Plasmová řezačka

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15794
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Plasmová řezačka

#781 Nový příspěvek od oco13 »

Hodne zaujímavý je ten skok medzi 50A a 70A. :hm:

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10027
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Plasmová řezačka

#782 Nový příspěvek od Ondras83 »

jak ta plazma vlastne funguje? zmacknu tlacitko na horaku a tim pustim vzduch a oblouk preskoci, az se dotknu materialu? HF zapalovani funguje, ze se nemusim dotknout materialu a dokazu zapalit oblouk tlacitkem kdyz se priblizim k materialu? a co je pilotni oblouk?

Sadra17
Příspěvky: 6128
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Plasmová řezačka

#783 Nový příspěvek od Sadra17 »

Ondras83 píše:no nasel jsem i levnejsi reseni jak lidl a pisou 50A, tak ji asi zkusim...freeshiping 3600,- prijde z CZ
polský lidl má ted na pultech plasmu za 469 zlotých :shock:
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20854
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Plasmová řezačka

#784 Nový příspěvek od ota »

Ondro klasická levná plazmová řezačka má to tlačítko na hořáku a tím spustíš vzduch a náškrabem chytíš oblouk. Tahle metoda je u obyčejných plazmových řezaček nejběžnější. Problém je, že se hodně opaluje ta tryska. Přeci jem tam přeskakuje to vysoké napětí a jsou tam nerovnosti.
HF zapalování je že se bezkontaktně zapálí oblouk. To je že zmáčkneš tlačítko, spustíš tím vzduch a spustíš vysoké napěťí a přiložíš hořák a pálíš. Když nepřiložíš hořák k materiálu tak to jakože je viditelnej ten oblouk u trysky. Jako malej autogen to vypadá.
No a pilotní oblouk je asi nejlepší metoda pro běžné plazmové řezačky. Je to tak, že zmáčkneš tlačítko, spustíš vzduch a v komoře plazmového hořáku spustíš oblouk. Ten trvá několik vteřin. Během těch pár vteřin musíš přiložit hořák k materiálu a tam pak přeskočí oblouk mezi hořákem a řezaným materiálem. Když to nestihneš do těch pár vteřin, tak se oblouk nechytne a musíš opakovat. Je to nejšetrnější postup pro ten hořák a jeho trvanlivost.
To je asi tak ve skratce popis.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8578
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Plasmová řezačka

#785 Nový příspěvek od bourač »

:smich: oto ten "malej autogen" to je pilotní oblouk, je to elektrický oblouk nízké ampéry který hoří mezi elektrodou a kostrou hořáku. V okamžiku kdy tento pilotní oblouk přiblížíš k materiálu, tak přeskočí na řezaný matroš (který je ukostřený hlavní kostrou, kabel, kleště, polarita+). Toto přeskočení počítač v aparátu pozná a okamžitě malou kostru v řezáku odpojí a zároveň osolí hlavní řezací proud.
Tento system dětské plasmy typu Lidl nemají. Tam je potřeba řezák s elektrodou přiblížit těsně k matroši - přeskočí oblouk cca jako u svíčky spalovacího motoru.
Elektrický oblouk má teplotu cca 3tis°C, v jeho prostředku dojde k tomu že proud elektronů "rozemele" atomy vzduchu na sračky a vznikne plasma, ta má teplotu 15 - 25tisíc °C.
Tento produkt - plasma - 4 skupenství hmoty je potom nabrán proudem vzduchu a to je ten zelený paprsek který řeže.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

duchodce
Příspěvky: 4452
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Plasmová řezačka

#786 Nový příspěvek od duchodce »

No důchodci konečně došlo a ví jak plasma funguje.Ještě dotaz jak moc tomu vadí barva rez , prostě bordel ?
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8578
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Plasmová řezačka

#787 Nový příspěvek od bourač »

vůbec, jen ty dětský co nemaj pilotní oblouk hůř zapalují.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20854
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Plasmová řezačka

#788 Nový příspěvek od ota »

