Plasmová řezačka

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
brano936
Příspěvky: 175
Registrován: stř lis 09, 2016 6:23 pm
Bydliště: Trnava

Re: Plasmová řezačka

#796 Nový příspěvek od brano936 »

Aký máte názor na plazmu od výrobcu Stahlwerk? Prípadne skúsenosti? Pokukujem po týchto dvoch :pc:

CUT 70 P IGBT https://www.stahlwerk-schweissgeraete.d ... -equipment
CUT 60 ST IGBT https://www.stahlwerk-schweissgeraete.d ... ipment-set

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Plasmová řezačka

#797 Nový příspěvek od bourač »

Stahlwerk je číňan pod přísným Helmutovým dozorem.
Za tuto cenu momentálně nejlepší nabídka na trhu. Vhodné i na práci.
Jediná nevýhoda je ten přiblblý porcelánový řezák :evil:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Plasmová řezačka

#798 Nový příspěvek od Ondras83 »

tak ja ziju bez plazmy a zit i budu, akorat mam nejaky penizky bokem, tak jak je mam vzdycky bokem, chci si neco koupit, tak ted me napadla ta plazma, tu jeste nemame :) ale jeslti ji potrebuju, to netusim

vic jak 5tis do toho pustit nechci

Uživatelský avatar
Shaolin
Příspěvky: 92
Registrován: úte kvě 08, 2018 8:21 pm
Bydliště: Poprad

Re: Plasmová řezačka

#799 Nový příspěvek od Shaolin »

Podľa mňa je dnes plasma na dvore kutila štandard ako kedysi zváračka. Kým ju nemáš, tak ti nechýba, keď ju budeš mať, zrazu sa nájde kopec roboty pre ňu.
No a tými úpravami priemeru trysky to vraj celkom beží.
Ja svoju niekedy nevyužijem aj pol roka, ale potom to zase týždeň nezastavím... je to rôzne. Najlepšie by bolo keby mala svoje miesto pri nejakom svojom plazmovom stolíku, kde keď ti ju treba, ju proste zapneš a porežeš čo ti treba. Ja mám taký prenosný rošt 60x30 a na večšinu malých vecí stačí ale kvôli jednému rezu sa mi to nechce rozkladať.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Plasmová řezačka

#800 Nový příspěvek od ota »

Jo přesně tak to mám i já. Plazma je v krabici uklizená. Nemá ,,stálé místo". Nemám tzv černou dílnu. Řežu venku. Kolikrát taky přemýšlím, jestli ji nemám vykramařit. Vezmu karbik a upižlám. Pak se nashromážďí víc věcí vykramařim to a pořežu.
Jako nevím ale 5000 Kč do ní to bude max ten lidl. Ta moje stála 9800 Kč tenkrát. A co mi už ušetřila práce! Jen těch úček co jsem s ní ořezal. Už ten čas a hlavně to hrkání frézky, to se vyplaťilo.
S těma tryskama jsem to zkoušel. Sehnal jsem u prodejce s menší dírkou. Měřili jsme to u něj. Ani nevěděl že se dělají různé průměry těch dírek. No přebrali jsme škatuly a našli asi 3 rozměry. Rozdíl v deseťinách mm. Popsal jsem si je fixem. Pak pálil. No já vám nevím, žádnej rozdíl jsem v tom nenašel. Vydržely všechny uplně stejně. Hlavní průser u té mojí plazmy je, když řežeš hnusný železo, že ten proud jisker tedy odfukovaného materiálu kvůli nerovností foukne bokem jak mezi tryskou a materiálem. To je tryska v prdely hned. Tomu se snažím maximálně vyhnout. Ale stejně to neuhlídám. Kor u hnusnej zgarbáků. Na novým matroši jedeš jak pán.

kovadlinamojemila
Příspěvky: 1
Registrován: pát led 29, 2021 10:51 pm
Bydliště: Blaník

Re: Plasmová řezačka

#801 Nový příspěvek od kovadlinamojemila »

