Kotoučový katr

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20858
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#181 Nový příspěvek od ota »

Napíšu to z pohledu praktika. Nějakou teorií, výpočtama jsem si hlavu u téhle pily nikdy nezatěžoval. Akorát jsem se doptal pár starech dědulů a brusiče na otáčky kotouče. To jsem pak aplikoval.
Psal jsem tu kdesi alfaomega řezání na jakékoli pile je pila samotná. Jak kotouč, tak třeba pás na pásovce, nebo na katru. Od toho se odvijí co dokážeš a jak to dokážeš odříznout. Jako že koupíš novej kotouč to vůbec nic neznamená. Kdysi jsem taky koupil novej kotouč sice chvíli visel na hřebíku u pána. Ani nebyl nasazenej, špatný průměr. První co je dát ho naštaňkovat naostřit opravdu šikovnému brusiči. Né strejdovi z Horní Dolní. To jsem tu taky popisoval. Ze zástupu rádoby brusičů se rekrutoval jeden jedinej. Už pak podle zvuku co kotouč vydává v řezu poznáš že je jak má být.
A posuvama si hlavu nelámej. Sežeň si FM a pěkně potenciometrem přidáváš ubíráš. Já mám od oka nějaké otáčky tlačných válečků. A od elektromotoru s převodovkou řetězem přez 4 rychlostní převodovku z auta. Krajinu nemá cenu strkat nějakou šnečí rychlostí. A zase pak 32 cm tlustej polštář v plným rezu jedu na 1, smrk syrovej na 2. Jak tu píšu syrovou lípu pojedeš jen v ruce, bo i ta 1 je na plnej řez rychlá! Ale přijde ti topol suchej a 4 bude pomalá. Ale je tam s převodovkou už nějaká volba.
Když zkusím těch 7vterin na metr je to spíš na větší sílu řezu. Krajinu přefrkneš za poloviční čas. A nemá cenu to na krajině šnekovat. Čas u práce ubýhá tak nějak rychlej. Jde o to trochu toho pofikat aby to odsejpalo.

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotoučový katr

#182 Nový příspěvek od Jakub »

Zdar Oto, přesně to jsem potřeboval vědět, když jedeš cca 1 m za 7 sekund v plným prořezu a máš 11 kW motor, tak já určitě nebudu zrychlovat kotouč, když mám o 1/3 slabší motor 7.5 kW, nechám převod, co tam je, dík 8)
Na nějaké odkorce nebo slabotu můžu jet posuvem rychlej, to je jasná věc. Ale je zbytečné v největším prořezu, kdy dostává motor nejvíc zabrat, točit kotoučem vysoké otáčky a tím dělat malinkou šponu (třísku), aby z cirkuly lítal jen prach. Proto se radši zeptám praktiků. Je to jako u soustružení, taky nebudeš hrubovat s vysokými otáčkami a malinkatou šponou na malinký posuv.
Jo, posuv přes FM a navijáček lanka nebo kola na kolejnici bude dobrý nápad, díky.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Bohumil Kačena
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 07, 2021 6:21 am
Bydliště: Nebílovy

Re: Kotoučový katr

#183 Nový příspěvek od Bohumil Kačena »

Ahoj chlapy. Nechtěl by jste někdo tyhle kotouče z velkýho katru?? Rozměry kotoučů vnější průměr, průměr hřídele, tloušťka kotouče v mm:
985x50x5
845x50x5
845x50x5
800x50x5
770x50x5
745x50x5
795x40x4
775x40x4

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1293
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: Kotoučový katr

#184 Nový příspěvek od Hranostaj »

Vy rušite katr?

Bohumil Kačena
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 07, 2021 6:21 am
Bydliště: Nebílovy

Re: Kotoučový katr

#185 Nový příspěvek od Bohumil Kačena »

Je to po tchánovi.

