Kotoučový katr

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Johnny55
Příspěvky: 359
Registrován: pon bře 11, 2013 11:57 am
Bydliště: Trenčín

Re: Kotoučový katr

#121 Nový příspěvek od Johnny55 »

no ak sme to merali tak suosost bola na 1mm presne. Ale ten srang je podla odhadu pol zuba maximalne. Zajtra ju davam do fabriky brusit aj nasrangovat, rozmyslam na 3/4 zuba, nech tam obmedzim trenie....

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#122 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, pilu mám 5 mm sílu a řez je 8 mm. Tedy šraňk je 1,5 mm na každou stranu.
Jestli máš tu dráhu dobře, tak je problém v pile. Už jsem někde na začátku psal, že jsem dal brousit pilu kolika brusičům a nakonec jsem ji dával k jednomu pánovi co to opravdu uměl a poctivě dělal pokaždé šraňk a nabrousil pěkně. Je to trochu taky vochmatika nabrousit na tohle pilu. Psal jsem tu, že to pantatík dal k vyhlášenému brusiči co brousil leta pily a nasadil jsem pilu a za chvilku pila jak poklička a zařezávala 1,5 cm do boku. Otočil jsem kulák a jel znovu a to samí. Pak jsem pilu vyndal a dovezl ke svému brusiči a on ji udělal a ten samej kulák sjela jako máslo, aniž by se zahřála. Záleží i na uhlech nabroušení. Hlavně u Hanibalky. Mám zuby podbroušený trochu pod uhlem jak z čela tak i z hřbetu. Jasně že cik cak. Ale tuším mi povídal brusič o tom, že za tím výřezem ten první zub ostří trochu jinak než ty ostaní. Aby prej nerozechvěl pilu tím, že by byl moc ,,hladovej na naostření".

Johnny55
Příspěvky: 359
Registrován: pon bře 11, 2013 11:57 am
Bydliště: Trenčín

Re: Kotoučový katr

#123 Nový příspěvek od Johnny55 »

ved prave....ja som rezal dub, islo to normalne. Zrazu uz som videl ze pila sa tupila (co je pochopitelne) tak som ju dal nabrusit. Po nasadeni nabrusenej pily ejhla - začala zariezať pri zareze do gulatiny hned po 50 cm reze. Ale prejavilo sa to tak, ze ju jednoducho zvlnilo pri strede a hacala hazat. Skusal som to niekolkokrat, tak som "laicky" skusil trochu nasrangovat pilu doma, za domacich podmienok a zrazu sa to zlepsilo. Nevyhol som zuby moc a zrejme ani rovnomerne ako by to malo byt, ale vyskusam ineho brusica a nech ju nasranguje.
Ten pan kam som chodil ma teda trosku sklamal, ak to bude v tom. Kazdopadne 10€ za nabrusenie, vysrangovanie je nic a treba zacat aj touto vylucovacou metodou

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#124 Nový příspěvek od ota »

Ještě jsem si vzpoměl. Ty pily je třeba mít alespoň dvě nebo i víc doma po ruce. Podle toho, jak máš materiál nebo potřebu řezat. Kdysi jsem měl jen jednu pilu a stalo se mi, že jsem říznul do kulky z války co byla zarostlá v kuláku. A asi po rozřezání druhého kuláku ( s tou kulkou ) jsem to musel zbalit, uklidit a nechat až byla pila nabroušená. Teď mám dvě už není tolik materiálu k řezání. A to je už lepší. Jedna se otupí, nasadíš druhou a jedeš dál. Pak se naostří a je v rezervě zas ostrá pila.

edy2323
Příspěvky: 78
Registrován: úte kvě 27, 2014 11:52 am
Bydliště: poprad

Re: Kotoučový katr

#125 Nový příspěvek od edy2323 »

Zdravím, robil tu niekto posúv na gáter?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#126 Nový příspěvek od ota »

Mám u katru posuv. Mám i motorové odjíždění a přijíždění celého stolu s hřídelí a pilou.
Tady kus ve vedlejší vesnici měl chlapík takovejhle katr a tam sedačku. Na ní sednul a vše ovládal ze sedačky. Jezdil s vozíkem sedačkou a museli u něho být ,,odebírači" Aby on nemusel slejzat ze sedačky. Přeci už měl leta. 8)

Gurgul
Příspěvky: 323
Registrován: čtv pro 25, 2014 1:31 am
Bydliště: pelhrimov

Re: KOTOUČOVY KATR

#127 Nový příspěvek od Gurgul »

