Kotoučový katr

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Kotoučový katr

#166 Nový příspěvek od winch »

Tak to sme traja. Ja som ten vypínač mal pôvodne úplne nový, doniesol mi ho elektrikár z fabriky. No za tie roky sa mi tie medené kontakty zodrali, že niekedy pri zapnutí mi spojilo iba dve fázy, motor sa nerozbehol iba bručal. Tak som cukol do páčky, a už sa to pomaly roztáčalo. Postupne to bolo horšie a horšie, tak som tiež zohnal ešte jeden použitý, a poskladal z nich jeden dobrý. No už režem iba tak raz za rok, už to vydrží.Obrázek
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1279
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: Kotoučový katr

#167 Nový příspěvek od Hranostaj »

Chlapy poradte. Zčal sem na katru řezat suchej smrk a nejak se tomu nechce.
Když jedu pomalu kotouč má snahu pálit, když trochu zrychlím dusí se.
Nemohl by to dělat šrank?
Při čerstvím to nedělá.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#168 Nový příspěvek od ota »

Zkus změřit, kolik tam máš toho šraňku. Já mám hanibalku a mám na ní víc šraňku. Porovnáme to pak. Změřím to, aby jsem to věděl přesně. Ale myslím že 5 mm širokým kotoučem řežu 8, nebo 8,5 mm řez. Tím druhým 4 mm řežu 8mm řez. Řekl bych že ta 4mm jde do souše líp. Je to taky o naostření. Občas se stane, že je kotouč z boku zubu trochu smetenej. Má lesklé boky zubu z venkovní strany. A to je taky šlatně.
Ale ten šraňk to dělá nejčastěji když je malej. Občas když je málo, rozvlní kotouč. Když se začne dusit a rychle vyjedeš ven, kotouč se vlní do boků, po chvilince se srovná. To je známka malého šraňku.
Psal jsem to mnohokrát, kotouč je u tohodle řezání alfaomega.

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1279
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: Kotoučový katr

#169 Nový příspěvek od Hranostaj »

Zejtra to poměřím. Problém je že si to brousím sám. Není tu v okolí nikdo takovej kdo by to uměl. Lidí kteří brousí kde co, tich tu je všude mrak. Ale 900 Hanibalku buď nevemou a nebo jiná rousí a je to horší než před tím.
Jinak mám tu ještě dva kotouče 900 ale klasický samej zub a ještě slaboučký, skoušel sem s nima řezat. Jo to bylo tichoucký ale jak se ohřeje kotouč začne se vlnit jak píšeš.

Uživatelský avatar
Shaolin
Příspěvky: 92
Registrován: úte kvě 08, 2018 8:21 pm
Bydliště: Poprad

Re: Kotoučový katr

#170 Nový příspěvek od Shaolin »

Možno by si mohol skúsiť kontaktovať Pilanu, možno by vedeli urobiť šrank, nabrúsiť, prípadne uvolniť pnutie z kotúča.

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1279
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: Kotoučový katr

#171 Nový příspěvek od Hranostaj »

Mám přípravek do kterého se upne čelí kotouč, nabrousí a pak se tam udělá šrank. Jak si to nastavíš tak poté uděláš všecky zuby. Spíš by to chtělo nějakého starého brusiče kterej umí a možná by i poradil.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#172 Nový příspěvek od ota »

Člověče ten můj starej brusič, co již opustil tento svět před pár roky to dělal myslím opačně. Nejdřív našraňkoval kotouč a po tom ostřil. Aby brousnul ty zuby už v té poloze co jsou. Povídal kdysi, že něteré kotouče při šraňkování mají časti tužší a méně tuhé a ten šraňk není všude uplně ťip ťop. A když šraňkoval po naostření a potom pilař roztočil kouč maloučko bylo vidět kličkování zubů. Vzali bílou tužku a lehce přisadili k vrcholkům zubů z boku. Poznačilo to zuby. Někde třeba jen 1 z 5 v segmentu Hanibalky. Třeba ten uprostřed segmentu. Další ostření nejdřív našraňkoval a pak ostřil a rozptyl zubů minimální.
On měl taky přípravek, takové rameno našroubované k brusce. A všelijaké dorazy, palec vše štelovací. Zatáhl takovou tu bakelitovou hlavici v které je buďto maťice nebo šroub zalitý. Nejdřív so škrtnul a pak si lehce přidal a jel. Každej zub stejnej. A Hanibalka je myslím trochu podbroušená, cik cak. Jak čelo zubu, tak hřbet. Kouknu se. On mi jednou povídal, že něteré velké kotouče u Hanibalky dělá tak, že první zub v segmentu nechává rovný, nešraňkuje ho. Ale u té mojí mají šraňk všechny.

