Svářecí technika

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Svářecí technika

#7996 Nový příspěvek od Atlan »

Otazka je co stym tigom zvarate, ono zavarit trubku dookola uz chce troska cviku, ale zvarit hranu na nadrzi alebi 2 plechy k sebe, by nemal byt problem. Hlavne ked to je na stole alebo v sveraku. Ruky polozit na stol chytit horak, chytit drat a posuvat ruky po stole. Alebo chytit horak do 2 ruk. Jedna robi podperu aby si dodrzal vzialenost a hruhou hybes horakom.
A videii na trupke je plno. Len to chce cvik.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Svářecí technika

#7997 Nový příspěvek od ota »

Líbí se mi tam ten Japonec. Má tam hromady videí. Krásně ukazuje co a jak. Jak si přípravit, jak nastavit a jak vařit. Třeba fixkou dělá čárky, nebo ukazuje obloučky. Vaří tam skoro všechno možný. V několika videích má i ukázky jak si správně připravit elektrodu, jak to ovlivňuje ostrost, jak vzdálenost. No prostě pěkné videa. Jedinej problém je, že nemluví řečí našeho kmene a tytulky jsou je v angličtině. :( Takže jen pozorovat a zkoušet, zkoušet.
Ve firmě teď začali tigem vařit spoustu věcí. Koupili nějakej vcelku ne moc drahej a jeden klučina se kolem toho motal, tak to zkoušej. A začal tím vařit a jde mu to dobře. Vaří třeba teď když jsem tam byl zábradlí na schodiště. Povídám, to musí dlouho trvat? Prej to trvá o maličko dýl než cočkem. Ale už to po něm nikdo nemusí čistit. Jde to rovnou na žárovej zinek a lakování. Takže v součtu to vypadá pěkně a odpadá dočištování a broušení bobků od cočka. :zapomel:

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Svářecí technika

#7998 Nový příspěvek od Míšánek »

To Atlan: na trubku jsem si netroufl ještě ani s magem :vysmech: ten tig jsem si první zkoušel na dvojkách jeklech. První bez přídavného materiálu ale když jsem to ukazoval švagrovi svářečovi (hlavně cočkař) tak mi říkal že i když ten svar může vypadat na oko relativně ne úplně k zblití, tak okolo něj mám, tuším že říkal propady a to že je tím, že je ten materiál oslaben a že to by být správně nemělo, že je pak veskera pevnost v řiti. Takže pak jsem to zkoušel s drátem (průměr 2 myslím) no ale to je zase problém v tom, že nemám tři ruky (jedna na drát a dvě na hořák :) ), no a taky nějak ty dvě ruky sesynchronizovat, posouvat si v ruce drat a hlavně udržet stabilní oblouk :zapomel:
Pak si žena vymyslela stolek ke gauči a když jsem viděl jeho cenu tak jsem si řekl, že přece když mám takovou mašinu tak to zkusím polepit přece sám a aspoň získám zase nějakou další praxi. A říkal jsem si že to dám tigem abych nemusel brousit svary a že bych je chtěl nechat pěkně přiznané, protože se mi to líbí. Ovšem od lidí kteří to umí :twist:
No... ...na rovinu - dopadlo to tak že jsem se asi 4 hodinky sral s tigem, neustále brousil elektrody a vybrušoval nepovedence abych je převařil znovu už opravdu pěknou housenkou a nakonec jsem stejně vzal do ruky CO a tím to celé dovařil a všechny svary stejně přejel lamelákem abych je zarovnal :pohlavek: :smich:
Takže tolik asi má dosavadní (ne)zkušenost s tigem no :red:
Jinak díval jsem se na ty metody kdy si právě ten hořák borci opřou o tu keramickou trysku a už jedou jak když střelí. To jsem taky zkoušel a říkal jsem si, že bych měl aspoň oporu a nemusel ten hořák celý držet a mel bych stabilní oblouk. Nicméně v okamžiku kdy jsem toto zkusil, tak jsem většinou jehlu buď přivařil k materiálu nebo ji vymáchal v lázni :pistol: no groteska :D

