Svářecí technika

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
fikejz
Příspěvky: 6136
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Svářecí technika

#7681 Nový příspěvek od fikejz »

Je to vodník a na doma asi opravdu jen pro toho kdo se chce svářením živit. Cena je pěkná, ale nedovedeu si představit co bych svářel abych využil její potenciál alespoň z poloviny. Vždyť její zatěžovatel má 100% na 260A!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Sadra17
Příspěvky: 6127
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Svářecí technika

#7682 Nový příspěvek od Sadra17 »

ota píše: pát říj 01, 2021 3:39 pmA to řekl kdo?
to poznáš podle síly, plynem chlazený hořáky končí někde na 260A 8) na víc už se používají vodou chlazený

nikdo ale neříká že nemůžeš použít obyč hořák a na vodu dát propojku 8) i když se tím "připravíš o polovinu výkonu" který na doma stejně nevyužiješ
malej traktorista v malým traktoru

Tomas6
Příspěvky: 5401
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Svářecí technika

#7683 Nový příspěvek od Tomas6 »

Tak ono vodou chlazený hořák bych užil i na domácí sváření. Když jsem onehdá svářel nějaké věci, tak hořák byl žhavý že jsem na něm ruku neudržel. Ale kdo by se s tím tahal.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Svářecí technika

#7684 Nový příspěvek od Veteranista! »

A co svarujete? Já mám staré OMI305 a chlazený Horák bych užil tedy.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20853
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Svářecí technika

#7685 Nový příspěvek od ota »

Mám doma cočko 200 profi mašinu. Ale i tak bych si pořídil větší. Klidně tu z odkazu. Klidně s vodou chlazeným hořákem. Do nádobky dáš nemrzku kvůli zamrznuťí. To mají kluci ve firmě v kanistru. Dal bych si tam cívku s 1mm drátem. Ty tu mám asi 2 cívky. Jsou pro mě dostupné i nadále. A měl bych ji spíš stacionárně na místě. Dlouhý šlauch. Mám tu spoustu verků, které bych s ní mohl vařit. Spíš zemědělskej věcí. Vlečky, rámy. V budoucnu si chci udělat plaťák s větší nosností. S nápravou z návěsu. Nosnost aspoň 7 tun. Mám tu na to připravený matroš. A ten plaťák bych chtěl s hydraulicky kyvnou nápravou. Že na nakládku by se plaťák položil dolů co nejvíc na zem. Po naložení by se zvedl a třeba náprava začepovala proti pohybu. A pak tu mám k výrobě další rozmetadlo z kterého bych chtěl udělat šasy a na to třeba nástavby. Sklopku, vyvážečku, nebo i použít tu nástavbu na převoz hlíny, reciklátu, štěrku. A spoustu jiných verků. Těžšího kalibru. Na tyhle ty větší výrobky by se šikla silnější svářečka. Ona by mi tu chleba nežrala, ale na tyhle věci by byla dobrá. Za třeba 20 000Kč? To by šlo. Mám sice možnost si půjčit na delší dobu takovou větší mašinu. Ale vím jak to bývá, něco v ní prskne a pak to budu muset dát opravit a vrátit ji.

j.kubec
Příspěvky: 452
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: Svářecí technika

#7686 Nový příspěvek od j.kubec »

Pánové svářeči řeším takový problém, stále se neumím rozhodnout jakou CO svářečku koupit. Do výběru jsem zařadil Kitin 309 4kladka, Omi 206 (246) 4kladka, nebo jít do invertoru Ideál TecnoMig 285Puls? Výkonově to je kromě slabší 206 Ominy podobné cenově asi stejné. Co by jste si pořídily Vy???
Zatím jsem si vystačil s elektrodou a tigem, ale udržovat strojový park je stále náročnější a budu se muset naučit i s CO. Sice jsem to už držel parkrát v ruce, ale moc zkušeností nemám. Můj požadavek je 3f napájení a 4 kladka aby nebyl problém s 4 případně 5 metrovým hořákem a hlavně dlouhá životnost. Předem děkuji za rady a na co si dát pozor.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20853
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Svářecí technika

#7687 Nový příspěvek od ota »