:) Snažil jsem se, pořídit si co2 a plazmu. Hledal jsem všude možně a dlouho…
Hledal jsem odpovědi na otázky a vlastně jsem nic moc nenašel. Oboje na domácí použití, pro svou potřebu. Poctivě jsem pročetl toto forum od prvního příspěvku. Uff. Dozvěděl jsem se, že tady kucí řešej žabomyší války jako jinde, že jsou tu kluci, co si tím vydělávaj, přesto chtějí poradit a pak ty ostatní. Pak je tu Ota, který má příběh ze života na vše… :)
Četl jsem rady i na svarforum a tam si vůbec netroufám reagovat…
Kromě RTB a doma dělanýho trafa, co jsem měl po předcích, jsem si pořídil invertor ESAB Buddy 180. Práce je s tím lepší… Jsem spokojen.
Vybíral jsem CO2. Nebudu vysvětlovat proč, pořídil jsem si odbočku KIT 3000. Většinou podle reakcí, jsem si to pořídit neměl. Přesto jsem spokojenej. Vaří to i pro mě jako začátečníka v pohodě. Musim si občas přidat nebo ubrat na posuvu nebo na voltech, podle toho, co svařuju. Hledat tu správnou cestu. Nemám problém. Dneska si holt nikdo nepořídí odbočkový co2, je to stará technologie, koupim si radši invertorovej bazmek… A já si ještě pořídil trafo na 250A. Což asi při plném výkonu ani nedá a každej mi řikal na co si to pořizuješ? To je zbytečný… No, mám rezervu… Nějaký kolejnice se mi na dvoře válej…
Hodně mě zajímalo plazmový řezání. Podle zdejších příspěvků (který mě vlastně ani moc nepomohly a neporadily), jsem pořídil nakonec Jasic CUT80, o kterém se tu několikrát mluvilo, ale nikdo vlastně neřekl, jestli to za ty prachy stojí.
Poslední co mi utkvělo v paměti, bylo bouračovo konstatování, plazmu si nepořizuj, nemáš to v ruce, si pitomec, co to nedělá denně, na spotřebáku tě to ubije… (nic proti bouračovi, ale takhle to prostě bylo myšleno…)
Ok, několik lidí mu napsalo vlastně co řikám já: Já jsem dřevorubec. Mám přesně 9 funkčních pil, plus několik nefukčních. Mám speciálky za hodně peněz a… blabla. Dělám Velkou těžbu až po rizikové kácení stromolezeckou technikou… Takže to znamená, že „Pepa“ by vlastně neměl řezat dříví, protože je pitomec a spotřebák na pilu je dražší než na plazmu? Nedělá to holt každej den, tak ať se do toho nesere. Nemyslim si to, už proto, že mám i ten soustruh a neživý mě to, jsem dřevorubec na plný úvazek a vim, že když chytneš při řezání pilou kamen, tak to nemá nic společnýho s tim, že neumíš řezat s motorovou pilou. Zkurvíš řetěz, někdy i s lištou a je to prostě spotřební zboží… :) Nakonec je to stejně v rukou.
Chci tím jen říct, že jsem si pořídil plazmu Jasic CUT80 a jsem hodně spokojen. Nakoupil jsem nesmyslný množství spotřebního mat.,protože jsem se dočetl, že ho budu potřebovat, že ubejvá jak máslo, ale nakonec je to vše jen o hlavě a rukách… Zatím se mi daří na první elektrodu pálit ty svoje malý nesmysle. (tloušťka 5-20mm)
Toto není nic proti komukoliv… jen jsem měl svou představu. Já dlouho přemýšlel o tom, co koupit. Teď, po pár zkušenostech a pokud někdo přemýšlíte o plazmě Jasic CUT 80, doporučuji. (s hořákem LT 101 jsem jí koupil před 14ti dny za 16490kč)
Někdy prostě názory na internetu odradí potencionálního kutila a to je škoda… Proto tahle reakce. Kovu zdar... 8)

Obrázek

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: Plasmová řezačka

#802 Nový příspěvek od mape »

Ono záleží na tom co chceš dělat......
Někdo potřebuje mít doma stroje pomalu na průmyslovou výrobu .... Konkrétně u té plasmy...... Spousta lidí řeší plasmu aby uřízla 15-20 mm protože ten materiál má doma a jednou za dva roky si z toho kus upálí......
Třeba já když jsem si.porizoval plasmu tak jsem přesně věděl že ji potřebují na věci do 8.mm a jinak převážně 3-5.....
Koupil.jsem tu Lidl mrchu a naprosto vyhovuje..... A třeba až odejde tak si pořídím možná větší abych tuhle nemusel nechavat odpočívat......
Je podle.me dost podstatné co člověk dělá a kolik do toho chce dát.
U toho odbockoveho stroje CO2 nevidím žádný problém..... Mám asi 30 let starého udimiga už samozřejmě s nějakými vlastními úpravami a necítím že by to svařovalo špatně..... Samozřejmě netvrdím že nejdou lepší svářečky ale tyhle stroje fungují normálně a bez problémů....
Kit3000 já osobně považuji a celkově stroje kit za velmi zdařilé.
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Plasmová řezačka