Uživatelský avatar
tucnakk
Příspěvky: 436
Registrován: stř črc 04, 2007 4:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kotoučový katr

#186 Nový příspěvek od tucnakk »

Prosim tě dej to inzerce a pridej k tomu cenu
Nebo zas budou řeči :cert:

Bohumil Kačena
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 07, 2021 6:21 am
Bydliště: Nebílovy

Re: Kotoučový katr

#187 Nový příspěvek od Bohumil Kačena »

Ok

Uživatelský avatar
drevakm
Příspěvky: 247
Registrován: stř zář 16, 2009 10:08 pm
Bydliště: Domažlicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotoučový katr

#188 Nový příspěvek od drevakm »

Ja vás zdravím pánové. Po dlouhém rozmýšlení jakou kmenovou pásovou pilu si koupím domu na vlastní potřeby, jsem si minuly týden přivezl domu jednoduchý kotoučový katr. Tim byhc se ale na vás chtě obrátit s několik radami od zkušenějších.
Mam klasický dráha otočené profily T a na nich jezdí vozíček s katrem kde je elektromotor 7.5kW a přes řemeny převod na hlavní hřídel kam se osazuje kotouč. ty jsem dostal dve 80cm a jednu 100cm.
Chtěl bych se zeptat katr budu mít postavený na betonové desce předpokládám že pro začátek udělám přístřešek aby byl zakrytý část s motorem a zbytek dráhy bude venku. aspon pro začátek to musí stačit. Každopádně chci se zeptat jak mám katr natočit. Z boční strany bude postavený u zdi, ale nejsem si úplně jistý zda jej mam dát tak aby k boční zdi blíž byly koleje pro kotoučový katr, a tim pádem část pro upnutí kulatiny bude dál od zdi. což je výhoda že nebudu přendávat kulatinu přes koleje, ale zase nevýhoda budu muset mít bud sundavací upínky a nebo budu muset kulatinu navážet zvedáním přes upínky. To samozřejmě závisí s další mechanizací, to znamená kulatinu budu pro začátek navážet se zetorem s jeřábkem v ramenech a pozdeji až spojízdním tak honem UN a nebo vysokozdvižným vozíkem. A nebo právě katr otocit obráceně a blíž u zdi mít upínky a dál bude jezdit vozík s pilou, ale zase budu vsechnu kulatinu přendávat a vlastně všechen materiál přes ty koleje.
Druhý dotaz tady ve vlákně jsou nafocené upínky na katr. nemá někdo nějaký náčrtek a nebo plánek podle kterého bych si je nechal vyrobit?
Třetí dotaz. hodlám si na katr pridělat motor pro posuv celé pily do řezu a zpátky. chtěl bych použít elektromotor ze stareho průmyslového šicího stroje kde je myslim si i změna rychlosti. Ale nejsem si jisty jak mam zajistit posuv. Varianta s kolecky po kolejnici se mi uplne nezamlouva a vzhledem k moji dráze to nepovazuji za vhodné. Chtěl bych pojezd udělat nataženým lankem a nebo řetězem přes celou délku dráhy. Ale u čánkvoého řetězu je to jednoduché, natáhnu řetěz, na vozík osadím elektromotr a s ozubeným kolem, a jedu, ale nevím zda ten řetěz vydrží prašnost co ta pilka bude dávat díky lítajícím pilinám. Takže v tomto směru by lanko bylo rozhodně lepší, ale zase nevím jak to s lankem udělat aby to fungovalo tam i zpatky...
Budu velmi potěšen za každou předmětnou připomínku děkuji.
Zetor 6748 s manžetovou napravou a dalsi hracky
Pokud chcete poradit z oblasti zpracování dřeva, tak se ptejte.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20858
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#189 Nový příspěvek od ota »

Ten pojezd vozíku budeš muset stejně udělat přez spojku. Nebo alespoň tak, aby se dalo kdykoli zastavit, plynule rozjet. A na spátek to jelo bez toho pohonu. Rychle. Nebo by Jsi musel couvat pomaloučku a to je naprd. Mám právě ty třecí válečky pogumované a jedu po dráze. Stejně musíš před kladky dát stírací plechy. Aby před kladkou pojezdu stíryly piliny z dráhy. To se za chvíli napěchují pěkné hrboly. Mám tam vcelku motor na 380V. Je to pohon ze zvedání pásového dopravníku. Je to s převodovkou v olejové lázni. K tomu mám připasovanou 4 kvaltovou převodovku ze Simci. Když řežu krajinu jedu na 4. Když řežu na plnlou pilu, max prořez jedu na 1. A hrozná výhoda těch třecích válečků je, že když pila začne v plném řezu dusit, jen uvolním lehce válečky a postupně jedu dál. Každé zastavení a nechání ,,roztočit" kotouč je na odřezaném materiálu vidět.
Pila 1000 mm je na 7,5 kW plný kecky! Mám pily 800 mm hanibalky a mám 11kW motor a když je kotouč už trochu tupější, buďto zakvičí řemeny, nebo toho má motor plný brejle. To poznáš, až se Ti dostane na pilu syrová lípa. To je nejhorší materiál co jsem kdy řezal.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2966
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Kotoučový katr