Tak na kvalitní řezání to vadí. To bude vedět Bourač nejlíp, bo ty věci co on ťím rube nebývají ,,leštěnky". Ale já s ťím prdítkem co tu mám zrubám taky zgarpáky všechny. U mě pochopitelně nejde o trvalou destrukci věcí! :vysmech: Ve většině o předělávku, usnadnění výroby, opravy. Pěkně to definuje můj soused. Říká tomu ,,reinkarnace" starého na nové. Tedy není nikdy odpad vše je potřebné. Takže co se dá karboflexkou a zbytek plazma. Tuhle jsem s ní pálil nějakou asi 10x přeplátovanou oj u káry. Bylo přeci škoda tu hlavní tyč oje s okem zbůhdarma zahodit. Stačí malý prostor kam mají okuje možnost odletovat a jde to. Tu základní oj jsem z toho balíku želek, ráfovin, vyřezal jako malinu. Zachránil jsem ji. Pak jsme se synem nemohly ve dvou unýst to co jsem z toho vypálil pryč. I tu barvu to bere. Je dobrý najít místo, kde není, nebo si tam hrábnu karbikem a nasadím plazmu a jedu. Kolikrát to škvrká, než se oblouk chyťí. Ale nakonec to stejně jde.
Co mi kdysi tady poradil Bourač to funguje parádně. Když je svár na něčem, pojezdíš ten svár i když to nepropálí celé. Jen udělá drážku. Pěkně celej. Pak vezmeš slušnej betelnej mázlik větší kladivo a párkrát jebneš a uleťí to jak nic. Taky vyzkoušeno mnohokrát. 8)

duchodce
Příspěvky: 4452
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Plasmová řezačka

#789 Nový příspěvek od duchodce »

Velice zajímavá věc.Ale já už s kutěním končím takže by se mě to nevyplatilo.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10027
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Plasmová řezačka

#790 Nový příspěvek od Ondras83 »

no a ted otazka do fora:

ma cenu se shanet s necim jinym nebo koupit tu lidlackou? (ikdyz jsem rekl, ze uz tam koupim jen jidlo)

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8578
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Plasmová řezačka

#791 Nový příspěvek od bourač »

bez plasmy dnes nelze žít :vysmech:
ta plasma z Lidlu je hračka, kdo potřebuje plasmu na práci měl by se podívat někde jinde.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Shaolin
Příspěvky: 94
Registrován: úte kvě 08, 2018 8:21 pm
Bydliště: Poprad

Re: Plasmová řezačka

#792 Nový příspěvek od Shaolin »

Jop, Hypertherm 45 je krásna vecička, kúpil som ju v čase prvej krízy v 2009 v Írsku za veeelmi dobrý peniaz, no aj tak dosť vela na kutilské veci.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20854
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Plasmová řezačka

#793 Nový příspěvek od ota »

Ondro ty umíš a máš zkušenost s Číňáckejma internetovejma obchodama. Číhneš tam a objednáš. Akorát si skoukni spotřebák, aby byl dostupný i u nás. Teď naposledy jsem ho kupoval myslím svářečky cz. Nebo podobně. Oproti kamennýmu krámu i za 1/3 ceny.
Jistě by tam slušná plazma vyšla levněji, než tady a dostal by Jsi se na jiný Ampéry.
Já bych si příště dom koupil min 50A a vejš. Kluci ve firmě mají Merkle 80A a to je jiná muzika. A brácha ji koupil v Kolíně starší za super cenu.

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Plasmová řezačka

#794 Nový příspěvek od Janci »

Shaolin 8) mám Hypertherm Powerma 1000 a kúpil som ju pokazenú. Takmer nikto to nevie tu ma SK opraviť, hned len noú dosku by chceli meniť, za 1000eur, tak som sa do ned po večeroch pustil a uz viem čo tam odchádza a opravil ju za smiešnu sumu
Nezrovnatelná masinka s činakom alebo lidl plazmou :)
Zetor 4011

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9526
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Plasmová řezačka

#795 Nový příspěvek od Atlan »

Seriozna (cinska) plazma je na 400V, alebo plazma s horakom hyperterm pre kutila na 230V akurat tennspeci spotrebak....
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“