Chlapi, mám kotoučovej katr, ale mám s tím problém. Upnu kládu, řežu, vše je v pohodě a najednou mi pila uhne a přestane řezat. Myslel sem, že to může dělat kotouč, nechal sem ho nabrousit, udělat o něco větší šraňk a vyzkoušel. Bohužel to samé. Řezat potřebuju, tak sem koupil novou hanibalku 800mm Sk. Pila stála ranec a úplně to samé jak před tím. Myslel sem tedy porovnat dráhu, ale ta mi přijde v pohodě, když sem viděl, to co má kamarád za křivou hrůzu a řeže mu. Tak nevím co s tím. :'( Za každou radu budu velice vděčný. Díky

Uživatelský avatar
jafi
Příspěvky: 1507
Registrován: úte bře 08, 2011 10:50 pm
Bydliště: namestovo

Re: Kotoučový katr

#128 Nový příspěvek od jafi »

Ako uhne? Drevo ti cirkular stlaca alebo ti ho vytlaca do strany?
Zetor 3011
Zetor 7245 HS

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Kotoučový katr

#129 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Gurgul: zkoušel jsi vyměnit řezanej kus? Někdy je dřevo tak nakroucený že se v řezu uvolní pnutí, kmen se prohne a začne to svírat nebo tlačit na kotouč. Pak to bejvá vopruz. Pne se to a prohejbá i po pracným ořezání oblin. Takový kmeny jsem rovnou nakrájel do kamen a víc se tím nezabýval.

Uživatelský avatar
jafi
Příspěvky: 1507
Registrován: úte bře 08, 2011 10:50 pm
Bydliště: namestovo

Re: Kotoučový katr

#130 Nový příspěvek od jafi »

To: Vladimir Simo,

viac nieje co dodat, presne som chcel reagovat na tento problem.
Zetor 3011
Zetor 7245 HS

Gurgul
Příspěvky: 323
Registrován: čtv pro 25, 2014 1:31 am
Bydliště: pelhrimov

Re: Kotoučový katr

#131 Nový příspěvek od Gurgul »

Kmen mám upnutý a pila je jako vozík. Kládu sem i otáčel a nic platný. To pnutí by to mohlo možná být. Kolem našeho lesa to vykáceli. Půlku měli povolenou, půlku ne, páč to byl ještě mladý les. Vyřešili to tak, že tam poslali trotla s pilou a každý strom nařízli. Tím se les musel vykácet a při prvním větru to co nepopadalo, tak je prohnuté jak luk. Takže asi opravdu bude problém v řezaném materiálu.

Johnny55
Příspěvky: 359
Registrován: pon bře 11, 2013 11:57 am
Bydliště: Trenčín

Re: KOTOUČOVY KATR

#132 Nový příspěvek od Johnny55 »

Gurgul píše:Chlapi, mám kotoučovej katr, ale mám s tím problém. Upnu kládu, řežu, vše je v pohodě a najednou mi pila uhne a přestane řezat. ..................................................................
Ja som mal podobný problém, vozík s pilou musí byť čo najrovnejšie, žiadny oblúk a žiadna vôla. Môže sa stať ze pri najazdu na iste miesto vznikne vôla a vozík sa v osi skrúti a zareže alebo začne rezať do strany. Skús klinovať za pilou...
O aké drevo a hrúbku sa jedná? je to súché?

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Kotoučový katr

#133 Nový příspěvek od 123 »

Gurgul:
Dřív kvůli odstranění pnutí klády před řezáním napřed naházeli do rybníka, dneska se na velkých pilách kvůli tomu skládky kropí.
Koupil jsem předloni pár ohnutých smrků jako palivo a při řezání na prkna mi kotouč taky nevyzpytatelně uhýbal, nešlo to, pomohl mi potok, měl jsem sice pak trochu problém s vytaháním ale pomohlo mi to.
Nevím ale, jestli to je pro tebe realizovatelné.

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Kotoučový katr

#134 Nový příspěvek od Killer Koly »

poridil jsem si kotoucovy katr (fotky dodam pozdeji), klasicky vozik na kolejich a resim 2 veci: jakym smerem se ma tocit pila a jak vyresit upnuti klady. mam k tomu takove zvlastni upinaky a nevim si s nima rady. smer otaceni pily bych videl podobne jako u maflu, proti smeru pohybu, ale tady na strankach jsou popisovane oba smery, tak nevim.
ty upinaky mam zvlast, nevim, jak je upevnit k prazcum, jsou takove posuvne a prijde mi nesmysl je davat napevno, z duvodu ruznych delek reziva.

gurgul: nekdy k tobe zase vyrazim na navstevu, podivat se na katr, ten jsi mi posledne neukazal ;-) 8)
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Kotoučový katr

#135 Nový příspěvek od winch »

Otáčanie je bezpečnejšie zo spodu nahor ako píšeš. Ja mám úpinky sklopné, a je to perfektná vec- je tam mierny svah, úpinky sklopím a klát vybehne na pilu sám :) :) Tu je foto úpiniek, príp ti to môžem detailnejšie nafotiť.
Obrázek
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“