To ota: měl bys prosím odkaz na toho japončíka prosím? Angličtina mi nedělá nějaký větší problém tak by mi to možná mohlo něco přinést. Díky ;-)

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7814
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Svářecí technika

#7999 Nový příspěvek od Chose11 »

Pořád si říkám jak bych si taky Tig chtěl někde vyzkoušet, pořád se utěšuju že by mi to mohlo jít když jsem roky svařoval s autogenem :D
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Svářecí technika

#8000 Nový příspěvek od Míšánek »

Dle mého názoru bude autogen dobrá příprava na tig. Ale zase nemůžu soudit, jelikož jediné co jsem já osobně s autogenem dělal bylo vždy jen pálení

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Svářecí technika

#8001 Nový příspěvek od ota »

To Chose11 napiš Ježíškovi ať pošle Tiga. Právě se šéf chválil jak ho koupili dobře. Až jsem měl cukání se optat pořádně. Kompletní i s flaškou. A řekl bych že cosi žvatlal kolem 14, nebo 16000 Kč.
Jinak trubky jedu cočkem. Ne žádné obr pevnostní. Ale třeba hydrauliku vařím běžně cočkem. Jak sání tak výtlak. A kupodivu nic neteče a ani neprasklo. Ale chce to dobře připravit. Vše jedu ze starého. U mě moc novejch trubek není. Jo nový trubky to jsou ty starý rezavky a jsou u mě ze šrotu ,,po novotě" jakože chvilku. :vysmech: Jako spousty u mě ,,nových věcí". Jsou tu chvíli, tak jsou nový.
Tigem jsem jednou chtěl pěknou bakulku na nerez čepu. Takovou podložku na to heftnout a pak udělat bakulku aby to bylo jakože napoprvé bez broušení. Tu podložku jsem vždycky rosvítil do červena a čep byl málo prohřátej a vždyky to byl blivanec. Brousil opravoval. No jinak bych to taky sjel cočkem. Ale nechtěl jsem to posmrkat kovovým drátem. Jo už si vzpomínám, byly to čepy pantů na kabinu traktoru! Aby to zase nezarezlo, tak nerez.
Jo až budu u noťasu, tak kouknu na toho Japončíka a zkusím to najít. A vrazit odkaz. 8)
Tak myslím, že to bude tenhle pán. Tady je jedno z mnoha videí jen pro odkaz. Koukni na všechny jeho videa. Ale je to na večery. Myslím, že by to mohl být on.
Naposledy upravil(a) ota dne čtv pro 15, 2022 6:24 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7814
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Svářecí technika

#8002 Nový příspěvek od Chose11 »

Oto, kdybych na to měl využití, tak si Tig koupím, ale stálo by mi to v dílně.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Svářecí technika

#8003 Nový příspěvek od Míšánek »

Dobře připravit znamená co přesně Oto? Já jen že já bych si na to asi sám od sebe úplně netroufl ale ten když to čtu od tebe tak když by na to přišlo tak bych to zkusil, tak at kdyutak vim co a jak.
Víc posrat to kdyžtak ve finále asi už ani stejně nejde, tak co :)

Jinak já bral i tak trochu schválně tuhle trojkombinaci, abych to měl doma a mohl si vždy vybrat. Ten tig je sice klasicky škrtací ale na tom prd sejde.
Samotnou tig svářečku bych si já osobně asi taky nekupoval, jelikož bych na to neměl až takové využití

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Svářecí technika

#8004 Nový příspěvek od Veteranista! »

Ahoj,
No já doufám, že budu spokojený.
Důležité pro mě byl požadavek „CO do ruky“, pokud prostě potřebuji svařovat něco mimo dílnu, abych byl schopný snadno přenášet, jako bonus beru puls a dual puls. Zvědavý jsme i na synergii.
Taky jsem trochu nemocný na nářadí, protože je to u X-tá svářečka na dilně.
Malá odbočka MIG/MAG 160A DACO používám na plechy, protože mám osazeno 0.8 drátem, odbočku 260A Omicron, na elektrodu pro mě nej UTA 200, DC HF TIG Alfa In 200, AD/DC Tig se Spotem a vodním hořákem Fantasy Welder a na budoucí opravu WLSP.
Ještě uvažuji koupit nějakej kapesní invertor na MMA.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Svářecí technika