#190 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

drevakm: no já teda netuším, co si mám představit pod pojmem řezání pro sebe (tak nějak jsi to napsal) a jakej materiál k řezání budeš mít. Pod pojmem domácí řezání si každý představí něco jinýho a je dost těžký se vžít do toho, co si představuješ ty. Důležitej je meteriál, co se bude zpracovávat. Z mnohaletý zkušenosti s kotoučovým katrem vím, že zpracování průměru 40 i jen ve čtyřmetrových dýlkách v syrovým smrku je bez možnosti nějakýho mechanickýho vehementu na otáčení řezanýho kusu hodně silově náročný, i když bys dělal ve dvou lidech. A řezání něčeho delšího potíže s manipulací jen násobí.
Mechanickej posun s možností "několika kvaltů či rychlostí" jsem měl taky a ve finále jsem zjistil, že nejlepší převodovka co nahradí i frekvenční měnič jsem já, co tlačí ten katr ručně. Podotýkám, že katr používám fakt jen pro vlastní potřebu (máme ho u rodičů ne chalupě).
7,5kW mám taky a víc jak 80cm kotouč ani omylem.
Všechny takový stroje maj svý limity, to poznáš sám.
Jinak si kotoučovej katr nechá líbit i hrubší zacházení, co ho tak nějak shazuje je fakt, že se v pilinách budeš topit a přesnost řezání je diskutabilní. Všechno ovlivňuje provedení pily, vyrovnaná a tuhá dráha, řezanej materiál... A jestli máš na kolejích téčka a tudíž v kolečkách úzkou drážku tak bez mechanickýho čištění jak koleček tak kolejí ani ránu. Do drážek v kolečkách si ti klidně natemujou dva milíky pilin a hned je kolmost řezání (hlavně u prken) v tahu. UFF...

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20858
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kotoučový katr

#191 Nový příspěvek od ota »

Tak s přesností řezu u mě je to perfektní. Tam vůbec problém nemám. Vše se odvijí od kotouče. Od jeho perfektního naostření. Psal jsem to tu mnohokrát. Seženeš deset brusičů a možná jeden to bude umět. Měl jsem takového pána, bohužel mi před lety zemřel. Ale zase už tolik neřežu.
Další věc řežu, nebo řezal jsem převážně sám. A to že kubíky řeziva. Po začátku to byl očistec. Ale byl jsem mladej. Občas mi pomáhá pantatík, nebo syn. Po začátku traktorem s rukou kuláky na pilu. Jenže to se neuhlídá a sem tam ten traktor nacouval do upínačů. Nebo pražců na kterých pila stojí. Po čase jsem sehnal hydraulickou ruku z S5T. Takovou tu s navijákem a lankem. Výsuvným ramenem. Byla za 1000 Kč. Dal jsem ji dohromady a maká super. Na otáčení kuláků Ti ze začátku stačí dřevorubecká lopatky. S ní zvládneš otáčet sám. Já otáčím tou hydraulickou rukou. Je to snažší. Odebírám podle toho co buďto ručně, nebo když je to trám tak tou rukou. Řežu max 620 cm délky. Nemám delší koleje. Průměr mám max 500 mm. Pak mi drhne vozík o kulák. Prořez myslím 330 mm max. Pak mi drhne deska na které je hřídel s pilou. A nebo u toho max průměru matice reje do klády. Občas musím motorovkou vyřezat cestu pro tu matici. Ale stačí odřezat krajinu a pak po otočení už to projme.
Přesnost řezu mám kolem max 2 mm. Není to problém si vyladit. Ale chce to štelovací upínáky. Mám štelovací podkladové špalky. Pod kulákem je na dráze přišroubovaný trámek. Jako podložka. Ta se nechá vyšroubovat a podložit. Pak přejezdím pilou všechny špalky a je jistota že to je v naprosté rovině. Upínáky se taky povolí a posunou podle kotouče. Aby byly v rovině. Pak se řízne ,,zkušební řez" a většinou to sedí. Jasně, bude dřevo co se kroutí, křenčáky. Ale to už vidíš při řezu jestli se to svírá, otvírá. Po ruce mám dřevěné klínky a když jedu a svírá se to jen vkládám do řezu klínky. Dřevěné proto, protože když jsem sám a nedávám pozor, stane se, že nějaký propadne, zapadne a když ho kotouč chytne prd se děje.
Pilin je habakuk, to je jasný. Mám šraňk na těch pilách 8mm. Tedy řez je 8mm. A oproti pásu s 3 mm nebo 4 mm řezem je jich požehnaně víc. Ale je to na ukor něčeho. Chce to udělat si dobré kryty a pila umí piliny házet pěkně bokem stranou. Samozřejmě když je vítr jsou piliny všude. Ale dá se to naohýbáním krytů dobře nasměrovat bokem kousek od dráhy, upínačů, rámu.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2966
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Kotoučový katr

