít.

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 975
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotoučový katr

#142 Nový příspěvek od Radek01 »

Akorát ještě nevím rozměry, aby to trochu sedělo k sobě. :)
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Kotoučový katr

#143 Nový příspěvek od winch »

Radku, je to tak jak píšeš , akurát ten zaisťovací šrob nepoužívam, je to ako píše Ota- sa to zaistí samo tým pritiahnutím k sebe. Ten spodný zaisťovací používam iba ak: je tenký klátik, a celkom sa mi tie zuby nespájajú, tak to poistím aby to nechvelo a viac pritlačilo dole, alebo keď potrebujem osamovať dosky, tak do tých horných zubov vložím predlžovací prípravok, ktorý dosky pritlačí dole k podvalom. Neni tam traperzák, ale M20, no mat. je čo sa vyrábali valčeky do ložísk, a hore sú navarené matice dve(je medzi nimi medzera asi 15mm aby to moc nepriečilo. Výška podla pily keď to úplne otvorím, horné zuby sú tesne pod maticou (4-5 mm), Malo by sa to otvoriť min tolko, kolkú prizmu odrežeš.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 975
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotoučový katr

#144 Nový příspěvek od Radek01 »

Děkuji za informace, teď už je mi to jasné. Taky si něco takového vyrobím. 8)
Dříve když jsme řezávali, tak mi vždycky na kládě stáli (přes podloženou pomocnou desku) nějací pomocníci, ale teď už pomocníky nemám, mám jenom svoji ženu a o tu mám strach. Nebudu ji nutit, aby stála na kládě kousek od roztočené hanibalky průměr 900 mm. Raději vyrobím nějaké ty utahováky. :)
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#145 Nový příspěvek od ota »

To Radku01 jednou jsem řezal a asistoval mi pantaťík. A on se těhle věcí bojí. Odnášel krajiny prkna fošny. Asi nadruhým pěkným kuláku couvám na start a pila chytla odřízlou krajinu. Oba jsme byly na druhé straně takže nic nehrozilo. Ale pila kopla tu krajinu do opodál stojící švestky do koruny tak vysoko, že nebylo možno ji sundst. Zůstala tam, až o větru spadla sama. Pantaťík ztuhnul, sebral si židly, petku s piťím a zalezl dom. Do večera už nevylezl! O nic nešlo ale kdyby někoho trefila asi by se mu rosvítilo!
Je třeba dávat pozor, vyvarovat se u toho nějakých jakoby horkejch forychtuňků a dělat v klidu a nebát se pily ale mít k respekt.

Johnny55
Příspěvky: 359
Registrován: pon bře 11, 2013 11:57 am
Bydliště: Trenčín

Re: Kotoučový katr

#146 Nový příspěvek od Johnny55 »

ahojte....myslite si ze vplyvom týchto mrazov mi vykrutilo kolajnice na gatri tak, ze reze krivo? Lebo cez vikend som rezal a rezalo to na bachor.
Prestym som naposledy rezal v lete a a uplne krasne, tolerancia 2mm...
teraz to rezalo do obluka. Myslite si ze mraz? stretol sa s tym uz niekto?

Diky
Jano

jojof
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 11, 2011 9:15 pm
Bydliště: orava,slovensko

Re: Kotoučový katr

#147 Nový příspěvek od jojof »

Ved pozri okom či su kolajnice krive. To musis vidiet.

Johnny55
Příspěvky: 359
Registrován: pon bře 11, 2013 11:57 am
Bydliště: Trenčín

Re: Kotoučový katr

#148 Nový příspěvek od Johnny55 »

mam tam drevo tak by som to nevidel...ale myslim si ze ten mraz to vykrutil. Ale neviem ci je to realne mozne

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Kotoučový katr

#149 Nový příspěvek od JardaCNC »

Mrazem se zelezo stahuje - tzn ze se skracuje.
Teplem se naopak prodluzuje a pak se treba kolejnice na vlak. draze vlni.
Neznam delku drahy , ale pokud je chycena k podlaze na koncich , tak by se naopak mela nasponovat ( vyrovnat) jak luk.
Spis bych to vydel na studeny kotouc , ktery se rezanim ohriva a narusta jeho obvod a proto se vlni.
Pri behu na prazdno zase schladne.

Johnny55
Příspěvky: 359
Registrován: pon bře 11, 2013 11:57 am
Bydliště: Trenčín

Re: Kotoučový katr

#150 Nový příspěvek od Johnny55 »

dlzka je nieco cez 6m U120 na betonovych prazcoch ktore su tiez spojene medzi sebou ocelou. Neexistuje s tym pohnut milimeter...
Len na tých U120 le na "kant navarena pasovina 8x20 a je tam len stehovana, tak obavam sa ci nepokrutilo najskor nejako tu

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“