Gurgul
Příspěvky: 323
Registrován: čtv pro 25, 2014 1:31 am
Bydliště: pelhrimov

Re: Kotoučový katr

#173 Nový příspěvek od Gurgul »

Ahoj chlapi, prosím Vás, kolik dřeva nařežete na nově nabroušený kotouč? Já koupil úplně novou 800ku hanibalku a řezání paráda, ale tak po dvou kubíkách už se jí nechtělo. Dřevo mám kůrovcové tak rok po těžbě. Čekal jsem, že by mi na den řezání mohl vydržet.😁

Uživatelský avatar
Shaolin
Příspěvky: 92
Registrován: úte kvě 08, 2018 8:21 pm
Bydliště: Poprad

Re: Kotoučový katr

#174 Nový příspěvek od Shaolin »

Staré suché drevo tupí pílu rýchlejšie.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Kotoučový katr

#175 Nový příspěvek od winch »

Tiež záleží, čo režeš- hranoly, fošne, dosky. Pri doskách je skoro dva krát tolko rezov. A tiež, či je drevo čisté, ak je ťahané, viac tupí pílu. Po dvoch kubíkoch by to ešte malo ísť vcelku v pohode, aj keď je už poznať, že píla ide do rezu s väčším odporom, hlavne pri priemere 35cm a viac. Tenšie by ešte mali ísť celkom dobre. Tiež záleží z akého materiálu ta píla je (v dnešnej dobe je všetko možné).
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotoučový katr

#176 Nový příspěvek od Jakub »

Ahoj, koupil sem katr, má špatnou řemenici na motoru, tak přemýšlím, jestli není moc dopomala, než začnu řezat. Zapátral jsem tady (i jinde), jaké má kdo obvodové rychlosti, mám takový přehled, kdyby to někoho zajímalo:
Obrázek
Tabulka ani pdf sem nejde vložit.
Celkem se to i liší, ale ti, co mají nízké neuvádí, co je na vysokých špatně a ti, co mají vysoké, co je na nízkých špatně.
Asi zůstanu někde kolem těch 50 m/s. Mám motor 7,5 kW, 1450 /min, kotouč 70 a 80 cm.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Kotoučový katr

#177 Nový příspěvek od chobotek »

Otáčky určuje průměr kotouče a výkon motoru ve vztahu k řezné rychlosti. Může se stát, že otáčky jsou pro daný výkon motoru příliš vysoké, pak vyjde malý posuv na jeden zub, což vede k předčasnému opotřebení ostří. Tabulka je to moc pěkná a pochybuju, že většina autorů to řešila tak, jak se k tomu chystáš ty ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotoučový katr

#178 Nový příspěvek od Jakub »

Jo, tak mám spíš z těch slabších elektromotorů, ve srovnání s ostatními a určitě i ve srovnání s profi mašinami, tam to bude i několikanásobek. Škoda, že výrobci kotoučů neudávají dohromady s řeznou rychlostí i posuv (mm/ ot nebo mm/ zub), jako optimum.

Díky za tip ohledně výkonu, je to logické, že se slabším motorem a vysokou řeznou rychlostí bych mohl jezdit stejně jen s malým posuvem a tím bych vyráběl velké množství malinkatých pilinek. To asi nebude hospodárné energeticky, ani stran životnosti ostří na m^3.

Posuvy se u těchto domácích cirgulí těžko dozvím, ale pilana uvádí jako jednu z příčin otupení příliš malý posuv připadající na zub: https://www.pilanamarket.cz/clanky/tech ... ove-oceli/ , máš pravdu 8)

Řeším to tak, že nechávám vytočit novou řemenici, takže stejně musím vybrat nějaký průměr, tak proč ne ten, co bude nejlepší :) proto se ptám.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Kotoučový katr

#179 Nový příspěvek od chobotek »

Alespoň Pilana ty hodnoty uvádí.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotoučový katr

#180 Nový příspěvek od Jakub »

Díky, paráda. Už jsem taky něco našel: https://is.mendelu.cz/zp/index.pl?podrobnosti=51083
Takže smrk podélně 0,2-0,3 mm/zub, volím 0,2 , to je pro hanibalku 5x8 zubů při mých otáčkách 1054 /min posuv 8,4 m/min. To je 1 m za 7 sekund.
Těžko říct, jestli to 7,5 kW motor zvládne, přijde mi to i docela rychlé.

Uživatelé cirkulových katrů, je to tak nějak reálná rychlost posuvu při řezání měkkého dřeva?
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“