Svářecí technika

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
honza650
Příspěvky: 221
Registrován: úte bře 23, 2010 12:30 pm
Bydliště: Železný Brod

Re: Svářecí technika

#8056 Nový příspěvek od honza650 »

tak teoreticky koukám, že jsem to zmáknutý měl, asi to bude fakt chtít trénovat, tak on tam nějakej ten svárek padne, jen teda s rutilkama do koše jste mě moc nepotěšili, teď jsem jich koupil krabici :pistol: zkusím ještě Otovu metodu
Zetor 25A ( v neustálé rekonvalescenci ) https://mnojo.rajce.idnes.cz/Zetor_25/

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Svářecí technika

#8057 Nový příspěvek od jean »

Na zváranie kútových zvarov rutilkami to už musí byť majster. Ja som sa to nenaučil nikdy :( Tam stačí okamih a struska predbehne zvar, potom je to v prdeli.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Svářecí technika

#8058 Nový příspěvek od ota »

Ale prd, dřív se jinejma elektrodama nevařilo. Co jsem se sníma navařil! Traktory, káry, na stavbě baráku. Klasicky s JS 90 trafem. Vyzkoušej to a uvidíš. Když to půjde naprd, půjč si, nebo to dovez k někomu kdo má cočko. U nás ve firmě se vyrábí kilometry zábradlí ale tam má kluk Tigovku a tou to ze stran jen víc kápne. A stačí to. Ale on to má čistej novej materiál na míru připravenej.
Vyzkoušej to a uvidíš. 8)

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Svářecí technika

#8059 Nový příspěvek od bourač »

rutilky rozhodně nevyhazuj, zkus je připojit na mínus pól a kostra +
na krabici by to mělo být uvedeno.
:friends: jean nesvařuje :smich:

ten drát přivařit rovnou na tupo samozřejmě jde ale to už musíš mít trochu v ruce
jestli moc nezáleží na desajnu tak u toho pletiva konec každého drátu ohni do pravého úhle cca 10 - 15mm
tak abys nevařil konec drátu ale ten ohnutej kousek, bude to mnohem snadnější.
Ota metoda je elegantní ale víc nebezpečná (propal) než to vařit rovnou na tupo
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
honza650
Příspěvky: 221
Registrován: úte bře 23, 2010 12:30 pm
Bydliště: Železný Brod

Re: Svářecí technika

#8060 Nový příspěvek od honza650 »

je fakt, že starým trafem to někdy bylo jednodušší, když stačí jen přismrknout, tak i velká elektroda uměla při malým proudu udělat sopl, kterej ryglik na kozí chlívek podržel, přinejhorším na něj ještě dojde
Zetor 25A ( v neustálé rekonvalescenci ) https://mnojo.rajce.idnes.cz/Zetor_25/

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Svářecí technika

#8061 Nový příspěvek od jean »

Bourač, OTA, aj ja vás ľúbim :friends: :smich: S tými rutilkami som to nemyslel doslova, ale na kútové zvary sú pre bežného lepiča nevhodné. Kto vie s rutilkami, ten sa nemusí pýtať na nete, ako na to...

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Svářecí technika

#8062 Nový příspěvek od Joe66 »

Lepsia by bola 2,5 rutilka a nekyvat s nou do boku ale skor Tlacit do zvaru viac . A nastavit mensi prud + vypodlozit material aby smeroval dole aby elektrodou sa tahalo trochu do hora .To plati pri dlhsom kutovom zvare :) Pri bodovani mensi prud a zatlacit viac elektrodu do silnejsie matrosa :vysmech:

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Svářecí technika

#8063 Nový příspěvek od vitex »

honza650 píše: stř bře 15, 2023 12:24 pm může mi někdo prosím poradit nějakej fígl jak vevařit elektrodou do jeklovýho rámu něco jako karisíť do betonu, aby z toho byly vrátka do dvora jen teda ze slabšího drátu 3mm, často mi uhoří konec drátu, svářečka alfain pegas 160, mám to na ca 40A proud, dvojka rutilka elektroda a ten antipřílep na 3
Vevařoval jsem do jäklových rámů (40x40x2) ty nejslabší kari sítě (4mm) čínským Cóčkem.Moc mě to zezačátku nešlo.Nakonec jsem je nastehoval ze dvou stran a drží to docela dobře.