#803 Nový příspěvek od bourač »

OK, tak třeba - proč plasma podřezává.
Z elektrody, přesně v ose trysky, vychází oblouk který tvoří to plasma.
Je potřeba řezat optimální rychlostí,
když moc rychle - lítaj okuje zpět do trysky a zničí ji
když moc pomalu - plasmo vypálí širokou spáru a oblouk hledá kostru, odklání se na bok = vypálí v trysce díru bokem.
Optimální rychlost postupu řezu těžko zjistí kdo s tím řeže jednou za měsíc.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Jaryn82
Příspěvky: 2840
Registrován: sob črc 03, 2010 3:10 pm
Bydliště: Příbram

Re: Plasmová řezačka

#804 Nový příspěvek od Jaryn82 »

Také podřezává když je nastaven velkej nebo naopak malej tlak vzduchu

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Plasmová řezačka

#805 Nový příspěvek od Ondras83 »

Může mi někdo shrnout info o Lidl plasmě? Přes 50 stránek se mi studovat nechce, dneska jsme ji koupili s bráchou, tak pro info. Děkuji

Co spotřebak? Jde teda z Číny a funguje? Děkuji

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Plasmová řezačka

#806 Nový příspěvek od oco13 »

Spotrebák som objednal z Aliexpresu, odkaz je niekde v tomto vlákne. To čo je na YT ako max 12mm to sa mne nikdy nepodarilo, ale na nejakých 8mm to dá v pohode. Ja ako nevýhodu v malej dielni chápem to rozťahovanie. Karbiny mám stále zapojené asi 4ry po zemi na stole, len chytím a režem. Toto musím vytiahnuť zo skrine a pozapájať - tomu zodpovedá aj hustota použitia. :hm:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Plasmová řezačka

#807 Nový příspěvek od ota »

Kdo by si chtěl vyzkoušet vyrobit ten klobouček na hořák optimálně s dírkou, mám na to vrtáčky! V pondělí jsem dostal odsypáno od souseda vrtáčky a frézičky. Byl v kovošrotě a tam 60l sud těhle piďi, piďi vercajku. Musel počkat, až si přijel pán s kýblema a pak když si pán odsypal, nabral si soused kastrůlek první co našel v hromadě. Kvičel jako čuně, chtěli 20 Kč/kg. Měl toho 8 kg a takovej prťavej kastrůlek. Povídám kurva vždyť je to všechno ostrý jako břitva! Na sem tam nějaké byla plastová šponka. Dělají s tím asi plast, nebo nějaké ťišťáky či co.
Takže tu mám od průměru 0,3mm do 3mm vrtáčky a frézičky. Dokonce jsou tam 2,0 mm hrubovací frézičky!! Musím si na to vzít lupu abych na tom něco viděl.
Takže kdo chce zkusit kloboučky na různé průměry daruji po 1ks od každého vrtáčku. Ale nemám zatím roztříděno. Zatím jsem koukal a jsou po desetině průměry. Akorát nevím, na čem by se dalo tím piďi vrtáčkem v domácích podmínkách vrtat. Jakože 0,3 mm vrtáčkem na Promě vrtačce to ani zkoušet nebudu. Třeba tu 3mm frázu to bych možná zkusil na frézce. No povídal soused, že v kovošrotě povídal ten pán, že tam ten vercajk sem tam vozí. Prej až bude náhodou další, tak se pokusí odsypat. 8)
Obrázek

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Plasmová řezačka

#808 Nový příspěvek od chobotek »

Jestli s tím vrtali tišťáky, tak to sklo v tom udělá svoje. Pokud jde o otáčky, oco ti poradí, ve kterém marketu mají co levného a stojan spíchneš sám ;-)
https://www.vyroba-dps.cz/Vrtacka-FX1-d315.htm
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Plasmová řezačka

#809 Nový příspěvek od oco13 »

Markety sú zavreté - teda u nás. Tak ostáva len Wish, Ali a Ebay :-/

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Plasmová řezačka

#810 Nový příspěvek od Ondras83 »

Hoši, ikdyz vás mám rád, tak tyhle zblebty v několika strankovych tématech mě dosti serou...už jsem na stránce 33 a tam jsem se konečně něco dozvěděl...

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“