#192 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

U 80 kotouče mám prořez 6mm a to už je moc. Na pár řezech ztratíš prkno hned. Přesnost řezu - už jsem to tady psal několikrát- sebelíp ukotvenej kus se po odříznutí obliny hne. Je to prostě dříví. Na starejch katrech se řezalo všechno najednou, zas tam byl hodně hrubej řez a někdy to stejně vlnilo, podle dřeva. Co jsem nařezal na kotoučovým katru tak trámy na tesařinu OK, plus mínus něco, sdělalo se, prkna se musely tloušťkovat na protahovačce protože milík žádná míra. Právě protah ukázal, jak je to řezání nepřesný ale s tím nikdo nic nenadělá.
Dneska profi pásovky jsou o něčem jiným - totál ukotvená dráha, hydraulický upínky který dřevo "přemůžou" a přitáhnou k dráze...
Mám i pásovej katr a i když je to o dost choulostivější "na všechno" tak na tom kotouči už řežu jen sporadicky. Nemoc jako u kotoučovýho - dřevo po odříznutí nechce držet rovinu, potvora.

Uživatelský avatar
drevakm
Příspěvky: 247
Registrován: stř zář 16, 2009 10:08 pm
Bydliště: Domažlicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotoučový katr

#193 Nový příspěvek od drevakm »

Dekuji za pripominky. Co se ty tyce mechanizace tak davam dohromady ted hona un ko na manipulaci a pak prijde jeste na radu rozchodit vzv. Takze mechanizace neni zase takovy problem.
Rezani pro vlastni potrebu myslim kdyz obcas sezenu nejaky strom a nebo jako treba ted jsem sehnalstromy kdyz jsem schanel drevo na palivo.
Predpokladam ze rezat budu do prumeru tich 35 cm.... Vic pak necham narezat nekde na vetsi masine. Ted bych potreboval tip na nejake dobre reseni upinaku. Protoze ty co jsou tam se mi moc nezamlouvaji. A radu jak otocit celou tu pilu. Dekuji za rady.
Zetor 6748 s manžetovou napravou a dalsi hracky
Pokud chcete poradit z oblasti zpracování dřeva, tak se ptejte.

Uživatelský avatar
Shaolin
Příspěvky: 94
Registrován: úte kvě 08, 2018 8:21 pm
Bydliště: Poprad

Re: Kotoučový katr

#194 Nový příspěvek od Shaolin »

Robil som si uhlovú preklopnú pílu s kotúčom 450mm s vidiovými zubami od Pilany. Motor 7,5kw, 2880 ot/min, kotúč prišrubovaný na prírubu priamo na hriadeli. Skvelý stroj, presne reže a v prípade uvolneného pnutia v dreve nieje problém rovinu zrovnať spôsobom frézovania s úberom hoci iba 1mm. Dáva to viac pilín (rez 5mm) ale vlastne z toho vychádzajú hotové produkty. Na doma je to moc super stroj. Kotúč si brúsim doma sám a raz za čas to dám do brusiarne nech zarovnajú zuby a zase to ide. Žiadne vlnky, žiadne šranky, žiadne problémy. Som rád že som si vybral takúto variantu stroja.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“