#8005 Nový příspěvek od Míšánek »

Tak ovšem to už je dle mého tak trochu diagnóza, ne? :evil: :pistol:
:smich:

Ale ne, tak pokud se tím živíš třeba na profesionální úrovni tak je asi jasné že musíš mít vybavení na trochu jiné úrovni než mi, obyčejní smrkálisti s all-in-one řešením

Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Svářecí technika

#8006 Nový příspěvek od Sadra17 »

já to plně chápu, na dílně máš velkou svářečku - u mě wlsp a k tomu něco menšího přotože to čtvrttunový wlsp nechceš přemistovat 8) ale mám jen malýho transpocketa 1500, no byl zadarmo tak nevem ho :-/ a klidně bych menší mobilní COčko uživil :-/
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Svářecí technika

#8007 Nový příspěvek od Veteranista! »

Nežíví mě to, hodím normálně do fabriky.

Dyž vono to má spůj příběh většina (už jsem jak OTA)

UTA200 - svářečka, kterou tatík vzal jako náhradu za výplatu. Je to svářečka, na kterou je spoleh a vaří famózně, pokud je zásuvka na 380 a potřebuji elektrodu, vezmu ji, i přes "velkou" váhu.

DACO 160 - pamatuji jak jsem jel s naší Š1203 a tátou ji koupit, to jsem ještě chodil do školky(takže více jak 25 let). A ona nakonec vaří stále fajn, mám tam 0.8 drát, na plechy super, rozhodně mi těch pár korun, co bych za ni dostal dnes, nestojí ji prodat.

Omicron OMI305 - spolehlivá a pro mě dostatečně silná odbočka, jsme s ní spokojen, máme ji od roku 2007 a bez problému.

AlfaIn Pegas 200HF - první TIG na nerez, co jsme koupili, lehká s malým hořákem

Fantasy Welder 200 ACDC SPOT - střídavej TIG na hliník s přídavným chlazením hořáku kapalinou

Kowax 240 LCD DP - hlavně koupeno abych měl CO do ruky, ale těším se na vaření s pulzem atd.

WLSP 315 - koupil jsme ji tady na fóru k opravě, ale pár let mi tady už leží, uvažuji co s ní, jestli ji prodat, opravit a prodat, opravit a nechat. Ještě nevím, pokud bych jsi ji nechal koupit celý nový podavač? Mám tady fungl nový vodou chlazený hořák a dvě čerpadla, ale mám na ni místo vlastně?
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Svářecí technika

#8008 Nový příspěvek od Pavel »

veteranisto koukam ze uz staky doma vyskousel par masin ja zacinal trafem pak pragovku rotacni poni sem presel na castolinku a dalsi dva invektory kvuli tygu autogen sem dal pryc jeste tam je ceocko kutumberg 250 a wmp 200 supr stroj ty uty sou dobry stroje a to i ta 315 kdyz chodi jak ma

Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Svářecí technika

#8009 Nový příspěvek od Sadra17 »

Veteranista! píše: úte pro 20, 2022 4:23 pm
WLSP 315 - koupil jsme ji tady na fóru k opravě, ale pár let mi tady už leží, uvažuji co s ní, jestli ji prodat, opravit a prodat, opravit a nechat. Ještě nevím, pokud bych jsi ji nechal koupit celý nový podavač? Mám tady fungl nový vodou chlazený hořák a dvě čerpadla, ale mám na ni místo vlastně?
přikláněl bych se k přestavbě na nový podavač jenže to je finanční nesmysl :'( já koupil už předělanou za 10 se čtyřkladkou (fronius) a mb26 hořákem ale byla a pořád je osazená 1.2 drátem- přece ho nevyhodim :smich: až dojde dám asi 1 a pojede dál, pravděpodobně s ní budou svařovat moje děti a možná že i jejich děti :D
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Svářecí technika

#8010 Nový příspěvek od ota »

Teď je na bazoši pěknej Fronius 247 cočko za 15 000 Kč. Kdysi jsem s ním chvilku vařil v předbývalé firmě. Nadoma uplně pohodovka.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1622774 ... us-247.php

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“