Vedra
Příspěvky: 1368
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Svářecí technika

#8064 Nový příspěvek od Vedra »

Jak psal bourač ohnout konce drátů, nebo ještě jednodušeji přivařit ja přeplátovaný spoj na jednu stranu jeklového rámu. Pokud stačí jedna pohledová strana vrátek.

fikejz
Příspěvky: 5991
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Svářecí technika

#8065 Nový příspěvek od fikejz »

Jo tak proto, mě dnes sváření nedělá moc problémů i když jsem samouk. Já začínal s trafem a ještě klasickými rutilkami od ESAB. Co se nepovedlo, tak flexou vybrousit do čista a znova, dokud to nebude svár jak má být. Dodnes používám nejvíc Supry od Linkoln což je takový míšenec mezi rutilkou a basickou elektrodou - jejich výhoda je, že nejsou tolik náchylné / citlivé na zvlhnutí. Nejtenčí se ale dělá 2.5 takže slabší mám 2.0 Spezial od Oerlikon a pak 1.6 Chem Weld 7000 to jsou taky rutilky.

Těmi posledními by ti to mělo jít skoro samo.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Svářecí technika

#8066 Nový příspěvek od stanik84 »

Taky jsem se dneska učil svařovat. Kořen Bohler 2.5 mm pak starý ZEZ Vamberk 4 mm...

https://www.rajce.net/f1581392281

Taky jsem samouk, na co svářečák :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Svářecí technika

#8067 Nový příspěvek od ota »

Staníku84 na té posledni fotce je jak říkal profík svářeč ,,ušmudlanej nos, nebo kousavá moucha"! :smich:
Když jsem takhle jel a udělal tam tu hromádku, nebo kousek sváru chyběl, tak on tomu tak říkal. Vždycky ,,to jsi se v půlce vaření šťoural v nose viď"? A nebo ,,to tě v půlce kousla moucha co?" :smich:
On položil elektrodu jak chtěl a měl svár jak z partesu. A ja ho mordoval ,,že Jardo a neupadne mi to ve sváru?" A on koukal ,,cože můj svár tobě nikdy nepraskne. Vždy to urveš kus od sváru, ale v něm nikdy"! Měl pravdu, nikdy mi jeho svár neupadnul, neprasknul.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Svářecí technika

#8068 Nový příspěvek od stanik84 »

Je to vařený zvenku ke středu, podle toho kam je to ohnutý. Počkej, až vytáhnu Kemppi. Nechtělo se mi ji tahat ven. A bylo to první letosní íčko. Tahle Froniuska už těch 170-180 A špatně dává. Ty 2.5 na pohodu. Kemppi je 500 A. Ta ani nespustí ventilátor :).

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Svářecí technika

#8069 Nový příspěvek od bourač »

fikejz píše: stř bře 15, 2023 4:36 pm 2.0 Spezial od Oerlikon
na tu věc co se honza 650 chystá udělat bych vzal přesně tuto elektrodu,
i ostatní dvě jmenovaný značky jsou OK, ale ty oerlikony mám hodně vyzkoušený i na menší a tenčí věci.
Chce to držet elektrodu souose s tím 3 mm drátem, a co nejblíže drátu, opírat se obalem elektrody o drát
Z jednoho místa udělat kouťák cca kolem poloviny toho 3mm drátu - kam až dosáhnu
aniž bych musel opřenou a stabilizovanou ruku uvolnit nebo s ní hýbat.
Tvořit housenku na jeklu kolem drátu až se lázeň přileje k drátu.

A předem si na jeklu někde bokem naladit přesné ampery kdy to bude ještě vařit ale ne propalovat.
Naladit výkon + / - 2A cca kolem 50. To zkušební místo pak flexou zrenovuješ.

Na displeji, nebo potenciometru nastavených 50A je jiná hodnota u každého aparátu.
50A u Lorchu je jiný výkon než třeba KitInu a zase jiný u nějaké třeba Gamy, UTA200 atd.

Pro tenké věci co se nesmí zkurvit je potřeba výkon předem naladit. U tlustých věcí který lze opravovat je to jedno, podívám se co je na aparátu nastaveno a pokud je to aspoň trochu přiměřený vařím. Opravím to na zmíněných +/- 2A jen když je to uplně mimo.

Jirko 8) až se mi někdy povede taky tak pěkná housenka tak jí taky vyfotím abych furt jen nekecal. :vysmech:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

fikejz
Příspěvky: 5991
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Svářecí technika

#8070 Nový příspěvek od fikejz »

Zcela souhlasím, že každý aparát ukazuje nastavené Ampéry jinak. Mám Berglana, měl by mít 100% zatěžovatel někde na 140A, ale docela o tom pochybuji, protože když svářím musím nastavit obvykle tak 10A + nad hodnotu udávanou k elektrodám. :-/ Ale jinak je to dobrá mašinka umí HF TIG, měla v základu HF TIG kleště i s hadicí... Na takový to domácí chroustání.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“