Napíšu to z vlastní zkušenosti. Samozřejmě bude většina lidí oponovat. Jako vždycky. Ale jen co jsem pobral ve své cestě po fabrykách kde je hlavní pracovní náplň sváření. Je to jen můj pohled.
Kdysi do firmy přivezli cočko Omi na zkoušku. Nepamatuju si jakou velikost. Ale min nad 250A. Ve firmě byly Froniusy, Migatronic, Cebory. Každej si s tím chvilku zasvářel. Samozřejmě co svářeč to názor. Nakonec to stálo v koutě. Místo ní přivezli Alfain. Znovu všichni zasvářeli vyzkoušeli a strčili do kouta. Nasadili ty svoje a jeli. Prodejce odvezl zkušební vzorky a tázal se, co by jsem měl přivézt jinýho na zkoušku. Každej ukázal na tu svojí svářečku.
V druhé firmě se povedlo šéfovi koupit paket svářeček za opravdu směšný peníz. Samozřejmě profi mašiny. Mají tam od 300 po 600A stroje. Každej si vyzkoušel a nakonec ,,přivlastnil" svářečku podle svého gusta. Mají tam i Alfainy, Kitiny, EWM, Froniusy. Ale všechny s podavačem. S Alfainem vaří kámoš je to tedy kysna nad ní podavač. Na tu se mu nesmím ani špatně podívat, nedej bože se na ní zamračit! Byl by štont po mě hodit kladivo! :D Stačí říct,,Jirko můžu si tady tou tvojí svářečkou kápnout pár bodíků?" :smich: Zamračí se a řekne, měl jsi už někdy kladivo v hlavě takhle v 11 ráno? :pistol: :D
Vše se odvijí od sumy, jakou na to máš připravenou. Zkusil bych se dívat na inzerci, občas vyplave profi mašina za pěknou cenu. Ale chce to hned sednout a jet. Já jsem koupil toho Migatronica 200 za 8000 Kč. Volal jsem a ihnet pro ni jel. Pán měl 3 na prodej. Byl jsem 3 a to jsem volal hned. Přijel jsem tam první a mohl si vybrat. Svářeč mi ji tam předvedl a vezl jsem ji domů. Během hodiny co jsem tam vocmrdoval volalo asi 10 dalších zájemců. Maximální spokojenost s ní. Jen vařím. Nic jinýho nebylo třeba od koupě.

Sadra17
Příspěvky: 6127
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Svářecí technika

#7688 Nový příspěvek od Sadra17 »

j.kubec píše: stř říj 13, 2021 3:26 pm hlavně dlouhá životnost. Předem děkuji za rady a na co si dát pozor.
pokud chceš životnost tak určitě odbočková mašina 8) já takhle koupil wlsp315 po přestavbě a nelituju toho je to velký a nezničitelný :D
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Svářecí technika

#7689 Nový příspěvek od Britt »

Ono jde taky o to, co s tím chceš vařit. Já jsem dlouho sháně mašinku, kterou by šly vařit i tenké materiály, takže spot a pulzy. Velké fláky vezmu klidně MMA, ale slabé plechy svařit tak, aby se nezkroutily... Tig asi není špatná věc, ale už to vnáší moc tepla a dochází k deformacím.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15794
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Svářecí technika

#7690 Nový příspěvek od oco13 »

Automotive, kde sa 600kg drôtu minie za 3 dni frčí na Froniusoch a Varstroj (slovinci). Ale zváranie klasicky je na ústupe. Nové linky čo prichádzajú už zvárajú laserom. :typek: A velké množstvo zvarov sa nahrádza nitovaním a skrutkovaním.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Svářecí technika

#7691 Nový příspěvek od Britt »

Šrouby a nýty snesou větší zatížení při deformacích. Podívej se na na rám PV3S, kde bylo všechno nýtované a drží to dodnes, ale trubky, jekly a podobně, musíš jedině svařit, takže bych o ústupu této technologie rozhodně nehovořil.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20853
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Svářecí technika

#7692 Nový příspěvek od ota »

U nás taky nesleduju ůstup sváření. :D
Tuhle jsem zrovna na netu viděl část našeho díla v Pražské Zoo pavilon goryl. Vše jsme vařili a oni pak betonovali.
Nebo jsem viděl krátké video o výstavbě a uvedení do provozu automatizované haly Cocacola v Praze. Celá konstrukce haly se vařila. Ledasco se šroubovalo. Ale z 90% svářecí práce. 500 mm I profily v 18m délky nesnýtuješ k sobě. :D Vše vařeno cočkama. Bez přeplátování natupo k sobě.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15794
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Svářecí technika

#7693 Nový příspěvek od oco13 »

Ja som to písal v tom kontexte ako vidím obnovu dielov na autá - tam kde sa na O1 varilo, tak tam sa O3(alebo 4) nituje . A ak sa varí tak laserom.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Svářecí technika

#7694 Nový příspěvek od Britt »

Dá se tomu říkat auto, když to má místo koní pod kapotou buben pro veverky?
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

j.kubec
Příspěvky: 452
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: Svářecí technika

#7695 Nový příspěvek od j.kubec »

Svářet bych potřeboval materiály od slabých 0,5 do 10mm. Momentálně například budu muset repasovat RUR5. A to se s elektrodou dá dost těžko a s tigem bych tam byl ještě příští rok. Cenu si představuju s příslušenstvím okolo 30t a mašinku potřebuju na doklad do podnikání. Proto jsem koukal po nových ve zhruba této cenové relaci.
Jediné co vím je drát 0,8 možná 1mm 3fáze s jištěním do 20A a váhou kvůli manipulaci do 70kg.
Kdysi jsem měl v ruce WLSP 315, ale to je strašně těžká kráva na manipulaci a i ten trvalý proud je pro mě zbytečný. Pak jsem v práci při opravách nástrojů potřeboval sem tam něco prsknout a to tam byly migatroniky a jiné drahé mašinky. Takže to pro mě bude mašinka do konce života a doufám že to bude za hooodně dlouho.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“